Wyszukiwarka

Data:
Godzina:

E-biblioteka

 

Podkarpacka Biblioteka Cyfrowa

 

Katalog on-line

Facebook

 

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Zakup nowości zrealizowano ze środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa


Biblioteka Narodowa

 

Mała książka – wielki człowiek

Filia w Babicy

Gminna Biblioteka Publiczna w Czudcu Filia w Babicy
Dom Ludowy w Babicy
38 - 120 Czudec


Placówkę prowadzi Bibliotekarz Aneta Chwiejczak

e-mail:

 

Biblioteka czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-16:00

 

Telefon (017) 27 72 719
 

Placówka o charakterze uniwersalnym (dla dzieci, młodzieży i dorosłych) posiada:

 

- zbiory: 8831 książek;
- literatura piękna polska i obca;
- literatura popularnonaukowa i źródła słownikowo – encyklopedyczne dostępne w księgozbiorze podręcznym, przeznaczone do korzystania na miejscu.
 

Czasopisma w prenumeracie: Claudia,  Kwartalnik Czudecki, Poradnik Domowy, Przyjaciółka, Świerszczyk.
 

Usługi Biblioteczne:


- czytelnia internetowa Ikonk@ z bezpłatnym dostępem do Internetu z dwoma stanowiskami komputerowymi,
- 16 miejsc czytelnianych.
 

Biblioteka prowadzi zajęcia oświatowe i edukacyjne, stałe cykle imprez dla dzieci i młodzieży oraz różnorodną działalność w okresie ferii i wakacji pn. „Gdy Ci smutno gdy Ci źle do Biblioteki udaj się”
Katalogi tradycyjne: alfabetyczny, autorski, rzeczowy wg Uniwersalnej Klasyfikacji Dziesiętnej.

Nowości wydawnicze - listopad 2020

Nowości wydawnicze - listopad 2020

„Mała Książka – Wielki Człowiek”

Kolejne dyplomy II edycji „Mała Książka – Wielki Człowiek” otrzymali: Emilia Żarów, Oliwier Sworst oraz Bartosz Grzebyk.

 

Serdeczne gratulacje! 

Nowości książkowe - październik 2020

Nowości książkowe - październik 2020 

Kampania „Mała książka – wielki człowiek” w bilbiotece

Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału dzieci w wieku przedszkolnym (roczniki 2014-2017) w III etapie projektu.

Dyplom Małego Czytelnika

Dyplom małego czytelnika II edycji projektu „Mała Książka-Wielki Człowiek” w dniu 23.09.2020 r., otrzymała Iga Dobrzańska.

Serdecznie gratulujemy!

Nowości sierpień 2020

Nowości sierpień 2020

Zajęcia wakacyjne

Dyplom Małego Czytelnika

Mała książka – Wielki człowiek – dyplom małego czytelnika otrzymała Sara Mazur. Serdecznie gratulujemy.

Warto mieć przyjaciół

W dniu 12 lutego 2020 r. w przedszkolu odbyło się głośne czytanie w ramach akcji „Bajka kształci i wychowuje.” Dzieci wysłuchały książeczki pt. „Franklin i walentynki” autorstwa Paulette Bourgeois, która opowiada o znaczeniu przyjaźni w życiu każdego człowieka. Głośnemu czytaniu towarzyszyły piosenki w wykonaniu przedszkolaków.

 

Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały walentynkowe niespodzianki.
 

Biblioteka w Babicy składa podziękowania Pani Wiesławie Mazur za serdeczne i miłe spotkanie.
 

Ferie w bibliotece 2020

Biblioteka Publiczna w Babicy jak co roku zorganizowała zajęcia w czasie ferii dla chętnych dzieci. Zajęcia odbywały się w dniach 13,15 oraz 21 stycznia. W programie dla dzieci znalazły się zajęcia manualno-plastyczne, literackie, intelektualne rozgrywki, zabawy ruchowe oraz quizy. Młodzież chętnie uczestniczyła we wszystkich spotkaniach zorganizowanych przez Bibliotekę.

 

Wszystkim dzieciom dziękujemy za liczny udział w zajęciach i zapraszamy znów za rok!

Ferie 2020

Gminna Biblioteka Publiczna w Babicy zaprasza wszystkie chętne dzieci na Ferie Zimowe w Bibliotece.


13, 15 oraz 21 stycznia 2020 r., od godziny 10:00

 

W programie:

 

- gry i zabawy integracyjne,

- zajęcia plastyczne,

- kalambury,

- prezentacja i głośne czytanie ciekawych książek.

 

Zapraszamy!

II edycja projektu „Mała książka – wielki człowiek”

W dniach 2-6 grudnia 2019 r. w Bibliotece Publicznej w Babicy odbyło się wręczenie dyplomów dzieciom biorącym udział w projekcie „Mała książka – wielki człowiek.” Dyplomy małego czytelnika II edycji otrzymali już: Zuzanna Wiater, Róża Kawa, Klaudia Wędrychowicz, Weronika Wędrychowicz oraz Maksymilian Walania.

 

Serdecznie gratulujemy!

Mikołajkowe spotkanie

W środowy poranek 4 grudnia 2019 r. w przedszkolu odbyło się Mikołajkowe spotkanie w którym udział wzięły dzieci z grupy I,II i III. Głównym bohaterem naszego spotkania był lubiany i dobrze znany dzieciom św. Mikołaj. Dzieci wysłuchały bajeczki Wiesława Drabika „Wielka zadyma z Mikołajem.” Jest to wierszowana, zimowa historia pełna dobra, świątecznych wzruszeń i spełniających się marzeń. Następnie przedszkolaki wzięły udział w mini quizie pt. „Co wiesz o św. Mikołaju?” oraz pięknie zaśpiewały piosenki o Mikołaju.

 

Na zakończenie naszego spotkania dzieci otrzymały słodkie niespodzianki.

 

Biblioteka Publiczna w Babicy dziękuje Paniom oraz dzieciom za sympatyczne spotkanie.

Nowości wydawnicze - grudzień 2019

Nowości wydawnicze - grudzień 2019

Głośne czytanie w przedszkolu

W dniu 15 listopada 2019 r. przedszkolaki z grupy I,II i III z Zespołu Szkół w Babicy uczestniczyły w spotkaniu z okazji zbliżającego się Święta Pluszowego Misia. Głównym bohaterem był najlepszy przyjaciel dzieci – Pluszowy Miś. Dzieci wysłuchały bajki pt. „Kto przytuli Misia Tulisia”? Jest to urocza historia o misiu, który budzi się ze snu zimowego i szuka kogoś kto go przytuli. Odkrywa, że najlepiej przytulić się do swojej mamy. Nie zabrakło również wierszy i zagadek związanych z misiem. Biblioteka Publiczna w Babicy dziękuje Pani Wiesławie Mazur za współpracę i miłe spotkanie.

Nowości wydawnicze - listopad 2019

Nowości wydawnicze - listopad 2019

Spotkanie autorskie z Wiesławem Drabikiem

29 października br. Biblioteka Publiczna w Babicy gościła pisarza Wiesława Drabika, który jest autorem wielu pięknie ilustrowanych książek dla dzieci. W spotkaniu udział wzięli uczniowie klasy pierwszej, drugiej oraz trzeciej z Zespołu Szkół w Babicy. Fragmenty bajek czytane przez autora wzbudzały wiele entuzjazmu i radości wśród uczestników. Pisarz tworzył zabawne rymowanki, zadawał zagadki, nagradzał zakładkami, naklejkami i książkami. Wszystkie książki autora cechuje humor i zaskakująca puenta. Do najbardziej znanych należą: „Bajka o smoku i Kraku, i o tym jak powstał Kraków,” ”Bocianek Janek”, „Łakomczucha” oraz wiele innych. Na zakończenie spotkania uczniowie mieli możliwość zakupu książek ze specjalną dedykacją i autografem pisarza.

 

Dziękujemy wychowawcom i uczniom za udział w spotkaniu.

Spotkanie autorskie z Wiesławem Drabikiem

 

Nowości wydawnicze - październik 2019

Nowości wydawnicze - październik 2019 

29 września Ogólnopolskim Dniem Głośnego Czytania

"Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” - Wisława Szymborska
 

27 września w Bibliotece Publicznej w Babicy obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Celem akcji jest promowanie głośnego czytania wśród dzieci. Czytanie uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę, pomaga odnieść sukces w szkole. Czytanie jest również wspaniałym sposobem na spędzenie wolnego czasu. W ramach akcji uczniowie kl. III przeczytali fragmenty książki „Rotmistrz Witold Pilecki” M. Strękowskiej oraz „Listy w butelce” opowieść o Irenie Sendlerowej.
Dzień Głośnego Czytania był również okazją do zaprezentowania nowości czytelniczych zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

 

Biblioteka dziękuje dzieciom oraz Paniom: Małgorzacie Kozłowskiej i Ewelinie Dybaś za udział w akcji Głośnego Czytania.

 

Nowości wydawnicze - wrzesień 2019

Nowości wydawnicze - wrzesień 2019

Nowości wydawnicze - sierpień 2019

Nowości wydawnicze - sierpień 2019

Wakacje 2019

Tematem pierwszego spotkania były „Bezpieczne wakacje” – pogadanka dotycząca zwiększenia poziomu bezpieczeństwa spędzania wolnego czasu przez dzieci oraz wykonanie prac plastycznych „Moje wymarzone wakacje.” Kreatywnie i zarazem aktywnie spędziliśmy czas na świeżym powietrzu podczas kolejnych zajęć. Dzieci z zapałem wykonywały barwne prace malując kolorową kredą postaci z bajek. Stałym punktem programu były zajęcia manualne oraz ruchowe. Biblioteka Publiczna w Babicy dziękuje wszystkim dzieciom za udział w zajęciach podczas wakacji.

„Mała książka – wielki człowiek” edycja 2019

Biblioteka Publiczna w Babicy włącza się po raz kolejny w ogólnopolską kampanię „Mała książka – wielki człowiek.” Już od września rusza drugi etap tego projektu, który obejmuje dzieci w wieku 3-6 lat. Akcja ta ma zachęcić rodziców do odwiedzania biblioteki oraz czytania dzieciom od najmłodszych lat. Każde dziecko w wieku 3-6 lat otrzymuje w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, na którą składają się „Pierwsze czytanki dla…” oraz „Książką połączeni czyli przedszkolak idzie do biblioteki.” W książce znajdują się wiersze i opowiadania wybitnych polskich twórców dziecięcych. Kampania społeczna „Mała książka – wielki człowiek” została dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
 

Informacja

Uprzejmie informujemy, że w dniach od 15 - 30 lipca 2019 Biblioteka Publiczna w Babicy będzie nieczynna.

Nowości wydawnicze czerwiec 2019

Nowości wydawnicze czerwiec 2019

Najaktywniejsi czytelnicy roku szkolnego 2018/19

Biblioteka Publiczna w Babicy w dniu 19 czerwca uhonorowała najaktywniejszych czytelników za rok szkolny 2018/19 nagrodami książkowymi. Nagrody otrzymali następujący uczniowie z Zespołu Szkół w Babicy: Martyna Kut, Kacper Zaremba, Daria Kondracka, Dominika Piela, Nikola Urban, Szymon Urban, Paweł Kawa, Apolonia Kawa, Róża Kawa, Wiktoria Kawa, Anita Wilk, Zofia Pietranowicz, Karina Lubas, Igor Lubas.
                                                                               
Serdecznie gratulujemy!

Wakacje w bibliotece 2019

Spotkanie czytelnicze

Dnia 6 czerwca b.r. Gminna Biblioteka Publiczna w Babicy zorganizowała zajęcia dla przedszkolaków. Głównym celem spotkania było propagowanie idei głośnego czytania oraz dbania o książki. Dzieci wysłuchały opowiadania pt. „Franklin i książka z biblioteki,” który tak jak one odwiedził bibliotekę. Dzieci chętnie opowiadały o swoich doświadczeniach z książką i biblioteką, dla niektórych była to pierwsza wizyta wśród tylu książek. Na zakończenie mali czytelnicy otrzymali kolorowanki oraz zakładki do książek.

Przedszkolaki w „Świecie bajek”

Już po raz XVIII obchodzimy Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. W dniu 4 czerwca do obchodów dołączyły przedszkolaki z Zespołu Szkół w Babicy. Dzieci z uwagą wysłuchały bajek pt. „Motylek” i „Śpiąca Królewna” do której wykonały piękne ilustracje. Następnie zapoznały się z literaturą dziecięcą przeglądając kolorowe i bogato ilustrowane bajki oraz książeczki znajdujące się w tutejszej bibliotece.
 

Biblioteka składa podziękowania dzieciom oraz Paniom za udział w XVIII Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom.
 

Nowości wydawnicze maj 2019

Nowości wydawnicze maj 2019

Tydzień Bibliotek 2019

15 maja Biblioteka w Babicy zaprosiła uczniów kl. O-III z Zespołu Szkół w Babicy na spektakl pt. „Prastara książnica – skarb i tajemnica”… bo mądrość tkwi nie tylko w wi-fi”. Aktorzy z Teatru Edukacji i Profilaktyki „Maska” z Krakowa zaprezentowali opowieść o tym, że książki są ogromną skarbnicą wiedzy. Internet natomiast może pomagać nam w życiu codziennym, jeśli umiejętnie się nim posługujemy. Głównym celem spektaklu jest promowanie czytelnictwa wśród dzieci. Motywem wiodącym w przedstawieniu jest również ukazanie, że świat nie zamyka się tylko w ”szklanym ekranie,” istotny jest również kontakt „twarzą w twarz” z drugim człowiekiem, prawdziwa przyjaźń, wzajemna pomoc i szacunek.

Nowości wydawnicze

Nowości wydawnicze

Dzień głośnego czytania w przedszkolu

W dniu 7 marca 2019 r. odbyło się spotkanie z przedszkolakami w ramach „Głośnego czytania.” Tematem były opowiadania związane z obecną porą roku. Dzieci wysłuchały bajek oraz wzięły udział w quizie dotyczącym wiosny. Dopełnieniem naszego spotkania były pięknie zaśpiewane piosenki o wiośnie w wykonaniu przedszkolaków.


Dziękuję dzieciom oraz ich wychowawcom za udział we wspólnym czytaniu.

"Mała Książka – Wielki Człowiek"

W ramach projektu Instytutu Książki każdy trzylatek (z rocznika 2015) podczas wizyty w bibliotece otrzymuje w prezencie Wyprawkę Czytelniczą. Jest to zbiór wierszy poetów: Wandy Chotomskiej, Joanny Papuzińskiej, Juliana Tuwima, Anny Kamieńskiej. W nagrodę za zebranie 10-ciu naklejek na Kartę Czytelnika czeka imienny dyplom. W dniu 04.03 b.r. Biblioteka Publiczna w Babicy uhonorowała Dyplomem Małego Czytelnika Nikodema Materne.

 

Gratulujemy!

Ferie 2019

Zajęcia dla chętnych dzieci w czasie ferii w bibliotece w Babicy odbywały się w dniach 12,13 oraz 19 luty w godz. 10 – 12. Wzorem lat ubiegłych placówka przygotowała ciekawą ofertę spędzania wolnego czasu. Młodzi czytelnicy uczestniczyli w zajęciach rozwijających ich wrażliwość, wyobraźnię oraz umiejętności interpersonalne. Nie zabrakło również różnego rodzaju konkursów i gier logicznych. W programie zajęć dla dzieci znalazły się również działania promujące książkę. W literacką podróż zabrał nas Jan Brzechwa wraz ze swoimi pełnymi humoru i dowcipu wierszami. Wszystkim dzieciom dziękujemy za liczny udział w spotkaniach i zapraszamy na kolejne.

Ferie 2019

Biblioteka po remoncie

Zapraszamy

Irena Sendlerowa – Sprawiedliwa wśród narodów świata

„Nie tylko w czasach wojny, ale także w czasach pokoju, na co dzień pomagajmy sobie bezinteresownie, z myślą, że po to się urodziliśmy”       
 

/Irena Sendlerowa/   


W roku obecnym obchodzimy 100- lecie Odzyskania Niepodległości. Rok 2018 jest również rokiem Ireny Sendlerowej, która niosła pomoc tysiącom bezbronnych wobec totalitaryzmu istot. Uczniowie kl. II zapoznali się z jej działalnością konspiracyjną na podstawie opowiadania Ewy Nowak „Kto uratował jedno życie...” Książka opowiada o wojennej, bohaterskiej działalności Ireny Sendlerowej podczas II wojny światowej. Pamiętajmy! Uratowała 2 i pół tysiąca istnień ludzkich. Została odznaczona między innymi Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Medalem „Ludziom Czyniącym Dobro,” a także medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.”

Nagrody dla czytelników

Biblioteka Publiczna w Babicy wyróżniła za aktywne czytelnictwo w roku szkolnym 2017/18 następujących uczniów: Amelia Micał, Patryk Pijar, Oliwia Delikat, Jakub Delikat, Anita Wilk, Apolonia Kawa, Paweł Kawa, Wiktoria Kawa, Kacper Zaremba, Dominika Piela, Martyna Borowiec, Julian Szurlej, Daria Kondracka, Alan Kondracki, Krystian Wolan, Wójcik Jakub, Wójcik Filip, Wójcik Oliwia, Jagoda Szczepek.
 

Gratulujemy!

Lato z Biblioteką

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

Do XVIII obchodów czytania dzieciom przypadającym w dniach 2-10 czerwca dołączyły 3 latki z Zespołu Szkół w Babicy w dniu 6 czerwca 2018 r. Razem z Paniami Kasią i Moniką zapoznałyśmy najmłodszych czytelników zaczynających swą przygodę z książką z biblioteką. Przedszkolaki z zapałem i uwagą słuchały czytanych bajek, właściwie interpretowały i odpowiadały na pytania do krótkich opowiadań. Największe doroczne święto „Kampanii Czytania” w bieżącym roku odbywa się pod hasłem „ Czytanie łączy.”

Przedstawienie teatralne dla dzieci - „Na tropie afery, gdzie podziały się litery ?!”

W ramach „Tygodnia Bibliotek” obchodzonego corocznie w dniach 8-15 maja Biblioteka Publiczna w Babicy zaprosiła dzieci z Zespołu Szkół na spektakl teatralny. 9 maja gościliśmy aktorów z Teatru Edukacji i Profilaktyki „Maska” z Krakowa z przedstawieniem: „Na tropie afery, gdzie podziały się litery ?!” Występujący przed młodą publicznością artyści w zabawny sposób zaangażowali i zachęcili dzieci do aktywnego udziału w spektaklu. Główną kanwą wszystkich scen przedstawienia był motyw pustej książki bez literek. W dalszej części spektaklu okazuje się, że literki odeszły z książek do Królowej Literatury ponieważ czuły się opuszczone i nieczytane przez dzieci.
Mali czytelnicy z Biblioteki Publicznej w Babicy złożyli obietnicę aktorom, że nadal będą wypożyczać i czytać książki. Młodzi widzowie zachwyceni byli grą aktorów oraz efektywnymi i kolorowymi kostiumami.
 

Nowości Wydawnicze - kwiecień 2018

Nowości Wydawnicze - kwiecień 2018

Wiosenne czytanie

W dniu 23 marca 2018 r. odbyło się głośne czytanie z udziałem przedszkolaków z Zespołu Szkół w Babicy. Dzieci wysłuchały opowiadań o wiośnie. Doskonale poradziły sobie z zagadkami dotyczącymi tematyki wiosennej. Przedszkolaki zainspirowane obecną porą roku zaprezentowały również wierszyki o wiośnie, które były uzupełnieniem naszego spotkania. Na zakończenie dzieci otrzymały słodki poczęstunek.

 

Dziękujemy dzieciom oraz Paniom: Agnieszce Błażej i Wiesławie Mazur za udział w głośnym czytaniu.

Głośne czytanie wierszy Juliana Tuwima i Jana Brzechwy

Uczniowie kl. I z Zespołu Szkół w Babicy wraz z wychowawczynią Panią Małgorzatą Kozłowską przybyli w dniu 15.03. 2018 r. do biblioteki. Spotkanie w bibliotece zbiegło się ze Światowym Dniem Poezji obchodzonym corocznie w dniu 21 marca. Utwory Jana Brzechwy i Juliana Tuwima są chętnie czytane przez dzieci i młodzież. Wiersze poetów do dziś bawią i wzruszają kolejne pokolenia czytelników. Słuchając wierszy dzieci wzięły udział w quizie dotyczącym znajomości utworów mając za zadanie dopasować fragmenty wierszy do tytułów. Młodsi czytelnicy wykazali się świetną znajomością wierszy obu poetów – zagadki literackie były zabawą edukacyjną. Wszystkie dzieci biorące udział w quizie literackim otrzymały zakładki do książek oraz kalendarze z logo Biblioteki Publicznej w Babicy.

 

Dziękujemy Pani Małgosi Kozłowskiej oraz uczniom za przybycie do biblioteki. 

Ferie 2018

Publiczna Biblioteka w Babicy zaprasza dzieci na zajęcia w czasie ferii, które odbywać się będą: 30 stycznia oraz 1 i 6 lutego od godz. 11:00.

Zapraszamy!!! 

Pisarze i poeci dzieciom

W dniu 14 listopada 2017 r. w bibliotece zgromadzili się młodzi czytelnicy – uczniowie kl. I wraz z wychowawcą panią Małgorzatą Kozłowską. Dzieci wysłuchały wierszy Joanny Papuzińskiej, Hanny Ożogowskiej, Wandy Chotomskiej, Doroty Gellner oraz Małgorzaty Strzałkowskiej. Zaprezentowane zostały także fragmenty książek z autografem – Wioletty Piaseckiej i Lidii Miś uzyskanych na Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie. Spotkanie było doskonałą formą promocji literatury dziecięcej. 

21. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie

"Czytam i staję się wolny" - /Fernando Pessoa/
Corocznie w Krakowie odbywają sią Targi Książki. W tym roku to już 21. spotkanie z literaturą cieszące się dużą popularnością oraz panującym tutaj niepowtarzalnym klimatem. Święto literatury w tym roku odbywało się 26-29 października w EXPO Kraków. Jest to impreza kulturalna mająca charakter wieloaspektowy. Oprócz spotkań z autorami i krótkich rozmów na temat książek odbywały się również konkursy, wystawy oraz happeningi literackie. Spotkaniom literackim towarzyszyła niesamowita wręcz magiczna aura, która udzieliła się również bibliotekarzom z GBP Czudec uczestniczącym w krakowskich targach książki. Można było nabyć ciekawe pozycje książkowe wraz z autografem takich pisarzy jak: Wioletta Piasecka, Lidia Miś, Edyta Świętek, Zuzanna Orlińska, Marek Koprowski Katarzyna Bonda, Roma Ligocka, Remigiusz Mróz, Łukasz Orbitowski, Margarett Borroughdanie, Nicholas Sparks oraz podróżnicy – Elżbieta Dzikowska i Wojciech Cejrowski.
Targi Książki – EXPO Kraków 2017 były udziałem bibliotekarzy z GBP Czudec, którzy z całą pewnością powrócą znów za rok w miejsce pełne książkowej magii. 

Nowości Wydawnicze 2017

 Nowości Wydawnicze 2017

29 września – Ogólnopolskim Dniem Głośnego Czytania

Biblioteka Publiczna w Babicy przyłączyła się do obchodów Ogólnopolskiego Dnia Głośnego czytania. Wiernymi słuchaczami były dzieci z grupy przedszkolnej oraz klasy zerowej z tutejszego Zespołu Szkół. Głośno czytaliśmy „Bajkę o jesiennym szalu” E. Ostrowskiej oraz opowiadanie M. Strzałkowskiej „Jesień.” Mali słuchacze byli aktywnymi uczestnikami spotkania, chętnie brali udział w mini quizie pt. „Jesień i jej dary.” „Głośne czytanie” uatrakcyjniliśmy piękną recytacją wierszy o jesieni w wykonaniu przedszkolaków.  

Wakacje z Biblioteką 2017

Wakacje w Bibliotece miały charakter edukacyjno – rozrywkowy i odbywały się w dniach: 1, 3, 8 sierpnia. Biblioteka przygotowała różnorodne zajęcia pobudzające wyobraźnię, zmysł artystyczny i plastyczny oraz sprawności manualne dzieci. Inwencja twórcza wszystkich uczestników spotkań w bibliotece była ogromna. Dzieci z dużym zapałem wykonywały papierowe gwiazdy oraz kolorowe szkatułki z żabką. Uczestnicy spotkań zmierzyli się także z krzyżówkami logicznymi, zagadkami literackimi oraz różnego rodzaju quizami, brali udział w zabawach ruchowych, kalamburach.
Wszyscy uczestnicy spotkań otrzymali upominki, zapraszamy znów za rok!

LATO Z BIBLIOTEKĄ!

LATO Z BIBLIOTEKĄ!

 

 

Zapraszamy naszych młodych czytelników

do biblioteki w dniach: 1, 3, 8 sierpnia 2017 r.

od godz. 10.00 - 12.00

 

W programie zajęcia plastyczne, gry, zabawy, kalambury.


ZAPRASZAMY !!! 

Niezwykły gość w przedszkolu

W dniu 12.06 b.r. gościliśmy w przedszkolu w Babicy bohaterkę serii książeczek autorstwa Joanny Krzyżanek Kurę Adelę. Po wysłuchaniu jednej z przygód dzieci dowiedziały się, co przydarzyło się sympatycznej właścicielce piór, pięknego dzioba i czerwonych kaloszy. Dziękujemy Wydawnictwu DEBIT z Bielska Białej dzięki któremu książkowa bohaterka przybyła na spotkanie z dziećmi aby promować „Głośne Czytanie” wśród najmłodszych. 

Jestem bezpieczny

Co to jest bezpieczeństwo, do czego służą znaki drogowe i dlaczego zabawa na ulicy nie jest wskazana?
Tego wszystkiego dowiedziały się dzieci z przedszkola w dniu 03.03. 2017r. Przedszkolaki zapoznały się z zasadami bezpiecznego zachowania na ulicy oraz poznały niektóre znaki drogowe. Zajęcia odbyły się w oparciu o książkę „Jestem bezpieczny”, która w sposób przystępny przybliża problem bezpiecznego zachowania się na ulicy, podwórku oraz w innych miejscach publicznych.  

Ferie w Bibliotece 2017

Podczas tegorocznych ferii w Publicznej Bibliotece w Babicy spotkania z dziećmi odbywały się w dniach 16, 18, 23, 25 stycznia 2017 w godz. 10.00 – 12.00. Różnorodność zajęć sprawiła, że każde dziecko mogło spędzić czas w miły i atrakcyjny sposób. Konkursy, gry logiczne oraz zagadki literackie to tylko niektóre z form spędzania wolnego czasu w bibliotece. Ferie w bibliotece były okazją do promocji książki wśród dzieci i młodzieży, także w tym czasie dzieci mogły wspólnie poczytać.

Wszystkie dzieci biorące udział w konkursach w czasie ferii otrzymały upominki – niespodzianki.  

Ferie z Biblioteką

Biblioteka Publiczna w Babicy zaprasza dzieci do udziału w zajęciach feryjnych w dniach 16, 18, 23, 25 stycznia 2017 r., w godz. 10:00 - 12:00.

 

 

Plakat do pobrania

Przedszkolaki już w gronie czytelników

Przedszkolaki wraz z wychowawcą panią Wiesławą Mazur zostali zaproszeni do Biblioteki Publicznej w Babicy na pasowanie, które odbyło się 25.10.2016 r. Dzieci zostały zapoznane z zasadami wypożyczania, regulaminem biblioteki oraz zaznajomiły się z „prośbami książki.” Następnie uczniowie wypowiedzieli słowa przysięgi i zostali pasowani na czytelnika. Pasowanie na czytelnika ma na celu przygotować uczniów do samodzielnego i swobodnego korzystania ze zbiorów bibliotecznych.
 

Nowości Wydawnicze

Nowości Wydawnicze

„Jesień” w wierszach Doroty Gellner

Dnia 7.10.2016 r. w Bibliotece Publicznej w Babicy odbyło się spotkanie z poezją dziecięcą. Uczestnikami spotkania byli uczniowie kl. III. Dzieci chętnie odczytały wiersze D. Gellner o tematyce jesiennej: „Portret jesieni”, „Grzybobranie”, „Jesienna wróżka”, „Złoty plecak” oraz wiele innych. Dziękuję pani Małgorzacie Kozłowskiej oraz uczniom kl. III za przybycie do biblioteki.

Dzień głośnego czytania

Okazji do czytania jest wiele i powinniśmy robić to jak najczęściej zarówno w domu w szkole jak i w bibliotece. W akcję obchodów Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania włączyła się również Biblioteka Publiczna w Babicy goszcząc w dniu 30 września Członków Klubu Miłośników Książek tj. uczniów kl. IV wraz z opiekunem panią Magdaleną Wieszczek z tutejszego Zespołu Szkół. Miłośnicy książek popisali się pięknym czytaniem wierszy Małgorzaty Strzałkowskiej pt. „Wierszyki łamiące języki.” Spotkanie było doskonałą okazją do obcowania z literaturą jak również okazją do podkreślenia licznych zalet głośnego czytania.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Po raz szesnasty już obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Z tej właśnie okazji w dniu 29 września odbyło się spotkanie z przedszkolakami. Głośno czytały dzieciom panie nauczycielki Agnieszka Błażej oraz Wiesława Mazur z Z.S. w Babicy. Tym razem na okolicznościowym spotkaniu dzieci miały możliwość wysłuchania „Bajki o smoku Novusiu” autorstwa W. Drabika oraz bajeczki pt. „Gdy zabawki zostają same” K. Najman. Głośnemu czytaniu towarzyszyły pięknie zaśpiewane przez dzieci piosenki: w grupie młodszej – „Misie i laleczki” a w starszej „Na polanie w lesie.” Dziękuję paniom Wiesławie Mazur oraz Agnieszce Błażej za udział w Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania.
 

Wakacje 2016

Tak jak w poprzednich latach również w tym roku biblioteka zorganizowała podczas wakacji zajęcia dla dzieci. Mottem przewodnim naszych zajęć, które odbywały się w dniach 2-11 sierpnia było hasło: „Pobudzam fantazję, umysł trenuję i od myślenia się nie wymiguję”- zabawy literackie i umysłowe: quizy, łamigłówki, rebusy i zagadki. Nie zabrakło również spotkania z książką. W literacką podróż zabrała nas Zuzanna Orlińska wraz z pełną humoru i dowcipu książką pt. „Cierpienia sięciolatka.” W czasie spotkań wszyscy doskonale się bawili. Zapraszamy znów za rok!
 

Czytają, bo lubią

W ostatnim dniu roku szkolnego w bibliotece zgromadzili się wzorowi czytelnicy: Oliwia Wójcik, Anna Szurlej, Paweł Kawa, Wiktoria Kawa, Apolonia Kawa, Dominika Piela, Martyna Borowiec, Paulina Piwko, Wiktoria Materna. Nagrody książkowe otrzymali również uczniowie z Gimnazjum w Czudcu: Emilia Moskwa, Ewa Szurlej oraz Zuzanna Wiater.

Gratulujemy !
 

Wakacje z biblioteką‏

Biblioteka Publiczna w Babicy zaprasza dzieci do udziału w zajęciach we wtorki i czwartki od godz. 10:00.

Spotkanie z wierszami Jana Brzechwy

W piątkowy poranek przedszkolaki z Zespołu Szkół w Babicy uczestniczyły w spotkaniu z poezją Jana Brzechwy. Dzieci miały okazję przypomnieć sobie niektóre wiersze poety takie jak: „Samochwała,” „Na straganie,” „Leń,” „Kłamczucha” i wiele innych. Przedszkolaki wzięły również udział w mini konkursie „Znamy wiersze Jana Brzechwy.” Dzieci poradziły sobie znakomicie! Na zakończenie spotkania otrzymały piękne kolorowanki.

XV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

„Czytanie uskrzydla” to hasło XV Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. Przyłączając się do obchodów tego wydarzenia Biblioteka w Babicy zorganizowała spotkanie dla drugoklasistów którego tematem było piękne czytanie wierszy Jana Brzechwy z racji obchodzonej w tym roku 50 rocznicy śmierci pisarza. Pamiętajmy o tym, że czytanie „uskrzydla,” rozwija wyobraźnię, uczy myślenia, dodaje pewności siebie.

1050 rocznica Chrztu Polski

W dniu 10 maja 2016 r. do biblioteki zawitali uczniowie kl. II i III z Zespołu Szkół w Babicy wraz z wychowawcami aby uczestniczyć w głośnym czytaniu. Tematem spotkania była obchodzona w tym roku 1050. rocznica Chrztu Polski. Sięgnęliśmy po literaturę okresu pierwszych Piastów. Uczniowie wysłuchali opow. „Mieszko I książę, który ochrzcił Polskę.” Dyskutowaliśmy również o procesie chrystianizacji, o znaczącej roli jaką odegrał pierwszy władca państwa polskiego.
Dziękujemy pani Małgorzacie Kozłowskiej oraz pani Annie Fąfara -Iskra za przybycie wraz z uczniami do biblioteki.
 

Kreatywnie i aktywnie – ferie w bibliotece 2016

Tegoroczne ferie w bibliotece spędziliśmy bardzo aktywnie. W czasie ferii dzieci uczestniczyły w zajęciach literackich oraz plastycznych. Dzieci mogły wykazać się swoją sprawnością manualną i umiejętnościami plastycznymi wykonując różne prace. Inwencja twórcza młodych czytelników nie miała granic. Nie zabrakło również spotkania z książką - głośne czytanie. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za obecność i wspólną zabawę.

Ferie Zimowe w Bibliotece

BIBLIOTEKA PUBLICZNA W BABICY

zaprasza

wszystkie chętne dzieci na

 

Ferie Zimowe w Bibliotece


WE WTORKI 16 I 23 LUTEGO 2016
OD GODZ. 10:00 – 12:00


W programie:

• gry i zabawy integracyjne
• zajęcia plastyczne
• kalambury
• prezentacja i głośne czytanie ciekawych książek

 

Zapraszamy!!!

Spotkanie autorskie z Lidią Miś

9 grudnia 2015 r. w bibliotece publicznej w Babicy gościliśmy panią Lidię Miś, autorkę książek dla dzieci takich jak: ,,Odwiedzając czarownice, ”,,Serce lasu,” ,,Opowieści biblijne dziadzia Józefa,” ,,W pewnym teatrze lalek.” Pani Lidia Miś jest także założycielką i dyrektorem naczelnym wydawnictwa Dreams, a także działaczką społeczną na rzecz czytania dzieciom. Autorka przybliżyła dzieciom swoją twórczość, zaciekawiła poprzez przeczytanie fragmentów swoich książek, opowiedziała również o początkach swojej drogi literackiej. Pisarka posiada nie tylko talent literacki, ale także wyjątkową umiejętność niezwykle plastycznego opowiadania. Zaangażowanie i entuzjazm dzieci były widoczne podczas spotkania z naszym gościem. Magiczne miejsca, zaczarowane przedmioty, niezwykli bohaterowie – taki świat odnajdujemy w baśniach Lidii Miś.
Na zakończenie uczniowie podziękowali naszemu gościowi za spotkanie życząc dalszych sukcesów na niwie literackiej.
W spotkaniu autorskim udział wzięli uczniowie kl. I, II z Zespołu Szkół wraz z wych. p.. Małgorzatą Kozłowską i Anną Fąfara-Iskra. Na spotkanie z pisarką przybyły również: pani Elżbieta Rzemień – bibliotekarz oraz dyr. GBP w Czudcu pani Halina Zaręba. Wszystkim uczestnikom spotkania składam serdeczne podziękowania.

 

 

Spotkanie z bajką

W dniu 28 października 2015 r. najmłodsi czytelnicy - przedszkolaki z Zespołu Szkół w Babicy wzięły udział w „Spotkaniu z bajką.” Bajka uczy i bawi, kształtuje i wzbogaca wyobraźnię małego człowieka, uczy samodzielności oraz nowego spojrzenia na sytuację.

Główny bohater naszego spotkania Franklin wprowadza dzieci w świat pełen przygód, wydarzeń, które mogą zdarzyć się każdemu dziecku. Przedszkolaki wysłuchały dwóch bajek: „Franklin czyta kolegom” i „Franklin i lekcje muzyki” oraz wzięły udział w krótkiej dyskusji na temat przeczytanych opowiadań. Głośnemu czytaniu towarzyszyły piosenki w wykonaniu przedszkolaków, na zakończenie spotkania każde dziecko otrzymało bajkę autorstwa H.CH. Andersena.  

Przedszkolaki w bibliotece

Kontakt z książką i wyrabianie nawyku czytania należy kształtować od najmłodszych lat. Mając na celu propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych do Biblioteki w dniu 8 października 2015 r. zaproszono przedszkolaków wraz z wychowawcą panią Wiesławą Mazur z Zespołu Szkół w Babicy. Najmłodsi czytelnicy zapoznali się z biblioteką oraz jej zbiorami przeglądając bogato ilustrowane książeczki. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały plakietki z napisem „Jestem czytelnikiem biblioteki” oraz wypożyczyły bajki. Dziękuję kl. „0” oraz wychowawcy za przybycie do biblioteki.

Dzień głośnego czytania w przedszkolu

30.09.2015 r., odbyło się spotkanie z przedszkolakami. Spotkanie to zbiegło się z przypadającym 29 września "Dniem Głośnego Czytania" i zapoczątkowało maraton czytania. Tematem spotkania była obecna pora roku - Jesień. Przedszkolaki wysłuchały opowiadania Małgorzaty Strzałkowskiej  "Jesień" oraz wierszy o tematyce jesiennej: "Latawiec" Natalii Usenko, "Kolorowy bukiet" Barbary Lewandowskiej oraz "Wszystko leci…" Marii Kownackiej. Spotkaniu towarzyszyły piosenki w wykonaniu przedszkolaków o tematyce jesiennej a także zagadki dotyczące darów jesieni.

Wakacje w Bibliotece‏

 Biblioteka zaprosiła wszystkie chętne dzieci na zajęcia w czasie wakacji. Wzorem lat ubiegłych przygotowała dla dzieci, młodzieży ciekawą ofertę spędzania czasu wolnego. Młodzi czytelnicy biorący udział w spotkaniach mieli okazję uczestniczyć w zajęciach rozwijających ich wrażliwość, wyobraźnię i umiejętności interpersonalne. Wiele radości sprawiły uczestnikom zajęcia plastyczne: wykonywanie kwiatów z krepiny. Nie zabrakło również różnego rodzaju konkursów czy gier logicznych. W programie znalazły się również działania promujące książkę i czytelnictwo. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w spotkaniach i zapraszamy na kolejne.

Wakacje 2015

Biblioteka Publiczna w Babicy zaprasza dzieci na zajęcia, które odbędą się w dniach 6, 8, 13 lipca 2015 r.

Tydzień Bibliotek – Wybieram Bibliotekę

W dniach 13, 14 maja 2015 r. przedszkolaki oraz uczniowie kl. I z Zespołu Szkół w Babicy wraz z wychowawcami panią Wiesławą Mazur oraz panią Małgorzatą Kozłowską odwiedzili Bibliotekę Publiczną w Babicy.
Tegoroczne hasło Tygodnia Bibliotek (8-15 maja) „Wybieram Bibliotekę” zachęca czytelników wszystkich Bibliotek do częstego odwiedzania tych instytucji, do korzystania nie tylko ze zbiorów bibliotecznych jak również z usług w sferze edukacyjnej, informacyjnej, kulturotwórczej i rozrywkowej. Zarówno przedszkolaki jak i uczniowie kl. I uczestniczyli w głośnym czytaniu bajek. Aktywnie brali udział w mini konkursie czytelniczym odgadując zagadki dotyczące tytułów baśni, bajek i wierszy.
Dziękuję młodzieży oraz ich wychowawcom za przyjęcie zaproszenia do biblioteki.
 

Julian Tuwim i jego wiersze dla dzieci

W dniu 23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, dlatego też do biblioteki zawitała kl. I wraz z wychowawcą panią Małgorzatą Kozłowską. Tematem spotkania było głośnie czytanie wierszy Juliana Tuwima. Jest to kolejny po Janie Brzechwie poeta, którego wiersze stanowią klasykę polskiej literatury dziecięcej. Podczas krótkiego spotkania dzieci miały możliwość zapoznania się z kilkoma pozycjami: „O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci”, „Ptasie plotki”, „Spóźniony słowik”, „ Ptasie radio”, „Warzywa”, „Lokomotywa”.

Kwiecień miesiącem książki

2 kwietnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Tylko książka pełna emocji – pozytywnych i negatywnych jest w stanie zainteresować malucha, wzbogacić jego wiedzę o sobie i świecie.
W związku z powyższym w dniu 15 kwietnia 2015 odbyło się głośne czytanie dla przedszkolaków z Zespołu Szkół w Babicy. Bajeczkę autorstwa Wiesława Drabika „Chwalipięta” głośno czytała pani Wiesława Mazur. Dzieci wysłuchały również bajeczki „Wiosna, panie bocianie”, którą przeczytała pani Agnieszka Błażej. Na zakończenie spotkania przedszkolaki wysłuchały wierszyka „Wiosna” W. Drabika, który przeczytała bibliotekarka Aneta Chwiejczak.
 

Głośne czytanie u przedszkolaków

W dniu 19 lutego odbyło się głośne czytanie u przedszkolaków. Tematem spotkania była obecna pora roku – zima. Dzieci wysłuchały opowiadania "Krecik w zimie". Młodzi czytelnicy spotkali się z sympatycznym bohaterem, Krecikiem, by przeżyć z nim niezwykłą przygodę: przyjaźń ze śniegowym bałwankiem. A przyjaźń to nie tylko radość obcowania z kimś miłym lecz także powinność spieszenia z pomocą w przypadku gdy zaistnieje taka potrzeba. Krecik ratuje bałwanka a wszystko to dzieje się w zimowej scenerii: nie brak nart, łyżew, sanek, śnieżnych skuterów i kolejki linowej. Dzieci wysłuchały również wierszy o tematyce zimowej "Zimowanki" Barbary Derlickiej.
 

Ferie z biblioteką

Zimowe spotkania w bibliotece w Babicy przebiegły pod hasłem licznych konkursów, quizów, zabaw z książką i nie tylko.
Wspólnie czytaliśmy opowiadanie Aliny i Czesława Centkiewiczów "Zaczarowana zagroda". Opowieść uatrakcyjniliśmy wykonaniem papierowych pingwinków. Zimowe zabawy z książką – piękne czytania bajek H.CH. Andersena to kolejny konkurs, który miał miejsce w naszej bibliotece. Łączyliśmy literaturę z edukacją i zabawą. Dużym zainteresowaniem cieszyły się prace manualne. Zagadki, krzyżówki a także różnorodne quizy były ciekawą formą spędzania ferii w bibliotece. Wszystkim uczestnikom spotkań serdecznie dziękujemy i zapraszamy na kolejne.
 

Ferie w bibliotece

Biblioteka Publiczna w Babicy zaprasza dzieci do udziału w zajęciach we wtorki i czwartki od. godz. 11.00

Książki, które warto przeczytać

W dniu 21 listopada gościłam w bibliotece kl.VI wraz z wychowawcą panią Jadwigą Boho z Zespołu Szkół w Babicy. Poleciłam książki/nowości, które w mojej ocenie warto przeczytać. Zaproponowałam uczniom kl. VI następujące pozycje książkowe: „Nadzwyczajnie zwyczajna” J. Sąsiadek, „Jak Lolek został papieżem” M. Wollny, „Lawenda w chodakach” E. Nowak, „Pamiętnik nastolatki” B. Andrzejczuk, „Nie ma nudnych dni” R. Piątkowska, „Olivier i zeszyt z marzeniami” S. Nicholls, „Kawa z kardamonem” J. Jagiełło, „Wnuczka do orzechów” M. Musierowicz a także opowieści Magicznego Drzewa A. Maleszki, które są podstawą znanego na świecie cyklu filmowego, nagrodzonego Emmy- telewizyjnym Oscarem -za wyobraźnię, mądrość i humor.

Szczególną uwagę zwróciłam na powieść „Nadzwyczajnie zwyczajna” J. Sąsiadek o św. Siostrze Faustynie Kowalskiej. Jest to pierwsze tego typu wydanie na rynku wydawniczym przygotowane dla młodzieży. Bohaterka, współczesna nastolatka poznaje osobę Siostry Faustyny od chwili jej narodzin po dzień wyniesienia jej na ołtarze.

Na długie jesienne wieczory polecam czytelnikom książkę pt. „Jak Lolek został papieżem” M. Wollny. To książka do czytania przez całą rodzinę. Jest to niezwykła opowieść, bo też bohater tej historii jest niezwykły. Biografia Karola Wojtyły, ukazująca jego dzieciństwo, młodość, drogę do kapłaństwa przedstawiona została w ciekawy i wzruszający sposób.

Dziękuję kl. VI oraz wychowawcy pani Jadwidze Boho za udział w spotkaniu w bibliotece.

Jesienne czytanie przedszkolakom

Wizyta przedszkolaków wraz z wychowawcą panią Wiesławą Mazur w Publicznej Bibliotece w Babicy w dniu 6 listopada przebiegła pod hasłem „Jesień. Dzieci wysłuchały opowiadania Małgorzaty Strzałkowskiej „Jesień” a także opowiadania „Puchatkowa sterta liści.” Z dużym zaangażowaniem opisywały dary jakie niesie ze sobą obecna pora roku. Następnie wysłuchały wierszy o tematyce jesiennej- jednym z nich był wiersz pt. „Jesień” M. Konopnickiej. Po wysłuchaniu wierszy przepięknie zaśpiewały piosenkę o jesieni a także zadeklamowały wiersz. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały kolorowanki pt. „ Dary jesieni.”
Dziękuję przedszkolakom oraz pani Wiesławie Mazur za udział w spotkaniu w bibliotece.
 

Lato w Bibliotece 2014

W dniach 21-31 lipca 214 r. w Bibliotece Publicznej w Babicy odbywały się zajęcia z młodymi czytelnikami w ramach akcji „Lato z Biblioteką.” Pierwsze nasze spotkanie odbyło się pod hasłem „Wakacyjne podróże po literaturze”- głośne czytanie połączone z zabawami plastycznymi związanymi z wakacyjnymi podróżami a także konkurs plastyczny – „Podróż moich marzeń.”
„Kolorowe związki” to kolejny konkurs w którym wzięli udział młodzi czytelnicy. Uczestnicy wakacyjnych spotkań brali udział również w konkursie pod hasłem „Fantazje małych rączek”- prace manualne.
Tegoroczne motto spotkań w Bibliotece Publicznej w Babicy to: „Czy to lato czy też nie w Bibliotece bawmy się.”
Oprócz zabaw i konkursów naszym nieodłącznym przyjacielem była książka. Wspólne czytanie „Opowiadań z dreszczykiem” polskich pisarzy dostarczyło wiele emocji.
Dziękuję wszystkim za udział życząc jednocześnie sukcesów i powodzenia w nowym roku szkolnym.
 

Lato w Bibliotece

Biblioteka Publiczna w Babicy zaprasza młodych czytelników na zajęcia w ramach akcji "Lato w Bibliotece" we wtorki i czwartki od godz. 11.00.

Tydzień Bibliotek 2014

Tegoroczne hasło Tygodnia Bibliotek – „Czytanie łączy pokolenia” było okazją do spotkań z przedszkolakami z Zespołu Szkół, które zorganizowała Biblioteka Publiczna w Babicy. Spotkania odbywały się w dniach 13, 14 maja, a tematem ich było Święto Polskiej Niezapominajki.
Święto to zainicjował redaktor Andrzej Zalewski, który z małej niezapominajki uczynił symbol pamięci i miłości. Ten mały, skromny kwiatek uczy serdeczności i popularyzuje piękną polską przyrodę. Święto to obchodzimy 15 maja.
Przedszkolaki wysłuchały opowiadania B. Szelągowskiej „Prawdziwa historia niezapominajki.” Zainspirowane opowiadaniem wykonały prace plastyczne ilustrujące niezapominajkę. Pięknie zaśpiewały piosenkę o niezapominajce. Z łatwością odgadywały zagadki o kwiatach i wiośnie. Naszym spotkaniom towarzyszyło również głośne czytanie wierszy o tematyce wiosennej, a jednym z nich był wiersz M. Konopnickiej pt. „Niezapominajki.”
 

Niezapominajki
To są kwiatki z bajki!
Rosną nad potoczkiem,
Patrzą rybim oczkiem.
Gdy się płynie łódką,
Śmieją się cichutko
I szepczą mi skromnie:
„Nie zapomnij o mnie.”


Dziękuję przedszkolakom oraz ich wychowawcom: pani Agnieszce Błażej i pani Wiesławie Mazur za udział w majowych spotkaniach w bibliotece.
 

Spotkanie z Franklinem

W dniu 23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich mający na celu promocję czytelnictwa. Z tej okazji do Biblioteki a także do przedszkolaków z Zespołu Szkół w Babicy zawitał uwielbiany przez wszystkie dzieci główny bohater bajek i książeczek - Franklin. Dzieci doskonale znają Franklina i jego przyjaciół, którzy codziennie przeżywają nowe, fantastyczne przygody. Z zaciekawieniem i w skupieniu wysłuchały bajki pt.: „Franklin i książka z biblioteki”. Wspólnemu czytaniu towarzyszyły zabawy ruchowe z udziałem Franklina. Spotkanie to było doskonałą okazją służącą promocji czytelnictwa wśród najmłodszych.
 

Ferie 2014

W dniach 21-30.01.2014 w bibliotece odbyły się zajęcia z młodszymi czytelnikami. Konkursy odbywały się w czasie ferii we wtorki i czwartki od godz. 11:00. W pierwszym dniu zajęć odbył się konkurs na najpiękniejszą bombkę. Wszystkie prace zostały starannie wykonane. Następny dzień konkursowy związany był z tematyką zimową. Wspólnie czytaliśmy wiersze o zimie, a następnie każde dziecko ułożyło samodzielnie swój wiersz o zimie. Młodzi twórcy wykazali się dużym talentem. Kolejny konkurs plastyczny odbył się pod hasłem 'Pani Zima". Dużym zainteresowaniem cieszyły się zabawy integracyjne: kalambury, quizy, krzyżówki gry stolikowe i planszowe.


 

Ferie z biblioteką 2014

Biblioteka w Babicy zaprasza wszystkie chętne dzieci do udziału w zajęciach w każdy wtorek i czwartek od godz. 11.00.

 

Przedświąteczne czytanie przedszkolakom

W dniu 10 grudnia 2013 r. odbyło się spotkanie z przedszkolakami w ramach „Głośnego czytania.” Tematem były opowiadania i bajki o Św. Mikołaju i zbliżających się świętach. Dzieci z uwagą wysłuchały opowiadania Grzegorza Kasdepke pt: „Pierwsza gwiazdka.” Bardzo chętnie wzięły udział w dyskusji na temat świąt i obyczajów świątecznych. Pięknie zaśpiewały piosenki o Mikołaju. Dla wszystkich dzieci Św. Mikołaj przygotował słodkie upominki.
 

Cytaty znane i nieznane – lekcja biblioteczna dla kl. V

W dniu 3 grudnia 2013 r. Biblioteka Publiczna w Babicy gościła kl. V wraz z wychowawcą panią Jadwigą Boho z Zespołu Szkół w Babicy. Celem spotkania było zapoznanie uczniów z cytatami o książce i czytaniu polskich pisarzy i poetów takich jak: Wisława Szymborska, Józef Ignacy Kraszewski, Jarosław Iwaszkiewicz, Maria Dąbrowska, Ignacy Krasicki, Józef Czechowicz i in. Wspólna interpretacja cytatów była ciekawym a zarazem dużym wyzwaniem dla uczniów.
 

Wakacje z Biblioteką 2013

Podczas tegorocznej akcji "Wakacje z biblioteką" filia w Babicy jak co roku zaproponowała szeroką ofertę zajęć wakacyjnych dla młodzieży. Zajęcia odbywały się w czwartki od godz. 11:00 w dniach od 04.07 – 25.07.2013 r. Spotkania z młodzieżą upłynęły pod znakiem zajęć integracyjnych, manualno - plastycznych, quizów, zagadek oraz konkursów. Harmonogram zajęć obejmował aktywny i twórczy sposób spędzania wakacji w Bibliotece. Nasze pierwsze wakacyjne zajęcia rozpoczęliśmy krótką pogadanką o tematyce wakacyjnej – zabawą słowną na zasadzie kojarzenia wyrazów. Wspólnie wykonaliśmy wakacyjne słoneczko. Znacznym bodźcem do działania dla młodzieży okazał się konkurs literacko – plastyczny pod hasłem: "Z literaturą za pan brat". Młodzież z zapałem i entuzjazmem tworzyła postaci z książek lub filmów malując kolorową kredą. "Ćwiczenia z myślenia" to kolejna zabawa słown – logiczna z którą zmierzyli się młodzi czytelnicy. Nie lada wyzwaniem okazała się również corrida ortograficzna, która miała miejsce w naszej Bibliotece. Nie było łatwo...! "Tuwim wśród nas" – to motto kolejnego spotkania, któremu towarzyszyło głośne czytanie jego wierszy. Odbył się również quiz wiedzy o Julianie Tuwimie, a także konkurs plastyczny pod hasłem "Namaluj mi wiersz". Młodzież zainspirowana wierszami tego niezwykłego poety wykonała piękne prace. O tym, że wakacje z Biblioteką mogą być udane świadczy wysoka frekwencja uczestników i ich aktywność. Czwartkowe spotkania w Bibliotece Publicznej w Babicy udowodniły, że biblioteka się rozwija i jest modna ! Podsumowując – w spotkaniach "Wakacje 2013" wzięło udział 25 osób. Na zakończenie wakacyjnych zajęć wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody.

 


 

Wakacje 2013

Biblioteka Publiczna w Babicy zaprasza dzieci na zajęcia wakacyjne w miesiącu lipcu w każdy czwartek od godziny 11.00. Na uczestników czekają nagrody.

 


Pobierz plakat

Najaktywniejsi czytelnicy roku szkolnego 2012/13

Z najnowszych badań nad stanem czytelnictwa wynika, że ponad połowa Polaków w ogóle nie czyta książek. A jednak 44 % to ludzie, którzy kochają czytać i dla nich dzień bez książki to dzień stracony.

I właśnie z myślą o nich a także mając na celu promocję czytelnictwa wśród najmłodszych Biblioteka Publiczna w Babicy wyłoniła najaktywniejszych czytelników roku szkolnego 2012/13 z pośród uczniów Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Babicy.
Należą do nich uczennice kl.VI- Dominika Jodłowska i Gabriela Płodzień. To nietuzinkowe czytelniczki, które z pasją sięgają po literaturę młodzieżową rozczytując się w takich autorach jak: C.S.Lewis, J.R.R. Tolkien czy J.K. Rowling.
Są wśród nas również najmłodsi czytelnicy, którzy rozpoczynają swą przygodę z książką i mimo niewielu lat dostrzegają piękno i wartość literatury. Uczennica kl. ”O” Apolonia Kawa zasługuje na wyróżnienie.
Najaktywniejsi czytelnicy zostali obdarowani nagrodami książkowymi.
 

"Powiedz mi, jakie książki masz w domu, a powiem ci, kim jesteś" (J. Iwaszkiewicz) - Lekcja biblioteczna dla kl. IV

W dniu 9 kwietnia 2013 Biblioteka Publiczna w Babicy gościła panią nauczycielkę Jadwigę Boho wraz z uczniami kl. IV z Zespołu Szkół w Babicy. Razem z młodzieżą podjęliśmy dyskusję na temat korzyści płynących z czytania książek. Poruszyliśmy szereg ważnych aspektów. Poprzez czytanie rozwijamy piękno naszej mowy, książka dostarcza nam prawdziwych emocji, często jest antidotum na nudę. Książka jest potrzebna każdemu z nas do prawidłowego rozwoju intelektualnego. Uczniowie zapoznali się z nowościami wydawniczymi tutejszej biblioteki. Każdy wybrał coś dla siebie kierując się swoimi zainteresowaniami i pasjami, bo przecież „ książki są jak towarzystwo, które człowiek sobie dobiera.” (Monteskiusz)
Dziękuję pani Jadwidze Boho oraz uczniom kl. IV za przybycie do biblioteki.


 

Moja ozdoba wielkanocna - konkurs

W Bibliotece Publicznej w Babicy w dniach 11.03.13 do 22.03.13 został ogłoszony konkurs świąteczny – „ Moja ozdoba wielkanocna.” Ozdoby w dowolnej technice wykonania należało składać do 22.03.13. Do biblioteki wpłynęło 16 prac. Najliczniejszą grupę biorącą udział w konkursie stanowili uczniowie kl. „0”, którzy wykonali piękne ozdoby wielkanocne. Komisja konkursowa przyznała następujące miejsca: I miejsce – Justyna Jelińska kl. VI, II miejsce Daria Szczepan, III miejsce – Hubert Materna kl. IV. Wszystkie prace zostały nagrodzone. Myślą przewodnią konkursu było rozwijanie wyobraźni i wrażliwości estetycznej dzieci a także pielęgnowanie tradycji związanych z okresem Świąt Wielkanocnych. Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy zdolności manualnych i talentu plastycznego.
 

Ferie zimowe 2013

Jak co roku w okresie ferii zimowych Biblioteka w Babicy organizowała program spotkań dla młodzieży obejmujący cykl różnorodnych zajęć. Spotkania feryjne odbywały się od 11.02.13 do 21.02.13 we wtorki i czwartki od godz. 11.00.
Pierwsze spotkanie z młodzieżą odbyło się pod hasłem „Zima.” Zmagaliśmy się z zagadkami zimowymi, prezentowaliśmy przysłowia o zimie, układaliśmy rymowanki. Dzieci zapoznały się z baśnią Janiny Porazińskiej pt: „O dwunastu miesiącach.” Spotkanie zakończyliśmy konkursem plastycznym na najładniejszy pejzaż zimowy malowany farbami. Celem konkursu było pobudzenie wyobraźni młodych twórców ich sposób na przedstawienie zimowego piękna. Kolejne spotkanie z młodzieżą upłynęło pod hasłem Walentynki, które to święto przypadło w dzień naszego spotkania tj. 14 lutego. Przybliżyliśmy postać św. Walentego, kim był, kiedy żył, skąd wywodzi się zwyczaj obchodzenia tego święta. Kolejnym etapem był quiz walentynkowy. Dużym powodzeniem cieszył się konkurs na najładniejszą kartkę walentynkową. Każda z laurek miała swój niepowtarzalny urok. W dniu 21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji kolejne nasze spotkanie odbyło się pod hasłem: „Dzień języka polskiego – łamańce językowe.” Czytaliśmy łamańce językowe np: „trzódka piegży drży na wietrze, chrzęszczą w zbożu skrzydła chrząszczy…” lub „w trzęsawisku trzeszczą trzciny, trzmiel trze w Trzciance trzy trzmieliny…” Łamańce językowe okazały się być dobrym ćwiczeniem logopedycznym dla młodzieży. Na zakończenie odbył się konkurs na najładniej przeczytany łamaniec językowy z wykonaniem ilustracji.
Ferie upłynęły w miłej atmosferze. Wszystkim uczestnikom zajęć serdecznie dziękujemy.
 

"Jest taka historia... opowieść o Januszu Korczaku" lekcja biblioteczna dla kl. V

Rok 2012 został ogłoszony m. in. Rokiem Janusza Korczaka, polskiego poety, publicysty, pisarza, lekarza, działacza społecznego żydowskiego pochodzenia. Aby przybliżyć tą postać biblioteka zaprosiła (27.11.2012) na lekcję biblioteczną klasę V wraz z panią polonistką Marią Warchoł. Uczniowie mieli okazję poznać osobę Janusza Korczaka podczas czytania fragmentów książki Beaty Ostrowickiej "Jest taka historia opowieść o Januszu Korczaku". Narratorem książki jest dziewięcioletni Jasiek, powiadający o losach swojej prababci Frani, która była wychowanką sierocińca prowadzonego przez "Panadoktora"(Janusza Korczaka). Książka w bardzo ciekawy sposób pokazuje funkcjonowanie sierocińca, działalność społeczną Janusza Korczaka nazywanego "przyjacielem dzieci", "dorosłym z duszą dziecka", "przyjacielem niedorosłych ludzi". Uczniowie zapoznali się z życiorysem Janusza Korczaka; układali fotografie-puzzle przedstawiające postać w rożnym okresie życia, obejrzeli galerię zdjęć ze strony internetowej poświęconej Korczakowi.
Dziękuję pani Marii Warchoł oraz uczniom kl. V za przybycie do biblioteki.
 

Dzień Pluszowego Misia z przedszkolakami

Święto Pluszowego Misia stało się naszą cykliczną imprezą wpisaną w kalendarz działalności. W tym roku świętowaliśmy go w Przedszkolu Zespołu Szkół w Babicy. Każdy przedszkolak przyniósł swojego pluszaka, panie: przedszkolanka i bibliotekarka również. Były wiersze, piosenki związane z misiem, nie zabrakło również głośnego czytania bajek o misiach:"Miś Remiś musi nosić okulary", "Uciekł niedźwiedź" W. Drabika. Do zabawy "Stary niedźwiedź mocno śpi" zostały zaproszone wszystkie pluszaki i ich właściciele a na koniec - słodka niespodzianka przygotowana przez panią Wiesię Mazur -"Misie Lubisie". Dziękuję pani Wiesi Mazur za zaproszenie i możliwość włączenia się w "misiowe święto".
 

Spotkanie z Kubusiem Puchatkiem i kl. I

21.11.2012 w środowy poranek uczniowie kl. I wraz z panią wychowawczynią Małgorzatą Kozłowską, spotkali się w bibliotece publicznej z bardzo lubianym bohaterem książkowym i bajkowym - KUBUSIEM PUCHATKIEM. Mali czytelnicy zostali podzieleni na dwie drużyny: Tygrysków i Puchatków, każdy otrzymał kotylion z wizerunkiem bohatera. Uczniowie poznali historię "Kubusia Puchatka", a została ona spisana przez A.A. Milne 86 lat temu. Książkę o przygodach Kubusia napisał autor z myślą o swoim kilkuletnim synku, któremu na urodziny podarował pluszowego misia. Syn pisarza Christopher - Krzyś został też jednym z bohaterów książki.
Uczestnicy spotkania mogli wykazać się znajomością przygód Kubusia w różny sposób ponieważ: układali puzzle, odgadywali zagadki o bohaterach Stumilowego Lasu, dopasowywali tekst do ilustracji oraz dopasowywali cienie do postaci, nie zabrakło również kolorowania i czegoś słodkiego, czyli miodu. Czas spotkania upłyną bardzo szybko w miłej atmosferze. Dziękuję pani wychowawczyni i uczniom kl. I za przybycie do biblioteki
 

"Głośne czytanie" przedszkolakom

Nasze drugie spotkanie z książką i głośnym czytaniem odbyło się 25.10.12 r. Tym razem przeczytaliśmy młodszakom bajkę-rozkładankę pt."Kopciuszek". Bajki te cieszą się dużym zainteresowaniem; są napisane prostym językiem, kolorowe i rozkładane. Tematem wiodącym w kl. "0" były grzyby; przybliżyliśmy przedszkolakom wiadomości o grzybach z czasopisma "Świerszczyk" oraz odczytali wiersz Jana Brzechwy "Grzyby". Dzieci bardzo chętnie wzięły udział w dyskusji na temat grzybów ich rodzajów oraz tradycji rodzinnych ich zbierania.Dziękuję paniom przedszkolankom pani Justynie i Agnieszce za przychylność w prowadzonej akcji. Do następnego spotkania.
 

"To już jesień"

W poniedziałkowy ranek 1.10.12 zawitali do biblioteki uczniowie kl. I Zespołu Szkół w Babicy wraz z panią wychowawczynią Małgorzatą Kozłowską. Nasze spotkanie nosiło tytuł "To Już jesień" i było kolejnym dniem maratonu głośnego czytania. Rozmawialiśmy na temat symptomów jesieni; owoców w sadzie, jarzyn w ogrodzie, spadających kolorowych liści, deszczowych dni i mglistych poranków. Następnie kolorowaliśmy warzywa do inscenizacji wiersza Jana Brzechwy "Na straganie". Po skończonej pracy plastycznej odbył się mini teatrzyk i głośne czytanie wiersza. Mali "aktorzy kukiełkowi" zaangażowali się bardzo solidnie w swoje role, w bibliotece rozlegało się chóralne "a to feler, westchną seler". Na chłodne nadchodzące dni jesień zostawiła w bibliotece koszyk owoców, którymi częstowali się uczniowie.

 

Dziękuję pani Małgorzacie Kozłowskiej za pomoc w realizacji spotkania i długoletnią współpracę.
 

"Dzień głośnego czytania" w przedszkolu

27.09.12 po raz pierwszy w tym roku szkolnym odbyło się spotkanie z przedszkolakami. Zbiegło się ono z przypadającym 29 września "Dniem Głośnego Czytania" i zapoczątkowało maraton czytania. Tematem naszego spotkania była obecna pora roku - Jesień. Przedszkolaki odgadywały zagadki dotyczące darów jesieni: warzyw, owoców, grzybów. Następnie czytaliśmy "Bajkę o jesiennym szalu" Elżbiety Ostrowskiej i układali szal Pani Jesieni z kolorowych liści, odbył się konkurs na najdalsze dmuchnięcie jesiennego liścia oraz mini teatrzyk do wiersza J. Brzechwy "Entliczek-pentliczek".
 

Dziękuję pani Agnieszce Błażej za pomoc w rozpoczęciu cyklu głośnego czytania przedszkolakom.
 

Akcja Lato pt. "Lato, lato wszędzie w bibliotece także będzie"

W dn. 10.07-26.07.2012 r. w Filii Bibliotecznej w Babicy odbyły się cykliczne zajęcia we wtorki i czwartki od godz. 11.00, dla młodszych czytelników. Pierwsze zajęcia nosiły tytuł "Kosmiczna podróż", przybliżyliśmy sobie wiadomości o Kosmosie, zjawiskach atmosferycznych, odbył się quiz z wiedzy o Kosmosie, zabawa ruchowa "Już czas zawiązać krąg", malowaliśmy kolorowanki dla najmłodszych a na końcu wykonywaliśmy rakietę z rolek papieru. Następne spotkanie nosiło tytuł "Wakacyjne wędrówki z Bolkiem i Lolkiem" - rozwiązywaliśmy krzyżówki, łamigłówki geograficzne, labirynty dla najmłodszych a ostatnim punktem zajęć tego dnia było akwarium na niby z wykorzystaniem słoika, kartonu, piasku, kamyków i muszelek. Kolejne nasze zajęcia to "Przygody Pszczółki Mai" rozmawialiśmy na temat zwyczajów pszczół, czytaliśmy głośno opowiadanie "Czarodziejski płatek", kolorowaliśmy kolorowanki z Pszczółką Mają a także wykonywaliśmy pszczołę z papieru. Kolejne czwartkowe południe spędziliśmy pod tytułem "O butach", były ciekawostki historyczne o butach, zabawy ruchowe-łowienie butów oraz ubieranie krzeseł w buty, łamigłówki - baśniowe buty(w których, baśniach buty odegrały znaczącą rolę). Na koniec praca dla małych rączek - pies zabawka oraz kolorowe latawce z papieru. Przedostatnie nasze spotkanie pt."Ptaki", głośne czytanie książeczki "Martynka poznaje ptaki", zagadki i quizy związane z ptakami oraz kolorowa papuga z ruchomymi, kolorowymi oczami. Ostatnie zajęcia to "Motyle" poznaliśmy nazwy, zwyczaje, wędrówki motyli, liczyliśmy motyle w zadaniach motylowych oraz tworzyliśmy kolorowe, wesołe motyle z wykorzystaniem koralików,dziurkaczy. Na koniec naszych spotkań zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie wesołej rodzinki. Wszyscy uczestnicy zajęć wakacyjnych w wieku 4-13 lat i liczbie 20 osób zostali nagrodzeni przyborami szkolnymi oraz słodyczami. Dziękuję wszystkim za udział i stworzenie miłej atmosfery, życząc jednocześnie dalszych pogodnych i bezpiecznych wakacji.
 

Spotkanie ze Smokiem Novusiem

15.06.2012 w bibliotece oraz Zespole Szkół w Babicy pojawił się sympatyczny gość - Smok Novuś. Przyjechał do nas z Księgarni "Nova" w Rzeszowie aby spotkać się z wszystkimi, którzy lubią książki. Nasz bohater jest dalekim kuzynem smoka wawelskiego i jak można wyczytać w "Bajce o smoku Novusiu" największym jego przewinieniem jest to, że uwielbia bajki, opowiadania, legendy. Okazję do spotkania z Novusiem miały przedszkolaki młodszaki oraz kl. "0". Pani Wiesia Mazur przybliżyła postać smoka czytając książeczkę, następnie odbyły się zabawy, tańce z udziałem gościa. Novuś spotkał się również z "młodszakami, które czekały z niecierpliwością na bajkową postać.Po przełamaniu pierwszego zaskoczenia przytulaniom do różowego smoka nie było końca, dla swojego gościa dzieci pięknie śpiewały piosenki oraz pozowały do zdjęć. Smok Novuś miał okazję spotkać się również z kl. I i III oraz z pozostałymi uczniami.
 

Biblioteka dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do zrealizowania tego spotkania a w szczególności paniom z Księgarni "Nova" przy ul. Kościuszki w Rzeszowie.
 

Spotkanie z pisarką Lidią Miś

12.06.2012 w bibliotece w Babicy odbyło się spotkanie z pisarką z Podkarpacia panią Lidią Miś. Swoją twórczość skierowała do najmłodszych czytelników, przywołując zapomniany świat baśni, tajemnicy, magii. Otrzymała wiele nagród i wyróżnień m.in. najlepszy Debiut Prozatorski Podkarpacia, wyróżnienie Jury w Ogólnopolskim plebiscycie "Najlepsza Książka na zimę 2010",wybór internautów w Ogólnopolskim Plebiscycie "Najlepsza książka Roku 2010 w kategorii książka dla najmłodszych". Na jej twórczość składają się: "Odwiedzając czarownice" (wyd. I 2004, wyd. II 2006),"Opowieści biblijne dziadzia Józefa-synowie Jakuba(2006), "Serce Lasu"(2009), "Opowieści biblijne dziadzia Józefa"(2010)
Na naszym spotkaniu pani Lidia Miś opowiadała o początkach swojej twórczości, o dzieciństwie spędzonym na podkarpackiej wsi u dziadzia Józefa, przybliżyła treść swojej pierwszej książki "Odwiedzając czarownice" w bardzo ciepły sposób pokazując, że czarownice wcale nie muszą być złe. Uczniowie słuchali z ciekawością opowieści naszego gościa, chętnie zadawali pytania a na pamiątkę spotkania każdy z uczestników otrzymał zakładkę z autografem autorki. Po spotkaniu można było zakupić książki.
Dziękuję wszystkim uczestnikom, a byli nimi uczniowie z kl. II i III Zespołu Szkół, panie naucz. Małgorzata Kozłowska, Anna Wilk, Beata Skalska dyr. GBP w Czudcu Elżbieta Kocurek za przybycie na spotkanie autorskie.
 

Majowe spotkania w Bibliotece

Maj to miesiąc bogaty w wiele uroczystości. Obok święta 1 i 3 Maja, Dnia Mamy obchodzimy również Tydzień Bibliotek oraz majowe dni poświęcone Książce i Bibliotece. W piątkowy poranek 25.05.2012 r. do biblioteki przybyli najmłodsi czytelnicy z Przedszkola z Zespołu Szkół w Babicy. Naszymi gośćmi były starszaki i młodszaki. "Zerówkowicze" uczestniczyli w głośnym czytaniu książeczki pt."Franklin i książka z biblioteki",następnie rozmawialiśmy na temat poszanowania książek nie tylko tych bibliotecznych, rozwiązywaliśmy zagadki związane z bajkami, baśniami a na koniec spotkania czekała na uczestników gra "Majowa łąka", gdzie pod kwiatkami ukryte były niespodzianki.
Grupa młodsza przedszkolaków zapoznała się z biblioteką; godzinami otwarcia placówki, znalazła regał z bajeczkami dla najmłodszych. Mali czytelnicy z zainteresowaniem wysłuchali dźwiękowej bajeczki pt."Mysia piosenka", poznali ciekawe książeczki znajdujące się w bibliotece m.in. książeczkę z numerem inwentarzowym 1. Nasze spotkania upłynęły bardzo szybko w miłej atmosferze.Wszyscy uczestnicy zostali obdarowani zakładkami i słodyczami.

Dziękuję Paniom Wiesławie Mazur i Agnieszce Błażej za bardzo owocną współpracę.
 

Impreza czytelnicza "Księgarnia" dla kl.I

23.05.2012 r. w bibliotece w Babicy spotkaliśmy się z kl. I oraz panią wychowawczynią Anną Fąfara-Iskra. Nasze spotkanie przebiegało pod hasłem "Księgarnia". Była to forma zabawy, gdzie każdy z uczniów mógł tak "na niby" kupić wybraną książkę a zapłatą było prawidłowe rozwiązanie zagadki związanej z książkami, bajkami, biblioteką - ukrytej w książeczkach. Mali czytelnicy przy pomocy pani dzielnie radzili sobie z zagadkami i rozwiązali je wszystkie. Podczas naszego spotkania uczniowie zapoznali się z formami książki jakie istniały od początku jej dziejów, zwróciliśmy również uwagę na to, że miesiąc maj poświęcony jest również książce i bibliotece. Na pamiątkę naszego spotkania uczniowie otrzymali zakładki do książek. Dziękuję pani wychowawczyni Annie Fąfara-Iskra za pomoc w przeprowadzeniu naszego spotkania oraz za przyjęcie zaproszenia do biblioteki.

Głośne czytanie u przedszkolaków

Nasze spotkanie miało miejsce 26 kwietnia. W ramach Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich starszaki wysłuchały "Prośby Książki" a następnie na symbolicznej książce je naklejały, wielu "zerówkowiczów" radziło sobie bardzo dobrze z samodzielnym czytaniem. Natomiast "młodszakom" została przybliżona postać bajkowego Misia Remisia, który tym razem miał obwiązaną głowę chustką ponieważ baaardzo bolał go ząb. Maluszki w skupieniu wysłuchały przygód misia łakomczuszka i z ochotą przytulały się do pluszaka. Dziękuję Paniom Wiesławie Mazur oraz Agnieszce Błażej za życzliwą współpracę.

Ksiądz Jan Twardowski od biedronki - lekcja biblioteczna

20 kwietnia 2012 r.w bibliotece publicznej odbyła się lekcja biblioteczna. Tematem naszego spotkania była poezja dla dzieci ks. Jana Twardowskiego a uczestnikami uczniowie kl. II Zespołu Szkół im. Jana Pawła II wraz z panią wychowawczynią Małgorzatą Kozłowską. Przybliżyliśmy sobie postać księdza Jana, przytoczyliśmy wywiad udzielony redakcji "Świerszczyka" przez księdza Twardowskiego. Wraz z panią wychowawczynią poczytałyśmy kilka wierszy poety, bardzo podobał się wszystkim wiersz pt."Obiecanki cacanki":
"Będę mądry - obiecuje,
lecz w zeszycie przyniósł dwóje
Nie chcę plotek - obiecuję
znowu wujka obgaduje.
Być rozsądnym obiecuję
łyka lody i choruje.
Ciocię kochać obiecuję,
znów jej jęzor pokazuje.
Być porządnym obiecuję
a w zeszycie wciąż smaruje.
Jeść najpiękniej obiecuję,
krem z talerza wylizuje.
Być na piątkę obiecuje,
lecz z piątego piętra pluje.
Być aniołem obiecuje,
wszedł na stołek i wariuje.
Bedę grzeczny - obiecuję,
lecz mamusi swej pyskuje.
Będę wdzięczny - obiecuje,
lecz dziadkowi życie truje.
Kochać ludzi obiecuje,
koleżance nie daruje.
Piękne drzewa - deklamuje,
lecz gałęzią wymachuje.
Reperować obiecuje,
czego dotknie, to popsuje.
Być dentystą obiecuje,
zęby lalkom wyłamuje.
Iść do nieba obiecuje,
Matkę Bożą denerwuje."
Ponieważ ksiądz Jan Twardowski nazywany jest "od biedronki", wykonywaliśmy opaski-biedronki,aby uczniom było łatwiej zapamiętać nasze spotkanie z poezją.

 

Konkurs "Na kartkę wielkanocną"

W Bibliotece Publicznej w Babicy został ogłoszony konkurs na kartkę świąteczną. Kartki w dowolnej technice wykonania należało składać do 30.03.2012. Ogłoszenie wyników odbyło się 3.04.2012. Wszystkich prac wpłynęło do biblioteki 19, najliczniejsza grupę, bo 13 stanowiły kartki przepięknie wykonane przez 5 i 6 latków z kl."0". Pozostałe prace uczniów z kl.I-VI. Po trudnych obradach jury przyznano I miejsce karteczce wykonanej przez Sarę Peszko z kl. I, II miejsce zdobył Hubert Materna z kl. III a III miejsce - Patryk Micał z kl. III. Wszystkie praca zostały wykonane bardzo starannie z zachowaniem wszystkich symboli świąt Wielkiej Nocy. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni dyplomami i drobnymi upominkami. Gratuluję wszystkim biorącym udział w konkursie i zapraszam do kolejnych. Wszystkie prace można oglądać na wystawce w Bibliotece.
 

Składam podziękowania za owocną współpracę wychowawczyni kl. "0" Pani Wiesławie Mazur oraz Pani dyrektor Zespołu Szkół Bożenie Piórek.

Zimą w Bibliotecznej Krainie

Pod takim tytułem odbyły się tegoroczne zajęcia feryjne w Filii Bibliotecznej w Babicy. Spotykaliśmy się od 31.01 do 9.02.2012 r. we wtorki i czwartki od godz. 11.00. Pierwszego dnia tematem naszych zajęć była zima. Rozwiązywaliśmy zagadki związane z zimą, przypominaliśmy sobie przysłowia o Nowym Roku i zimie a na koniec zmagania dla głowy i paluszków czyli wykonywanie makaty "Zima". Drugi dzień konkursów to dzień pingwinkowy; przybliżyliśmy sobie wiadomości o pingwinach, ciekawostki z nimi związane, rozwiązywaliśmy quiz z wiedzy o pingwinie oraz tworzyliśmy pingwinkową kartkę. Następne nasze spotkanie związane było z przypadającym w lutym Międzynarodowym Dniem Kota; był quiz o kotach, bajki o kotach, wieczorynki o kotach oraz papierowy kot i nieodłączna towarzyszka kota - mysz. Ostatnie spotkanie dotyczyło przypadającego w tym dniu Międzynarodowego Dnia Pizzy; poznaliśmy historię pizzy w pigułce, stroiliśmy stół w gustowne dekoracje szklanek a na koniec degustowaliśmy pizzę. Wszystkim uczestnikom zajęć, a było ich 19, dziękujemy za wytrwały udział.
 

Ferie z biblioteką

Biblioteka w Babicy zaprasza wszystkie chętne dzieci do udziału w zajęciach:

 

Wkażdy wtorek i czwartek tygodnia na godz. 11:00

 

W programie:

- wykonywanie Makaty zima

- ciekawostki o pingwinach

- wykonywanie pingwinkowej kartki

- przysłowia

- konkursy o zimie nauka piosenki pada snieg

- o kocie

- ciekawostki o pizzy

- uczymy się w bibliotece

- poznajemy bohaterów książkowych
 

Mikołajkowe spotkanie z przedszkolakami

W dniu 8 grudnia 2011 r. odbyło się nasze kolejne spotkanie z przedszkolakami w ramach "Głośnego czytania". Tym razem tematem były bajki i opowiadania o Św. Mikołaju i zbliżających się świętach.Dzieci w skupieniu słuchały opowieści o ulubionym panu w czerwonej czapce, następnie śpiewały piosenki, mówiły wierszyki o Św. Mikołaju. Spotkanie zarówno u starszaków jak i młodszaków upłynęło w iście świątecznym nastroju.
 

Lekcja biblioteczna - katalogi

22.11.2011 w filii bibliotecznej w Babicy odbyła się lekcja biblioteczna dla kl. VI.Uczniowie przybyli do biblioteki wraz z panią polonistką Marią Warchoł. Tematem naszego spotkania były "Rodzaje katalogów bibliotecznych." Uczestnicy zapoznali się teoretycznie z tematem a następnie dla utrwalenia materiału szukali opisów książek w skrzynkach katalogowych. Zostali również zapoznani z katalogiem elektronicznym programu bibliotecznego "Libra", tworzonym w bibliotece.Choć nie są to łatwe tematy uczniowie poradzili sobie dobrze, mamy nadzieję, że zajęcia te zaowocują w testach na zakończenie nauki w szkole podstawowej.
 

Przedszkolaki w Bibliotece

W słoneczne przedpołudnie 8 listopada do Biblioteki zawitały przedszkolaki-starszaki wraz z panią Wiesławą Mazur. Dzieci poznały zbiory biblioteczne; na którym regale znajdują się bajeczki dla najmłodszych, co dziej się z książkami zanim można je pożyczyć, jakie ciekawe książki znajdują się w placówce. Dowiedziały się również, że w Bibliotece można pograć w gry planszowe, pooglądać gazety oraz skorzystać z Internetu. Było to nasze pierwsze spotkanie z książką w Bibliotece i na pewno nie ostatnie.
 

Kubusiowe spotkanie

W poniedziałkowy ranek 24 października w Filii Bibliotecznej w Babicy spotkaliśmy się z kl.III, panią naucz. Małgorzatą Kozłowską i Kubusiem Puchatkiem. Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy: "Tygrysków" i "Kubusiów"-otrzymali kotyliony z wizerunkiem swojego bohatera. Każda z drużyn miała za zadanie zmierzyć się z puzzlami oraz rozwiązać "Quiz o Kubusiu Puchatku", nie zabrakło też głośnego czytania, słodkiego miodu oraz kolorowanek z wizerunkiem misia. Efekt prac plastycznych znajduje się na wystawce w Bibliotece Publicznej.
 

Urodziny Kubusia Puchatka

17 października 2011 r. w filii bibliotecznej w Babicy odbyły się urodziny Kubusia Puchatka - solenizant zaprosił na tę uroczystość uczniów kl. II wraz z wych. panią Małgorzatą Kozłowską. Każdy z gości otrzymał urodzinową czapeczkę, następnie odgadywaliśmy zagadki o Kubusiu Puchatku i jego przyjaciołach ze Stumilowego Lasu, odbył się "Minikonkurs Puchatkowy", w którym uczniowie wykazali się super wiedzą o naszym solenizancie, szukaliśmy różnic w dwóch portretach misia, dopasowywalismy tekst do ilustracji, kolorowaliśmy ilustracje przedstawiające Kubusia Puchatka i jego przyjaciół. Pani wych. M. Kozłowska przeczytała opowiadanie "Kubuś Puchatek i wielka nawałnica" a na końcu naszego świętowania częstowaliśmy się tym co misie lubią najbardziej - czyli miodem na wafelku.
W tym roku przypada 85 rocznica urodzin Kubusia Puchatka -wtedy ukazała się drukiem książka A.A. Milne "Kubuś Puchatek". Miało to miejsce 14 października 1926 r. w Londynie, książkę tę autor napisał z myślą o swoim kilkuletnim synu, któremu podarował na urodziny pluszowego misia. Syn pisarza Christopher - Krzyś został też jednym z bohaterów książek. W Polsce książki o Kubusiu i jego przyjaciołach są znane dzięki tłumaczeniu Ireny Tuwim.
 

Tydzień głośnego czytania

Najważniejsza inwestycja w dziecko - wszyscy chcemy, aby nasze dzieci umiały odróżnić dobro od zła. Jest na to sposób - CZYTAJMY DZIECIOM! ŚWIADOMIE UCZMY DZIECI WARTOŚCI MORALNYCH - CZYTAJĄC IM MĄDRE KSIĄŻKI, ROZMAWIAJĄC O WARTOŚCIACH. W ten sposób apelują twórcy i koordynatorzy kampanii społecznej "Cała Polska czyta dzieciom". Biblioteka Publiczna również włącza się w tą akcję. Po raz trzeci rozpoczęliśmy cykl spotkań pt. "Głośne czytanie w przedszkolu". Nasze pierwsze spotkanie odbyło się 6 października a tematem była obecna pora roku czyli jesień -czytaliśmy wiersze i opowiadania o jesieni, m.in."Jesienna przygoda Tuptusia", Dorota Gellner "Przedszkolakom". Były również piosenki o jesieni pięknie śpiewane przez przedszkolaków. Spotkania z książką zaplanowaliśmy we czwartki dwa razy w miesiącu.

Biblioteka dziękuje Wychowawczyni kl."0" pani Wiesławie Mazur za bardzo dobrą współpracę.
 

"Zagadkowe hece w Bibliotece" - konkursy wakacyjne w Filii Babica

Cyklicznie w Bibliotece Publicznej w Babicy organizowane są na czas wakacji zajęcia dla młodszych czytelników. W tym roku konkursy, gry i zabawy odbywały się w pierwszym miesiącu wakacji - lipcu, we wtorki i czwartki.
Pierwszy dzień zajęć odbywał się pod hasłem "Detektywi"-poznaliśmy najsłynniejszych detektywów świata, uczestnicy musieli znaleźć w bibliotece zadania do wykonania i oczywiście je rozwiązać.Na koniec wykonywaliśmy dziabągi z trawy, waty i skarpety. Efekt naszych prac uwieczniony na zdjęciach.
Drugi dzień zmagań to "dzień lodowy"; dowiedzieliśmy się kiedy powstały pierwsze lody, jak wyglądały, kto wymyślił wafelkowe opakowanie. Były również zabawy ruchowe a na koniec coś słodkiego i przyjemnego - deser lodowy, który wykonywali wszyscy konkursowicze. Desery wyglądały i smakowały wyśmienicie.
Trzeci dzień zajęć to "dzień indiański"- przybliżyliśmy historię Indian, ich zwyczaje, tradycje, każdy uczestnik otrzymał na ten dzień indińskie imię np. Rączy Jeleń czy Rwący Strumień, następnie wykonywaliśmy pióropusze oraz budowali i malowali tipi.
Czwarty dzień to "dzień z warzywami"- rozwiązywaliśmy zagadki o warzywach, poznaliśmy historię ogórka; kto wymyślił nazwę "mizeria".Na zakończenie popisy kulinarne czyli? robienie kanapek z warzywami sezonu -pyszności!!!
Piąty dzień to "dzień cyrkowy", bawiliśmy się w różne gry sprawnościowe, ubieraliśmy klauna, przedmuchiwaliśmy piłeczki a na koniec spotkania wykonywaliśmy klauny koperciaki.
Ostatni dzień to "dzień kwiatowy", były zagadki o kwiatach, horoskop kwiatowy oraz robienie kapeluszy kwiatów z bibuły i papierowych talerzy.W bibliotece zrobiło się bardzo kolorowo i naprawdę wakacyjnie.Podsumowaliśmy nasze zajęcia, każdy uczestnik został nagrodzony drobnymi upominkami a udział w tegorocznych zajęciach wzięło 25 osób.
 

Zagadkowe hece w Bibliotece

„Zagadkowe hece w Bibliotece”
konkursy wakacyjne w filii Babica 5 - 21.07.2011


5.07.2011

 • „O detektywach” – pogadanka na temat zawodu detektywa, najsłynniejszych detektywów świata
 • na tropach detektywów – zagadka
 • Klub młodych detektywów/wyszukiwanie na półkach książek o tematyce detektywistycznej
 • Wykonywanie dziabągów z wykorzystaniem skarpet, waty, trawy

 

7.07.2011
„Dzień lodowy”

 • ciekawostki o lodach
 • wykonywanie słodkiego deseru lodowego
 • zabawy sprawnościowe

 

12.07.2011

 • „Dzień Indiański”
 • między nami Indianami – wyszukiwanie informacji na temat Indian
 • robienie kotylionów z imionami, pióropuszy, amuletów z kamieni i totemów
 • budowanie tipi

 

14.07.2011

 • „O warzywach”
 • zabawa ”Pomidor”
 • zagadki o warzywach, historia ogórka

wykonywanie kanapek z dodatkami warzyw

 

19.07.2011

 • „O cyrku”
 • historia cyrku
 • zabawy i gry, np.: nakarm lwa, polowanie na balony, wędrujące piłeczki
 • wykonywanie klaunów koperciaków

 

21.07.2011

 • „O kwiatach”
 • zagadki o kwiatach, kwietny horoskop
 • wykonywanie kapeluszy kwiatów
 • zakończenie konkursów i rozdanie nagród
   

 

Plakat

Pasowanie na czytelnika!

W dn. 3.06.2011 do Biblioteki Publicznej zawitali uczniowie klasy I wraz z Paniami Małgorzatą Kozłowską i Magdaleną Szuba. Zapoznali się z biblioteką, jej zbiorami, wysłuchali wiersza J. Minkiewicza "Przygody książek" dotyczącego poszanowania bajek i lektur, przeczytali "Prośby książki" oraz samodzielnie umieścili je w "symbolicznej książce", błyskawicznie odgadywali zagadki związane z bajkami i baśniami. Na końcu naszego spotkania złożyli przyrzeczenie i zostali pasowani na czytelnika, tym samym włączeni do grona użytkowników biblioteki. Na pamiątkę spotkania w bibliotece "pierwszaki" otrzymały książeczki z dedykacją - "Niech ta książka będzie dla Ciebie początkiem wspaniałej przygody w Krainie Książek".
 

"Głośne czytanie przedszkolakom"

2.06.2011 r. po raz ostatni w tym roku szkolnym odbyło się "Głośne czytanie przedszkolakom". Tym razem czytaliśmy książeczki Wiesława Drabika "Zaproś krówkę na majówkę" oraz "Same atrakcje w letnie wakacje"- wszystkim przedszkolakom udzielił się nastrój lata i wakacji. Mali słuchacze przedstawili inscenizację związaną z latem, śpiewali piosenki o mamie i tacie. Całe spotkanie upłynęło w atmosferze wzruszeń i letniego ciepła. Większość "zerówkowiczów" we wrześniu uda się do I klasy, dlatego było to nasze pożegnalne spotkanie w przedszkolu. Przyszłym uczniom życzymy samych sukcesów.
 

Biblioteka zawsze po drodze nie mijam wchodzę

W dniach 8 -15 maja pod hasłem "Biblioteka zawsze po drodze nie mijam wchodzę" trwa VII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Z tej właśnie okazji w Filii Bibliotecznej w Babicy 10 maja ogodz. 11.00 odbyło się spotkanie autorskie z Panią Stanisławą Kopiec, poetką z sąsiedniej Lubenii. Nasz Gość należy do cenionych poetek na Podkarpaciu, jest laureatką wielu nagród i wyróżnień m.in. "Złotego Pióra".Swoje inspiracje do pisania czerpie z codziennego życia, otaczającej przyrody, wiary w Boga.W swoim dorobku poetyckim ma wiersze dla dorosłych oraz przepełnione ciepłem bajki dla dzieci - Gospodyni Mucha; Bajeczki dla córeczki","Pokój dziecięcy","Czarodziej", "Śliwka i wisienka".
Uczestnikami spotakania z Panią Stanisławą Kopiec byli uczniowie kl.0 i kl. I Zespołu Szkół im. Jana Pawła II wraz z Paniami Wiesławą Mazur i Małgorzatą Kozłowską. Małym czytelnikom bardzo podobały się wiersze w interpretacji autorki. Biblioteka dziękuje wszystkim za ciepłą i serdeczną atmosferę podczas spotkania.
 

Informujemy o powstaniu nowej Strony Internetowej o Babicy

Strona www.babica.czudec.pl zawiera bardzo wiele informacji o powstaniu wsi i jej właścicielach, o tym jak powstawała parafia i szkoła. W dziale „Wybitni babiczanie” umieszczone zostały biografie 22 zasłużonych, wybitnych ludzi, którzy tu się urodzili lub mieszkal,i księża Dominowie- ks. Bronisław, ks. Henryk, ks. Jan, ks. Stanisław i bliźniacy śp. ks. Bronisław i nasz emeryt ks. Antoni, ks. prałat Jan Mac, ojciec zakonny Bernard Łubieński-kandydat na ołtarze, pisarka Maria Jarochowska, dr Andrzej Kuś, mjr dr Wojciech Kuś, płk Aleksander Mac, Antoni Mac, Ludwik Mac, prof. Bronisław Piątkiewicz, poseł Antoni Szmigiel, ppłk Józef Szczepan, generał hr. Roman Sołtyk, płk Jan Wójcik i prof. Sylwester Wójcik. Historie wszystkich rodów wraz z ich herbami, w posiadaniu których była Babica, m.in. ród Procheńskich, jako pierwszych właścicieli i ród Pinińskich, który przez 130 lat posiadał Babicę.

 

Stronę w opracowali pan Zdzisław Sylwester Domino wraz z panem Michałem Macem.


 

Ferie 2011 Podsumowanie

W dn. 18-27 stycznia 2011 w filii bibliotecznej w Babicy odbyły się konkursy feryjne pt."My się zimą nie nudzimy, bo...do Biblioteki chodzimy", zorganizowane z myślą o młodszych czytelnikach. W pierwszym dniu zajęć omawialiśmy tradycje karnawałowe, szukaliśmy nazw tańców nie tylko tych współczesnych ale i dawnych oraz wykonywaliśmy maski karnawałowe. Na koniec spotkania prezentowaliśmy efekt naszej pracy, bawiąc się w zabawy ruchowe, przystrojeni maskami.
Następny dzień związany był z przypadającym świętem Babci i Dziadka. Uczestnicy zajęć przynieśli zdjęcia z albumów rodzinnych i wykonywaliśmy drzewa genealogiczne a następnie laurki z życzeniami dla Dziadków. Kolejny dzień zmagań konkursowych to temat iście zimowy, bo związany z pingwinami. Odbyło się głośne czytanie książki "Zaczarowana zagroda" A. i Cz. Centkiewiczów a następnie konkurs z nią związany. W tym dniu wykonywaliśmy również miasteczko pingwinkowe z wykorzystaniem papieru. Ostatni dzień konkursów nosił tytuł "Na wesoło". Wybieraliśmy "Żartownisia Ferii" oraz "Półżartownisia Ferii". Żartownisiem została Aneta Krok, której dowcip okazał się najśmieszniejszy a Półżartownisiem Aneta Pasternak. Odbyła się uroczysta koronacja dziewczyn, wręczenie berła i szarfy oraz wesołe zabawy ruchowe. Ostatnim punktem programu było wręczenie upominków dla wszystkich uczestników konkursów. Biblioteka dziękuje za udział w zajęciach wszystkim młodszym czytelnikom.
 

FERIE ZIMOWE

FERIE ZIMOWE PT. „MY SIĘ ZIMĄ NIE NUDZIMY, BO ….. DO BIBLIOTEKI CHODZIMY” w Filii Bibliotecznej w Babicy 18 - 27.01.2011

 

18.01.11

 • Niech żyje bal – tradycje karnawałowe konkurs   
 • Wykonywanie masek karnawałowych
 • Bal karnawałowy


20.01.11

 • Quiz „Moja rodzinka”
 • Wykonywanie swojego drzewa genealogicznego oraz laurek dla Dziadków


25.01.11

 • Zabawa „Pingwin”
 • Quiz „Zaczarowana zagroda” związany z książką A. i Cz. Centkiewiczów
 • Wykonywanie pingwinów techniką origami


27.01.11

 • Dzień na wesoło
 • Konkurs na najlepszy dowcip
 • Wybór „Żartownisia ferii”
 • Rozdanie nagród
   

 

Spotkanie świąteczne z Andrzejem Grabowskim

W dn. 16 grudnia 2010 r. w Filii Bibliotecznej w Babicy gościł poeta, satyryk i publicysta, autor licznych książek dla dorosłych, dzieci i młodzieży ANDRZEJ GRABOWSKI - Kawaler Orderu Uśmiechu. Uczestnikami spotkania byli uczniowie kl.V i VI Zespołu Szkół w Babicy wraz z nauczycielami Jadwigą Boho i Anną Wilk. Gość opowiadał o swojej twórczości, wartościach w życiu młodego człowieka o roli książki we współczesnym świecie, cytował fragment swojej powieści. Dzielił się wspomnieniami ze swojej ostatniej podróży do Wietnamu, w ciekawy sposób przybliżając nam kulturę tego kraju. Na zakończenie spotkania podło wiele pytań do pisarza, były również autografy oraz wpisy do kronik. Dziękujemy wszystkim za udział w spotkaniu.
 

Wróżby andrzejkowe!!!

Zgodnie z tradycją, w wigilię św. Andrzeja (29.11.2010r.) w Bibliotece w Babicy odbyły się WRÓŻBY ANDRZEJKOWE. Uczestnikami imprezy były dziewczyny i chłopcy. Wróżyliśmy za pomocą spodków, lania wosku, odkrywaliśmy imię przyszłego męża i żony a także wybieraliśmy przyszły zawód, przy pomocy "magicznego" w tym dniu, koła podróży wróżyliśmy wyprawę przyszłości, dmuchaliśmy bańki mydlane z nadzieją, że marzenia spełnią się jak najszybciej. Wszystkim uczestnikom dopisywał bardzo dobry humor a wróżby były tylko te pomyślne.
 

Dzień Pluszowego Misia

25 listopada przypada Światowy Dzień Pluszowego Misia - święto to obchodzimy od 2002 roku, w setną rocznicę wyprodukowania pierwszej pluszowej maskotki misia. W tym dniu do Biblioteki w Babicy zawitały przedszkolaki z Panią wychowawczynią Wiesławą Mazur. Każdy przedszkolak przyniósł ze sobą swojego ulubionego pluszaka, w bibliotece zrobiło się bardzo "przytulnie" i "misiowo". Były również wiersze, piosenki o misiach, rozmawialiśmy na temat poszanowania zabawek a na zakończenie naszego spotkania częstowaliśmy się miodem, bo misie lubią "małe co nieco".
 

Konkursy wakacyjne

W dn. 6-22.07.2010 w Filii Bibliotecznej w Babicy odbył się cykl konkursów wakacyjnych pod tytułem"Biblioteka dobre miejsce dla człowieka"
Pierwszy dzień konkursowy związany był ze znakami drogowymi i bezpieczeństwem na drodze.Rozwiązywaliśmy quiz, kolorowali znaki, grali w grę planszową -"Poznajemy znaki drogowe"
Drugi dzień konkursowy to zmagania teatralne - poznaliśmy krótką historię teatru, następnie rozwiązywaliśmy krzyżówkę związaną z teatrem, a na końcu czekała na nas praca rąk - robiliśmy lalki z łyżek drewnianych.
Kolejne nasze spotkanie dotyczyło legendy o zamku czudeckim oraz konkursu z nią związanego. Następnie budowaliśmy zamek z kartonowych pudeł, oraz wykonywaliśmy monety z masy solnej.
Następne spotkanie nosiło tytuł "Mali artyści" w tym dniu malowaliśmy zamek różnymi technikami- dozwolone były pędzle oraz palce. Gdy zamek był już gotowy po same wieże odbyło się pasowanie na rycerza oraz przedstawienie "Dziwna Królewna" z wykorzystaniem drewnianych lalek.

Przedostatnie spotkanie to "Bal biedronek" - aby ładnie wyglądać na balu, robiliśmy opaski na głowę - biedronki.Następnie odbyła się zabawa "zbuduj kokon", polegająca na okręceniu zawodnika od stóp do głowy papierem toaletowym aby powstał kokon. Zmagania dla głowy w tym dniu konkursowym to quiz "Szczęście w kropki czyli rzecz o biedronce" a na zakończenie zajęcia manualne wiatraki biedroneczki.
Ostatnie zajęcia odbyły się pod hasłem Hej! Piraci!,był to dzień zabaw sprawnościowych m.in. przechodzenie przez bagno,orientacja w terenie a także test "Prawdziwi piraci mają sprawny umysł". Na zakończenie piraci musieli znaleźć kufer ze skarbami, w którym były ukryte nagrody za zmagania konkursowe. Prawdziwi piraci poradzili sobie z tym zadaniem znakomicie.Wszystkim uczestnikom zajęć wakacyjnych dziękujemy za udział i zapraszamy na kolejne spotkania.

 

BIBLIOTEKA - DOBRE MIEJSSCE DLA CZŁOWIEKA

BIBLIOTEKA PUBLICZNA W BABICY

Zaprasza na konkursy wakacyjne pt.

"BIBLIOTEKA - DOBRE MIEJSSCE DLA CZŁOWIEKA"

które odbedzie się

06 - 22.07.2010

od godz. 11:00

(WTORKI I CZWARTKI)

ZAPRASZAMY!!!

Program:

06.07.2010:

- bezpieczne wakacje - konkurs o ruchu drogowym

- gra planszowa

08.07.2010:

- zabawa w teatr

- krzyżówka "W góre kurtyna przedstawienie się zaczyna"

- wykonanie lalek z łyżek drewnianych

 

13.07.2010:

- wędrówki w czasie

- legenda o zamku czudeckim

- budowanie zamku z kartonowych pudeł

- wykonanie monet z masy solnej

15.07.2010:

- "Mali artyścii" - zajęcia plastyczne z masą solną, malowanie palcam

20.07.2010:

- bal biedronek

- quiz o owadach

- zabawa "zbuduj kokon"

- robienie biedronek z papieru

22.07.2010:

- Hej! Piraci

- pasowanie na pirata, zabawa przechodzenie przez bagno

- piracki quiz 

IX Ogólnopolska Akcja - "Cała Polska czyta dzieciom"

W dn. 9 czerwca 2010 w Filii w Babicy odbyło się "głośne czytanie. Ideą tej akcji jest promocja czytelnictwa zwłaszcza dzieciom przez dorosłych. W akcji biorą udział ważne i rozpoznawalne osoby, które czytają książki i bajki uczniom zachęcając do takich samych zachowań rodziców w domu. W naszym "głośnym czytaniu" udział wzięły znane osoby naszego środowiska lokalnego - lekarz Piotr Śnieżek, wych. kl. "0" Wiesława Mazur oraz dyr. GBP Elżbieta Kocurek. Uczestnikami akcji były przedszkolaki oraz uczniowie kl. I z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Babicy wraz z wychowawczyniami p. W. Mazur i A. Fąfara-Iskra. Goście czytali "Rady nie od parady czyli wierszyki z morałem" Małgorzaty Strzałkowskiej, które bardzo podobały się młodym czytelnikom. Biblioteka bardzo dziękuje wszystkim uczestnikom - gościom za przyjęcie zaproszenia i ciekawą interpretację wierszy a dzieciom za słuchanie z zainteresowaniem. Na zakończenie spotkania młodzi czytelnicy zostali obdarowani słodyczami a goście kwiatami.
 

"Zostań poszukiwaczem"

To hasło kolejnego konkursu maja, który odbył się w Filii w Babicy. W pomieszczeniach biblioteki zostały sprytnie ukryte rebusy z tytułami książek, które należało znaleźć i rozwiązać. Na poszukiwaczy czekały nagrody oraz tytuł DETEKTYW BIBLIOTECZNY. Detektywami zostali: Joanna Choma, Mariola Pokrywka, Aneta Krok, Ada Pasternak, Dominik Jakóbski, Karolina Kulińska, Magda Kichman, Kinga Jodłowska, Dominika Jodłowska, Wojtek Rataj, Kinga Buż, Mariola Kędzior, Piotr Frankowski, Patryk Pokrywka. GRATULUJEMY!!!
 

"Biblioteka - Królestwo Książek"

"Biblioteka - Królestwo Książek" pod takim hasłem w dniu 10.06.2010 odbyło się spotkanie z uczniami kl.II Zespołu Szkół w Babicy, wraz z panią wych. Lidią Dąbrowską.Gośćmi biblioteki byli również uczniowie kl. II z terenów powodziowych gminy Gorzyce, przebywający w Czudcu w ramach tzw. zielonej szkoły. Dzieci zwiedziły bibliotekę, zapoznały się z jej zbiorami, wysłuchały opowiadania "Przygody książek", którego treść mówiła o szanowaniu książek i o ich roli w życiu ucznia. Następnie wspólnie odczytaliśmy prośby książki, które zostały umieszczone na tablicy bibliotecznej oraz rozwiązywali quiz i zagadki o bajkach i ich bohaterach. Nasi goście opowiadali o swoich bibliotekach i ulubionych książkach. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze a na młodych czytelników czekała słodka niespodzianka.
 

MAJ MIESIĄCEM BIBLIOTEKI

Biblioteka Publiczna ogłosiła w miesiącu maju konkurs pt."Moja Biblioteka" Celem konkursu było przedstawienie biblioteki oczami czytelników.Technika wykonania prac była dowolna. Na konkurs wpłynęło trzy prace autorstwa Ady Pasternak i Anety Krok. Dziękujemy za udział w konkursie, prace zostaną nagrodzone.
 

Czytanie Przedszkolakom

20 maja 2010 w ramach "Głośnego czytania w przedszkolu" odbyło się nasze kolejne spotkanie. Tym razem rozczytywaliśmy się w legendach i baśniach polskich. Starszaki z uwagą słuchali baśni o dwóch braciach "Brat ubogi i brat chciwy" oraz legend góralskich "Na zwyrtałową nutę". Następnie rozmawialiśmy na temat znanych legend - ku miłemu zaskoczeniu wiele legend jest znanych małym czytelnikom: czy to o "Smoku Wawelskim" czy o "Syrence","O Lechu,Czechu i Rusie".
Przedszkolaki - młodszaki zostali zapoznani z bajkami - zabawkami, ich ciekawość była ogromna o czym świadczą zdjęcia.
 

"Zgaduj - zgadula ekologiczna"

W dniach 22-23.04.2010 Biblioteka Publiczna zorganizowała konkurs związany z przypadającym 22 kwietnia Światowym Dniem Ziemi. Uczestnicy zgaduj-zgaduli odpowiadali na pytania związane z ekologią i przyrodą a także odnajdywali sprytnie ukryte w zdaniech nazwy zwierząt, ptaków i kwiatów. To ostatnie zadanie przysporzyło trochę kłopotu, bo trzeba się nie żle nagłowić aby w zdaniu ARAB MA ŻON KILKA znaleźć nazwę kwiatu. Ostatecznie wszystkie zagadki zostały rozwiązane - uczestnikom gratulujemy!!!
 

"Wielkanocne wierszowanie"

31.03.2010 r. w Filii Bibliotecznej w Babicy odbył się konkurs pt. "Wielkanocne wierszowanie" związany z tradycjami i obyczajami Świąt Wielkiej Nocy. Uczestnicy zmierzyli się z wierszowanymi zagadkami oraz krzyżówką a byli nimi uczniowie Zespołu Szkół w Babicy. Wszyscy konkursowicze zostali nagrodzeni słodyczami świątecznymi.
 

Ferie zimowe "W Krainie Wyobraźni"

W dniach 16-25.02.2010 w bibliotece odbyły się zajęcia z młodszymi czytelnikami. Konkursy odbywały się w czasie ferii we wtorki i czwartki od godz. 11.00. W pierwszym dniu zajęć (16.02) odbył się konkurs związany z Eskimosami oraz zostało zbudowane iglo z papieru. Następny dzień konkursowy związany był z baśnią H.Ch. Andersena "Księżniczka na ziarnku grochu" i dyskusją na temat prawdy w życiu. Na zakończenie spotkania uczestnicy kolorowali księżniczkę na ziarnku grochu.
Kolejne zajęcia odbyły się pod hasłem - Muminki; krótka charakterystyka cyklu Muminki, quiz "W Dolinie Muminków" oraz kolorowanki z tymi sympatycznymi trolami. Ostatnie spotkanie miało tytuł Dzień z Kubusiem Puchatkiem - uczestnicy mieli za zadanie ułożyć w krótkim czasie puzzle z Kubusiem Puchatkiem, dorysować ogon Kłapołuchemu z zawiązanymi oczami, oraz rozwiązać quiz o Kubusiu i jego przyjaciołach a na koniec zajęć przygotować "małe co nieco" czyli owocowe szaszłyki. Wszystkim uczestnikom bardzo podobała się ta owocowa uczta. Łącznie w zajęciach wzięło udział 21osób, wszyscy zostali nagrodzeni.

Quiz o zimie

15.01.2010 w Bibliotece Publicznej odbył się "Quiz o zimie" dla klas IV-VI. Uczestnicy quizu mieli za zadanie dokończyć przysłowia o Nowym Roku i zimie. Wszyscy poradzili sobie znakomicie z zadaniami konkursowymi i zostali nagrodzeni drobnymi prezentami.

Andrzejkowe czary-mary

Andrzejki to stary zwyczaj. 29 listopada wieczorem, w wigilię św. Andrzeja, panny z najróżniejszych tajemniczych wróżb i zaklęć dowiadywały się, co je czeka w życiu, kiedy wyjdą za mąż i jakie imię będzie miał ich ukochany. Dziś w andrzejkowych czarach-marach mile widziani są również chłopcy. W Bibliotece Publicznej w Babicy 30.11.2009 odbyły się andrzejkowe czary mary. Wróżb na ten dzień mieliśmy co niemiara: lanie wosku, koło podróży, wróżba z kart, wróżba z filiżankami, mowa kwiatów, wirująca butelka, ciastko z niespodzianką. Wspólnie wróżyli chłopcy i dziewczęta ze Szkoły Podstawowej oraz Publicznego Gimnazjum. Życzymy aby wszystkie pomyślne wróżby się spełniły.

"Głośne czytanie" w Przedszkolu

22.10.2009 roku został zapoczątkowany cykl "Głośnego Czytania" w Przedszkolu w Babicy. Spotkania odbywają się raz w miesiącu w czwartki. Tematy naszych spotkań są bardzo różne: najczęściej związane z porą roku, świętami. Oprócz tradycyjnego czytania przedszkolaki prezentują piękne wiersze i piosenki, których nauczyły się w przedszkolu pod okiem Pań Przedszkolanek. Każde nasze spotkanie jest bardzo sympatyczne.
 

Spotkanie z przedszkolakami z Publicznego Przedszkola w Babicy

W dn. 9.10.2009 w Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie z kl"0". Tematem spotkania była pora roku - jesień oraz związane z nią warzywa i owoce. Przedszkolaki wzięły udział w inscenizacji wiersza Jana Brzechwy "Na straganie", dzielnie zmierzyły się z zagadkami o owocach i warzywach a na koniec spotkania zgodnie z tematem, dzieci zostały obdarowane owocami.

Quiz "Pani Jesień"

23 września 2009 r. w Filii Bibliotecznej w Babicy odbył się quiz "Pani Jesień". Uczestnicy konkursu zmierzyli się z zagadkami związanymi z jesienią o owocach, warzywach, grzybach musieli także odpowiedzieć "tak" lub "nie" na pytania o kolorowej porze roku, jaką jest jesień. Wszyscy konkursowicze zostali nagrodzeni.

Wakacje 2009

Stało się już tradycją, że Biblioteka Publiczna w Babicy na czas wakacji organizuje zajęcia dla młodszych czytelników. Tegoroczną "Akcję Lato" zatytułowaliśmy "Wakacyjne zabawy i wyprawy". Konkursy odbywały się cyklicznie we wtorki i czwartki o godz. 11.00 Każde nasze spotkanie rozpoczynało się zabawą ruchową - na dobry początek, następnie pracowała głowa rozwiązując quizy, zadania, zagadki, konkursy a na końcu pracowały paluszki w różnych zajęciach manualnych. Na zajęciach uczestnicy konkursów wykonywali pojazdy z warzyw "Warzywna formuła 1"

 

Konkurs Poezji o Jesieni

Konkurs Poezji o Jesieni we współpracy Biblioteki Publicznej w Pstrągowej z Zespołem im. Szkół Kazimierza Iranka

Osmeckiego w Pstrągowej 2007

Światowy dzień Pluszowego Misia

W dniu 26.11.2008 w Bibliotece Publicznej w Pstrągowej odbył się konkurs połączony ze "zgaduj zgadulą" z okazji "Światowego Dnia Pluszowego Misia", we współpracy Biblioteki Publicznej w Pstrągowej z Zespołem Szkół im. Kazimierza Iranka Osmeckiego

w Pstrągowej. W konkursie wzięła udział klasa zero i przedszkolaki.

Spotkanie autorskie ze Stanisławem Orłowskim

W dn. 28 maja 2009 w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Babicy, w ramach Dni Oświaty, Książki, Prasy odbyło się Spotkanie autorskie z Panem Stanisławem Orłowskim, współautorem cyklu książek pt. "Na Bieszczadzkich obwodnicach - duża obwodnica cz. 1" Podczas spotkania Stanisław Orłowski przedstawił prezentację multimedialną tego właśnie wydawnictwa. Jako znakomity gawędziarz opowiadał z pasją o bieszczadzkich miejscowościach, artystach tego terenu, ciekawostkach przyrodniczych, zachęcając do odwiedzenia miejsc, które są tak blisko nas. Spotkanie wzbudziło spore zainteresowanie uczniów - padło wiele pytań do autora.

Organizatorem spotkania była GBP w Czudcu Filia w Babicy a uczestnikami uczniowie kl.III-VI wraz z nauczycielami i Panią dyrektor Bożeną Piórek.
 

Tydzień Bibliotek- Spotkanie Przedszkolaków z Biblioteką

15.05.2009 r. do Biblioteki w Babicy zawitały przedszkolaki wraz z opiekunami panią Wiesławą Mazur i Agnieszką Błażej. Dzieci zapoznały się z pracą bibliotekarza, zwiedziły bibliotekę po remoncie, poznały miejsce książeczek dla najmłodszych. Spotkanie odbyło się w miłej atmosferze przy śpiewie piosenek i recytacji wierszy. Na pamiątkę wizyty otrzymały "Karty Młodego Czytelnika".

8.05.2009 Quiz o Książce

8.05.2009 r. Quiz „O książce” dla kl . IV-VI . Konkurs polegał na rozwiązaniu testu z wiedzy o książce. Udział w quizie wzięło pięciu czytelników, którzy zostali nagrodzeni drobnymi upominkami.

”Ukryte tytuły”

15.05.2009 r. odbył się konkurs pt. ”Ukryte tytuły” dla dzieci kl. I-III. Uczestnicy musieli wykazać się znajomością tytułów bajek i baśni, które zostały ukryte w opowiadaniu. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni.

XII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

W dniach 8 - 15 maja obchodzimy Tydzień Bibliotek. Tegoroczne hasło akcji brzmi "Wybieram bibliotekę". O tym, dlaczego należy wybierać bibliotekę i książkę rozmawiałam z uczniami kl. I Szkoły Podstawowej. Dzieci odwiedziły bibliotekę 13 maja. Święto Bibliotek stało się doskonałą okazją do pasowania uczniów na czytelnika, do zaprezentowania ciekawej książki i oferty naszej biblioteki publicznej. Na pamiątkę spotkania dzieci otrzymały plakietki z napisem "Jestem czytelnikiem biblioteki".

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. W każdej chwili możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając odpowiednie ustawienia przeglądarki.

Copyright (c) 2009. Wszelkie prawa zastrzeżone dla Gminnej Biblioteki Publicznej Czudec
Realizacja: ideo, CMS Edito Powered by: