Wyszukiwarka

Data:
Godzina:

E-biblioteka

 

Podkarpacka Biblioteka Cyfrowa

 

Katalog on-line

Facebook

 

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Zakup nowości zrealizowano ze środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa


Biblioteka Narodowa

 

Mała książka – wielki człowiek

Filia w Nowej Wsi

Gminna Biblioteka Publiczna w Czudcu Filia w Nowej Wsi

(budynek Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi)

 

Biblioteka czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 8:30-16:30

 

Telefon: (017) 27 71 720
 

Jest to placówka o charakterze uniwersalnym (dla dzieci, młodzieży i dorosłych).

 

Prowadzi ją młodszy bibliotekarz Joanna Stanuch.
e-mail: gbpnowawies@poczta.onet.pl

 

W 2018 roku zakończył działalność działający przy bibliotece Punkt Biblioteczny w Pstrągowej Woli  prowadzony przez Panią Halinę Szybisty.

 

Zbiory liczą 8196 woluminów.

 

Wśród nich znajduje się:


- literatura piękna polska i obca,
- piśmiennictwo popularnonaukowe,
- literatura dla dorosłych, dzieci i młodzieży,
- lektury oraz opracowania literackie do szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich
- czasopism w prenumeracie: Claudia, Kwartalnik Czudecki, Poradnik Domowy, Świerszczyk, Viva.
 

Liczba miejsc w Czytelni: 24

 

Stałe formy pracy:


- głośne comiesięczne czytanie bajek we współpracy z Oddziałem Przedszkolnym
- zgaduj-zgadule rocznicowo – literackie,
- konkurs recytatorski z okazji Światowego Dnia Poezji,
- pasowanie na Czytelnika,
- Światowy Dzień Pluszowego Misia.
 

Usługi Biblioteczne: udostępnianie zbiorów na zewnątrz, udostępnianie na miejscu w czytelni, udzielanie informacji, działalność popularyzatorską i edukacyjną z czytelnikiem dziecięcym i młodzieżowym. Biblioteka współpracuje ze Szkołą Podstawową, Kołem Gospodyń Wiejskich, Radą Sołecką i Środowiskowym Domem Samopomocy.

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „ ORZEŁ BIAŁY – GODŁEM POLSKI”

W dniu 6.11.2020 r. nastąpiło rozstrzygnięcie i rozdanie nagród w konkursie plastycznym organizowanym przez GBP w Czudcu Filia Nowa Wieś i Bibliotekę Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi. Konkurs był przeznaczony dla uczniów z klas I-VIII.


Jury w składzie: Halina Zaręba (Dyrektor GBP w Czudcu), Agnieszka Hrobaczek (pedagog szkolny) i Joanna Stanuch (bibliotekarz Filii w Nowej Wsi) oceniło prace złożone przez uczniów.

 

Dzieci włożyły dużo zaangażowania i wykazały się dużą kreatywnością w tworzeniu prac, dlatego wszyscy otrzymali dyplomy i nagrody. Serdeczne gratulacje!!!


Podziękowania dla: Pani Haliny Zaręby, Pani Agnieszki Hrobaczek, Pani Grażyny Barć oraz dla nauczycieli za zachęcanie uczniów do wykonania tak pięknych i oryginalnych prac.

 

Ogłoszenie wyników konkursu
„Orzeł Biały – Godłem Polski”


Nagrody otrzymują:


• Kategoria wiekowa klas I-III

 

Miejsce I:
Nikola Barć, Magdalena Płatek, Martyna Sikora, Joanna Kozioł

 

Miejsce II:
Katarzyna Kremer, Nikodem Sikora, Rita Jacek, Zuzanna Ruszała, Wiktoria Środoń

 

Miejsce III:
Emilia Świerczyńska, Lena Oliwa, Emilia Kucab, Gabriela Ruszała, Miłosz Jacek, Gabriel Kaźmierski

 

• Kategoria wiekowa klas IV-VI

 

Miejsce I:
Alan Głowacki

 

• Kategoria wiekowa klas VII-VIII

 

W tej kategorii nie przyznano nagród

 

Wyróżnienia otrzymują:
Michalina Czarnik, Alicja Wiater, Dominik Maźnicki, Szymon Siuta, Emilia Marciniec, Kajetan Oliwa, Kacper Głuchowski, Kinga Barć, Patrycja Barć

Nowości książkowe na listopad 2020

Nowości książkowe na listopad 2020

O tym dlaczego Kornelka pokochała książki…

20 października 2020 r. wraz z zajęciami bibliotecznymi w Oddziale Przedszkolnym gr. „0” odbyły się warsztaty ze szkolną higienistką Panią Jadwigą Kidacką. Miały one na celu uświadomienie dzieciom konieczności przestrzegania higieny osobistej i częstego mycia rąk. Po wysłuchaniu bajki terapeutycznej (z serii bajek o koronawirusie dla dzieci) pt. „O tym jak Kornelka z krainy Pollandi pokochała książki” Lidii Ippoldt, dzieci odpowiadały na pytania dotyczące treści bajki i dyskutowały na temat sposobów spędzania wolnego czasu w domu, w czasie epidemii. Opowiadały też o miejscu jakie zajmują książki w ich życiu, a także o zaletach wynikających z ich czytania. Następnie Pani higienistka przybliżyła najmłodszym temat Covid-19 i wytłumaczyła dlaczego należy myć ręce. W trakcie zajęć przedszkolaki dowiedziały się o zarazkach bytujących na brudnych dłoniach oraz chorobach przenoszonych za ich pośrednictwem. Zapoznały się także z techniką dokładnego i skutecznego mycia rąk.

 

Dziękuję za współpracę Pani Grażynie Barć i Pani Jadwidze Kidackiej, a także dzieciom oraz Paniom Agnieszce Ptak i Natalii Holweger z Oddziału Przedszkolnego za czynny udział w zajęciach. 

Noc Bibliotek 2020

Za nami Noc Bibliotek 2020. Kolejna - VI edycja odbyła się pod hasłem „ Klimat na czytanie”. Z tej okazji Biblioteka Publiczna wraz z Biblioteką Szkolną SP w Nowej Wsi zaprosiły uczniów klasy VIII, aby wspólnie czytać wybrane teksty Św. Jana Pawła II. Zapoznały się również z biografią tego wspaniałego człowieka. Pani Grażynka Barć ze szkolnej biblioteki zorganizowała quiz dotyczący najważniejszych wydarzeń z życia naszego Papieża i trzeba przyznać, że uczniowie doskonale sobie z nim poradzili. Na zakończenie zajęć zrobiliśmy wspólne pamiątkowe zdjęcie oraz zakładki do książek ze sławnymi sentencjami Św. Jana Pawła II.

 

Dziękuję klasie 8 wraz z nauczycielem oraz Pani Grażynie Barć za udział w tym spotkaniu.

Konkurs plastyczny

Gminna Biblioteka Publiczna w Czudcu Filia Nowa Wieś

i Biblioteka Szkoły Podstawowej im. ks. J. Twardowskiego w Nowej Wsi

ogłaszają

Konkurs plastyczny

„ORZEŁ BIAŁY – GODŁEM POLSKI „*

 

 

TERMIN SKŁADANIA PRAC: 12 – 30 PAŹDZIERNIKA 2020 R.
MIEJSCE: Biblioteka SP w Nowej Wsi lub GBP Filia Nowa Wieś
Praca plastyczna ma przedstawiać Godło Polski!
Konkurs przeznaczony dla uczniów klas 1 – 8 Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi
Dla zwycięzców oraz uczestników nagrody rzeczowe i dyplomy!!!


*Szczegółowy regulamin dostępny u Organizatorów konkursu
 


 

Nowości książkowe październik 2020

Nowości książkowe październik 2020

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania 2020

29 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Aby upamiętnić to wydarzenie biblioteka w Nowej Wsi wraz z Panią Grażynką Barć z biblioteki szkolnej zorganizowały wspólne zajęcia. Odbyły się one w świetlicy z uczniami klas I-III. Podczas tego spotkania dzieci wysłuchały bajki M. Rościszewskiego pt. " Złote jabłka i dziewięć pawic", która bardzo im się podobała, a podsumowaniem zajęć było wykonanie pracy plastycznej - " Złote jabłko", przy użyciu papieru kolorowego, kleju i brokatu.

Nowości wydawnicze wrzesień

We wrześniu Biblioteka w Nowej Wsi serdecznie zaprasza wszystkich czytelników po nowości wydawnicze.

Narodowe Czytanie 2020

Po raz kolejny Biblioteka Publiczna we współpracy ze Biblioteką Szkolną Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi wzięła udział w akcji pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. Lekturą dziewiątej edycji Narodowego Czytania była „Balladyna” Juliusza Słowackiego. Tym razem zmierzyli się z nią uczniowie klas IV - VIII, którzy w swoich salach lekcyjnych, dzieląc się rolami odczytali po jednym akcie tego słynnego dramatu.

 

Dziękujemy uczniom i nauczycielom za zaangażowanie i wzięcie udziału w tej ogólnopolskiej akcji.

Wakacje 2020

 

PTASIE RADIO

Za oknem ciepła, słoneczna pogoda, Czy to już wiosna? - pytamy uczniów klasy drugiej i trzeciej.  Dzieci z zapałem odpowiadają – Kalendarzowa Wiosna niedługo się zacznie. Wiosenna pora roku jest kolejną okazją do zaproszenia młodych czytelników do biblioteki. Tym razem utworem przewodnim naszych zajęć było „Ptasie Radio” Juliana Tuwima. Dzieci mogły posłuchać tego utworu w wykonaniu I. Kwiatkowskiej i spróbować własnych sił samodzielnie go czytając. Uczestnicy mieli okazję przypomnieć sobie wiadomości o różnych gatunkach ptaków biorąc udział w quizach, memory i zabawach ruchowych.
 

Dziękuję Paniom wychowawczyniom oraz dzieciom za czynny udział w zajęciach.
 

Głośne Walentynkowe Czytanie

Okazją do kolejnego spotkania w bibliotece stało się święto zakochanych czyli Walentynki. 14 lutego 2020 roku panie bibliotekarki zaprosiły uczniów do wzięcia udziału w Głośnym Walentynkowym Czytaniu fragmentów książki Grzegorza Kasdepke „Wielka Księga Uczuć”. Po wysłuchaniu opowiadania dzieci wzięły udział w losowaniu słodziaków – tym samym zakończono projekt „Czytamy z Gangiem Słodziaków”.

 

Nagrodzonym serdecznie gratulujemy! 

Pasowanie na czytelnika 2020

Dnia 12 lutego 2020 roku odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klasy pierwszej na czytelników bibliotek. Aktyw biblioteczny (uczennice klasy VI b w roli książek i krasnali) przywitały swoich młodszych kolegów wierszem Kornela Makuszyńskiego „Do młodych czytelników”. Następnie pierwszoklasiści wysłuchali próśb książek i dowiedzieli się, jak należy o nie dbać. Dzieci musiały wykazać się znajomością alfabetu, rozpoznać bajkowe postacie oraz wymienić najważniejsze zasady zachowania się w bibliotece. Ze wszystkimi zadaniami uczniowie poradzili sobie doskonale i wtedy nadszedł czas na złożenie przez nich uroczystego przyrzeczenia. Wydarzenie uświetniła piękna recytacja wierszy o książce w wykonaniu pierwszaków. Na pamiątkę tego spotkania uczniowie otrzymali dyplomy i zakładki do książki.
 

Pani E. Fąfara oraz jej uczniom serdecznie dziękuję za udział w spotkaniu.

Ferie 2020

Ferie zbliżają się ku końcowi – więc czas na podsumowanie spotkań w bibliotece. A jest co opisywać! Dzieci biorące udział w zajęciach atrakcji miały co nie miara! Na spotkaniach odbywających się we wtorki i czwartek uczestnicy wykonywali bałwanki, budowali makietę śnieżnego miasta czy projektowali laurki na Dzień Babci i Dziadka. Nie można też nie wspomnieć o licznych grach, quizach i zabawach w których dzieciaki chętnie brały udział.

 

Zapraszam na foto relację!
 

Ferie 2020

Podziękowanie Prezydenta Andrzeja Dudy dla Biblioteki w Nowej Wsi za udział w akcji Narodowe Czytanie 2019

 

Siedem sekretów Mikołaja

5 grudnia 2019 r. biblioteki działające w Nowej Wsi zorganizowały spotkanie z dziećmi z grupy świetlicowej. Tematem zajęć było „7 Tajemnic Świętego Mikołaja” Adama Zabokrzyckiego.
Książka „7 Tajemnic Świętego Mikołaja” to 7 fascynujących opowieści o tym wszystkim, czego na temat Świętego Mikołaja i prezentów gwiazdkowych pragną dowiedzieć się dzieci. Podczas zajęć panie bibliotekarki przeczytały dzieciom 4 Tajemnicę – „Od czego zależy wielkość paczki” i zachęciły do przeczytania pozostałych sekretów. Następnie dzieci wzięły udział w zabawach ruchowo – muzycznych; zabawie „niekosztowne prezenty” oraz rysowały Mikołaja z Krasnalem Tadziem.

„Zdrowe zęby mam bo o nie dbam”

3 grudnia w ramach zajęć bibliotecznych odbyły się zajęcia profilaktyczne dotyczące higieny jamy ustnej – „Zdrowe zęby mam, bo o nie dbam” dla przedszkolaków: pięcio- i sześciolatków. Po wysłuchaniu przeczytanego przez panie bibliotekarki i panią higienistkę opowiadania „Zęby” Wojciecha Grajkowskiego, dzieci rozwiązywały quiz dotyczący treści lektury oraz odgadywały zagadki. Następnie higienistka szkolna Pani Jadwiga Kidacka zaprezentowała dzieciom jak prawidłowo należy myć ząbki. Nasi najmłodsi dowiedzieli się też jakie produkty powodują próchnicę zębów, a jakie są bardzo dla nich zdrowe. Przedszkolaki podczas zajęć utrwaliły wiadomości z zakresu mycia zębów. Zajęciom towarzyszyły różne zabawy muzyczno – ruchowe i dydaktyczne np. „Co należy jeść aby zdrowe ząbki mieć”, „Czarodziejska skrzynia”, „Myj zęby. Po przeprowadzonych zajęciach dzieci otrzymały dyplomy Śnieżnobiałego Uśmiechu.

 

Serdecznie dziękuję Paniom G. Barć i J. Kidackiej za współpracę.

Dzień Pluszowego Misia

Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia naszą bibliotekę odwiedzili aktorzy krakowskiego Teatru „Maska” z przedstawieniem "Na Misiowych urodzinach najważniejsza jest rodzina" oraz przedszkolaki. Spektakl opowiadał o bardzo ważnym dniu - o urodzinach Misi Matysi, na które solenizantka zaprosiła najważniejsze dla niej osoby, czyli rodzinę. Maluchy również uczestniczyły w misiowych urodzinach. Wspólnie z Kizią ułożyły urodzinowy wierszyk dla Misi, a z Miziem przygotowały urodzinowy taniec. Nie zabrakło też urodzinowego tortu. Dzieci pięknie zaśpiewały dla Matysi urodzinową piosenkę „Happy birthday to you”. Wszyscy razem świetnie się bawili.

Zwierzęta leśne na wesoło!

15 listopada 2019 r., Biblioteki działające w Nowej Wsi zorganizowały spotkanie z klasami I-III pt. „Zwierzęta leśne na wesoło”. Zajęcia rozpoczęły się od wspólnego przeczytania fragmentu „Gangu słodziaków” Renaty Piątkowskiej. Następnie dzieci wzięły udział w zabawach muzyczno – ruchowych i dydaktycznych promujących wiersze o zwierzętach Jana Brzechwy. Wszystkim dzieciom oraz wychowawcom serdecznie dziękuję za udział.
 

NASI ULUBIEŃCY

Miesiąc październik jest szczególnie przyjazny zwierzętom, ponieważ wtedy obchodzą swoje święto! - Światowy Dzień zwierząt!

28 października 2019 r., bibliotekę odwiedziła grupa 3- i 4- latków z Przedszkola w Nowej Wsi, by wziąć udział w warsztatach pt. „Nasi Ulubieńcy”; rozpoczynając tym samym swoją przygodę z książką. Dzieci z zaciekawieniem wysłuchały opowiadania Paulette Bourgeois „Franklin chce mieć zwierzątko", dotyczące odpowiedzialności, jaką niesie za sobą posiadanie czworonoga. Franklin potrafi już liczyć, sznurować buty, zapinać guziki i zasunąć zamek błyskawiczny. Ma także wielkie marzenie: bardzo chciałby mieć zwierzątko. Przedszkolaki na zajęciach: dowiedziały się w jaki sposób traktować zwierzęta, opowiadały o swoich ulubieńcach oraz aktywnie uczestniczyły w grach i zabawach.

 

Dziękuję za udział w spotkaniu dzieciom i Pani Annie Jedlińskiej. 

Dzień Ratownictwa Medycznego

15 października w ramach zajęć bibliotecznych odbyły się warsztaty z Pierwszej Pomocy dla przedszkolaków: pięcio- i sześciolatków. Po wysłuchaniu przeczytanej przez panie bibliotekarki książki „Łukasz ratuje misia, czyli jak udzielać pierwszej pomocy” Izabeli Michty, dzieci rozwiązywały quiz dotyczący treści lektury.
Następnie higienistka szkolna Pani Jadwiga Kidacka przeprowadziła z dziećmi warsztaty z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, dostosowane do wieku dzieci. Przedszkolaki dowiedziały się w jaki sposób można komuś pomóc zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe: zapewnienie bezpieczeństwa, wezwanie pomocy, sprawdzanie oddechu, uciskanie klatki piersiowej. Poprzez zabawę na fantomie dzieci ćwiczyły jak prawidłowo wykonywać masaż serca i sztuczne oddychanie.

 

Bardzo dziękuję Paniom G. Barć i J. Kidackiej za aktywny udział w spotkaniu.
 

Noc Bibliotek 2019

Tegoroczna NOC BIBLIOTEK pod hasłem „Znajdźmy wspólny język” odbyła się w Filii Nowa Wieś 4 października i była dedykowana dla starszego pokolenia naszych użytkowników i mieszkańców. Czytelnicy, którzy odwiedzili placówkę zostali zachęceni do spędzenia tej nocy właśnie w bibliotece! Powspominaliśmy! A było co wspominać! Biblioteka w Nowej Wsi obchodzi w tym roku jubileusz 60-lecia, w związku z tym została przygotowana wystawka zdjęć oraz udostępnione kroniki i albumy z działalności naszej filii. Użytkownicy opowiadali jak kiedyś postrzegali biblioteki oraz ciekawe anegdoty ze spotkań bibliotecznych. Zaskoczeniem dla gości było niekonwencjonalne spotkanie z literaturą, czyli Flirt z Markiem Hłaską i Henrykiem Sienkiewiczem, które w spontaniczny i twórczy sposób zintegrowało uczestników. Na zakończenie goście dyskutowali na tematy lokalne.

 

Dziękuję wszystkim za wspaniałą zabawę i do zobaczenia za rok!!!
 

Dzień Przedszkolaka 2019

Wakacje już za nami! Pora rozpocząć nowy rok szkolny! Kiedy najlepiej odwiedzić bibliotekę, jeśli nie w swoje święto! Na ten pomysł wpadli uczniowie klasy „0”, którzy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka celebrowali w bibliotece. Wysłuchali opowiadania Elizy Piotrowskiej „ Przedszkolak na medal” oraz wykonali ilustracje przedstawiające „ Moje ulubione zajęcia w przedszkolu”, nie zabrakło również dyskusji na ten temat. W nagrodę za przepiękne prace dzieci otrzymały słodki poczęstunek.

 

Dziękuję dzieciom i Pani A. Ptak za udział w spotkaniu.

Nowości wydawnicze - Wrzesień

Nowości wydawnicze  - Wrzesień

NARODOWE CZYTANIE 2019

W tym roku, 13 września po raz trzeci uczestniczyliśmy w akcji Narodowe Czytanie pod Patronatem Honorowym Pary Prezydenckiej. Z tej okazji otrzymaliśmy okolicznościową pieczęć z Kancelarii Prezydenta RP, która posłużyła nam do składania pamiątkowego stempla na przyniesionych przez uczniów, nauczycieli i gości egzemplarzach nowel. Spośród 8 nowel polskich będących lekturą tegorocznej edycji Narodowego Czytania na warsztat wzięliśmy „Katarynkę” Bolesława Prusa. Akcję wspierali czytając: zaproszeni goście, przedstawiciele Środowiskowego Domu Samopomocy, uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Nowej Wsi oraz bibliotekarki. Uroczystość uświetniły odegrane przez uczniów, scenki dramowe z „Katarynki”. Narodowe Czytanie to działanie, które na stałe weszło w nasz biblioteczny kalendarz imprez i ma szczególny dla poziomu czytelnictwa wymiar.

WAKACJE Z NINĄ

W każde czwartkowe przedpołudnie lipca 2019 r. Filia Biblioteki Publicznej w Nowej Wsi zapraszała dzieci na zajęcia wakacyjne. W tym roku odbywały się one pod hasłem: „Nina na wakacjach” i pomimo napiętych planów, wyjazdów urlopowych cieszyły się sporym zainteresowaniem uczestników. Spotkania podzielone były na cztery bloki tematyczne ( afrykańska nuda, wiejska zagroda, pływamy po oceanach oraz pirackie potyczki). Na zajęciach dzieci wykonywały prace plastyczne, słuchały opowiadań, zapoznawały się z literaturą popularnonaukową dla najmłodszych, rozwiązywały rebusy i zagadki oraz chętnie brały udział w grach i zabawach.

 

Wszystkim dziękuję za udział w spotkaniach i zapraszam za rok!
 

WAKACYJNE SPOTKANIE W BIBLIOTECE

3 lipca odbyło się wakacyjne spotkanie w bibliotece z uczestnikami ŚDS w Nowej Wsi. Zaproszeni goście wzięli udział w teleturnieju „Koło Fortuny”. Wakacyjna aura sprzyjała wspaniałej zabawie a fortuna, która kołem się toczy sprawiała, że emocje niekiedy sięgały zenitu!

 

Dziękuję wszystkim obecnym za cudownie spędzony czas!
 

Wakacje

 

Dzień Ziemi

W tym roku Dzień Ziemi obchodzony był 26 kwietnia, na spotkaniu zorganizowanym w bibliotece wraz z uczestnikami ŚDS z Nowej Wsi. Z tej okazji goście zagrali w nietypową grę planszową „Zostań Ekologiem”, przygotowaną specjalnie na ta okazję. Miała ona za zadnie sprawdzić wiedzę z ekologii, zagrożonych gatunków i segregacji odpadów. Zabawa była przednia a wiedza bardzo przydatna.

 

Uczestnikom serdecznie dziękuję.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

25 kwietnia 2019 r., Biblioteka Publiczna we współpracy z Biblioteką Szkolną Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi obchodziły Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Święto to zostało ustanowione przez UNESCO w 1995 roku i ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. Biblioteki z tej okazji obdarowały różami i książkami swoich najlepszych czytelników.
 

Laureatom gratulujemy!

Gala konkursu „ Baśnie Andersena w Kamishibai”

3 kwietnia 2019 r., w Szkole Podstawowej w Nowej Wsi odbyła się uroczysta Gala Konkursu Plastycznego  „Baśnie Andersena w Kamishibai”. Konkurs został zorganizowany przez Bibliotekę Publiczną Filia Nowa Wieś oraz Bibliotekę Szkolną Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci. W konkursie wzięli udział chętni uczniowie ze szkół podstawowych z Gminy Czudec. Zadaniem konkursowym było przygotowanie pracy plastycznej - zestawu 6 - 8 plansz z ilustracjami do wybranej przez siebie baśni Hansa Christiana Andersena. Spośród wszystkich dostarczonych prac Jury przyznało nagrody dla jednej pracy z każdej kategorii wiekowej, oraz 14 wyróżnień. Nagrody zostały ufundowane przez Komisję ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gminie Czudec oraz GBP w Czudcu. Laureatom i wyróżnionym serdecznie.

 

Gratulujemy!
 

Nowości wydawnicze kwiecień 2019

Nowości wydawnicze kwiecień 2019

WIOSENNE SPOTKANIE Z POEZJĄ

Jak co roku w miesiącu marcu obchodzony jest Światowy Dzień Poezji. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w  Nowej Wsi też uczcili ten dzień przybywając do biblioteki na przegląd poezji. Najmłodsze dzieci, pomimo tremy  wspaniale deklamowały wiersze, a starsze zaprezentowały poezję śpiewaną.


Dziękuję Paniom: Grażynie Barć, Agnieszce Ptak, Józefie Czarnik, Grażynie Nowak i Ewie Fąfara za pomoc i przygotowanie dzieci do spotkania, a dzieciom za przepiękne występy.

Ogłoszenie wyników konkursu „Baśnie Andersena w Kamishibai”

Szanowni Państwo, drogie Dzieci!


Z ogromną przyjemnością i satysfakcją ogłaszamy wyniki konkursu plastycznego „ Baśnie Andersena w Kamishibai”. Wiemy, że czekaliście z niecierpliwością. Jury spośród dostarczonych prac wyłoniło zwycięzców.

Nagrody otrzymują:


•    Kategoria wiekowa klas I-III
Karol Basara, Dawid Jamróg i Marcin Szeliga za wykonanie ilustracji do baśni Andersena „Dzielny ołowiany żołnierz”


•    Kategoria wiekowa klas IV-VI
Karolina Wiater, Julia Wiater za zilustrowanie baśni Andersena „Calineczka”


•    Kategoria wiekowa klas VII-VIII
Wiktoria Cielak, Anna Nieroda za namalowanie ilustracji do baśni Andersena „ Calineczka”


Wyróżnienia otrzymują:


Maria Ferenc,  Julia Ożóg, Michał Kotla, Mikołaj Nosal, Kornelia Grabiec, Zuzanna Kucharzyk, Kinga Wiater, Monika Kaczor, Szymon Wolski, Kacper Wolski, Amelia Iwanowicz, Wiktoria Urban, Emilia Urban, Gabriela Kozioł, Zuzanna Kucab, Julia Drozd, Julia Machnica, Emilia Fic, Oliwia Środoń, Julia Jamrozik, Wiktoria Szczepan, Kinga Nieradko, Diana Zimny, Maksymilian Oliwa, Wiktoria Zuba, Natalia Jacek.
 

Wszystkim serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie.
 

Wiosna

„Wiosna, panie bocianie” W. Drabika była tematem przewodnim kolejnych zajęć dla dzieci w bibliotece. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem zagrali w „wiosenne drzewo”, zapoznali się z odgłosami wiosennej natury oraz  z pierwszymi zwiastunami wiosny w świecie przyrody. Przedszkolaki wzięły także udział w zabawach z chustą animacyjną klanza inspirowanych wiosną. Na zakończenie  spotkania pięknie kolorowali bociany i przebiśniegi.
 

Marcowa zupa

W pierwszych dniach marca bibliotekę odwiedziły maluchy z naszego przedszkola. Dzieci wzięły udział  w specjalnie dla nich przygotowanych zajęciach. Wysłuchały opowiadania L. Krzemienieckiej „O marcu, pannie Juliannie i o ptaszku” , wybrały się na wiosenny spacerek z przygodami  oraz ugotowały marcową zupę z pogody, nawiązując do polskiego przysłowia „W marcu jak w garncu”. Przedszkolaki chętnie brały udział w zgadywankach i zabawach ruchowych.

Pasowanie na czytelnika

01.03.2019r odbyło się w bibliotece uroczyste pasowanie uczniów klasy pierwszej na czytelników bibliotek. Dzieci nauczyły się już literek i powoli rozpoczynają swoją przygodę z czytaniem. W ten cudowny i pełny magii świat książek młodych czytelników wprowadziły koleżanki ze starszych klas. Uczestnicy spotkania zanim zostali pasowani, musieli wykazać się znajomością bajek i baśni oraz odnaleźć ukryte prośby książek. W nagrodę za wspaniałe odpowiedzi dzieci złożyły przysięgę i mogły wypożyczyć swoje pierwsze książeczki.

Dziękuję Paniom: G. Barć oraz J. Czarnik oraz dzieciom za pomoc w przygotowaniu i udział w spotkaniu.

Zimowe kalendarium

Tegoroczne ferie zimowe w naszej bibliotece odbyły się pod hasłem „Zimowe kalendarium”. Wraz z dziećmi obchodziliśmy święta przypadające w owym czasie w kalendarzu. Uczestnicy zajęć wykonywali różne prace plastyczne tematycznie związane z naszym kalendarium, brali udział w quizach literackich, grach i zabawach.

 

Wszystkim dzieciom dziękuję za udział.

WALENTYNKI LITERACKIE

W tym roku po raz pierwszy w Bibliotece szkolnej i publicznej w Nowej Wsi zostały zorganizowane „Walentynki Literackie”. Wydarzenie to spotkało się z zachwytem i dużym zainteresowaniem  ze strony naszych czytelników. W tym dniu również odwiedziły nas przedszkolaki, które wraz z Kubusiem Puchatkiem pragnęły  wyjaśnić  Prosiaczkowi „ Co to jest miłość?”. Dzieci chciały też sprawdzić  czy znają już wszystkie bajkowe pary.

 

Wszystkim uczestnikom naszej zabawy dziękuję za udział i zapraszam za rok!
 

Ferie 2019

Święta tuż, tuż…

W gorącym okresie przedświątecznym, bibliotekę odwiedziły przedszkolaki, aby złapać trochę oddechu i wysłuchać opowiadania Davida Mellinga „Święta Misia Tulisia”.Ten nietuzinkowy niedźwiadek, mający ogromną ilość gwiazdkowych przytulańców do rozdania, w humorystyczny sposób podpowiada jak można spędzić święta. Dzieciom bardzo się podobały jego pomysły :)
Korzystając z podpowiedzi Misia, na zakończenie spotkania w bibliotece dzieci wykonywały ozdoby choinkowe. Dziękuję wszystkim za udział w spotkaniu.
 

Zdrowe odżywianie w wierszach Tuwima i Brzechwy

Na zakończenie tygodnia zdrowego odżywiania organizowanego w Szkole Podstawowej w Nowej Wsi, biblioteki  - GBP Filia Nowa Wieś i Biblioteka Szkoły Podstawowej, zorganizowały spotkanie pt. „Zdrowe odżywianie w wierszach Tuwima i Brzechwy” dla klas I-III. Uczniowie zainscenizowali wiersz „ Na straganie” J. Brzechwy, odgadywali tytuły czytanych wierszy, brali udział w licznych zabawach dydaktycznych, zgadywankach, kalamburach  i Quizach. Na finał zaśpiewaliśmy piosenkę „Pomidor” do wiersza J. Brzechwy. Dziękuję uczniom oraz wychowawcom za udział w zajęciach.
 

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

28 listopada 2018r. w bibliotece odbyło się niecodzienne spotkanie z ulubieńcem dzieci - Pluszowym Misiem. Przedszkolaki powitały go bardzo serdecznie, przytulając się do miękkiego futra.  Następnie wraz z Misiem wysłuchały opowieści  Davida Mellinga „Kto przytuli Misia Tulisia?”oraz ciekawostek z życia prawdziwych niedźwiedzi. Bardzo chętnie brały udział w quizach oraz zabawach ruchowych. Na zakończenie imprezy dzieci wykonały portret Misia z kolorowych papierowych kółek. Misiowe święto zostało zorganizowane przy współpracy bibliotek -  publicznej i szkolnej. Bardzo dziękuję Paniom i dzieciom za udział w zabawie. 
 

Niepodległa wierszem malowana

Włączając się w obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, Biblioteka Publiczna w Nowej Wsi zorganizowała spotkanie, pt. „Niepodległa wierszem malowana.” Uczestnicy spotkania  zaprezentowali teksty, które tematycznie związane są z historią naszego kraju   i wydarzeniami które zmieniły jej los. Przedstawione utwory miały i mają  za zadanie wzmacniać poczucie jedności narodowej, wyrażać miłość i szacunek do Ojczyzny, dodawać otuchy w ciężkich czasach, czy nawet zagrzewać do walki. Bardzo dziękuję gościom z ŚDS w Nowej Wsi i uczniom klasy VI wraz z wychowawcą Panią Magdaleną Krok za czynny udział w spotkaniu.

Karta katalogowa źródłem wiedzy o książce

6 listopada w naszej bibliotece odbyła się lekcja biblioteczna pt. „ Karta katalogowa źródłem wiedzy o książce”. Wzięli w niej udział uczniowie czwartej klasy wraz z Panią Magdaleną Krok. Czwartoklasiści zapoznali się z katalogiem bibliotecznym, nauczyli wyszukiwać książki bazując na szczątkowej informacji podanej przez nauczyciela np. tytuł; autor; dziedzina; ilustrator. Na zakończenie zajęć samodzielnie opracowali kartę katalogową dla książki Astrid Lindgren „Bracia Lwie Serce”

Ach, to już jesień!

8 października w bibliotece odbyło się pierwsze powakacyjne głośne czytanie dla przedszkolaków pod hasłem „Ach, to już jesień”. Dzieci wysłuchały opowiadania „Jeżyk i Krecik. Zapasy”. Z bajki dowiedziały się, że nie wszystkie zwierzątka gromadzą zapasy na zimę. Niektóre tak jak np. tytułowy Jeżyk szukają ciepłej kryjówki. Przedszkolaki postanowiły pomóc Jeżykowi  w tych poszukiwaniach i narysować dla niego ciepłe legowisko. W imieniu bohatera naszej opowieści, bardzo dziękuję dzieciom za pięknie wykonane prace.

Narodowe czytanie 2018

21 września 2018 po raz kolejny  w naszym środowisku odbyło się Narodowe Czytanie.  To już siódma edycja ogólnopolskiego, publicznego  czytania dzieł literatury polskiej.  Akcja ta ma na celu popularyzację czytelnictwa oraz propagowanie wybitnych dzieł naszej literatury. Spotkanie rozpoczęto od multimedialnej prezentacji postaci Stefana Żeromskiego, następnie fragmenty „Przedwiośnia” S. Żeromskiego odczytali uczestnicy ze ŚDS oraz uczniowie i nauczyciele. Akcja została zorganizowana przez: Gminną Bibliotekę Publiczną w Nowej Wsi, Bibliotekę Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego oraz Środowiskowy Dom Samopomocy w Nowej Wsi.

Wakacje 2018

W tym roku wakacyjne spotkania dla dzieci w bibliotece w Nowej Wsi odbywały się w każdy czwartek lipca pod hasłem „Barwy Europy”. Dzieci wysłuchały opowiadań z książki  „Baśnie Europy’’ K. J. Siejnickiego i przeniosły się do krainy niezwykłych baśni z różnych zakątków Europy: od dalekiej Islandii, Norwegii i Estonii przez Hiszpanię i Portugalię po Węgry, Bułgarię i Cypr. Dzięki nim poznały odległe kultury i obyczaje. Podczas naszych zajęć nie mogło też zabraknąć prac plastycznych. Uczestnicy wykonywali szkatułki na swoje skarby, kule sodowe do kąpieli, malowali palcami obrazy kojarzące się im z poznanymi krajami. Nie mogło też zabraknąć gier i zabaw!
Na naszym ostatnim spotkaniu gościliśmy Mobilną Akademię Rozwoju, która przygotowała dla nas  bardzo ciekawe  zajęcia  z talerzami, obręczami,  balonikami i innymi niespodziankami.
 

Wszystkim bardzo dziękuję za udział w naszych spotkaniach! Do zobaczenia za rok!

WAKACJE 2018

 

NOC BIBLIOTEK 2018

W tym roku po raz kolejny wspólnie z biblioteką szkolną przygotowaliśmy AKCJĘ NOC BIBLIOTEK pod hasłem RZECZPOSPOCZYTA na wesoło. Inauguracja tegorocznej edycji odbyła się od przywitania przybyłych gości  ze Środowiskowego Domu Samopomocy i uczniów Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Nowej Wsi. W pierwszej części spotkania uczestnicy zagrali w grę planszową pod nazwą „Noc Bibliotek 2018-Wyzwania!” specjalnie wykonaną na tę okazję przez uczniów klasy siódmej. Zabawa była przednia, aż żal było kończyć! Jednak czekały następne atrakcje. Zgodnie z naszym hasłem odbyło się uroczyste odczytanie utworów o żartobliwej treści. Każdy z uczestników zainscenizował znakomicie! Na zakończenie imprezy ku wytchnieniu wspólnie oglądano film „Tarapaty” w reżyserii Marty Karwowskiej.
 

Bardzo dziękuję uczniom i gościom z ŚDS oraz Szanownej Bibliotekarce Dominice Stec za udział w organizowanej nocy.
 

Czytaj Bo Warto!

XVII Ogólnopolski Tydzień Czytania dzieciom w naszej bibliotece odbył się pod hasłem: Czytaj Bo Warto!
W spotkaniu wzięli udział uczniowie klasy zero wraz z opiekunami. Dzieci przy salwach śmiechu wysłuchały humorystycznego opowiadania F. Joly; „Lena jedzie na wakacje”. Żywiołowo opowiadały o swoich wakacyjnych wyprawach i śmiesznych przygodach. Wspólnie przedyskutowaliśmy, czy należy i czy warto czytać dzieciom? Jakie są pozytywne skutki czytania? Odpowiedzi małych czytelników były zdumiewające – oczywiście tak!!!
Dzieci wzięły udział w konkursie plastycznym pt. „Mój ulubiony bohater z książki” . Nagrodzonym przedszkolakom gratulujemy!!!  Bardzo dziękujemy wszystkim za udział w spotkaniu.

Przygoda w muzeum

Uczniowie klasy pierwszej Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi odwiedzili bibliotekę by udać się w podróż po polskich muzeach. Na wstępie wysłuchali fragmentu książki „ Piórem czy mieczem” Anny Czerwińskiej Rydel, oraz wspólnie zdefiniowaliśmy podstawowe pojęcia : muzeum, wystawa, eksponat, dzieło sztuki, skansen, izba pamięci i wyruszyliśmy w podróż po muzeach. Dzieci z wyprawy zbierały zdjęcia i stworzyły z nich pamiątkowy kolaż. Uczniom oraz Pani Grażynie Nowak bardzo dziękuję za aktywny udział w zajęciach. 

Światowy Dzień Poezji marzec 2018

W naszej bibliotece 21 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Poezji. Dzień ten został ustanowiony przez UNESCO w celu propagowania poezji, zachęcenia do jej czytania oraz tworzenia i publikacji własnych wierszy. W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni goście z Środowiskowego Domu Samopomocy i Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Nowej Wsi, którzy przygotowali i uroczyście odczytali wiersze swoich ulubionych poetów. Tym samych namalowaliśmy obraz pt „Oblicza Poezji”, ukazując jej szeroki wachlarz od poezji dla dzieci aż po poezje metafizyczną. Staraliśmy się także odpowiedzieć na pytania: Czym jest poezja? Co jest poezją?A co nią nie jest? słowami najwybitniejszych twórców i krytyków literackich. 

Wiosenne Porządki

Dzieci z przedszkola w Nowej Wsi po raz kolejny wzięły udział w akcji promującej głośne czytanie organizowanej przez bibliotekę publiczną i wysłuchały opowiadania pt. „Wiosenne Porządki” z książki Małgorzaty Gintowt „Leśne przygody”. Następnie uczestniczyły w quizie pt. „Dziennik Pani Wiosny” o tematyce związanej z Wiosną i Wielkanocą. Na zakończenie zajęć wykonały koszyczki wielkanocne, które z uśmiechem zabrały do domu.

 

Dziękuję dzieciom oraz Paniom Agnieszce i Karolinie za udział w spotkaniu. 

Ferie 2018

Po śnieżnych szaleństwach na dworze dzieci znalazły czas, aby w okresie ferii odwiedzić naszą bibliotekę. W wesołym gronie wyplatały koszyki z wikliny papierowej, z masy solnej lepiły zwierzęta i przedmioty z ulubionych wierszy i bajek, wykonywały walentynki oraz ilustrowały wybrany wiersz Kazimiery Iłłakowiczówny. W chwili wytchnienia dzieci grały w „koło fortuny”,” kalambury” oraz „kręgle”. Czas zajęć w bibliotece upłynął na wspaniałej zabawie. 

„Powrót do przeszłości, czyli bajki na ścianie”

W bibliotece w Nowej Wsi odbyło się niecodzienne wydarzenie pt. „ Powrót do przeszłości czyli bajki na ścianie”. W pokazie bajek z przeźroczy wzięły udział przedszkolaki, z klasy „0”. Zobaczyli jak wyglądają przeźrocza i rzutnik oraz w mroku i ciszy zainteresowaniem wysłuchali i oglądnęli „Piotrusia Pana” oraz „Kota w Butach”, wyświetlanego na ścianie. Była to dla nich wielka frajda i spotkanie z „czymś nowym”. Na zakończenie spotkania dzieci rozwiązywały łamigłówki.

 

Przedszkolakom oraz Paniom dziękujemy za udział w spotkaniu. 

Ferie 2018

 

Wigilijne głośne czytanie 2017

W ferworze świątecznych przygotowań naszą biblioteką odwiedzili uczniowie klasy 0, którzy żywiołowo opowiadali o zwyczajach Bożonarodzeniowych praktykowanych u nich w domach. Następnie wysłuchali opowiadania Edyty Wygonik pt. „Czar wigilijnej nocy”. Rozmowom i śmiechom nie było końca. Na zakończenie zajęć dzieci wykolorowały świąteczną bombkę. Nie zabrakło też słodkiego poczęstunku i składania życzeń.

 

Za udział dziękuję Paniom Agnieszce Ptak i Karolinie Haligowskiej oraz dzieciom.  

Biblioteka i jej zbiory

Na przełomie listopada i grudnia 2017r. w bibliotece odbyły się lekcje biblioteczne pt. „Biblioteka i jej zbiory oraz sposoby tworzenia i przeszukiwania katalogów bibliotecznych” . Uczestniczyły w nich klasy: IV b, V oraz VII. Uczniowie wysłuchali pogadanki o budowie katalogów: alfabetycznym, rzeczowym i tytułowym; zostali zapoznani z rozmieszczeniem księgozbioru oraz dowiedzieli się jakie informacje zawarte są na karcie katalogowej. W celu utrwalenia wiadomości młodzież opracowała kartę katalogową dla książki Jana Grabowskiego „Puc, Bursztyn i goście”. Następnie doskonaliła swoje umiejętności wyszukiwania informacji przy użyciu katalogów.

 

Dziękuję za udział w spotkaniach.

Pasowanie na czytelnika

W naszej bibliotece przy współpracy biblioteki szkolnej w dniu 27.11.2017r. odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika uczniów klasy pierwszej. Dzieci zapoznały się z zasadami korzystania ze zbiorów bibliotecznych. Aby być dobrym czytelnikiem należy wiedzieć jak szanować książkę, więc dzieci odnalazły i samodzielnie przeczytały prośby książki, po czym złożyły przyrzeczenie, że będą przestrzegać obowiązków czytelnika. Następnie złożyły uroczystą przysięgę i zostały pasowane na czytelnika. Uczniowie otrzymali książeczki z dyplomami oraz słodki poczęstunek. Na zakończenie własnoręcznie wykonali zakładkę do książki.

 

Bardzo dziękuję dzieciom oraz Pani Grażynie Nowak za udział i piękne życzenia. 

„Witamy w Misiolandii”

Światowy Dzień Pluszowego Misia w tym roku w naszej bibliotece odbył się pod hasłem „Witamy w Misiolandii” i został zorganizowany we współpracy z biblioteką szkolną . Uczestniczyły w nim dzieci z Przedszkola Maluchów w Nowej Wsi oraz uczniowie z klasy „0”. Maluchy przyniosły ze sobą swoje ulubione maskotki. Na to niecodzienne spotkanie przybył też sam Pluszowy Miś, który małym dzieciom przeczytał bajkę pt. Świnka Peppa: Miś Teddy, a starszym opowiadanie Urszuli Piotrowskiej „Dzień Pluszowego Misia w przedszkolu”. Dzieci chętnie brały udział licznych zgadywankach, rymowankach i zabawach. Starszaki wykonały maskę misia polarnego. Na koniec przedszkolaki małe i duże zostały poczęstowane „małym Conieco „ jak mawiał Kubuś Puchatek.

 

Dzieciom oraz Paniom bardzo dziękujemy za udział. 

Spotkanie z Panią Jesienią

„Spotkanie z Panią Jesienią” to tytuł pierwszej w tym roku szkolnym akcji promującej „Głośne Czytanie Dzieciom”. Przedszkolaki wysłuchały bajki pt. „Jesienne Liście”, opowiadającej historię młodych listków, które poznają panią Jesień. Następnie wzięły udział w konkursie. W pierwszym etapie miały za zadanie odgadnąć o jakim zwierzątku czytany jest wiersz, a później w drugiej części ulepić go z plasteliny. Wszystkie prace zostały nagrodzone słodkim poczęstunkiem.

 

Zapraszamy do oglądania galerii foto!

 

Dziękuję pani Agnieszce Ptak za udział wraz z wychowankami! 

Nowości Wydawnicze

 Nowości Wydawnicze

Narodowe czytanie

Od 2012 roku prowadzona jest ogólnopolska akcja publicznego czytania wybitnych dzieł literatury polskiej. Jej inauguracja odbywa się w pierwszą sobotę września w Ogrodach Saskich w Warszawie. Czytanie rozpoczyna Para Prezydencka, a później kontynuują je aktorzy. Celem akcji jest propagowanie literatury polskiej, popularyzowanie czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmacnianie narodowej tożsamości. Podczas poprzednich edycji wspólnie czytano: „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, dzieła Aleksandra Fredry, „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa i „ Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza. W tegorocznej, szóstej już edycji zaproponowano, by Polacy podobnie jak w ubiegłym roku, sami wybrali dzieło do publicznego czytania. Spośród kilku propozycji, w internetowym głosowaniu, wybrano ostatecznie „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Dramat ten został odczytany w wielu miejscowościach w kraju oraz za granicą, m. in. w Litwie, Łotwie, Białorusi, Ukrainie, Rosji, we Włoszech, Francji, Hiszpanii, Portugalii, Węgrzech, Niemczech, Danii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Austrii, Nowej Zelandii, Kazachstanie i Japonii. W Polsce czytano nie tylko w Warszawie, ale w ponad 2 tysiącach miejscowości, na placach, w bibliotekach, szkołach a nawet w pociągach i tramwajach.
W naszym środowisku czytanie „Wesela ”odbyło się nieco później, bo 25 września 2017 roku. Zorganizowane zostało przez bibliotekę szkolną i bibliotekę publiczną dla społeczności szkolnej. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali fragmentów utworu, podziwiając stroje ludowe Pani Młodej i Pana Młodego. Uzupełnieniem czytania była prezentacja multimedialna przedstawiająca postać Stanisława Wyspiańskiego.
Dziękuję wszystkim za uczestnictwo w „Narodowym Czytaniu” i zapraszam na następne za rok. 

Wakacje z Biblioteką Publiczną w Nowej Wsi 2017

Biblioteka Publiczna w Nowej Wsi w okresie wakacyjnym od 1 do 20 lipca przygotowała atrakcyjną ofertę warsztatów dla dzieci w wieku od 6-14 lat, spędzających wakacje na naszym malowniczym terenie. Uczestnicy spotkań mieli okazję zaprezentować swoje zdolności manualne oraz zapoznać się z nowymi technikami wykonywania prac na zajęciach artystycznych.
Dzieci wykonywały kwiaty z krepiny, serwetek oraz bibuły, ozdobne doniczki a także uczyły się podstaw origami kusudama. Uczestniczyły również w zajęciach integracyjnych oraz różnych zabawach literackich. Zapraszamy do obejrzenia galerii foto!!!

 

Serdecznie dzieciom dziękujemy za udział i zapraszamy ponownie za rok!!! 

Wakacje 2017

 

Wakacje 2017 w BIBLIOTECE

Biblioteka Publiczna w Nowej Wsi

 

TERMIN: 3,5,10,12 lipiec

Zajęcia odbywać się będą w godzinach: 10.00-12.00

 

ZAPRASZAMY WSZYSTKIE DZIECI !!!

 


Czekają na was:

  • Wesołe gry i zabawy;
  • Warsztaty zajęć plastycznych;
  • Twórcze wyzwania;
  • Wakacyjne zgadywanki. 

Kura Adela

Pewnego dnia przed południem do naszej biblioteki w Nowej Wsi zawitał niespodziewany gość. Kura Adela we własnej osobie postanowiła odwiedzić tutejsze dzieci i zapoznać je ze swoimi przygodami. Dzieci z przedszkola i klas I-III wysłuchały opowiadania pt. „Kura i borsuk” oraz wykonały sobie pamiątkowe zdjęcia. Uczniowie pożegnali się z kurą, a przedszkolaki wzięły do pracy i wykonały portrety kury Adeli z kulek bibułowych.

 

Biblioteka dziękuje Dyrekcji, Nauczycielom i uczniom ze Szkoły Podstawowej im ks. Jana Twardowskiego w Nowej Wsi za współpracę w roku szkolnym 2016/2017. 

„Czytanie porusza”

„Czytanie porusza” - to hasło tegorocznej edycji „Nocy Bibliotek”. Jest to kolejna akcja mająca na celu promowanie czytelnictwa oraz biblioteki jako miejsca przyjaznego dla lokalnego środowiska.
Program „Nocy Bibliotek”, a u nas właściwie „wieczoru z biblioteką”, zaplanowany był dla wszystkich chętnych, dlatego przyszły dzieci, ich rodzice i (bardzo) młodsze rodzeństwo. Rozpoczęliśmy korowodem postaci bajkowych i pozostałych uczestników, którzy śpiewając, zwiedzali bibliotekę szkolną i publiczną. Następnie odbyła się prezentacja poszczególnych postaci, po czym rozpoczął się quiz czytelniczy przeznaczony dla dzieci i ich rodziców. Później poszła w ruch „skrzynia pełna bajek”,
z której wyciągano rekwizyty i kojarzono z tytułami książek. Oj, śmiechu było co nie miara,
a podpowiedzi rodziców nieodzowne. Kolejnym punktem programu było szukanie skarbu ukrytego pośród książek. Aby można się było wykazać refleksem i zręcznością dzieci uczestniczyły
w najprzeróżniejszych grach , zabawach i tańcach przy dźwiękach muzyki. Aby trochę ochłonąć po tanecznych szaleństwach, wysłuchały bajki pt. „Walentynka i przyjaciele”. Na zakończenie programu rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejszy kostium bajkowy, w dwóch kategoriach wiekowych.
W grupie starszej pierwsze miejsce zajęła Klaudia Gierlak, drugie Wiktoria Zuba, trzecie Zuzanna Kucab i Amelia Iskra. Wśród młodszych – pierwsze miejsce Julia Wiater, drugie Gabriel Kaźmierski, trzecie Joanna Kozioł i Aleksandra Stec.

 

Dziękujemy wszystkim za udział i zapraszamy za rok. 

Warsztaty Wielkanocne

W ferworze przygotowań do Świąt Wielkanocy Biblioteka w Nowej Wsi zaprosiła dzieci z przedszkola i klas I-III na cykl spotkań pt. ,,Zwyczaje i tradycje wielkanocne.’’ Uczniowie szkoły wysłuchali prezentacji o palmach wielkanocnych i symbolach Wielkanocy, w trakcie której zadawały liczne pytania i opowiadały o kultywowanych tradycjach u nich samych. W drugiej części warsztatów wykonywały przestrzenną pisankę tekturową. Nagrodą za udział była pisanka, którą same wykonały.
Grupa młodszych dzieci wysłuchała humorystycznej opowieści o wiośnie, gdzie bohaterami są zwierzęta i symbole kojarzone z Wielkanocą. Następnie przedszkolaki kolorowały i wyklejały plasteliną pisanki. Wszystkim dzieciom i opiekunom za udział serdecznie dziękujemy. Zapraszamy do oglądania relacji foto z warsztatów.
 

Ferie 2017

Tegoroczne ferie w naszym regionie były dla dzieci bardzo udane. Śnieg jak na zamówienie przykrył grubą warstwą okoliczne pagórki, świecące słońce zachęciło do wyjścia z domów. Dzieci wyszły nie tylko na sanki i narty, ale też do biblioteki, aby w grupie spędzić miłe chwile na wspólnej zabawie. Można było pograć w gry planszowe, pobawić się w stare ale jakże sprawdzone zabawy jak „głuchy telefon” czy „państwa, miasta”, z nasion, kokosu i brokatu wykonać zimowy pejzaż, posłuchać głośnego czytania interesującej książki. Dzieci chętnie się bawiły w różne zabawy ruchowe oraz odgadywanie piosenek na wzór „Jaka to melodia”. Na zakończenie jak zwykle otrzymały słodki poczęstunek.

Ferie 2017

Gminna Biblioteka Publiczna w Nowej Wsi zaprasza dzieci na zajęcia w dniu 17 i 24 stycznia 2017 r., w godz. od 11:00 do 13:00.


W programie

- zimowe obrazki z soli, herbaty i nasion

- zima w przysłowiach

- zimowe piosenki

- kalambury i inne zabawy integracyjne

- jaka to melodia

- mam talent

Głośne czytanie i gry planszowe - codziennie

Dlaczego warto czytać?

To pytanie zostało postawione uczniom klasy IV, którzy odwiedzili bibliotekę wraz z wychowawcą panią Magdalena Krok. Okazało się, że dzieci doskonale wiedzą, że czytanie rozwija wyobraźnię i pobudza aktywność myślową, poszerza słownictwo, dzięki czemu ładniej się wysławiamy, wpływa na naszą kreatywność i pamięć, sprawia, że nie mamy problemów z ortografią, kształtuje nasz charakter a także relaksuje i odpręża. Po uzmysłowieniu sobie korzyści płynących z czytania, dzieci chętnie wypożyczały książki do domu.
 

Miś najlepszym przyjacielem

Pluszowy, milutki miś, do którego można się przytulić, z którym można się pobawić, któremu można powierzyć największe tajemnice, bez obawy, że je zdradzi – jednym słowem najlepszy przyjaciel, a o urodzinach przyjaciela się nie zapomina. Nie zapomniały o nich nasze przedszkolaki, które ze swoimi maskotkami przyszły do biblioteki na urodzinową imprezę. W bibliotece śpiewały im piosenki, recytowały wiersze , bawiły się i tańczyły z nimi, wyklejały z kółek papierowego misia. Na koniec wypożyczyły do domu książeczki o misiach. Czas szybko upłynął na miłej zabawie, za rok znów się spotkamy na urodzinach pluszowego misia.

 

Dziękuję pani Agnieszce Ptak za współpracę.

Pierwszaki mogą już pożyczać książki

Pasowanie na czytelnika to przełomowa chwila w życiu każdego dziecka. Staje się wówczas pełnoprawnym i świadomym użytkownikiem biblioteki. Wie jak się w niej zachować, jak korzystać ze zbiorów, jak szanować książki, jaka radość i przyjemność wynika z obcowania z nią. Wszystkie te wiadomości zostały przekazane w sposób zabawny i z humorem podczas „Pasowania na Czytelnika” uczniom klasy I. Z pomocą pośpieszyli starsi koledzy, którzy przedstawili pantomimę o znudzonej królewnie, której dopiero dobra książka poprawiła humor.
Pasowanie zostało zorganizowane wspólnie z biblioteka szkolną w dniu 24 października 2016 r. Dziękuję za współpracę.
 

Przedszkolaki w bibliotece

Wraz z nowym rokiem szkolnym rozpoczynamy w bibliotece nowy cykl zajęć z dziećmi i młodzieżą. Wiek przedszkolny jest dobrym czasem na wprowadzenie dziecka w świat literatury. Po okresie oglądania ilustracji, nadchodzi czas na czytanie dzieciom przez dorosłych. Dlatego też, nasze spotkanie nie mogło obejść się bez głośnego czytania. Czytaliśmy „Opowiadania dla przedszkolaków” Renaty Piątkowskiej. Oprócz czytania dzieci dowiedziały się co to jest biblioteka, jak zostać jej czytelnikiem i jak się w niej zachować. Z zaciekawieniem oglądały piękne, kolorowe książki. Te, które są już czytelnikami, wypożyczyły książki do domu, a pozostałe obiecały przyjść z rodzicami zapisać się do biblioteki.
Dziękuję pani Agnieszce Ptak i przedszkolakom za przybycie do biblioteki.
 

Wakacje 2016

Tegoroczne wakacje dobiegły końca. Pozostaną nam po nich wspomnienia, pamiątki, zdjęcia. Miłym wspomnieniem dla niektórych dzieci będą zajęcia w bibliotece, w których uczestniczyli. Część zajęć odbyła się na świeżym powietrzu i wtenczas przeciągaliśmy linę i bawiliśmy się chustą animacyjną Klanzy, a część w pomieszczeniach biblioteki. W bibliotece czytaliśmy baśnie, do których później zostały wykonane ilustracje. Robiliśmy ramki do zdjęć, zakładki do książek, pudełeczka na kredki, wyklejaliśmy witraże. Dużą cierpliwością trzeba było się wykazać w czasie robienia „gniotków” z baloników wypełnionych mąką ziemniaczaną. Reszta wolnego czasu była wypełniona różnymi zabawami ruchowymi, kalamburami i grami planszowymi. Na zakończenie uczestnicy wakacyjnych zajęć otrzymali słodki poczęstunek.

Wakacje 2016

Biblioteka Publiczna w Nowej Wsi zaprasza dzieci na zajęcia w każdą środę lipca w godz. od 10:00 do 12:00.
 

Cała klasa czytała Sienkiewicza

 Emocje były tak duże, że jeden z uczestników czytania musiał wyjść na chwilę, zaczerpnąć świeżego powietrza. Wszyscy chcieli przeczytać najpiękniej, jak to możliwe. Rywalizacja była duża, bo cała VI klasa przystąpiła do konkursu pięknego czytania prozy Henryka Sienkiewicza, który odbył się w bibliotece, z okazji Roku Sienkiewiczowskiego. Ostatecznie zwyciężyła Karolina Bury.
W czasie spotkania uczniowie zapoznali się też z życiorysem i twórczością naszego noblisty. Najciekawiej przedstawiła to Martyna Kremer. Obie zwyciężczynie zostały nagrodzone książkami.

Czytanie uskrzydla

Pod takim hasłem przebiegał tegoroczny XV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. W tym roku przypada też 50 rocznica śmierci Jana Brzechwy, dlatego do głośnego czytania wybraliśmy właśnie jego wiersze. Gośćmi naszej biblioteki były przedszkolaki oraz uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy, którzy czytali maluchom. Mali słuchacze z uwagą i zainteresowaniem wysłuchali śmiesznych i zabawnych historyjek, w których głównymi postaciami są przeważnie zwierzęta.
 

Przeczytała aż 244 książki!

Młodzi czytelnicy naszej biblioteki, rywalizowali przez cały rok szkolny, o tytuł „Czytelnika Roku”. Nagrodzonych zostało 8 osób, po jednej z każdej klasy. Najwięcej, bo aż 244 książki przeczytała uczennica klasy IIb Sylwia Kolek. Podsumowanie konkursu czytelniczego odbyło się z okazji XIII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Na zdjęciu od lewej stoją: Martyna Kaczor, Ewelina Barć, Michał Wałach, Milena Sitek, Gabriela Kozioł, kucają: Wiktoria Jacek, Sylwia Kolek i Karolina Wiater.
 

Spotkanie autorskie z Wiesławem Drabikiem

Z okazji zbliżającego się „Tygodnia Bibliotek”, odbyło się spotkanie uczniów klas 0-3 Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Nowej Wsi z Wiesławem Drabikiem, autorem zabawnych książek dla dzieci. Prowadzone żywo i dynamicznie spotkanie, cieszyło się wielkim zainteresowaniem dzieci. Chętnie odpowiadały na pytania autora, wymyślały rymy, odgadywały zagadki – nagradzane za każdą odpowiedź naklejką lub zakładką. Na koniec spotkania dzieci miały możliwość zakupu książeczki z autografem i specjalną rymowaną dedykacją inną dla każdego kupującego.
 

Spotkanie autorskie z Janem Prokopowiczem

W dniu 18 marca 2016 r. odbyło się w bibliotece spotkanie z Janem Prokopowiczem. Inspiracją do jego zorganizowania , było ukazanie się książki „Zagłada i gehenna ocalenia”, w której autor opisuje losy nowowiejskiego Żyda - Henka Lindenbauma, któremu po ucieczce z obozu zagłady w Bełżcu, udaje się powrócić do Nowej Wsi i z pomocą mieszkańców wsi, przetrwać okupację. W spotkaniu wzięli udział mieszkańcy wsi, uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowej Wsi oraz uczniowie i nauczyciele miejscowej szkoły. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali opowieści naszego gościa o tragicznym losie Henka i zapewne zadawali sobie pytanie, czy dzisiaj byłoby kogoś stać na pomaganie drugiemu, narażając życie swoje i całej rodziny? Mieszkańcy wsi z ożywieniem dyskutowali z autorem książki, dodając drobne szczegóły, które są im znane z opowieści rodziców lub dziadków. Temat spotkania dobrze się komponował z wydarzeniami w Markowej, gdzie dzień wcześniej zostało otwarte Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów.
Pan Jan Prokopowicz jest też autorem książki „Młodość zdeptana lecz nieujarzmiona”, opisującej utworzenie wśród powojennej młodzieży strzyżowskiej Demokratycznej Armii Krajowej – za co jako współzałożyciel był uwięziony i prześladowany. Kolejna książka to „W służbie Bogu, ojczyźnie i bliźnim”, poświęcona księdzu infułatowi Józefowi Sondejowi, który był wychowawcą w Gimnazjum i Liceum Administracyjno-Handlowym w Strzyżowie, do którego uczęszczał autor. Wymienione książki są w posiadaniu biblioteki, zachęcam do przeczytania.
Dziękuję Panu Janowi Prokopowiczowi za przybycie do naszej biblioteki, spotkanie z mieszkańcami Nowej Wsi, dziękuję wszystkim uczestnikom spotkania za miła atmosferę.
 

Ferie 2016

Za oknem ciepło i ani śladu zimy, a my w bibliotece robimy sobie zimowy nastrój: śpiewamy piosenki o zimie, robimy śnieżynki i pokazujemy jak spadają na ziemię w bezwietrzną pogodę a jak podczas wichury i zamieci. Bijemy się śnieżnymi kulami zrobionymi z papieru, z rozsypanych sylab układamy wyrazy o zimie, z butelki po jogurcie robimy śnieżnego bałwanka. Rzucamy do celu, bawimy się w różne gry zręcznościowe oraz planszowe. Szybko i przyjemnie upływa czas na wspólnych zajęciach, następne takie odbędą się na wakacjach.
 

Zimowe spotkanie z przedszkolakami

W dniu 27 stycznia 2016 r. przedszkolaki z wychowawczyni ą panią Agnieszką Ptak odwiedziły bibliotekę. Tematem spotkania, zgodnie z porą roku, była zima. Czytaliśmy jak Kubuś Puchatek z przyjaciółmi lepił bałwana na leśnej polanie. Dzieci opowiadały z czym kojarzy się im zima i co najbardziej lubią robić w zimie. Odpowiadały na pytania typu „prawda czy fałsz”, np. czy zimą pada z nieba oranżada?, wykonały kokosowego bałwanka a później bawiły się śnieżynkami, dmuchając w nie, aby nie spadły na podłogę. Na koniec śpiewaliśmy piosenki o zimie.

Św. Jan Paweł II patronem roku 2015

W 10. rocznicę śmierci i 1 rocznicę kanonizacji Jana Pawła II, rok 2015 obchodzony był pod Jego patronatem. W związku z tym w bibliotece odbyło się spotkanie z kl.IIa zorganizowane wspólnie z biblioteką szkolną. Dla ośmiolatków którzy urodzili się już po śmierci papieża, jest On postacią mniej znaną niż dla nas, którzy mogliśmy Go słuchać i oglądać na żywo. Dlatego dzieci z zainteresowaniem wysłuchały opowieści o dzieciństwie, w którym stracił dwie ukochane osoby – matkę i brata, o trudnej wojennej młodości, kiedy stracił ojca oraz o dorosłym życiu, kiedy był księdzem, biskupem a na koniec papieżem. Pomocą w poznawaniu ciekawych wątków z życia św. Jana Pawła II, służyły nam książki „Czy papież chodził w spodniach”, „O Lolku, który został papieżem” oraz „Z Wadowic do nieba”. Później dzieci wykonały żółto-białą papieską flagę, po czym wszyscy zaśpiewaliśmy ulubioną papieską pieśń oazową „Barka”, do której na gitarze przygrywała nam pani Dominika Stec. Spotkanie zakończyliśmy zjedzeniem „papieskiej” kremówki.

Pasowanie na czytelnika

Pasowanie na czytelnika ma na celu przygotować uczniów do samodzielnego i swobodnego korzystania z zasobów bibliotecznych, zapoznać z zasadami korzystania ze zbiorów, nauczyć dbałości i poszanowania książek, rozbudzić chęć sięgania po nie.
W tym roku „Pasowanie na Czytelnika” zostało zorganizowane przez bibliotekę publiczną we współpracy z biblioteką szkolną. Uroczystość odbyła się w pomieszczeniu biblioteki szkolnej.
Podczas spotkania rozmawialiśmy dlaczego należy czytać, jak szanować książki, jaka jest różnica między księgarnią a biblioteką. Dzieci zapoznały się z „prośbami książki”, po czym złożyły uroczyste przyrzeczenie, że będą szanować książki. Wysłuchały też bajeczki, odpowiadały na pytania wyciągnięte z „zaczarowanego pudełka”, po czym grubą, ciężką książką zostały pasowane na czytelnika biblioteki szkolnej i publicznej. Na pamiątkę pasowania otrzymały książeczki, zakładki do książek i „Kartę Młodego Czytelnika”. Na pożegnanie zaśpiewały wesołą piosenkę.
Dziękuję pani Ewie Fąfarze za przybycie z wychowankami, pani Dominice Stec za wspólne przygotowanie uroczystości a pani dyrektor Agnieszce Lesiak za współpracę.
 

Miś

Święto Pluszowego Misia jest coraz popularniejszą formą promocji książki i biblioteki w środowisku. Jest okazją do radosnej zabawy, śpiewu, dyskusji i opowiadań o misiach, które każde dziecko posiada. Tak właśnie przedszkolaki spędziły czas w bibliotece śpiewając piosenki o misiach, recytując wiersze, słuchając czytanej książki i bawiąc się w różne zabawy. Dziękuję pani Agnieszce Ptak i przedszkolakom za przybycie do biblioteki.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

W dniu 29 września obchodzony jest, już po raz piętnasty Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.
W większości bibliotek Polski w tym właśnie dniu odbywa się głośne czytanie dzieciom. Czytają aktorzy, pisarze, samorządowcy, bibliotekarze oraz inni zaproszeni goście. A w naszej bibliotece czytali przedszkolakom uczniowie klasy IIb. Każdy z nich przygotował krótką bajeczkę lub śmieszny wiersz, pod czujnym okiem wychowawcy pani Grażyny Nowak. Na koniec spotkania uczniowie kl.IIb otrzymali długopisy z logo biblioteki, a ich młodsi koledzy z przedszkola - książeczki.
Dziękuję paniom Grażynie Nowak i Agnieszce Ptak oraz pani dyrektor Agnieszce Lesiak za uczestnictwo w spotkaniu i współpracę.
 

Wizyta przedszkolaków w bibliotece

W dniu 22 września 2015 roku przedszkolaki po raz pierwszy odwiedziły bibliotekę. Z zaciekawieniem chodziły między regałami i oglądały bogato ilustrowane książki. Podziwiały też grube słowniki i encyklopedie. Dowiedziały się jak zostać czytelnikiem, jak się zachować w bibliotece i jak szanować książki. Prawie wszystkie wyraziły chęć zapisania się do biblioteki. W nagrodę za odwiedziny otrzymały słodki poczęstunek. Dziękuje pani Agnieszce Ptak za przybycie wraz z wychowankami.

Konkurs czytelniczy

Kolejny już rok biblioteka przeprowadziła konkurs dla czytelników do 12 roku życia. Trwał on od 1 września 2014 r. do 30 maja 2015 r. W tym czasie czytelnicy w tym przedziale wiekowym przeczytali 4242 książki. Rekordzistką okazała się uczennica kl. Ib Sylwia Kolek, która przeczytała 381 książek. Celem konkursu było:

 

- rozbudzenie zainteresowań czytelniczych;
- kształtowanie umiejętności obcowania z książką;
- poprawa techniki czytania;
- poznawanie języka literackiego i poprawnej polszczyzny;
- pobudzanie wyobraźni i wszechstronny rozwój;
- wyrabianie umiejętności współdziałania i rywalizacji.


Czytelnicy, którzy przeczytali największą ilość książek, otrzymali nagrody . A byli to: Wiktoria Jacek, Wiktoria Ruszała, Nikola Nieroda, Emilia Stawarz, Kinga Wiater, Amelia Iskra, Monika Kaczor, Martyna Kaczor, Kornela Grabiec, Milena Sitek, Sylwia Kolek, Karina Ustrzyńska, Amelia Sawicka, Wiktoria Urban, Martyna Tomczyk, Martyna Marciniec. Gratuluję i dziękuję tym młodym czytelniczkom ( bo to same dziewczynki), ale też wielkie podziękowania należą się rodzicom, rodzeństwu i dziadkom, którzy poświęcają swój czas na wspólne, głośne czytanie. Dlatego też, doceniając rolę rodziny w popularyzacji czytelnictwa, po odbiór nagród zostały zaproszone dzieci wraz z rodzicami.
Dziękuję również Dyrekcji i Gronu Pedagogicznemu Szkoły Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego w Nowej Wsi oraz społeczności lokalnej za całoroczną, owocną współpracę.
 

Tydzień Bibliotek

Tegoroczne święto bibliotek obchodzone pod hasłem „Wybieram bibliotekę”, ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa, że biblioteki w ostatnim czasie bardzo się zmieniają na lepsze i jest to proces nieuchronny. W dużych miastach biblioteki to nowoczesne centra kulturalne, gdzie miło mogą spędzić czas dorośli i dzieci. Są tam czytelnie, sale kinowe, kawiarenki i komputery z dostępem do Internetu. Przekonanie, że w bibliotekach jest cicho, szaro, nudno i nic się nie dzieje okazuję się nieprawdziwe.
W naszej bibliotece, za sprawą przedszkolaków i pierwszaków, było głośno i wesoło, kiedy przybyli na lekcję biblioteczną z okazji Tygodnia Bibliotek. Podczas spotkania mówiliśmy jak ważną rolę odgrywa książka, zwłaszcza w życiu młodego człowieka. Czytaliśmy wiersze o książkach, które nie lubią leżeć w kącie zapomniane, pobrudzone i zniszczone oraz o nowoczesnych bibliotekach w Skandynawii.
Duże emocje towarzyszyły dzieciom podczas wyszukiwania na obrazkach „moli książkowych”. Na koniec każdy otrzymał plakietkę „Jestem czytelnikiem biblioteki”oraz słodki poczęstunek.
Dziękuję wychowawcom oraz dzieciom za przybycie do biblioteki.
 

Głośne czytanie

W marcu odbyło się w bibliotece głośne czytanie dla przedszkolaków. Tym razem czytaliśmy książeczkę autorstwa Claire Freedman pt. „Miś Beniamin mówi przepraszam”. Dzieci poznały misia, który świetnie się bawił z przyjaciółmi, ale nie zważał na to, że sprawia im przykrość. Dopiero kiedy sam jej doświadczył, zrozumiał, że nieraz, aby naprawić relacje z przyjaciółmi należy użyć magicznego słowa „przepraszam”. Dzieci przypomniały sobie o istnieniu innych zwrotów grzecznościowych, takich jak: proszę, dziękuję, dzień dobry itp.
 

Powitanie wiosny

W przeddzień pierwszego dnia wiosny pierwszaki z Ib chodziły po szkole i głosami ptaków i zwierząt oznajmiały wszystkim o nadchodzącej porze roku. Przyszły też do biblioteki z baziami, żabką, bocianem i ptaszkami, aby radosny nastrój zapanował pośród bajek. Dziękuję pani Grażynie Nowak i pierwszakom za ten miły, wiosenny akcent.
 

Czasopisma dla dzieci i młodzieży

W dniu 23 lutego 2015 r. zawitała do biblioteki kl. II wraz z wychowawcą panią Józefą Czarnik. Tematem naszego spotkania były czasopisma. Dzieci zaznajomiły się z rodzajem czasopism ze względu na częstotliwość ukazywania się, odbiorcę oraz zasięg terytorialny. Szczególnie interesowały ich czasopisma dla dzieci, dlatego na koniec każdy uczeń wypożyczył do domu jeden egzemplarz „Świerszczyka”.

Ferie 2015

Biblioteka Publiczna w Nowej Wsi z racji swego usytuowania, jest miejscem, gdzie dzieci zarówno w czasie ferii, jak i w pozostałych miesiącach spędzają dużo czasu. Chętnie przychodzą wypożyczyć książki, czy też pobawić się na przerwie lub po lekcjach. Na feriach można było pograć na grach planszowych, wspólnie się pobawić, porysować, posłuchać głośnego czytania bajek lub wykonać kwiaty z bibuły. Ferie szybko minęły, lecz kontakt dzieci z biblioteką nie kończy się wraz z upływem ferii, bo korzystają z niej na co dzień.
 

Ferie 2015

Gminna Biblioteka Publiczna w Nowej Wsi zaprasza dzieci od lat 6, na wspólne zabawy, gry i czytanie książek w pierwszy tydzień ferii, we wtorek, środę i czwartek w godz. od 11:00 do 13:00.

Patroni roku 2014

Kończący się rok 2014 obchodzony był pod patronatem:
-Oskara Kolberga – etnografa i kompozytora
-Jana Karskiego – emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego
-Jana z Dukli – pustelnika i zakonnika
Jan urodził się ok. 1414 r. w Dukli, w rodzinie mieszczańskiej. W młodości prowadził żywot pustelnika na wzgórzu Zaśpit i w lasach pod Cergową, niedaleko Dukli. Tutaj zrozumiał, że pisany jest mu żywot zakonnika. Wstąpił do franciszkanów w Krośnie, później przeniósł się do bernardynów. Większą część zakonnego życia spędził we Lwowie. Znany był z wielkiej pokory, gorliwości i mądrości, był wybitnym kaznodzieją i spowiednikiem. Pod koniec życia, mimo utraty wzroku i niedowładu nóg nadal wykonywał zakonne obowiązki. Zmarł 29 września 1484 roku we Lwowie w opinii świętości. Wierni odwiedzali grób zakonnika, wypraszając liczne łaski. Proces beatyfikacyjny Jana z Dukli zakończył się w 1733 roku, a w poczet świętych został zaliczony podczas pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Krosna w dniu 10 czerwca 1997 roku.
Z życiorysem św. Jana z Dukli, zapoznali się uczniowie klasy czwartej, którzy przybyli do biblioteki z panią Barbarą Ziobro-Piterą, za co im serdecznie dziękuję. Święty Jan z Dukli również w dzisiejszych czasach jest postacią godną naśladowania. Jak bardzo przydałaby się nam chociażby jego gorliwość i sumienność w wykonywaniu codziennych obowiązków.
 

Głośne czytanie

W dniu 4 grudnia 2014 r. odbyło się w bibliotece głośne czytanie dla przedszkolaków. Z racji zbliżającego się Mikołaja, czytaliśmy jak żółwik, jeżyk i miś wyruszyli zaczarowanymi saniami do siedziby świętego Mikołaja. Spotkali tam mnóstwo skrzatów, które pomagały Mikołajowi pakować prezenty dla dzieci – lalki, samochody, słodycze. Część tych słodyczy Mikołaj zostawił w naszej bibliotece, aby poczęstować przedszkolaków. Po wysłuchaniu bajeczki dzieci pięknie pokolorowały postać świętego Mikołaja.
 

Pasowanie na czytelnika

W dniu 19 listopada 2014 r. odbyło się uroczyste przyjęcie pierwszaków w poczet czytelników Biblioteki Publicznej. Dzieci, przygotowane przez wychowawcę panią Grażynę Nowak oraz swoich rodziców, zaprezentowały zdobytą już umiejętność czytania. Każde z nich, przebrane za postać z bajki np. sowę, lwa, krasnala czy królewnę śnieżkę, z radością i wypiekami na twarzy czytało przygotowany przez siebie tekst, udowadniając w ten sposób, że zasługuje na przyjęcie do biblioteki. Aby być dobrym czytelnikiem należy wiedzieć jak szanować książkę, więc dzieci wysłuchały próśb książki, po czym złożyły przyrzeczenie, że będą przestrzegać obowiązków czytelnika i korzystać z mądrych rad zawartych w książkach, po czym zostały specjalną „magiczną książką” pasowane na czytelnika. Kiedy już zostały pełnoprawnymi czytelnikami, ochoczo rzuciły się do półek, aby samodzielnie wybrać ciekawą bajeczkę. Na koniec każde z nich otrzymało „Kartę Młodego Czytelnika”, skromny upominek oraz słodycze. Wychodząc z biblioteki zapewniały, że wkrótce przyjdą po następne książki.
 

Targi książki w Krakowie

W dniach 23 – 26 października 2014 r. odbyły się w Krakowie 18 Międzynarodowe Targi Książki. Wzięło w nich udział około 700 wystawców z 20 krajów, 600 autorów, liczni przedstawiciele świata kultury, polityki i sportu. To wielkie literackie święto przyciągnęło 60 000 zwiedzających z całego świata. Wśród nich były bibliotekarki z Gminnej Biblioteki Publicznej w Czudcu. Targi były okazją do zakupu nowości wydawniczych wraz z dedykacją autora, spotykania i porozmawiania z ulubionym pisarzem czy wzięcia udziału w warsztatach literackich. Dla nas bibliotekarzy miłym widokiem były tłumy ludzi w różnym wieku, przewijające się między stoiskami, kupujące książki i czekające cierpliwie w kolejce na autograf – w czasach, kiedy mówi się, że zanika sztuka czytania.
 

Przedszkolaki w bibliotece

Wprowadzenie dziecka w świat literatury jest bardzo ważnym elementem edukacyjnym. Maluchy są ciekawe świata i lepiej się rozwijają, jeżeli mają możliwość poznawania otoczenia oraz twórczego działania. Już w wieku 12 – 15 miesięcy rozpoznają kolory i kształty i wówczas można z nimi przeglądać odpowiednie książeczki, łącząc zabawę z nauką. Czas poświęcony na wspólne oglądanie, a później czytanie bajeczek, nie jest czasem straconym. Zaowocuje lepszym rozwojem dziecka i łatwością nauki w szkole. Dlatego biblioteka dba o jak najwcześniejszy kontakt dziecka z książką.
W dniu 16 października 2014 r. przedszkolaki z wychowawczynią panią Agnieszką Ptak po raz pierwszy całą grupą odwiedziły bibliotekę. Wiele z nich już wcześniej przychodziło do biblioteki z mamą, babcią lub starszym rodzeństwem ,ale niektóre po raz pierwszy zobaczyły taką ilość książek, zgromadzonych w jednym miejscu. Dzieci dowiedziały się co to jest biblioteka, jak się należy w niej zachować i jak szanować książki. Te, które nie są jeszcze czytelnikami, zostały zachęcone, aby przyszły z rodzicami zapisać się do biblioteki. Na koniec spotkania dzieci wysłuchały bajeczki Ewy Stadtmuller „O borsuku samotniku”.
 

Wakacje w Bibliotece

Tegoroczne upalne lato sprawiło, że chętnie szukaliśmy schronienia przed lejącym się z nieba żarem. Takim schronieniem dla dzieci z naszej wsi była biblioteka. Można było do niej przyjść na wakacyjne zajęcia i miło spędzić czas uczestnicząc w grach planszowych, ruchowych, edukacyjnych, zajęciach artystycznych oraz wziąć udział w dyskusji na temat zdrowego odżywiania, a także posłuchać głośnego czytania książek. Każdy mógł wybrać dla siebie to, co go najbardziej interesuje. Zajęcia zakończyły się słodkim poczęstunkiem.
 

Podziękowanie

Biblioteka Publiczna w Nowej Wsi składa serdeczne podziękowania Dyrekcji i Nauczycielom Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Nowej Wsi oraz Kierownikowi wraz z Pracownikami Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowej Wsi, za współpracę, serdeczność i pomoc w przeprowadzeniu spotkań z dziećmi, służących krzewieniu czytelnictwa.
 

Konkurs czytelniczy

Rok Czytelnika obchodzony w 2014 r. skłania do szczególnego zwrócenia uwagi na poziom czytelnictwa, zwłaszcza wśród dzieci. Przez cały rok szkolny były zachęcane i motywowane do czytania. Biblioteka dbała o nowości wydawnicze, aby piękna szata graficzna książki kusiła do sięgnięcia po nią. W efekcie udało się zainteresować czytaniem zwłaszcza tych najmłodszych, za co otrzymali nagrody książkowe. A byli to: Karina Ustrzyńska, Karolina Wiater, Nikola Nieroda, Amelia Sawicka, Zuzanna Kucab, Sylwia Kolek, Nikodem Brzostowski, Kornela Grabiec, Amelia Iskra, Emilia Stawarz, Kinga Wiater, Milena Sitek, Monika Kaczor, Kornelia Banaś, Wiktoria Urban, Amelia Iwanowicz, Wiktoria Zuba, Martyna Kaczor, Paulina Wiater, Martyna Marciniec, Bartosz Zuba i Zuzanna Marciniec. Dziękuję im za zainteresowanie książką, a rodzicom i dziadkom za czas poświęcony swoim dzieciom i wnukom na głośne czytanie.
 

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

W tym roku, w dniach 1-8 czerwca obchodzony jest, już po raz 13 Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, pod hasłem „czytanie mądra rzecz”. Na głośne czytanie przybyły do biblioteki przedszkolaki z wychowawcami p. Haliną Stolarską i p. Agnieszką Ptak. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały przygód sprytnego i odważnego Koziołka Matołka, który zwiedzając świat, przeżył wiele niebezpiecznych, ale też ciekawych przygód. Aby poznać dalsze losy Koziołka, dzieci wypożyczyły książeczki do domu.
 

Tydzień bibliotek

Tegoroczny Ogólnopolski Tydzień Bibliotek obchodzony pod hasłem „Czytanie łączy pokolenia”, doskonale wpisuje się w obchody Jubileuszowego Roku Czytelnika. Rok 2014 ogłoszony przez organizacje zrzeszające bibliotekarzy, księgarzy, wydawców i drukarzy Jubileuszowym Rokiem Czytelnika, ma na celu uczczenie 650 lat działań na rzecz książki. W dniu 12 maja 1364 roku , król Kazimierz Wielki powołał do życia Studium Generale – dzisiejszy Uniwersytet Jagielloński, a w nim pojawił się „stacjonariusz”, czyli pracownik, pełniący rolę księgarza, wydawcy i bibliotekarza, który był odpowiedzialny za wytwarzanie, udostępnianie i rozprowadzanie ksiąg, pisanych wówczas jeszcze ręcznie. Rok ten ma również na celu promocję czytelnictwa, bowiem książka istnieje tylko wtedy, gdy jest czytana.
Biblioteka w Nowej Wsi, włączając się w te obchody, zaprosiła uczniów kl. IV i V wraz z nauczycielką języka polskiego panią Magdaleną Krok na lekcję biblioteczną. Uczniowie przypomnieli sobie do czego służy katalog i jak się nim posługiwać, dlaczego warto czytać, posłuchali fragmentów czytanych książek, a na koniec każdy wypożyczył sobie przynajmniej jedną z nich.
 

Nie lękajcie się

Kanonizacja „naszego” papieża była okazją dla nas wszystkich do przypomnienia, a dla najmłodszych do zapoznania się z sylwetką, życiem i dokonaniami Jana Pawła II. Dlatego uczniowie kl. I i II przybyli do biblioteki wraz z wychowawcami w dniu 7 i 8 maja, aby posłuchać jak wyglądało życie Karola Wojtyły gdy był dzieckiem, młodzieńcem, a później kapłanem, biskupem, arcybiskupem i kardynałem. Jak cała Polska oszalała z radości gdy został papieżem, a gdy umarł – płakał cały świat. Jak pokazał nam swoim życiem, jak należy kochać drugiego człowieka, przebaczać mu, jak pracować i odpoczywać, jak znosić cierpienia i choroby, jak z godnością umierać. Dzieci w skupieniu i z uwagą wysłuchały czytanej książeczki pt. „Bł. Jan Paweł II. Z Polski do Nieba”, a na koniec kolorowały obrazki przedstawiające papieża z dziećmi, w górach, modlącego się lub błogosławiącego.
 

Spotkanie z Franklinem

W dniu 23 kwietnia obchodzony jest na całym świecie Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji odbyło się w bibliotece głośne czytanie książki "Franklin chce mieć zwierzątko" i spotkanie z Franklinem, na które przybyły przedszkolaki z paniami – Haliną Stolarską i Agnieszką Ptak. Franklin przywitał się z każdym dzieckiem, poprzytulał i razem z dziećmi wysłuchał bajeczki. Problemy jakie przeżywa Franklin, są podobne do tych, z jakimi stykają się dzieci, bo każdy może się pokłócić z kolegą, popełnić gafę, bać się burzy lub ciemności, czy nabałaganić w pokoju.
Z biblioteki, Franklin udał się jeszcze z niespodziewaną wizytą do pierwszaków. Na koniec wszystkie dzieci otrzymały od niego słodki poczęstunek.
 

Światowy Dzień Poezji

W dniu 21 marca corocznie na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Poezji. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. Z tej okazji organizowane są spotkania literackie i autorskie, konkursy, konferencje. W tym samym dniu przypada też pierwszy dzień wiosny, dlatego z powiązania tych dwóch okazji, odbył się w bibliotece konkurs pięknego czytania wierszy o wiośnie. Wzięli w nim udział uczniowie kl. IV Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Nowej Wsi oraz uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy . Za pomoc w zrealizowaniu tego spotkania biblioteka dziękuje dyrekcji oraz pracownikom obu instytucji.
 

Dobre maniery

Wszystkie dzieci lubią obchodzić urodziny, dmuchać świeczki na torcie, otrzymywać prezenty od zaproszonych gości, zajadać smakołyki i wspólnie się bawić. Nie zawsze jednak wiedzą jak się zachować w danej sytuacji, co wypada, a co nie. Odpowiedzi na te pytania dzieci otrzymały podczas głośnego czytania książeczki "Jak się zachować na przyjęciu". W dniu 4 marca 2014 r. na czytanie przybyły sześciolatki z wychowawcą panią Haliną Stolarską, a 6 marca pięciolatki z panią Agnieszką Ptak.
 

Ferie zimowe 2014

Gminna Biblioteka Publiczna w Nowej Wsi

Zaprasza Dzieci na zajęcia w ramach akcji "Ferie w bibliotece"

w dniach 27, 28 i 29 stycznia 2014 r. w godz. od 10:00 do 12:00
 

Magia świąt - spotkanie z przedszkolakami

W dniu 11 i 12 grudnia 2013 r. odbyło się w bibliotece przedświąteczne spotkanie z przedszkolakami. Pierwszym tematem był Święty Mikołaj: maluchom spodobał się przeczytany list do Św. Mikołaja, w którym proszą go, aby ich częściej odwiedzał, nie tylko w zimie, ale też na wiosnę, w lecie i jesienią – oczywiście z prezentami. Po Mikołaju nadchodzi czas na robienie świątecznych stroików i ozdób choinkowych, można też piec już piernikowe ciasteczka, aby zdążyły zmięknąć do świąt. Świętom towarzyszą określone tradycje i zwyczaje jak ubieranie choinki, wigilia, pasterka, składanie sobie życzeń, odwiedziny kolędników itp. Ze świętami i okresem zimowym związane są różne przysłowia, przewidujące pogodę, urodzaj czy powodzenie w przyszłym roku. O tym wszystkim rozmawialiśmy w bibliotece, a na koniec wspólnie śpiewaliśmy kolędę.

Misiolandia

W dniu święta Puszowego Misia - 25 listopada, biblioteka zamieniła się w zaczarowaną krainę misiów – Misiolandię. W tym dniu, przedszkolaki wraz z wychowawczynią, panią Agnieszką Ptak, przybyły do biblioteki ze swoimi ulubionymi pluszowymi misiami. Celem spotkania, oprócz wesołej, wspólnej zabawy, było zapoznanie dzieci z bohaterami książkowymi o tematyce „misiowej”, z warunkami życia niedźwiedzi, rozwijanie aktywnej postawy, kształtowanie zainteresowań literackich i promocja głośnego czytania.
 

Medal dla bohatera

Bohater to człowiek, który narażając swoje życie lub zdrowie, ratuje innych. Najczęściej są to żołnierze, policjanci czy strażacy. Nie zawsze jednak trzeba ryzykować życiem, żeby zostać bohaterem. Wystarczy mieć odwagę odmówić, kiedy ktoś namawia nas do złego czynu, stanąć w obronie wyśmiewanego kolegi lub przyznać się do błędu. Wśród sześciolatków z oddziału przedszkolnego w Nowej Wsi nie brakuje takich osób, dlatego wykonaliśmy w bibliotece „Medal dla bohatera”. Medal z masy modelarskiej, pomalowany złotą farbą, powieszony na złotej wstążce, świadczy o tym, że będąc zwykłym człowiekiem, można być zwykłym bohaterem.
 

Pięciolatki w bibliotece

W nowym roku szkolnym rozpoczynamy nowy cykl zajęć w bibliotece. Rozpoczęli go najmłodsi czyli przedszkolacy, którzy odwiedzili bibliotekę wraz z wychowawcą panią Agnieszką Ptak. Dzieci zapoznały się z zasadami korzystania z biblioteki, z podstawowym słownictwem z nią związanym oraz koniecznością poszanowania książek. Na koniec wysłuchały wiersza Juliana Tuwima „Lokomotywa” i zostały zachęcone do korzystania z zasobów biblioteki.
 

Lato w bibliotece – 2013

Tegoroczne letnie zajęcia w bibliotece dobiegły końca. Wzięło w nich udział 29 dzieci w wieku od 5 do 13 lat. Spotkania wypełnione były różnego rodzaju zabawami, grami i zajęciami plastycznymi. Dużą frajdę sprawiły dzieciom zabawy z chustą animacyjną Klanzy np. „kwiat lotosu”, „ wiele nas łączy”, „kolorowe imiona”, „spadochron”, „bilard”, „młynek” i in., a także rysowanie kredą na asfalcie „wakacyjnych marzeń”. Dużo śmiechu i radości wzbudziło przyklejanie osiołkowi ogonka z zawiązanymi oczami. Na zajęciach dzieci wykonały pojemniczki na ołówki, a także swoje portrety na dużym arkuszu szarego papieru. Sporządzanie portretów było okazją do rozmowy o cechach charakteru człowieka. Atrakcją było szukanie śladów, wskazujących miejsce skarbu, ukrytego w pobliżu budynku biblioteki. Można było też pograć w gry planszowe, kręgle, poskakać na gumowej piłce, porzucać kulkami z gazet, zabawić się w stare, sprawdzone zabawy jak „ głuchy telefon” czy „jedzie pociąg z daleka”. Przerywnikiem tych zabaw było głośne czytanie wierszy Tuwima. W ostatnim dniu zajęć, dzieci otrzymały symboliczne upominki.
 

Lato w bibliotece

Gminna Biblioteka Publiczna w Nowej Wsi, zaprasza dzieci na zajęcia w ramach akcji "Lato w bibliotece", w każdą środę lipca o godz. 10:00!
 

Podziękowanie

Gminna Biblioteka Publiczna w Nowej Wsi, dziękuje wszystkim ofiarodawcom, którzy swymi książkami wzbogacili zbiory biblioteki.
 

Najlepsi czytelnicy

Zgodnie z tradycją nowowiejskiej biblioteki, na koniec roku szkolnego, najmłodsi czytelnicy otrzymują nagrody książkowe. W tym roku najaktywniejszymi czytelnikami okazali się; Amelia Iskra, Kinga Wiater, Klaudia Gierlak, Amelia Iwanowicz, Zuzanna Kucharzyk, Wiktoria Urban, Wiktoria Gierlak, Wiktoria Zuba, Marcin Wałach, Natalia Jacek, Paulina Wiater, Martyna Świrad, Szymon Nycz, Martyna Kremer, Weronika Stawarz, Sylwia Fąfara, Miłosz Golesz, Franciszek Krupa, Zuzanna Marciniec, Edyta Kulińska, Anna Wałach i Patrycja Kucharzyk.
Gratuluję młodym czytelnikom zapału do czytania i wierności książce, pomimo mody na korzystanie z elektronicznych nowości XXI wieku.
Rodzicom dziękuję za rozbudzenie u swoich dzieci zamiłowania do czytania, a nauczycielom za życzliwość i owocną współpracę z biblioteką.

Wiesława Gierlak
 

Rok Juliana Tuwima

Sejm RP, przekonany o szczególnym znaczeniu dorobku poety dla dziedzictwa narodowego, ogłosił rok 2013 Rokiem Juliana Tuwima.
Julian Tuwim to jeden z najchętniej czytanych polskich poetów XX wieku, który pisał zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Do dziś jego utwory wzruszają i bawią kolejne pokolenia czytelników, przywracają dobry humor i wesoły nastrój. Bardziej znamy jego wesołe i błyskotliwe wiersze dla dzieci, np. „Lokomotywę”, „Ptasie radio”czy „Słonia Trąbalskiego”, mniej natomiast znamy go z twórczości dla dorosłych. W tym roku mija 60 lat od śmierci poety. Z tej okazji odbył się w Bibliotece konkurs pięknego czytania wierszy Tuwima, w którym wzięli udział uczniowie kl. II Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Nowej Wsi oraz uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowej Wsi. Impreza ta, integrująca środowisko nowowiejskie, dostarczyła biorącym w niej udział wielu emocji. Z zainteresowaniem wysłuchaliśmy ciekawej interpretacji wierszy.
Składam serdeczne podziękowanie wszystkim uczestnikom konkursu i ich opiekunom za trud włożony w przygotowanie podopiecznych do konkursu , a dyrekcji obu instytucji za współpracę.

Wiesława Gierlak
 

"Kto czyta – żyje wielokrotnie"

"Kto czyta – żyje wielokrotnie, kto zaś z książkami obcować nie chce – na jeden żywot jest skazany" – cytat z Józefa Czechowicza był motywem przewodnim spotkania uczniów klasy V i VI w Bibliotece. Wspólnie zastanawialiśmy się dlaczego wśród dzisiejszej młodzieży zanika sztuka czytania? Dlaczego książka kojarzy się nam z nudnym obowiązkiem czytania lektur? A przecież literatura oferuje nam bogaty repertuar powieści obyczajowych, przygodowych, fantastycznych i każdy może znaleźć coś ciekawego dla siebie. Dlaczego nie chcemy przerwać monotonnej na dłuższą metę rozrywki, jaką zapewniają elektroniczne atrakcje XXI wieku. Czy ciekawa książka nie jest dobrym pretekstem do oderwania zmęczonych oczu od komputera i zanurzenia się w nowy świat? A przecież warto czytać bo: ludzie, którzy czytają są mądrzejsi, czytanie wzbogaca słownictwo, poprawia pamięć i wyobraźnię, pomaga w poprawnym budowaniu zdań i utrwala ortografię, niweluje stres i dostarcza rozrywki – a to wszystko mamy zupełnie za darmo, korzystając ze zbiorów biblioteki.
Wiosenne miesiące, kwiecień i maj, poświęcone są promocji książki i biblioteki. Obchodzimy wówczas Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich oraz Tydzień Bibliotek. Spotkanie w Bibliotece miało właśnie sprawić, że młodzi ludzie z zaciekawieniem wezmą książkę do ręki i będą pamiętać, że czytanie jest zawsze w modzie.
Dziękuję pani Magdalenie Krok, nauczycielce języka polskiego za współpracę z Biblioteką.

Wiesława Gierlak

 

Sięgnij po książkę

W ostatnich latach zauważamy, że dzieci coraz rzadziej zaglądają do biblioteki. Coraz też oporniej sięgają po literaturę, korzystając w zamian ze środków audiowizualnych. Aby wyjść naprzeciw zainteresowaniom uczniów i zachęcić ich do czytania, zaproszona została klasa IV wraz z wychowawcą panią Jolantą Błażejowską, na spotkanie z książką. Uczniowie mieli możliwość poznać bogatą ofertę biblioteki, przeznaczoną dla nich tj. powieści przygodowe, przyrodnicze, fantastyczne, poradniki – jak łowić ryby, jak założyć akwarium, jak pielęgnować psa czy kota. Przypomnieli sobie również jak sprawnie znaleźć pożądany tytuł, wśród takiej ilości książek. Każdy z uczniów wyszukał dla siebie coś interesującego, a po przeczytaniu książki ma ją polecić swojej koleżance lub koledze. Uczeń, który zrobi to najciekawiej, otrzyma nagrodę
 

Głośne czytanie

W ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”, w dniu 6 marca 2013 roku, odbyło się w bibliotece głośne czytanie dla przedszkolaków. Czytaliśmy książkę Julii Duszyńskiej „Cudaczek- Wyśmiewaczek”.
Cudaczek-Wyśmiewaczek to maleńkie licho, cieńsze od igły, które mieszka w warkoczach Panny Obrażalskiej i cały czas szepce jej do ucha „obraź się”, a kiedy dziewczynka się obraża, wygląda bardzo śmiesznie. Wówczas Cudaczek śmieje się z niej do rozpuku, a brzuszek mu pęcznieje jak ziarnko grochu, bo on „nie je, nie pije, tylko śmiechem żyje”. Dzieci słuchając tej pouczającej bajki również „śmiały się do rozpuku”, a później wspólnie zastanawialiśmy się czy przypadkiem w naszych czuprynach nie mieszka takie licho, co to kusi nas do złego?
 

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego obchodzony jest w dniu 21 lutego. W tym roku jego obchody odbywają się pod hasłem „Bogactwo polszczyzny”. Chodzi o to aby zwrócić uwagę na różnorodność stylistyczną naszego języka, możliwości słowotwórcze, regionalizmy, odmiany środowiskowe i zawodowe. Dzień ten jest okazją do zastanowienia się nad wartością słowa jako takiego, jego bogactwa. Słowo ma nieść ludziom dobrą informację, być nośnikiem piękna i dobrych wartości. Czy tak jest, czy szanujemy i pielęgnujemy nasz język? – nad tym zastanawialiśmy wraz z uczniami klasy VI, którzy przybyli do biblioteki z nauczycielką języka polskiego panią Magdaleną Krok. Zwróciliśmy uwagę na powszechne obecnie spłycanie i zubażanie naszego języka oraz używanie zwrotów obcojęzycznych.
 

Ferie w bibliotece 2013

Tegoroczne ferie zimowe, dzieci w wieku od lat 5 do 13 mogły spędzić aktywnie w Bibliotece. Ze względu na zróżnicowany wiek uczestników, prowadzone były równocześnie różne rodzaje zajęć. Podczas gdy starsi wykonywali kolorowe bałwanki, młodsi bawili się w „pociąg”lub kolorowali kolorowanki. Trudną a zarazem ciekawą i chętnie powtarzaną zabawą ruchową okazała się zabawa przy dźwiękach piosenki „Głowa, ramiona, kolana, pięty”. Wiele emocji wzbudzały wszystkim znane zabawy w „głuchy telefon” czy „państwa, miasta”. Okazało się , że w grupie atrakcją jest nawet wycinanie śnieżynek, czy gra na grach planszowych. Kolejnym zajęciem było lepienie z plasteliny „ulubionego bajkowego bohatera”. Wszystkie te zabawy ,były przeplatane głośnym czytaniem książek. Zajęcia zakończyły się słodkim poczęstunkiem i dyskusją na temat zdrowego odżywiania.
 

Lekcja biblioteczna dla pierwszaków

W dniu 5 grudnia 2012 r., uczniowie kl. I Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Nowej Wsi, przybyli do biblioteki wraz z wychowawcą panią Ewą Fąfarą. Celem spotkania było zapoznanie z regulaminem biblioteki, układem książek na półkach, znaczeniem pojęć : biblioteka, wypożyczalnia, czytelnia, karta książki, karta czytelnika oraz nabycie umiejętności korzystania ze zbiorów i wpojenie nawyku systematycznego sięgania po książkę, a także potrzeby jej poszanowania. W drugiej części spotkania dzieci wysłuchały głośnego czytania bajki „Trzy gwiazdki szczęścia”, po czym zabawiły się w ilustratora i wykonały ilustracje do niej. Na zakończenie każde dziecko otrzymało „Kartę Młodego Czytelnika” oraz bajeczkę.

Dziękuję pani Ewie Fąfarze za współpracę i pomoc w realizacji lekcji bibliotecznej.
 

Urodziny Pluszowego Misia

W dniu 29 listopada 2012 roku przedszkolaki przybyły do biblioteki na urodziny pluszowego misia. Przyniosły ze sobą swoje misie-maskotki, które bardzo kochają bo są: milutkie, puszyste, ”misiowe”, do głaskania, przytulania, powierzania swoich tajemnic i do zabawy.
Celem spotkania było poznanie historii pluszowej zabawki oraz informacja o życiu i zwyczajach niedźwiedzia brunatnego i polarnego. Wesołym akcentem był „misiowy pociąg”, jadący w rytm piosenki „Jadą, jadą misie”, zabawa „stary niedźwiedź mocno śpi” oraz „beczka miodu”. Na koniec dzieci degustowały ciasteczka z „misiowym miodkiem”.
Pani Halinie Stolarskiej - wychowawczyni przedszkolaków, biblioteka składa serdeczne podziękowanie za współpracę.
 

Rok 2012 Rokiem Janusza Korczaka

„Kiedy śmieje się dziecko,
Śmieje się cały świat”

 

W tym roku mija 70 rocznica śmierci Janusza Korczaka i 100 rocznica założenia przez niego Domu Sierot dla dzieci żydowskich w Warszawie. Korczak z zawodu lekarz, z zamiłowania pedagog, człowiek o nieprzeciętnej indywidualności i wielkim sercu, całe życie poświęcił sprawom dzieci i walce o ich godne życie. Wszystkie dzieci, które leczył lub wychowywał uważał za swoje. Zginął w obozie zagłady w Treblince razem ze swymi wychowankami w 1942 roku. Po wojnie jego życie i dzieło nie zostało zapomniane. Wręcz przeciwnie – jego nowatorskie idee i rozwiązania wychowawcze, jego wizjonerska koncepcja praw dziecka na stałe weszły do kanonu kultury Polski i świata.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ,mając na uwadze jego dokonania, ogłosił rok 2012 Rokiem Korczaka. Wpisując się w kalendarz obchodów tego święta, Gminna Biblioteka Publiczna w Nowej Wsi i Pstrągowej, ogłosiły dla uczniów klasy V i VI szkół podstawowych, konkurs pięknego czytania wybranych fragmentów powieści Janusza Korczaka oraz konkurs plastyczny na portret Korczaka, wykonany dowolną techniką. Pierwszy etap obu konkursów dla uczniów Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi, odbył się w dniu 15 listopada w Bibliotece Publicznej w Nowej Wsi. W konkursie pięknego czytania wzięło udział 42 dzieci, z czego pięcioro zakwalifikowało się do drugiego etapu. Prac rysunkowych wpłynęło 4 , z czego dwie zostały wytypowane do etapu drugiego. Drugi etap konkursu dla szkół podstawowych w Nowej Wsi, Pstrągowej Dolnej i Górnej, odbył się w dniu 22 listopada w Bibliotece Publicznej w Pstrągowej. Zakwalifikowało się do niego łącznie 24 uczniów.
W skład jury konkursowego weszli: dyrektor GBP w Czudcu pani Elżbieta Kocurek, nauczyciele poloniści – pani Magdalena Krok z SP w Nowej Wsi, pani Dominika Stec z SP nr 2 w Pstrągowej, pedagog Zespołu Szkół w Pstrągowej pani Marta Środoń oraz gospodarze spotkania, bibliotekarze Anna Banaś i Wiesława Gierlak. Uczniowie przygotowani przez swoich nauczycieli polonistów, czytali wybrane fragmenty powieści „Król Maciuś Pierwszy”, „Król Maciuś na wyspie bezludnej” i „Kajtuś Czarodziej”.


Tytuł Mistrza Pięknego Czytania zdobył Franciszek Krupa z Nowej Wsi. Kolejni laureaci to:


I miejsce
– Dominika Jacek SP Nowa Wieś
II miejsce - Mateusz Drozd SP nr. 2 w Pstrągowej
III miejsce – Barbara Nieroda Zespół Szkół w Pstrągowej


Trzy wyróżnienia otrzymały: Zuzanna Marciniec- SP w Nowej Wsi, Katarzyna Koszarska z Zespołu Szkół w Pstrągowej, Karolina Jamróg – SP nr 2 w Pstrągowej


Na konkurs plastyczny wpłynęło 11 prac, z których jury nagrodziło:
 

I miejsce - Karolina Jamróg SP nr 2 w Pstrągowej
II miejsce – Katarzyna Dral SP w Nowej Wsi
III miejsce – Diana Barć SP w Nowej Wsi i Przemysław Łabaj SP nr 2 w Pstrągowej


Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe. Prace plastyczne można obejrzeć na pokonkursowej wystawie w Gminnej Bibliotece Publicznej w Czudcu.


Gminna Biblioteka Publiczna w Czudcu wraz z filiami w Nowej Wsi i Pstrągowej składa serdeczne podziękowania za pomoc w realizacji konkursu polonistom: Magdalenie Krok, Dominice Stec, Anecie Staszczuk oraz dyrektorom szkół, paniom Teresie Dyrkacz, Nataszy Kuli i Agnieszce Lesiak.

 

Przedszkolaki w bibliotece

W dniu 23 października 2012 roku przedszkolaki zawitały po raz pierwszy do biblioteki. Celem spotkania było zapoznanie z zasadami korzystania ze zbiorów i zachowania się w bibliotece, wykazanie różnicy między księgarnią a biblioteką, wyrabianie nawyku wypożyczania i czytania książek oraz wzbogacenie słownictwa związanego z tematem „Biblioteka”. Dzieci poznały różne rodzaje książek od cieniutkich i lekkich po najgrubsze i ciężkie, od książek-zabawek po „mądre” encyklopedie. Na koniec spotkania włączyły się do zabawy i słuchając głośnego czytania książeczki pt. „Powiedz dobranoc sennym zwierzątkom”, głaskały miękkie i puszyste zwierzątka na każdej stronie książki-zabawki, po czym mówiły „Dobranoc piesku! Hau, hau, hau!, dobranoc ptaszki! Ćwir, ćwir, ćwir!, dobranoc króliki! Kic, kic, kic! Przed zakończeniem zajęć, dzieci, które były już wcześniej zapisane przez rodziców do biblioteki, mogły wypożyczyć sobie książeczkę.
 

Czytelnik Roku

W dniu 29 czerwca 2012 r. nastąpiło uroczyste podsumowanie konkursu czytelniczego za rok szkolny 2011/12 dla uczniów Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Nowej Wsi. Z pośród nich corocznie wybierany jest Czytelnik Roku. Tym razem został nim uczeń klasy VI Jakub Urban. Na wyróżnienie zasługuje też pięcioletnia czytelniczka Amelia Iwanowicz, która wypożyczyła 181 książek. Najaktywniejsi czytelnicy biblioteki publicznej zostali obdarowani nagrodami książkowymi.
 

Smok Novuś w Bibliotece

W dniu 14 czerwca 2012 r. zawitał do biblioteki wesoły, pluszowy Smok Novuś. Spotkał się z przedszkolakami i uczniami klasy I. Smok Novuś nie pożera ludzi ani bydła jak Smok Wawelski czy Bazyliszek, więc dzieci nie musiały się go bać, wręcz przeciwnie- przytulały się do niego, siadały mu na kolanach, tańczyły z nim, bawiły się. Spotkanie było okazją, żeby dowiedzieć się, że Novuś mieszka w podziemiach rzeszowskiego Rynku i bardzo lubi czytać książki. Wkrótce smok pożegnał się, bo był umówiony na spotkanie z dziećmi w innych bibliotekach naszej gminy.
 

Spotkanie autorskie z Lidią Miś

W dniu 11 czerwca 2012 roku odbyło się w bibliotece spotkanie autorskie z panią Lidią Miś – bajkopisarką, autorką książek dla dzieci i młodzieży, która wspiera i propaguje kampanię społeczną „Cała Polska Czyta Dzieciom” oraz czytelnictwo w szkołach, przedszkolach i bibliotekach na terenie całego kraju.
Pani Lidia Miś urodzona w Ropczycach, obecnie mieszka w Świlczy pod Rzeszowem, absolwentka Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, Politechniki Rzeszowskiej oraz wydziału scenopisarstwa w Krakowskiej Szkole Scenariuszowej. Jako właścicielka wydawnictwa DREAMS zajmuje się publikacją książek, spotkaniami z czytelnikami, jak również tworzy kolejne opowiadania. Pierwszą wydaną książką była baśń dla dzieci pt. „Odwiedzając czarownice”, za którą w 2005 r. otrzymała nagrodę za najlepszy Debiut Prozatorski Podkarpacia. Kolejną-„Opowieści biblijne dziadzia Józefa”-za którą w 2010 r. otrzymała wyróżnienie w Ogólnopolskim Plebiscycie „Najlepsza książka na zimę 2010”, a w następnym roku w Ogólnopolskim Plebiscycie internautów „Najlepsza książka roku 2010” w kategorii książka dla najmłodszych. W 2009 r. ukazał się zbiór opowiadań dla dzieci i młodzieży „Serce lasu”, a w 2010 r. kolejne „Opowieści biblijne dziadzia Józefa”.
Na spotkanie z pisarką przybyli uczniowie kl. II i III wraz z wychowawcami i dyrektorem szkoły.
Z zainteresowaniem wysłuchali opowieści o 8-letniej Asi i jej przygodach z siedmioma czarownicami, a także o innych baśniowych postaciach takich jak rusałki, nimfy, elfy, wróżki, trolle i księżniczki. Poruszyły ich wspomnienia autorki z dzieciństwa i opowieści o dziadziu Józefie, który na każdą okoliczność miał dla swoich wnucząt mądrą radę, zaczerpniętą wprost z Biblii. Na koniec spotkania dzieci otrzymały zakładki z autografem autorki, można też było nabyć książki.
 

Lekcja biblioteczna „Budowa książki”

Kwiecień i maj to miesiące, w których dużo mówi się o książkach, ponieważ obchodzony jest wówczas Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich oraz Tydzień Bibliotek. Z tej okazji odbyły się lekcje biblioteczne dla klasy III i IV Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi. Tematem lekcji była książka. Uczniowie dowiedzieli się jak zbudowana jest książka, z jakich elementów się składa, poznali historię książki od kutej w kamieniu i brązie po audiobooki Rozmawialiśmy też o potrzebie szanowania książek, po czym dzieci za pomocą gestów i min przedstawiły książkę nową i radosną oraz książkę zniszczoną, smutną. Na koniec uczniowie uczestniczyli w zabawie dydaktycznej utrwalającej zdobytą wiedzę na temat poszczególnych elementów budowy książki.
 

Konkurs plastyczny „Moja ulubiona książka z biblioteki”

W dniu 29 marca 2012 r. nastąpiło podsumowanie konkursu plastycznego „Moja ulubiona książka z biblioteki”, który został ogłoszony podczas pasowania pierwszaków na czytelnika biblioteki. Wszyscy wykonali piękne ilustracje, niektórzy nawet po dwie. Za udział w konkursie uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i zakładki do książek, a najładniejsze prace zostały nagrodzone upominkami. Korzystając z pobytu w bibliotece, uczniowie zapoznali się z regulaminem biblioteki i układem książek na półkach.
 

Pasowanie na czytelnika

W dniu 19 stycznia 2012 roku w Bibliotece Publicznej w Nowej Wsi odbyło się „Pasowanie na Czytelnika”. Poprzedza je pierwszy semestr nauki w szkole. W tym czasie dzieci poznają alfabet, uczą się czytać, zaczynają kształtować swoje pierwsze zainteresowania poprzez książkę. Pasowanie na czytelnika jest dla nich wielkim przeżyciem. Najważniejszy moment całej uroczystości to złożenie przyrzeczenia i sam akt pasowania na czytelnika biblioteki publicznej, połączony z wręczeniem upominkowej bajeczki. Dopełnieniem tej uroczystości było przedstawienie pt. „Jak Ala literek szukała” w wykonaniu pierwszaków, a także recytacja wierszy z książek wcześniej pożyczonych w bibliotece. Kontynuacją pasowania było ogłoszenie konkursu plastycznego „Moja ulubiona książka z biblioteki”. Konkurs ma na celu budzenie i rozwijanie zainteresowań czytelniczych, wiązanie treści książki z formami ekspresji plastycznej, pobudzanie wrażliwości i wyobraźni plastycznej. W konkursie biorą udział wszyscy uczniowie klasy pierwszej. Wykonane prace będzie można oglądać na wystawie w bibliotece.
Wychowawcy kl. I pani Grażynie Nowak oraz pani dyrektor Agnieszce Lesiak biblioteka składa serdeczne podziękowania za współpracę.
 

Światowy Dzień Pluszowego Misia

Światowy Dzień Pluszowego Misia to święto ustanowione 25 listopada 2002 roku, dokładnie w setną rocznicę powstania tej popularnej maskotki. Jest ona znana dzieciom na całym świecie. Jest również inspiracją dla pisarzy i reżyserów. Wszystkim dzieciom znane są przygody Misia Uszatka co ma klapnięte uszko, Kubusia Puchatka który lubi miodek czy Misia Coralgola.
Aby uczcić urodziny Pluszowego Misia dzieci z oddziału przedszkolnego przybyły do Biblioteki wraz z wychowawczynią panią Haliną Stolarską. Przyniosły ze sobą swoje ulubione pluszowe misie, z którymi tańczyły, śpiewały, słuchały bajek. Na koniec spotkania przedszkolaki wypożyczyły do domu bajki o misiach.
 

Rok Marii Skłodowskiej - Curie

W roku 2011 mija setna rocznica przyznania po raz drugi Marii Skłodowskiej-Curie Nagrody Nobla w dziedzinie chemii, za odkrycie polonu i radu. Dla uhonorowania naszej wielkiej uczonej, która całe życie poświęciła nauce i pracy, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił ten rok- Rokiem Marii Skłodowskiej-Curie. Z tej okazji odbyło się Bibliotece spotkanie z uczniami klasy VI, podczas którego uczniowie dokładniej poznali wydarzenia z życia Marii Skłodowskiej-Curie, jej zamiłowanie do nauki i pracy. Wychowawczyni kl. VI pani Jolanta Błażejowska opowiedziała o promieniotwórczości pierwiastków i właściwościach leczniczych radu.
 

LATO W BIBLIOTECE

W ramach akcji „Lato w bibliotece” w dniach od 13 lipca do 3 sierpnia 2011 r. odbyły się zajęcia, w których wzięły udział dzieci w wieku od 4 do 12 lat. Podczas zajęć dzieci chętnie zabawiały się na grach planszowych, rozwiązywały rebusy, układały kalambury. Dużo emocji wywołało stworzenie „wakacyjnego drzewa marzeń”. Dzieci rysowały, wycinały i malowały liście różnych drzew, poznając przy okazji ich rodzaje. Po wyschnięciu farby wypisywały na liściach swoje marzenia i wieszały je na specjalnie do tego przygotowanym drzewku w bibliotece. Marzenia dzieci były bardzo zróżnicowane - od typowo materialnych np. żeby być bardzo bogatym do takich, żeby mieć dużo przyjaciół, żeby rodzice mieli więcej czasu dla nich, żeby zwiedzić cały świat. W kolejnym dniu zajęć dzieci robiły zakładki do książek i pocztówki z wakacji, a w ostatnim – poprzez różne zabawy integracyjne i dyskusje, uczyły się współdziałania w grupie, budowania pozytywnego wizerunku własnej osoby oraz umiejętności wyrażania swoich odczuć. Zabawom tym towarzyszyło głośne czytanie ,odpowiednie do rodzaju zajęć. Na koniec wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki.
 

LATO W BIBLIOTECE

Gminna Biblioteka Publiczna w Nowej Wsi zaprasza dzieci na zajęcia w dniach:

 

- 13 lipiec godz. 11:00 - wakacyjne łamanie głowy - gry planszowe,rebusy, kalambury
- 20 lipiec godz. 11:00 - wakacyjne drzewo marzeń - rysowanie, wycinanie i malowanie liści, wieszanie ich na "drzewie marzeń"
- 27 lipiec godz.11:00 - wakacyjne niespodzianki - wyklejanie pocztówek, zakładek do  książek, malowanie kamiennych stworków
- 03 sierpień godz. 11:00 - wakacyjne spotkanie integracyjne - kształcenie umiejętności współdziałania i wyrażania swoich odczuć

 

W każdym dniu zajęć odbędzie się głośne czytanie wartościowej książki a na zakończenie zabawy ruchowe. Dla wszystkich uczestników „Lata w bibliotece”przewidziane są drobne upominki.

 

Konkurs czytelniczy

W dniu 16 czerwca 2011 r. został rozstrzygnięty konkurs czytelniczy dla uczniów Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi, za rok szkolny 2010/2011. Spośród wszystkich uczniów korzystających z Biblioteki Publicznej zostali wyróżnieni za aktywne czytelnictwo i nagrodzeni książkami następujący czytelnicy: Bartosz Chmura, Martyna Kaczor, Wiktoria Zuba, Dominika Banaś, Weronika Stawarz, Martyna Kremer, Martyna Bator, Gabriela Barbara Wolska, Miłosz Golesz, Paula Czarnik, Zuzanna Marciniec, Martyna Maślak, Patryk Domaradzki, Barbara Chmura, Katarzyna Dral, Patrycja Kucharzyk, Sylwia Kaczor, Damian Bieryło, Jakub Urban, Natalia Stec.
 

Cała Polska Czyta Dzieciom

W dniach 29 maj – 5 czerwiec obchodzony jest pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. W tym roku już po raz dziesiąty w bibliotekach, szkołach i przedszkolach odbywa się głośne czytanie dzieciom. Nowowiejska biblioteka od samego początku czyli od 10 lat uczestniczy w tej akcji, poprzez systematyczne, comiesięczne czytanie dla przedszkolaków. Do głośnego czytania zostali zaproszeni w tym roku: pani Beata Lentowicz – kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy, pani Agnieszka Lesiak – dyrektor Szkoły Podstawowej i pani Zyta Kucab – przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich. Przedszkolaki oraz uczniowie kl. I z uwagą i zainteresowaniem wysłuchały pouczających bajek z morałem czytanych przez zaproszonych gości.
 

Lekcja biblioteczna

W dniu 18 i 19 maja odbyła się w lekcja biblioteczna dla klasy V i VI, na którą przybyli uczniowie z nauczycielką języka polskiego Panią Magdaleną Krok. Uczniowie zapoznali się z regulaminem biblioteki, układem książek na półkach oraz z katalogiem. Poznali rodzaje katalogów i zasady korzystania z niego. Dowiedzieli się jakie elementy zawiera karta katalogowa i jak się ją tworzy. Każdy uczeń samodzielnie napisał kartę katalogową do wybranej przez siebie książki. Na koniec zajęć uczniowie bez trudu potrafili znaleźć książkę na półce, pomagając sobie katalogiem.
 

„Biblioteka zawsze po drodze, nie mijam – wchodzę”

W 2004 roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich zainicjowało obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Są one skierowane do wszystkich rodzajów bibliotek, placówek oświatowych i kulturalnych, mediów oraz władz lokalnych. Ich celem jest promocja literatury, czytelnictwa i bibliotek, a także ukazanie roli książki w życiu człowieka i jego rozwoju intelektualnego.
Z tej okazji w dniu 12 maja odbyło się spotkanie poetki Stanisławy Kopiec z uczniami ze Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi.
Stanisława Kopiec jest laureatką wielu prestiżowych literackich nagród i wyróżnień, członkiem Związku Literatów Polskich, „nieprzeciętnym zjawiskiem literackim”. Podczas spotkania poetka opowiedziała z humorem o swoich pierwszych próbach poetyckich, co jest inspiracją do pisania wierszy, o czym pisze i dla kogo, przeczytała niektóre swoje wiersze oraz odpowiedziała na liczne pytania zadawane przez dzieci. Na koniec dzieci ustawiły się w długiej kolejce po autografy.
 

Pasowanie na czytelnika

W dniu 31 marca 2011 r. odbyło się Pasowanie na Czytelnika uczniów klasy I. W tym dniu przybyli do Biblioteki wraz z wychowawcą panią Józefą Czarnik, która przygotowała z nimi inscenizację na temat roli książki w życiu człowieka oraz jej poszanowania. Dzieci złożyły przyrzeczenie, że będą przestrzegać praw czytelnika i szanować książki, po czym każde z nich zostało pasowane. Jako upominek dzieci otrzymały bajeczki oraz „Kartę Młodego Czytelnika”. W uroczystości tej po raz pierwszy wzięli udział także rodzice pasowanych czytelników.
 

Światowy Dzień Pluszowego Misia

Już po raz ósmy w nowowiejskiej Bibliotece obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia, na który przedszkolaki czekają z niecierpliwością.Uroczystości tej towarzyszyła jak zwykle wystawa pluszowych maskotek przyniesionych przez dzieci, wystawa książek oraz pogadanka o misiach, a także zabawy: „Beczka miodu”, „Stary niedźwiedź mocno śpi”
i „Bal misiów”. Na pamiątkę pobytu w bibliotece każde dziecko otrzymało małego pluszowego misia.
 

100 rocznica śmierci Marii Konopnickiej

W tym roku obchodzimy setną rocznicę śmierci Marii Konopnickiej – poetki, nowelistki, publicystki, która dużą część swej twórczości poświęciła dzieciom. Z tej okazji odbył się w Bibliotece konkurs recytatorski i plastyczny. Wzięli w nim udział uczniowie kl. II i III, przygotowani przez swoich wychowawców panią Grażynę Nowak i panią Ewę Fąfarę. Pięknej recytacji towarzyszyły rekwizyty i gesty nawiązujące do treści wierszy. Na konkurs plastyczny dzieci przygotowały ciekawe ilustracje do wierszy poetki, wykonane różnymi technikami. Ponadto nauczyły się i pięknie zaśpiewały Rotę. Wszyscy uczestnicy konkursów zostali nagrodzeni książkami,a prace plastyczne zostały wyeksponowane na wystawie.
 

Tydzień Bibliotek

W dniach od 8 do 15 maja obchodzony jest po raz siódmy Tydzień Bibliotek, mający na celu popularyzację książki i czytelnictwa. Hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek brzmi: „Biblioteka – słowa, dźwięki, obrazy”. Odzwierciedla ono rzeczywistość współczesnych bibliotek, w których oprócz tradycyjnej książki pisanej jest również miejsce na zbiory multimedialne i Internet.
Święto Bibliotek to także święto ich użytkowników czyli czytelników, dlatego spośród uczniów Szkoły Podstawowej zostali wybrani i nagrodzeni książkami ci , którzy najbardziej są zaangażowani w czytelnictwo.
 

Międzynarodowy Dzień Ziemi

W dniu 23 kwietnia obchodzony jest po raz 20 - ty w Polsce i 40 - ty na świecie Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji odbyła się w Bibliotece lekcja biblioteczna na temat segregacji odpadów. Przybyli na nią uczniowie kl. IV wraz z wych. panią Jolantą Błażejowską. Na początku uczniowie skonsumowali produkty żywnościowe z różnych opakowań, by później nauczyć się, że puszkę po napoju wrzucamy do czerwongo worka, kubek po jogurcie do żółtego, białą butelkę po „Kubusiu” do białego, a obierki z jabłka czy inne odpady organiczne należy dać na kompostownik. Dzieci dowiedziały się o szkodliwości palenia śmieci i wyrzucania ich do rzeki czy lasu, a także gdzie należy oddawać niepotrzebne leki, zużyte baterie, akumulatory, olej samochodowy czy stare sprzęty elektryczne i elektroniczne. Na koniec dzieci obiecały, że będą edukować swoja rodzinę i najbliższych, jak segregować śmieci i dbać o czystość naszego środowiska.
 

Chroń przyrodę

W ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”, uczniowie kl. I wraz z wychowawcą panią Ewą Fąfarą przybyli w dniu 16 marca do Biblioteki na głośne czytanie opowiadań o wiośnie. Słuchając tych opowiadań dowiedzieli się, które ptaki przylatuja do nas na wiosnę, a które odlatują. Poznali też kwiaty wiosenne, które znajdują się pod ochroną i których nie należy zrywać. Owocem tego spotkania są rysunki przedstawiające jak należy chronić przyrodę, za które dzieci otrzymały skromne upominki.
 

Rok 2010 Rokiem Chopinowskim

Z okazji 200 rocznicy urodzin Fryderyka Chopina, rok 2010 został ogłoszony Rokiem Chopinowskim. W związku z tym w bibliotece odbyły się zajęcia dla dzieci, popularyzujące postać i twórczość naszego wielkiego kompozytora i pianisty.
W dniu 11 marca przybyli do biblioteki uczniowie kl. II z wychowawcą panią Grażyną Nowak. Zapoznani już wcześniej na lekcjach z wieloma wydarzeniami z życia Chopina, uczniowie zadawali sobie nawzajem pytania i odpowiadali na nie. Zaprezentowali dużą znajomość jego życiorysu. Na zakończenie, zainspirowani postacią naszego wielkiego rodaka, uczniowie wzięli udział w konkursie rysunkowym. Rysowali najczęściej Chopina grającego na fortepianie lub jego portret oraz dworek w Żelazowej Woli.
W dniu 18 marca na lekcję biblioteczną o Chopinie przybyli uczniowie kl. III z wychowawcą panią Agnieszką Ptak. Zapoznali się z jego życiorysem od chwili narodzin w Żelazowej Woli, aż do śmierci w Paryżu. Dodatkiem uprzyjemniającym oba spotkania było słuchanie utworów tego genialnego kompozytora.
 

Światowy Dzień Pluszowego Misia

W dniu 1 grudnia przedszkolaki z Oddziału Przedszkolnego przybyły do biblioteki wraz z wychowawcą panią Haliną Stolarską na spotkanie z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia. Dzieci przyniosły ze sobą swoje ulubione misie-maskotki. W trakcie spotkania dzieci zapoznały się z historią przyjaźni Zbyszka z zielonym, pluszowym misiem, nauczyły się wiersza Jana Brzechwy pt. „Miś”, usłyszały o prawdziwych, żywych misiach – niedźwiedziu brunatnym i niedźwiedziu polarnym, po czym same udawały misiów, bawiąc się w zabawę „Stary niedźwiedź mocno śpi”. Na koniec odbył się „bal misiów” – dzieci zapraszając do tańca swoje misie, pląsały w rytm skocznej melodii.
 

Bajki Juliana Tuwima

W dniu 24 listopada 2009 roku odbyło się głośne czytanie bajek Juliana Tuwima dla uczniów kl. III. Podczas czytania wiersza „Lokomotywa”, uczniowie za pomocą ruchu rąk i nóg przedstawiali pracę lokomotywy, a także naśladowali jej odgłosy.
 

Konkurs literacki z okazji 80 rocznicy urodzin Wandy Chotomskiej

W dniu 19 listopada 2009 roku, odbył się w bibliotece konkurs literacki z okazji 80 rocznicy urodzin pisarki i poetki dla dzieci – Wandy Chotomskiej. Na konkurs przybyli uczniowie kl. III wraz z wychowawcą panią Agnieszką Ptak. Dzieci odpowiadały na pytania sprawdzające znajomość twórczości poetki. Na koniec wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali skromne upominki.
 

Pasowanie na Czytelnika

Pasowanie na Czytelnika uczniów kl. I stało się już tradycją Biblioteki Publicznej w Nowej Wsi. W tym roku uroczystość ta odbyła się w dniu 27 października. Przybyli na nią uczniowie wraz z wychowawcą – panią Ewą Fąfarą oraz z panią dyrektor Szkoły Podstawowej- Agnieszką Lesiak. Po powitaniu przybyłych gości, młodzi kandydaci na czytelników zostali zapoznani z zasadami korzystania z biblioteki oraz poszanowania książki. Zostały im przedstawione PROŚBY KSIĄŻKI:

 

NIE WYRYWAJCIE NAM KARTEK
NIE ZWIJAJCIE NAS W RULON
PRZY CZYTANIU UŻYWAJCIE ZAKŁADEK
NIE RYSUJCIE PO NASZYCH KARTKACH I NIE ZAGINAJCIE NAM ROGÓW
NIE JEDZCIE PODCZAS CZYTANIA, BO NAS POPLAMICIE

 

Po zapoznaniu się z nimi uczniowie złożyli przyrzeczenie:

 

MY, UCZNIOWIE PIERWSZEJ KLASY
TOBIE, KSIĄŻKO, PRZYRZEKAMY,
ŻE SZANOWAĆ CIĘ BĘDZIEMY,
KRZYWDY ZROBIĆ CI NIE DAMY.
OBOWIĄZKÓW CZYTELNIKA
BĘDZIEMY PRZESTRZEGAĆ PILNIE
I Z TWYCH RAD I TWYCH MĄDROŚCI
KORZYSTAĆ OD DZIŚ USILNIE!

PRZYRZEKAMY!

 

Po przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste Pasowanie na Czytelnika. Polegało ono na dotknięciu ramienia każdego dziecka encyklopedią, z równoczesnym wypowiedzeniem „PASUJĘ CIĘ NA CZYTELNIKA BIBLIOTEKI”. Na pamiątkę pasowania młodzi czytelnicy otrzymali bajki. Uczniowie kl.I uświetnili tę uroczystość przedstawieniem pt. „Jesteśmy już uczniami, szkolny rok przed nami”.
 

Cała Polska Czyta Dzieciom

W ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”, prowadzone jest systematyczne, przynajmniej raz w miesiącu, głośne czytanie dla dzieci z Oddziału Przedszkolnego. Biblioteka od samego początku istnienia tej akcji tj. od 2001 roku, stosuje tę formę pracy z najmłodszym czytelnikiem. Akcja ta skierowana jest do rodziców, nauczycieli, bibliotekarzy i wszystkich osób, którym dobro dziecka leży na sercu. Chodzi o codzienne 10-20 minutowe głośne czytanie dzieciom w ciepłej, przyjemnej atmosferze. Czytanie powinno się dziecku kojarzyć z radością, nigdy z przymusem, karą czy nudą.Badania naukowe potwierdzają, że takie czytanie:
 

- Buduje mocną więź między dorosłym i dzieckiem
- Zapewnia emocjonalny rozwój dziecka
- Rozwija język, pamięć i wyobraźnię
- Uczy myślenia, poprawia koncentrację
- Poszerza wiedzę ogólną
- Zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputera
- Kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie
 

50 lat Biblioteki Publicznej w Nowej Wsi

W dniu 7 maja 2009 roku Biblioteka obchodziła Jubileusz 50-lecia swej działalności. Z tej okazji odbyła się uroczystość, na którą zostali zaproszeni czytelnicy oraz osoby na codzień blisko związane i współpracujące z Biblioteką:

- pani Agnieszka Lesiak - dyrektor Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi wraz z gronem

pedagogicznym, pracownikami i uczniami

- ks. Tadeusz Niziołek - proboszcz parafii w Nowej Wsi

- pani Beata Lentowicz - kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy

z pracownikami i podopiecznymi

- pan Czesław Środoń - sołtys Nowej Wsi i radny Rady Gminy w Czudcu

- pan Stanisław Dudek - radny Rady Gminy w Czudcu

- pani Elżbieta Kocurek - dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Czudcu wraz

z pracownikami bibliotek z terenu całej gminy

- pani Halina Szybista prowadząca punkt biblioteczny w Pstrągowej Woli

- pani Zyta Kucab - przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich

- pani Teresa Bloch była nauczycielka języka polskiego, przez lata współpracująca

z Biblioteką

- członkowie zarządu byłego Kółka Rolniczego, od którego Biblioteka otrzymała

wsparcie finansowe na zakup słowników i encyklopedii

Podczas tej uroczystości dorośli czytelnicy otrzymali „Dyplomy Czytelnika”,

a młodsi nagrody książkowe. Uczestnicy spotkania obejrzeli inscenizację w wykonaniu dzieci z klas I-III, przygotowaną przez panią Grażynę Nowak. Dekorację do przedstawienia wykonała pani Józefa Czarnik. Część oficjalna tej uroczystości odbyła się na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej, a w lokalu Biblioteki obejrzeć można było wystawę prac pensjonariuszy ŚDS w Nowej Wsi.

Zorganizowanie tego Jubileuszu było możliwe dzięki doskonałej współpracy Biblioteki

z instytucjami działającymi na terenie wsi, a szczególnie ze Szkołą Podstawową. Na koniec padło wiele słów podziękowań i wzajemnych życzeń.

W inscenizacji wzięli udział: Bernadeta Hoczela, Kamila Jacek, Dominika Jacek, Edyta Kulińska, Klaudia Kuś, Anna Wałach, Karolina Hinc, Emilia Hoczela, Gabriela Jacek, Sylwia Kaczor, Izabela Pasternak, Adrian Ptak, Katarzyna Sawicka.

Nagrody książkowe za aktywne czytelnictwo otrzymali: Konrad Kruczek, Agata Kucab, Gabriela Kaźmierska, Emilia Hoczela, Kamil Ustrzyński, Natalia Stec, Ilona Jacek, Martyna Bator, Barbara Chmura, Anna Wałach, Magdalena Kamyk, Martyna Maślak, Zuzanna Marciniec, Karolina Jacek, Monika Kulińska.

Za zamiłowanie do czytania książek, aktywność i wrażliwość czytelniczą, zostały wręczone Dyplomy Czytelnika dla: Marii Złotek, Janiny Środoń, Magdaleny Rykały, Bożeny Lasek, Zofii Kucharzyk, Anety Chmury, Edyty Zuby, Zofii Jacek, Renaty Czarnik, Małgorzaty Kremer, Katarzyny Bosek.

Podziękowanie za wieloletnią współpracę otrzymali: Halina Stolarska, Ewa Fąfara, Józefa Czarnik, Teresa Bloch, Alina Rykała, Magdalena Krok, Jolanta Błażejowska - nauczycielki Szkoły Podstawowej, Agnieszka Lesiak - dyrektor Szkoły Podstawowej, Beata Lentowicz - kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy, Elżbieta Kocurek - dyrektor GBP w Czudcu, Halina Szybista - prowadząca punkt biblioteczny w Pstrągowej-Woli, Janina Środoń, Stanisław Środoń, Mieczysław Środoń - członkowie zarządu byłego Kółka Rolniczego, od którego Biblioteka otrzymała wsparcie finansowe na zakup słowników i encyklopedii.

 

 GBP w Czudcu Filia w Nowej Wsi

 

 

Lato w Bibliotece 2009

W dniach otwarcia biblioteki przez cały lipiec można skorzystać z gier telewizyjnych i planszowych.

W każdą środę lipca od godz. 11-tej odbędą się zajęcia:

 

1 lipca: głośne czytanie bajki oraz wykonanie do niej ilustracji lub projektu okładki

8 lipca: wykonanie postaci bohaterów bajkowych – technika dowolna

15 lipca: konkurs rysunkowy „Wakacje moich marzeń”

22 lipca: rozwiązywanie rebusów i zgaduj- zgaduli literackich

29 lipca: podsumowanie akcji „Lato w bibliotece”, nagrodzenie najaktywniejszych czytelników
 

Pasowanie na czytelnika

Z okazji pasowania na czytelnika pierwszaki wraz ze swoją wychowawczynią Panią Józefą Czarnik przygotowaly krótkie przedstawienie, odbyła się takze inscenizacja pt. "Kopciuszek" przygotowana przez uczniów pod opieką Pani Grażyny Nowak

Konkurs Recytatorski
Przedstawienie pt....
Pasowanie na czytelnika
Pasowanie na czytelnika
Pasowanie na czytelnika
Przedstawienie pt....
Konkurs Recytatorski
Pasowanie na czytelnika

VII Ogólnopolski Tydzień Głośnego Czytania

4 czerwca w Bibliotece Publicznej w Nowej Wsi dla uczniów młodszych klas Szkoły Podstawowej czytali :

Kazimiera Tondera - emerytowana aktorka Teatru „ Maska „ w Rzeszowie Kazimierz Jacek - radny gminy Czudec Przewodniczący Komisji Spraw Społecznych Rady Gminy , Agnieszka Lesiak - dyrektor Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi.
 

Lato w Bibliotece

Biblioteka Publiczna w Nowej Wsi zaprasza dzieci od lat 7, na zajęcia w ramach akcji "Lato w Bibliotece", w dniach 6, 13 i 20 sierpnia 2014 roku.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. W każdej chwili możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając odpowiednie ustawienia przeglądarki.

Copyright (c) 2009. Wszelkie prawa zastrzeżone dla Gminnej Biblioteki Publicznej Czudec
Realizacja: ideo, CMS Edito Powered by: