Wyszukiwarka

Data:
Godzina:

E-biblioteka

 

Podkarpacka Biblioteka Cyfrowa

 

Katalog on-line

Facebook

 

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Zakup nowości zrealizowano ze środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa


Biblioteka Narodowa

 

Mała książka – wielki człowiek

Filia w Pstrągowej

Gminna Biblioteka Publiczna w Czudcu Filia w Pstrągowej

(Biblioteka mieści się w budynku Domu Ludowego)
 

Placówka o charakterze uniwersalnym (dla dzieci, młodzieży i dorosłych).
 

Pracownik: Starszy Bibliotekarz Anna Banaś
e-mail: annabibl@onet.eu

 

Obsługuje rocznie 330 czytelników. 

 

Biblioteka czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-16:00

 

Telefon (017) 27 79 266
 

Księgozbiór to: 9556 pozycji książkowych, a w nim:


- bieżąco aktualizowany Księgozbiór literatury pięknej zarówno polskiej i obcej,
- literatura dla dzieci i młodzieży
- literatura popularno-naukowa
- lektury szkolne (szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła średnia)
- literatura regionalna
- tytuły czasopism: Claudia, Gala, Kwartalnik Czudecki, Pani Domu, Poradnik Domowy, Promyczek Dobra, Przyjaciółka, Świerszczyk.
 

Liczba miejsc w czytelni: 12

 

Usługi Biblioteczne:


- udostępnianie na zewnątrz
- udostępnianie na miejscu w czytelni

- informacja o zbiorach.
- inne formy działalności: Biblioteka prowadzi różnorodną działalność popularyzatorską
i edukacyjną z czytelnikiem dziecięcym i młodzieżowym. W okresie ferii zimowych
i wakacji letnich organizowane są zajęcia połączone z konkursami i zabawami.
 

Biblioteka współpracuje ze szkołami: Zespołem Szkół, Szkołą Podstawową nr 2 i środowiskiem lokalnym.

Narodowe Czytanie "Balladyny"

Akcja "Narodowe Czytanie" została zainaugurowana w 2012 roku i w tym roku odbyła się już 9. edycja. Oficjalnej inauguracji dokonała Para Prezydencka w sobotę, 5 września w Warszawie, czytając "Balladynę" Juliusza Słowackiego. Biblioteka Publiczna w Pstrągowej włączyła się w akcję razem z uczniami Zespołu Szkół w Pstrągowej. "Balladynę" czytali uczniowie kl. VII i VIII wraz z panią Anetą Staszczuk z podziałem na role, natomiast klasy IV, V, VI obejrzały w bibliotece fragment Narodowego Czytania w Ogrodzie Saskim w wykonaniu Pary Prezydenckiej. Wszyscy uczestnicy otrzymali do zeszytów jęz. polskiego pamiątkowy stempel, który otrzymała biblioteka z Kancelarii Prezydenta RP.

Nowości wydawnicze zakupione do biblioteki: sierpień i wrzesień 2020 r.

Nowości wydawnicze zakupione do biblioteki: sierpień i wrzesień 2020 r.

Podsumowanie konkursów wakacyjnych!

Podczas wakacji czytelnicy Biblioteki Publicznej w Pstrągowej mogli wziąć udział w konkursach plastycznym i artystycznym. W konkursie plastycznym wpłynęło do biblioteki pięć prac, natomiast w artystycznym dwie prace. Komisja konkursowa oceniła wszystkie prace i przyznała dwie równorzędne nagrody Ani Nierodzie i Kindze Marciniec za wiersz: karty upominkowe do EMPIK-u. W konkursie plastycznym nagrodę główną otrzymał Sebastian Szczygieł: zestaw farb i kredki. Pozostali uczestnicy otrzymali nagrody pocieszenia.

 

Dziękujemy za udział w wakacyjnych konkursach!

Zapraszamy do udziału w konkursach bibliotecznych!

Zapraszamy do udziału w konkursach bibliotecznych!

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Ten dzień przypomina nam o roli i miejscu języka polskiego w życiu każdego Polaka. Każdy powinien dbać o jego poprawność oraz uczyć się nowych słów i ich znaczeń. Uczniowie klasy II zapoznali się ze słownikami języka polskiego dostępnymi w bibliotece. Czytali wierszyki, tzw. łamańce językowe a także uczyli się poszukiwania wyrazów i ich znaczenia oraz poprawnego używania w mowie.  

Zapusty w bibliotece

Tradycją stało się, że w tłusty czwartek odwiedzają bibliotekę przebierańcy zapustowi - uczniowie kl. II Zespołu Szkół w Pstrągowej. W tym roku przygotowali scenki i wierszyki z rozdziału książki M. Kownackiej "Szkoła nad obłokami". "Zapusty, zapusty!..Wyciągajcie spyrkę z kapusty!" i gospodyni wyciągała słodycze z koszyka i nagradzała gości za wierszyki i piosenki, aby dostatek i szczęście nie opuściły biblioteki w tym roku. A później mili goście usiedli przy stole bo przecież w tłusty czwartek nie mogło zabraknąć pączków w bibliotece i gorącej czekolady, którą przygotowały mamy uczniów. Po uczcie wszyscy wzięli udział w konkursach " na szybkie przewlekanie papierowych faworków i na ugniatanie i przenoszenie pączków papierowych. Humory dopisywały więc ochoczo powtarzaliśmy powiedzenie "Pączki, pączki, chrusty, chrusty, bo to dzisiaj są zapusty!"

Widowisko teatralne w bibliotece

21 stycznia gościliśmy w bibliotece Teatr Maska, który zaproponował naszym młodszym czytelnikom bajkę o zasadach bezpieczeństwa na drodze i w życiu codziennym p.t. "Być dorosłą bardzo chciała i na miotle odleciała". Główna bohaterka przedstawienia, Karolinka, ma już dość słuchania dorosłych. Przypadkiem natrafia w starej księdze na eliksir, dzięki któremu już będzie dorosła. Wkrótce wyrusza na poszukiwanie brakującego składnika. Spektakl w przystępny i zabawny sposób wskazał naszym młodym widzom wzorce zachowań, jakie niebezpieczeństwa czyhają na nich w wolnym czasie.

Gwiazdka w Bullerbyn

W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia do biblioteki przybyli uczniowie kl. I. Tematem naszego spotkania były zwyczaje świąteczne u nas i w Szwecji. Na wstępie przeczytaliśmy rozdział z lektury "Dzieci z Bullerbyn" p.t. "Jak obchodzimy w Bullerbyn Gwiazdkę". Następnie odpowiadaliśmy na pytania w mini quizie o Bożym Narodzeniu. Na zakończenie wszyscy uczniowie zaprojektowali i pomalowali kredkami bombkę na choinkę. A tymczasem święta tuż, tuż...

Niech nam żyją Pluszowe Misie!

25 listopada swoje święto obchodzi najmilszy i najprawdziwszy przyjaciel dzieci - Pluszowy Miś. Do wspólnej zabawy z misiami biblioteka zaprosiła przedszkolaków. Każde dziecko przyniosło ze sobą ulubioną maskotkę misia. Wspólnie zaśpiewaliśmy misiom "Sto lat" oraz "Jadą, jadą misie". Dzieci rozpoznawały misie z telewizyjnych dobranocek : Misia Uszatka, Paddingtona, Yogi, Colargola, Gumisie. Na zakończenie wszyscy posmakowali miodu na herbatnikach, ulubionego przysmaku Kubusia Puchatka. Na pamiątkę przedszkolaki otrzymały papierowe misie na patyku.

Podziękowanie za udział w akcji Narodowe Czytanie 2019

Podziękowanie za udział w akcji Narodowe Czytanie 2019

 

Spotkanie z pisarzem Wiesławem Drabikiem

29 października Biblioteka Publiczna w Pstrągowej gościła jednego z najpopularniejszych pisarzy dla dzieci, autora ponad 200 bajek, Wiesława Drabika.W spotkaniu udział wzięło ok. 70 dzieci, uczniów młodszych klas obydwu szkół podstawowych naszej miejscowości. W trakcie spotkania autor czytał fragmenty bajek, dzieci odgadywały i głośno dopowiadały zakończenie rymów, za co nagradzane były naklejkami i zakładkami. Za największą aktywność można było otrzymać książeczkę autora. Nasz gość potrafił świetnie skupić uwagę dzieci i zainteresować ich swoim opowiadaniem jak powstaje książka i skąd wziąć temat do niej. Spotkanie minęło szybko, w miłej i wesołej atmosferze. Na zakończenie można było zakupić książkę i stanąć w kolejce po autograf. 

Noc bibliotek 2019

Już po raz 3 Biblioteka Publiczna w Pstrągowej włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek. W tym roku hasłem przewodnim było "Znajdźmy wspólny język". W imprezie bibliotecznej udział wzięli uczniowie kl. V i VI obydwu szkół w Pstrągowej. W pierwszej części, na specjalnej papeterii, przepisywaliśmy wyszukany specjalnie na tę okazję wiersz, wpisując się w akcję Fundacji im. Herberta : "Podaruj wiersz". Wiersze te trafiły do wybranych przez uczestników osób np. nauczycieli, koleżanek, rodziców babć i innych szczególnie bliskich. W drugiej części obejrzeliśmy film przygodowy p.t. "Ptyś i Bill" o sile przyjaźni małego chłopca z psem ze schroniska. Na zakończenie biblioteka zaprosiła uczestników do miłych rozmów przy poczęstunku. 

Targi Książki Kraków 2019

25 października bibliotekarze zrzeszeni w SBP oddział Rzeszów wzięli udział w zorganizowanym wyjeździe na Krakowskie Targi Książki. My, bibliotekarze chętnie bierzemy udział w takim branżowym wydarzeniu, gdyż mamy okazję spotkań z pisarzami, ilustratorami, zakupu książek z autografem pisarza oraz rozmów i nawiązania kontaktów umożliwiających zaplanowanie spotkań autorskich. Na stoisku Wydawnictwa Literackiego można było zakupić powieści naszej noblistki Olgi Tokarczuk, toteż uzupełniłyśmy brakujące tytuły. Dla naszych bibliotek autografy podpisały panie : Agnieszka Krawczyk, Lidia Miś, Wioletta Piasecka i Aneta Wybieralska. 

Spotkanie autorskie z Wiesławem Drabikiem

 

Poznajemy bajeczki Wiesława Drabika

W związku z planowanym spotkaniem autorskim z pisarzem dla najmłodszych, Wiesławem Drabikiem, uczniowie klas I, II, III zapoznali się z dostępnymi w bibliotece bajeczkami pisarza. Wspólnie przeczytaliśmy kilka : "Marsjanie na leśnej polanie", "Łakomczucha", "Uciekł niedźwiedź" a pozostałe dzieci wypożyczyły do domu. 

Z książką na start

W bibliotekach publicznych gminy Czudec ruszyła II edycja projektu "Mała Książka Wielki Człowiek". W poprzedniej edycji wyprawki czytelnicze otrzymywali 3-latkowie. W Filii bibliotecznej w Pstrągowej wydaliśmy 15 wyprawek - książeczek dla najmłodszych i ich rodziców. Obecnie program obejmuje wszystkie dzieci przedszkolne i cieszy się dużym zainteresowaniem. Dzieci wypożyczają bajeczki i zbierają naklejki na swoją kartę czytelnika. Po uzyskaniu dziesięciu naklejek otrzymują Dyplom Małego Czytelnika.

 

Życzymy naszym najmłodszym czytelnikom aby przeżywali fantastyczne przygody z wypożyczonymi książkami! 

Narodowe Czytanie Nowel

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest od 2012 roku. Jest to wydarzenie kulturalne, które honorowym patronatem objęła Para Prezydencka. Na lekturę tegorocznego czytania wybranych zostało osiem nowel autorów : M. Konopnickiej, E. Orzeszkowej, B. Prusa, W. S. Reymonta, B. Schulza, H. Sienkiewicza, S. Żeromskiego. Do głośnego, wspólnego czytania biblioteka zaprosiła Panią Dyrektor Nataszę Kulę oraz uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół w Pstrągowej. Nasza akcja miała charakter maratonu czytelniczego, w którym co godzinę zmieniali się czytający i trwała od godz. 9 do 13. Tym sposobem wszyscy uczniowie mogli wziąć udział w Narodowym Czytaniu i otrzymać pamiątkową pieczęć do zeszytu. U nas czytaliśmy nowele : "Dym", "Katarynkę" i "Sachem".

Podsumowanie konkursu "Wakacje z książką"

W pierwszym tygodniu września podsumowaliśmy konkurs czytelniczy "Wakacje z książką", ogłoszony w czerwcu w kl. I i II. Obecnie uczniowie kl. II i III na wakacjach odwiedzali bibliotekę a przeczytane książki mieli za zadanie wpisać na wykazach (autor, tytuł, główni bohaterowie). Dla najlepszych czytelników biblioteka przygotowała nagrody niespodzianki. W kl. II Justyna Szczepan i Łukasz Marciniec wypożyczyli najwięcej książek a w kl. III Sebastian Szczygieł i Mikołaj Wytrwał. Podczas spotkania w bibliotece uczniowie opowiadali o przeczytanych książkach i zachęcali do wypożyczenia najciekawszej ze swojego wykazu. Cieszy fakt, że dzieci chętnie przychodzą do biblioteki, oby tak dalej!

Kreatywne wakacje z biblioteką!

Tegoroczne wakacyjne zajęcia z dziećmi prowadzone były w lipcu. Uczestnicy letnich spotkań w bibliotece brali udział w zajęciach związanych z książką, z czasopismami "Świerszczyk" i "Promyczek Dobra", rozwijali zdolności plastyczne wykonując prace artystyczne. Wytężali umysł przy rozwiązywaniu krzyżówek i rebusów, wytężali wzrok by odnaleźć brakujące szczegóły. Były również gry planszowe, układanki tangramowe, wyścigi dżdżownic, wyścigi w workach, konkurs na największą bańkę mydlaną, poszukiwanie ukrytego hasła w zbiorach biblioteki. Na zakończenie wakacyjnych zajęć dzieci otrzymały nagrody - biblioteczne gadżety oraz słodką niespodziankę.

Jak nie czytam, jak czytam!

W dniu 13 czerwca z uczniami kl. III wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji : Jak nie czytam, jak czytam! Popularyzując głośne, wspólne czytanie lektury "O psie, który jeździł koleją, udowadniamy, że w Pstrągowej CZYTAMY!

100 lat dla naszych Mam!

W związku ze zbliżającym się Świętem Mamy, uczniowie kl. VI- VII odwiedzili bibliotekę i w wybranej literaturze poszukiwali najpiękniejszych wierszy i sentencji o Mamie, które potem głośno czytali. Podczas zajęć powstała gazetka ścienna. Z uczniami klasy III wykonaliśmy kolaż p.t. Marzenia mojej Mamy oraz piękne laurki. W trakcie zajęć czytaliśmy wiersze i opowiadania związane z tematyką rodziny. 

III Ogólnopolskie Czytanie Jeżycjady

W marcu wydawnictwo Akapit Press, wydawca książek Małgorzaty Musierowicz, organizowało akcję czytania 22 tomowego cyklu książek, popularnej Jeżycjady. Biblioteka w Pstrągowej wysłała zgłoszenie do tej akcji i zaprosiła do wspólnego czytania uczniów klas V i VI wraz z polonistami. Czytaliśmy wybrane fragmenty, zwłaszcza te, które miały dużą dozę humoru. Z wydawnictwa otrzymaliśmy plakaty promujące akcję, zakładki do książek, którymi obdarowaliśmy uczestników oraz podziękowanie za udział w III Ogólnopolskim Czytaniu Jeżycjady.

 

Ta akcja wpisze się w coroczny kalendarz imprez naszej biblioteki!

Zapusty w bibliotece!

W dawnych czasach po wsiach i miasteczkach w ostatnie dni karnawału chodziły od domu do domu korowody różnych przebierańców. Wierzono powszechnie, że wraz z nimi przychodzi dostatek i urodzaj. Kultywując te tradycje do biblioteki przybył korowód przebierańców z pięknym bocianem na czele, a składał się z uczniów oraz wychowawców klas I i II Szkoły Podstawowej nr 1 w Pstrągowej. Uczniowie przedstawiali scenki i króciutkimi wierszykami zachęcali gospodynię do datków i ugoszczenia. Zanim gospodyni odwdzięczyła się za wizytę miłych gości, musieli oni wykazać się sprawnością w ugniataniu papierowych pączków, przenoszeniu ich w ciepłe miejsca do wyrośnięcia, przewlekaniu faworków, układaniu rozsypanki literowej. "Góra pączków, za tą górą tłuste placki z konfiturą, za plackami misa chrustu bo to dzisiaj dzień zapustu!"

Jak minęły nam ferie w bibliotece

Dobiegły końca ferie a wraz z nimi spotkania w bibliotece. W tym roku, ze względu na zbieżność dat świątecznych z terminem ferii obchodziliśmy w bibliotece Dzień Zakochanych oraz Dzień Kota. Powstały drzewka-laurki dla zakochanych, były kocie zabawy z myszką, liczenie kotów, nauka kociej wyliczanki i mruczenie piosenek o kotach. Ponieważ śniegu niestety zabrakło i zimowej scenerii za oknami nie było, toteż postanowiliśmy wykonać tulipany z piórek i od razu zrobiło się wiosennie w bibliotece. Był czas na zabawy w kręgle, w chowanego i gry planszowe. Podczas ferii nie można się nudzić!

Ferie 2019

Światowy Dzień Pluszowego Misia

Każdego roku dzieci z niecierpliwością oczekują Święta Pluszowego Misia. Przynoszą wtedy do przedszkola swoje przytulanki, śpiewają piosenki o misiach, słuchają opowiadań o sławnych, książkowych misiach.

Nasza Niepodległa

Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, uczniowie kl. I-III, rodzice oraz nauczyciele wzięli udział w lekcji patriotyzmu, w trakcie której wspólnie czytaliśmy opowiadanie W. Widłaka "Komendant wolnej Polski". Na podstawie tekstu uczniowie podpisali i uzupełnili o dane biograficzne pomnik Marszałka i wspólnie z rodzicami udekorowali warszawską kamienicę - w każdym oknie umieścili flagę. Następnie śpiewaliśmy pieśni żołnierskie i czytali poezję patriotyczną. Na zakończenie złożyliśmy kwiaty wykonane przez uczniów pod pomnikiem w naszej miejscowości.

Teatr Ilustracji Kamishibai

W pogodne i słoneczne październikowe przedpołudnie, do biblioteki przyszły dwie grupy dzieci z przedszkola. Wysłuchały bajki p.t. "O złotym jajku" w teatrzyku kamishibai. Przedszkolaki dowiedziały się, że ten magiczny teatr wywodzi się z Japonii i nauczyły się trudnego, japońskiego słowa kamishibai. Słowo to dosłownie oznacza papierowy teatr. Dzieciom bardzo podobała się taka forma głośnego czytania.

100 osób czyta na 100 lecie Niepodległej

Pod takim hasłem obchodziliśmy XVIII Dzień Głośnego Czytania w Szkole Podstawowej nr 2 w Pstrągowej. Teksty o tematyce patriotycznej czytali uczniowie, ich rodzice oraz nauczyciele. Biblioteka Publiczna zaprezentowała nowość - książkę o Józefie Piłsudskim, W. Widłaka p.t. "Komendant Wolnej Polski", którą wspólnie przeczytaliśmy.

Wakacje 2018 za nami!

W tym roku zajęcia z chętnymi, młodymi czytelnikami odbywały się w sierpniowe czwartki w godz. 10:00 - 12:00 i miały różnorodny charakter. Rozpoczęliśmy trochę patriotycznie, w związku z rocznicą Powstania Warszawskiego, malując kotwice powstańcze, a potem podszkoliliśmy się kulinarnie - wykonanie słodkiej sałatki,  tanecznie - były pokazy różnych układów,  malowanie martwej natury - wazon z kwiatami, wykonanie portretu ulubionego zwierzaczka z wafli tortowych. Było też głośne czytanie i obsługa teatrzyku kamishibai. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki.

Wakacje z biblioteką

Spotkanie autorskie z Wiolettą Piasecką

18 czerwca do naszej biblioteki przyjechała pisarka Wioletta Piasecka. W spotkaniu udział wzięli uczniowie młodszych klas obydwu szkół w Pstrągowej. Pani Wioletta jest autorką baśni i bajek, opowiadań oraz sztuk teatralnych i słuchowisk radiowych. Pisarka opowiedziała o swoich książkach : "Baśniowa biografia Andersena", "Faustynka", "Mała Cyganeczka", "Ignaś" i innych. Dzieci aktywnie uczestniczyły w spotkaniu, brały udział w teatrzyku kukiełkowym, w łamańcach językowych, losowały wróżby-kim będziesz w przyszłości i popisały się znajomością wiedzy o naszych piłkarzach tuż przed Mundialem. Fanów piłki nożnej zainteresowała swoją książką "Zagadki piłkarskie. Drużyna marzeń". Pani Wioletta prowadzi spotkania bardzo interesująco i żywiołowo, co sprawia, że dzieci chętnie wypożyczają jej książki i w tej chwili utworzyła się kolejka do tych tytułów. Takie spotkania mają na celu promocję czytelnictwa i zaszczepienie w dzieciach miłości do książek.

 

Pani Wioletto, dziękujemy!

Noc bibliotek 2018

8 czerwca nasza biblioteka po raz drugi włączyła się do akcji Noc bibliotek. Wspólnie z bibliotekami i nauczycielami Szkoły Podstawowej nr 2 oraz Zespołu Szkół w Pstrągowej przygotowałyśmy tę imprezę. Hasło tegorocznej edycji to RzeczpospoCzyta i nawiązuje do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, wobec tego nie zabrakło wierszy o ojczyźnie, tej małej i tej dużej, w słoneczku, na trawce w pobliżu biblioteki. Wiersze przygotowali i pięknie przeczytali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 a były to: "Moja mała ojczyzna" J. Białobrzeskiej, "Ziemia rodzinna" i "Czym będę" W. Bełzy, "Co to jest Polska" Cz. Janczarskiego. Następnie poszukaliśmy cienia na pobliskim parkingu przed szkołą i tu, na asfalcie, drużyny rysowały kredą na asfalcie wylosowane wcześniej symbole i pomniki : kolumnę Zygmunta, znak Solidarności, smoka wawelskiego, pomnik powstańca warszawskiego, dzwon Zygmunta i Jasną Górę. Po zakończeniu pracy udaliśmy się do biblioteki na odpoczynek i poczęstunek. Tu obejrzeliśmy film "Tarapaty. Na koniec wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki-gadżety przydatne w tym jubileuszowym Roku 100-lecia Odzyskania Niepodległości.

2-10 czerwca XVII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

"Czytanie łączy" to hasło tegorocznego Tygodnia Czytania Dzieciom. Biblioteka w Pstrągowej włączyła się w akcję i zaprosiła do wspólnego czytania uczniów kl. III. Czytaliśmy książkę Wioletty Piaseckiej p.t. "Mała Cyganeczka", ponieważ wkrótce będziemy gościć pisarkę w bibliotece na spotkaniu autorskim. Na zakończenie wszyscy w kole złapaliśmy się za ręce, gdyż naszą społeczność "czytanie łączy". W tym tygodniu z teatrzykiem Kamishibai zapoznały się przedszkolaki z SP 2 a Pstrągowej. Podczas wizyty w przedszkolu, przy pomocy teatrzyku, przeczytałam im dwie baśnie "O złotym jajku" i "Ogród niebios".

Witaj Majowa Jutrzenko! W 100 lecie obchodów Święta Niepodległości

30 kwietnia, w związku ze zbliżającymi się Świętem Flagi oraz Konstytucji 3 Maja, spotkaliśmy się z uczniami i nauczycielami młodszych klas Zespołu Szkół w Pstrągowej. Każda klasa zaprezentowała przygotowaną przez siebie pieśń ze zbioru "Najpiękniejszych śpiewów patriotycznych" a następnie wspólnie śpiewaliśmy inne pieśni patriotyczne i wojskowe, w oparciu o przygotowane wcześniej teksty. W nagrodę, w drodze losowania, uczniowie otrzymali flagi, wiatraczki i daszki w patriotycznych barwach. Wspólny śpiew to też lekcja patriotyzmu, odzwierciedla tradycję, historię i umiłowanie Ojczyzny. 

75 rocznica powstania w getcie warszawskim

 19 kwietnia minęło 75 lat od zrywu powstańczego w getcie warszawskim. Z tej okazji wraz z uczniami kl. III szkoły podstawowej wykonaliśmy papierowe żonkile - symbole powstania. Dzieci obejrzały zdjęcia z powstania oraz z likwidacji getta dostępne w bibliotecznych zbiorach.

"Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat"

Rok 2018 został ogłoszony przez Sejm RP Rokiem Ireny Sendlerowej. "Uratowała 2,5 tys. dzieci, ryzykując swoim życiem co najmniej 2,5 tys. razy, takie postawy i takie postacie warto przypominać"- tak Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak argumentował potrzebę ogłoszenia Roku Ireny Sendlerowej. W związku z tym przybliżyliśmy uczniom kl. III sylwetkę działaczki społecznej, czytając fragmenty książki Renaty Piątkowskiej "Wszystkie moje mamy". Dzieci poruszone były sprytem i odwagą osób zaangażowanych w przewiezienie dzieci żydowskich z getta w bezpieczne miejsce. Poza tym wysłuchały, jak mali mieszkańcy getta marzyli o jakimkolwiek jedzeniu, o strudlach i o chałce. Przy okazji przypomnieliśmy, że przed wojną w naszej miejscowości żyło kilka rodzin żydowskich, a w czasie wojny niektórzy mieszkańcy Pstrągowej, pod karą śmierci, przechowali Żydów do wyzwolenia. Na zakończenie wszyscy poczęstowali się chałką z czekoladą. 

Uczniowie kl. II z wizytą w bibliotece

1 marca odwiedzili bibliotekę uczniowie kl. II. Zainteresowali się ułożeniem księgozbioru na półkach a także katalogiem elektronicznym. Po głośnym przypomnieniu alfabetu, sprawdzaliśmy w grupach umiejętność ułożenia książek w kolejności alfabetycznej według tytułu. W programie Libra wyszukiwaliśmy autorów oraz tytuły znanych dzieciom książek. Uczniowie zapoznali się również z kartą katalogową książki. Na zakończenie wypożyczyli książki z serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. 

Dzień Babci i Dziadka w bibliotece

Z okazji święta Babci i Dziadka uczniowie klasy III zaprosili do biblioteki swoich najbliższych na inscenizację "Rzepki" Tuwima. Częściowo uwspółcześnioną wersję przedstawienia przygotowała ze swoimi wychowankami pani W. Kidacka. Po części artystycznej, podczas poczęstunku, dziadkowie i babcie rozpoznawali po głosie swoich wnuków, którzy z ukrycia wołali babcię albo dziadka. Spotkaniu towarzyszyła serdeczna i miła atmosfera, była okazja również do wypożyczenia książek. 

Ferie 2018

W czasie ferii naszą bibliotekę odwiedził Teatr Maska z przedstawieniem "Na końcu świata przygody Misia i Kacpra Pirata". Spektakle prezentowane przez teatrzyk, corocznie cieszą się dużym powodzeniem u naszych przedszkolaków, którzy chętnie przybywają do biblioteki z rodzicami i opiekunami. Dla chętnych uczniów zorganizowaliśmy zajęcia plastyczne, podczas których wykonane zostały prace przedstawiające górę Nanga Parbat w Himalajach w związku z napływającymi tragicznymi wiadomościami o naszym himalaiście. Ponadto zbliżał się Dzień Zakochanych, wobec tego należało postarać się o walentynki z napisem "kocham cię" w wielu językach. 

FERIE 2018

 

Biblioteka Publiczna w Pstrągowej zaprasza dzieci  na spektakl Teatru Maska p.t.

„Na końcu świata przygody misia i Kacpra Pirata”

w dniu 6.02.2018 o godz. 11.40 (wstęp wolny),

ponadto gry planszowe i zajęcia plastyczne

30 stycznia godz. 10:00

Zapraszamy !
 

"Kościuszko to dźwięk, który przeraża ucho tyrana" G. Byron

Rok 2017 został ustanowiony przez Sejm i Senat Rokiem Tadeusza Kościuszki, w związku z przypadającą w tym roku 200. rocznicą jego śmierci. Kościuszko - Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej i przywódca ogólnonarodowego powstania - insurekcji kościuszkowskiej, to polski i amerykański generał, niezłomny bojownik w walkach o niepodległość.
Z tej okazji biblioteka ogłosiła konkurs plastyczny "Portret Tadeusza Kościuszki ", adresowany do uczniów kl. V, VI, VII obydwu szkół w Pstrągowej. Do konkursu przystąpiło 23 uczniów. 20 grudnia, w bibliotece, odbył się finał. Jury konkursowe : p. B. Lisowska, p. B. Stec, p. D. Stec oraz bibliotekarz filii A. Banaś postanowiło nagrodzić:


z klas V : Kamila Noga I miejsce, Wiktoria Cielak II miejsce, Julia Ciołkosz III miejsce
z klas VI : Julia Kidacka I miejsce oraz Magda Arciszewska II miejsce
z klas VII : Jagoda Kęsy I miejsce, Izabela Środoń II miejsce, Anita Strzępek III miejsce, Wiktor Iwan IV miejsce

 

Wyróżnieni uczniowie otrzymali nagrody książkowe oraz dyplomy a pozostali nagrody pocieszenia.

 

Na zakończenie wszyscy złożyli sobie życzenia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku !
 

Nasza biblioteka otrzymała dyplom za udział w akcji "Noc Bibliotek 2017" pod hasłem "Czytanie porusza" !"

  

Święto Pluszowego Misia

Pluszowy miś to jedna z najpopularniejszych zabawek, przytulanek wśród dzieci. Corocznie pod koniec listopada przedszkolaki z naszej miejscowości obchodzą święto misiów. Przynoszą do biblioteki swoje misie, dowiadują się o historii powstania pluszowej zabawki, tańczą i śpiewają piosenki o misiach. Oczywiście wymieniają znane misie z dobranocek i książek. "Czy to jutro, czy to dziś wszystkim jest potrzebny miś!" 

Z kotylionem na Święto Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości stało się wspaniałą okazją do lekcji patriotyzmu w kl. III Zespołu Szkół w Pstrągowej. W związku ze zbliżającym się świętem, uczniowie poznali postać Józefa Piłsudskiego, twórcy Legionów. Wysłuchali polskich pieśni patriotycznych: "Bogurodzica", "Rota" oraz "Marsz Pierwszej Brygady" z dostępnego w bibliotece albumu "Pieśń Ojczysta". Z zaangażowaniem rozwiązywali krzyżówkę o Święcie Niepodległości i odpowiadali na pytania związane z polskim hymnem narodowym. Poszukiwali potrzebnych informacji w książkach z serii "Kocham Polskę". Na zakończenie wspólnie wykonaliśmy biało-czerwone kotyliony - symbol patriotyzmu, przypinane do piersi w czasie ważnych uroczystości narodowych.
 

Pamiętamy o zmarłych

"Ojczyzna to ziemia i groby. Narody tracąc pamięć - tracą życie" C.K. Norwid

W ostatnie dni października spotkaliśmy się w bibliotece z ucz. kl. III. Tematem spotkania było zbliżające się święto Wszystkich Świętych. Głośno czytaliśmy opowiadanie z czasopisma Świerszczyk p.t. "Listopad pełen wdzięczności". Rozmawialiśmy o polskich nekropoliach narodowych, tych w granicach Polski - Powązki, Cmentarz Rakowicki, Krypty w Katedrze Wawelskiej, oraz poza granicami - wileńska Rossa i Cmentarz Łyczakowski we Lwowie. Obejrzeliśmy groby sławnych Polaków na fotografiach z książki "Polskie nekropolie narodowe". Następnie wraz z wykonaną wiązanką i  świeczkami, w ciszy i skupieniu,  udaliśmy się na cmentarz,  na grób długoletniego proboszcza ks. Ryszarda Ozgi. 

Dzień Głośnego Czytania w Szkole Podstawowej nr 2 w Pstrągowej

Po raz pierwszy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ogłoszony w 2001 roku. Od tej pory do akcji włączają się biblioteki oraz szkoły. Czytają dzieci, czytają dorośli, bo głośne czytanie stymuluje rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. W Szkole Podstawowej nr 2 w Pstrągowej również promowaliśmy akcję głośnego czytania, a do wyboru mieliśmy wiele utworów Wandy Chotomskiej. Wesołe wiersze zmarłej w tym roku pisarki, oraz świetna interpretacja czytających sprawiły, że atmosfera była wspaniała. Dziękuję pani Bożenie Jakóbowicz za zaproszenie na tę imprezę czytelniczą! 

Wspomnienie o Wandzie Chotomskiej

"Szwedzi mają Astrid Lindgren, Finowie Tove Jansson, a Polacy - Wandę Chotomską". Pisarka odeszła 2 sierpnia 2017 roku. Jest autorką ponad 200 książek dla dzieci i młodzieży oraz audycji radiowych i telewizyjnych. Jej zabawne wierszyki przypomnieli uczniowie kl. II i III Zespołu Szkół w Pstrągowej, podczas spotkania w bibliotece, poświęconego pamięci Wandy Chotomskiej. Następnie na tablicy zawiesiliśmy prace plastyczne powstałe do zabawnych wierszyków : "Gdyby tygrysy jadły irysy", "Kurczę blade", "Makaron", Łyżka", "Spacer z psem" i innych. 

Wakacje 2017 już za nami!

Jak co roku, w trakcie wakacji zapraszamy chętnych, młodych czytelników do częstszego kontaktu z biblioteką i udział w proponowanych zajęciach. W tym roku w każdy czwartek lipca spotykaliśmy się i tu w książkowym klimacie powstawały różnorodne prace plastyczne i inne, które zaprezentujemy:


- na kamieniach za pomocą farb można wyczarować klimatyczne kamieniczki oraz doniczkę z kaktusami
- z piór i wstążek należy zrobić sobie indiański łapacz snów (dobre zatrzymuje a złe przepuszcza)
- ze zwykłych słoików można wyczarować mini szklarenkę z kolorowymi kamykami i roślinką
- z niepotrzebnych butelek powstają piękne bukiety, dzięki oklejeniu ich kwiatami polnymi i ziołami, a wszystko to dzięki wspaniałej atmosferze, jaka tworzy się w bibliotece.

 

Dziękuję wszystkim za udział i zapraszam za rok.
 

Rok Rzeki Wisły - podsumowanie zajęć

Tuż przed zakończeniem roku szkolnego, wraz z uczniami kl. II dokonaliśmy podsumowania naszych cyklicznych zajęć, promujących wiedzę o legendach miast leżących na wiślanym szlaku. Podczas tych spotkań uczniowie zapoznali się z następującymi legendami :
- o powstaniu Wisły
- o mariackim hejnale
- o stópce królowej Jadwigi
- o dwóch wieżach i dwóch braciach
- o flisakach sandomierskich
- o złotej kaczce
- o toruńskich piernikach
ponadto wiersze i opowiadania o królu Zygmuncie i o pomniku Chopina. Po każdym głośnym czytaniu, powstawały prace plastyczne, inspirowane czytanym tekstem, które gromadziliśmy w bibliotece. Na zakończenie odbył się mały wernisaż, klasa otrzymała dyplom i nagrody a także słodkie niespodzianki. Wystawę tych prac można oglądać w bibliotece w lipcu.

Zapraszamy! 

Kura Adela, bohaterka książek dla dzieci, w naszej bibliotece!

W ramach promocji czytelnictwa wśród najmłodszych, naszą bibliotekę odwiedziła Kura Adela, bohaterka książek Joanny Krzyżanek. W swojej podręcznej torebce Adela znalazła słodkie niespodzianki dla przedszkolaków, którzy w skupieniu słuchali opowiadania "Jak Kura Adela połknęła hipopotama." Książeczki z przygodami kury Adeli polecamy dzieciom rozpoczynającym naukę czytania ze względu na duże litery.

Noc Bibliotek. Czytanie porusza!

2 czerwca 2017 r. po raz pierwszy nasza biblioteka, oraz biblioteka Zespołu Szkół w Pstrągowej, włączyły się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek. Na początku zebraliśmy się w bibliotece, gdzie każde dziecko otrzymało exlibris z logo akcji do wypełnienia (trzeba było wpisać swoje imię) oraz przeczytaliśmy Kontrakt Nocy w Bibliotece czyli regulamin, do którego przestrzegania wszyscy się zobowiązali. W tym roku hasłem przewodnim akcji było Czytanie porusza. Wobec tego wyszliśmy z czytaniem na zewnątrz, na plac zabaw (Czytanie na trawie) i tu każdy uczestnik przeczytał po fragmencie z książki W. Ścisłowskiego "Przez lądy, morza i przestworza". Potem kolorowymi kredami rysowaliśmy przeróżne pojazdy oraz okładki ulubionych książek na parkingu pod biblioteką. Następnie w bibliotece zasiedliśmy wygodnie na pufach i obejrzeliśmy film udostępniany specjalnie na tę okazję p.t. "Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Stella Nostra". Są to bohaterowie chętnie wypożyczanych książeczek z obydwu naszych bibliotek. Na zakończenie przygotowałyśmy z panią Anetą poczęstunek. Dzięki udziałowi w tej imprezie nasza biblioteka wzbogaciła się o kilka nowych książek dla dzieci.

 Dziękujemy sponsorom akcji.

 

Dzień Mamy i Taty w bibliotece

26 maja, z okazji Dnia Mamy i Taty, uczniowie kl. I Zespołu Szkół zaprezentowali rodzicom przedstawienie "Na jagody", na podstawie opowiadania Marii Konopnickiej. Panny Jagodzianki pomogły Jankowi znaleźć i napełnić koszyczki jagodami dla ukochanej Mamy. Były tańce, piosenki i wiersze oraz najserdeczniejsze życzenia dla rodziców oraz kolorowy kwiatek na pamiątkę. Nad całością czuwała pani M. Stawarz, która przygotowała występ swoich wychowanków. Dziękujemy rodzicom za przybycie do biblioteki. 

8 - 15 Maja 2017 Tydzień Bibliotek

Tegoroczny Tydzień Bibliotek odbywa się pod hasłem Biblioteka? Oczywiście! Uczniowie kl. I Zespołu Szkół zostali czytelnikami biblioteki. Na początku wysłuchali wiersza J. Huszczy "Skarga książki", po zapoznaniu się z regulaminem i ślubowaniu wymalowali farbami kolorowanki z książeczkami. I oczywiście wypożyczyli pierwszą książkę.

Życzymy udanych wyborów czytelniczych! 

Międzynarodowy Dzień Strażaka 4 Maja św. Floriana

A my czytaliśmy "Ostrożnie z ogniem" J. Święcickiej i rozmawiali o tym, jak ważna jest pomoc straży pożarnej w różnych zdarzeniach.

2017 Rok Rzeki Wisły

"Wisła - rzeka wszystkich ziem polskich, rzeka naszych dziejów."(Jan Paweł II)
W związku z obchodzonym Rokiem Rzeki Wisły w ciągu najbliższych miesięcy razem z ucz. kl. II zapoznamy się z legendami najstarszych miast leżących nad Wisłą. Na początek czytaliśmy "Narodziny rzeki" E. Ostrowskiej oraz legendę "Wisła". Po wysłuchaniu tekstów powstały piękne prace plastyczne uczniów kl. II. przedstawiające Białą i Czarną, które dały początek Wiśle.
 

XIV Światowy Dzień Czytania Tolkiena

25 marca miłośnicy powieści Tolkiena zbierają się razem i wspólnie czytają dzieła Mistrza. W naszej bibliotece było dziś wiosennie i konkursowo, gdyż o dyplom i nagrodę w konkursie "Głośnego Czytania Powieści Tolkiena" walczyli uczniowie kl. I gimnazjum. Przy okazji zapoznali się z dostępną literaturą fantasy. Dyplomy otrzymały Julia Warchoł, Justyna Piczak i Wiktoria Górka.

Gratulujemy! 

Zapustowe igraszki w bibliotece!

Pączki, pączki
chrusty, chrusty,
bo to dzisiaj są zapusty!

W ostatnie dni karnawału, dawniej, po wsiach chodziły korowody różnych przebierańców. Wierzono powszechnie, że wraz z nimi przychodzi do domów urodzaj i dostatek. I tak do naszej biblioteki, w tłusty czwartek, przybył barwny korowód przebierańców z turoniem na czele. Turoń raz za razem podskakiwał, a przebierańcy, którymi byli uczniowie kl. I i II tutejszej szkoły, porwali do tańca gospodynię - bibliotekarkę i przyśpiewywali aż umęczona gospodyni wykupi się czymś słodkim i tłustym. Po tańcach nadszedł czas na pieczenie chrustu i wyrabianie pączków. Oczywiście przewlekanie na czas papierowych faworków to nie lada sztuka ale wszyscy w końcu nauczyli się. Po wyrobieniu papierowych pączków przebierańcy nabierali je w garści, przenosili i liczyli komuż to uda się być mistrzem pączkowym. Podczas tej imprezy dzieci zapoznały się ze słownictwem "zapustowym", dawnymi obyczajami i obrzędami
ostatkowymi. Dzieci nauczyły się staropolskiego przysłowia : "Kto w tłusty czwartek nie zje pączków kopy, temu myszy zniszczą pole i będzie miał pustki w stodole". Na zakończenie tradycji stało się zadość i na stołach pojawiły się pączki.
Za pomoc w przygotowaniu uczniów składam podziękowanie paniom W. Kidackiej i M. Stawarz oraz rodzicom za wzięcie udziału i zabawę.

 

Białe, zimowe ferie z biblioteką!

20 stycznia, już po raz drugi, gościliśmy w naszej bibliotece aktorów Teatru Edukacji i Profilaktyki MASKA, którzy wystąpili z przedstawieniem "MISIO TULISIO". Nasza publiczność mogła włączać się w sceny spektaklu. Dzieci nauczyły Króliczka - Zazdrośniczka, że nie warto być obrażalskim i dokuczać innym i że trzeba się dzielić z innymi. W czasie ferii, jak co roku, biblioteka zaproponowała spędzanie wolnego czasu na zajęciach plastycznych i grach planszowych. Podczas tych zajęć powstały piękne walentynki z miłymi życzeniami, portrety wesołego dziadka oraz rysunki dłoni w przestrzeni.  

Ferie z Biblioteką

Biblioteka Publiczna w Pstrągowej zaprasza dzieci na spektakl Teatru Maska p.t. „Misio Tulisio”
w dniu 20.01.2017 o godz. 11:45 (wstęp wolny), ponadto na zajęcia plastyczne, gry, konkursy, zabawy!

 

Wtorki od 11:00 do 13:00  

Konkurs plastyczny w kl. II " W świątecznym nastroju"

Od 19 grudnia w bibliotece można obejrzeć wystawę pokonkursową prac uczniów kl. II Zespołu Szkół w Pstrągowej. Tematyka prac to choinka, św. Mikołaj, zima, jednym słowem "W świątecznym nastroju". Nagrodę główną otrzymał Bartosz Czarnik. 

Świętujemy Dzień Pluszowego Misia

25 listopada wszystkie pluszowe misie obchodzą swoje święto. W tym dniu przedszkolaki z obydwu szkół w naszej miejscowości przynoszą na zajęcia swoje ulubione pluszaki. Po przyjściu do biblioteki odbywa się pasowanie na przyjaciela misia, dlatego każde dziecko musi zjeść małe co nieco czyli ciasteczko z miodem. Następnie odgadujemy wspólnie zagadki o bajkach i dobranockach z misiami i zasłuchani w kolejną przygodę najsłynniejszego misia Kubusia Puchatka mocno przytulamy swoje misiaczki. 

25 X Dzień Kundelka

Dzień Kundelka to nieformalne polskie święto wszystkich wielorasowych psów. Data 25 października to również Dzień Ustawy o Ochronie Zwierząt a październik jest miesiącem dobroci dla nich. W tym dniu w odpowiedzi na zaproszenie pani W. Kidackiej, z uczniami kl. I, II i III spotkała się pani ze schroniska "Kundelek" w Rzeszowie oraz bibliotekarka Filii w Pstrągowej. Pani ze schroniska opowiedziała dzieciom o zasadach adopcji psów i o funkcjonowaniu tej instytucji. Bibliotekarka natomiast zaprezentowała książki dostępne w bibliotece o rasach psów i opiece nad nimi oraz opowiedziała historię psa Dżoka, którego pomnik można obejrzeć w Krakowie. Warto dodać jeszcze, że przyjacielem i patronem całego zwierzęcego świata jest św. Franciszek, którego święto obchodzimy również w październiku. Na zakończenie uczniowie wykonali prace plastyczne, tematem których były nasze pieski. 

Zapoznanie uczniów kl. II z czasopismem "Świerszczyk"

Dwutygodnik dla dzieci "Świerszczyk" to kolorowe czasopismo, rozwijające zainteresowania uczniów młodszych klas szkoły podstawowej. Ze stałymi rubrykami ŚWIERSZCZYKA zapoznali się uczniowie kl. II. Chętnie opowiadali historyjkę obrazkową p.t. "Czarownica Irenka", wysłuchali opowiadania M. Strzałkowskiej "Awaria". Następnie powstały piękne portrety Czarownicy Irenki i ilustracje do opowiadania, które zdobią tablicę w naszej bibliotece.

Czytajmy głośno z dziećmi!

29 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, po raz pierwszy ogłoszony przez Polską Izbę Książki w 2001 roku. Z tej okazji w słoneczny poranek, uczniowie kl. II i III Szkoły Podstawowej nr 2, przygotowani przez panią B. Jakóbowicz, zaprezentowali się w głośnym czytaniu wierszy i opowiadań o jesieni. W spotkaniu wzięli udział rodzice oraz pani dyrektor Teresa Dyrkacz.

Wakacje już za nami‏

Tegoroczne wakacyjne zajęcia w bibliotece odbywały się w lipcowe czwartki. Tematycznie związane były z kontynentami : Afryką, Azją i Ameryką. Podczas naszych spotkań udostępniłam mapę danego kontynentu, można było zapoznać się z fauną i florą charakterystyczną dla Azji, Afryki i Ameryki. Wiele ciekawych zdjęć obejrzeliśmy w czasopiśmie National Geographic.
W afrykańskie klimaty wprowadziło nas opowiadanie "Bolek i Lolek na safari". Następnie wykonaliśmy maski afrykańskie, naszyjniki wodza oraz bambusowe przepaski na biodra dla wojowników. Dla uspokojenia i wyciszenia doskonałe okazały się malowanki słonia i lwa z mnóstwem maleńkich elementów. Kolejnym tematem spotkań była Azja. Przeczytaliśmy opowiadanie o Japonii z książki "Z piaskownicy w świat". Z papieru wykonaliśmy wachlarze i czapeczki do pracy na polach ryżowych. Smakowaliśmy wafle ryżowe i próbowaliśmy jeść pałeczkami, trudna to sztuka. Podczas spotkania związanego z Ameryką wyczarowaliśmy przepiękne pióropusze Indian, pracochłonne ale jakże piękne.
Nagrody za udział w zajęciach rozdaliśmy w ostatni tydzień wakacji, miło było spotkać się i ucieszyć przygotowaną niespodzianką. Drobny upominek za godne naśladownictwa wypożyczenia na wakacjach otrzymały mistrzynie czytelnictwa Kinga Stec i Kasia Gawor.

Czytelnicy roku 2015/16

W dniu rozdania świadectw szkolnych zaprosiłam do biblioteki naszych najlepszych czytelników, uczniów Zespołu Szkół w Pstrągowej. Zostali nagrodzeni dyplomami czytelnika oraz książkami albumowymi.

Gratulujemy i zapraszamy do dalszej lektury!

Wakacje 2016‏

Biblioteka Publiczna w Pstrągowej zaprasza dzieci na zajęcia plastyczne, gry, konkursy w każdy czwartek lipca o godz. 10:00.

 

Spotkajmy się w bibliotece!

Czytanie uskrzydla

Tegoroczny - XV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom przebiegał pod hasłem : "Czytanie uskrzydla". Głównym celem akcji jest propagowanie idei czytelnictwa wśród najmłodszych oraz pokazanie rodzicom korzyści płynących z głośnego czytania dzieciom. Do wspólnego czytania w bibliotece zaprosiłam rodziców uczniów kl. I Zespołu Szkół w Pstrągowej, którzy razem ze swoimi pociechami czytali wiersze Jana Brzechwy. W tym roku mija 50-ta rocznica śmierci "poety dziecięcej radości". Wiersze Brzechwy to klasyka literatury dziecięcej, to świat pełen przygód, w którym bohaterami są zwierzęta i rośliny a co najważniejsze i u dzieci i u dorosłych wywołują uśmiech na twarzy. Dziękuję pani W. Kidackiej za przygotowanie dzieci a rodzicom za poświęcenie swojego czasu aby wziąć udział w naszym przedsięwzięciu. 

2016 Rok Henryka Sienkiewicza

Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza, by w setną rocznicę śmierci oddać należny hołd temu Wielkiemu Polakowi i przyczynić się do popularyzacji Jego twórczości oraz idei zawartych w Jego książkach - przede wszystkim patriotyzmu i przywiązania do tradycyjnych wartości. A w naszej bibliotece uczniowie kl. VI obejrzeli wystawę książek H. Sienkiewicza, zapoznali się z najważniejszymi faktami z biografii pisarza a potem poszukiwali informacji na temat noblisty w różnych źródłach informacji. 

Kochanym Mamom w Dniu Ich Święta‏

Z okazji Dnia Mamy, uczniowie kl. V pod opieką pani B. Pilarz, przygotowali program artystyczny, w którym znalazły się wiersze i scenki humorystyczne. Widownia, złożona z kochanych Mam, żywo reagowała na aktorskie popisy swoich pociech. Po występie dzieci złożyły serdeczne życzenia i wręczyły Mamom bukiety kwiatów. Spotkanie odbyło się w bardzo miłej, serdecznej atmosferze.

BIBLIOTEKA INSPIRUJE XIII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

Kolorowy korowód postaci bajkowych, złożony z naszych milusińskich przedszkolaków, odwiedził bibliotekę. Okazją do spotkania był Tydzień Bibliotek, obchodzony pod hasłem BIBLIOTEKA INSPIRUJE. Chyba rzeczywiście zainspirowała, bo tylu bohaterów z bajek dawno tu nie było : kot w butach, piraci, królewny i księżniczki, biedronki, muchomorki, czarodzieje i czarodziejki, smoki ! Dzieci zapoznały się z bajkowymi bestsellerami dla najmłodszych, wzięły udział w bibliotecznej zgaduj - zgaduli i wysłuchały opowiadania Zofii Staneckiej p.t." Kacper i Plaster". Miłym akcentem były piękne życzenia od naszych gości z okazji Święta Bibliotek.  

Światowy Dzień Poezji

21 marca obchodzimy Światowy Dzień Poezji. Z tej okazji uczniowie klasy I popisali się pięknym, głośnym czytaniem wierszy : Jana Brzechwy, Wandy Chotomskiej, Marii Konopnickiej i Juliana Tuwima. Poezja tych klasyków nadal cieszy się wielką popularnością, toteż dzieci chętnie wypożyczyły książeczki do domu.  

W trosce o nasze zdrowie i urodę

25 lutego, w bibliotece, odbyło się spotkanie, poświęcone naszemu zdrowiu, urodzie i samopoczuciu, w którym panie, przedstawicielki firmy kosmetycznej, zaprezentowały szeroki asortyment produktów odżywczych, suplementów i kosmetyków na bazie aloesu.

Ferie na wesoło i całkiem serio‏

Po raz kolejny nasza biblioteka zorganizowała zajęcia dla chętnych dzieciaków w trakcie szkolnych ferii. W pierwszym tygodniu, w związku z przypadającym Światowym Dniem Kota, wykonywaliśmy portret kota, żmudnie wyżłabiając go w styropianie a następnie po pomalowaniu i odbiciu na kartce papieru ukazywali się nasi ulubieńcy. W trakcie zajmującej pracy odbył się szybki konkurs na odgadnięcie piosenki - mruczanki. Przy okazji przypomnieliśmy sobie znane z bajek i filmów kocie postaci. W drugim tygodniu ferii przenieśliśmy się w starożytny świat Egiptu i na podstawie przygotowanej literatury zapoznaliśmy się z terminem mumia egipska. Każdy uczestnik chciał być zmumifikowany, co wkrótce się stało i jest udokumentowane na załączonych fotografiach. Ponieważ zbliżał się 1 marca a wtedy obchodzimy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, więc powstały piękne prace plastyczne - Portret Żołnierza Wyklętego, które można obejrzeć na wystawce w bibliotece.

Pod starym Wawelem przygód bez liku‏

Pod takim tytułem odbyło się przedstawienie w dniu 17 lutego w naszej bibliotece. Wykonawcy to aktorzy Teatru Edukacji i Profilaktyki "Maska" z Krakowa. Legenda o złym Smoku i sprytnym Szewczyku to pełna humoru opowieść o tym, że każdemu, nawet bardzo złemu należy dać drugą szansę. Widzowie żywo reagowali na akcję i wydarzenia, zarażali śmiechem nawet aktorów. Cieszy tak chętny udział dzieci w tym przedstawieniu i możliwość zaproponowania im przez bibliotekę alternatywy na nudę.

Walentynkowo w bibliotece

12 lutego, tuż przed Świętem Zakochanych, do biblioteki zaprosiłam uczniów gimnazjum wraz z p. B. Pilarz. W romantyczny nastrój wprowadziła nas piosenka Marka Grechuty "Niepewność". Polonistka przeczytała wiersze o miłości, które napisały jej uczennice, podkreśliła niezwykłą dojrzałość tych utworów. Spotkaniu towarzyszyła wystawka dostępnej w bibliotece poezji miłosnej Leśmiana, Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Petrarki i innych autorów. 

21 i 22 stycznia Dzień Babci i Dziadka‏

W środę, 20 stycznia, zaprosiłam do biblioteki uczniów kl. I i III. Tematem spotkania był zbliżający się Dzień Babci i Dziadka. Na początku przeczytałam dzieciom rozdział z książki Renaty Opali p.t. "Rudzielec", w którym autorka pokazuje pozytywne relacje w wielopokoleniowej rodzinie : role rodziców, dziadków i wnuków w jednym gospodarstwie domowym. Dzieci przyniosły ze sobą materiały potrzebne do wykonania papierowego kwiatka dla babci i jabłka szczęścia dla dziadka. Okazuje się, że można wykorzystać odpady, w naszym przypadku butelki plastikowe i przetworzyć na coś cieszącego oczy. Dzieci w skupieniu wycinały, kleiły, starając się by prace były efektowne i estetyczne. W trakcie zajęć uczniowie opowiadali o tym, że chętnie pomagają swoim babciom i dziadkom w sprzątaniu.
Z okazji zbliżającego się Dnia Babci i Dnia Dziadka wszystkim babciom i dziadkom składamy najserdeczniejsze życzenia. 100 lat radosnego życia w gronie kochających dzieci i wnuków !!!
 

Spotkanie autorskie z Lidią Miś‏

9 grudnia w bibliotece gościliśmy pisarkę dla dzieci panią Lidię Miś. Na spotkanie z autorką przybyli uczniowie kl. I - IV Szkoły Podstawowej nr 2 w Pstrągowej. Lidia Miś napisała takie książki: "Odwiedzając czarownice","Serce lasu","Opowieści biblijne dziadzia Józefa", których 3 część ukazała się ostatnio oraz "W pewnym teatrze lalek". W trakcie spotkania pisarka opowiadała o swoim dzieciństwie, o inspiracjach przy pisaniu. Dzieci zasłuchały się w baśniowe opowieści, następnie zadawały pytania i popisały się znajomością biblii. Wszystkich młodych czytelników zapraszamy do wypożyczania książek autorstwa Lidii Miś. 

2015 Rokiem Św. Jana Pawła II‏

 W tym roku w kwietniu obchodziliśmy 10. rocznicę śmierci i pierwszą rocznicę kanonizacji Jana Pawła II. W uznaniu ogromnych zasług i zaangażowania "w proces odradzania się niepodległości naszej ojczyzny" posłowie Sejmu RP jeszcze w 2014 roku przyjęli uchwałę, że rok 2015 będzie Rokiem Jana Pawła II. W związku z tym w naszej społeczności postanowiliśmy uczcić ten jubileusz poprzez ogłoszenie konkursu recytatorskiego "Poezja Karola Wojtyły" w obydwu szkołach podstawowych w Pstrągowej. I tak, w bibliotece publicznej, 27 listopada do recytacji przystąpiło 12 uczniów, których przygotowały panie Aneta Staszczuk i Dominika Stec. Kolegów i koleżanki dopingowali uczniowie kl.V, którzy przybyli do biblioteki z panią Barbarą Ziobro - Piterą. W jury konkursowym zasiedli ks. katecheta Wacław Stokłosa, dyrektor GBP w Czudcu Halina Zaręba oraz panie śpiewające w chórze Cantamus: prezes Urszula Ciołkosz i Anna Czarnik. I miejsce zajęła Paulina Barlik za recytację "Taki jestem", II miejsce Wiktoria Górka "Widzę Cię" oraz Przemysław Pytko "Przyjaciel". III miejsce zajęła Julia Warchoł recytując wiersz "Miłość". Justyna Piczak i Basia Skwierz zaśpiewały "Emilii - mojej matce" z akompaniamentem gitar. Wszystkim obecnym udzielił się podniosły nastrój tego wydarzenia. Na zakończenie, po poczęstunku pyszną kremówką "papieską", wykonawcy otrzymali nagrody książkowe a zwycięzcy dodatkowo pamiątkowe dyplomy. Dziękuję za współpracę i pomoc przy realizacji tej uroczystości nauczycielom Szkoły Podstawowej nr 2 oraz Zespołu Szkół w Pstrągowej oraz gościom.

 

25 listopada Dzień Pluszowego Misia‏

Miś - mały, duży, bury, kolorowy, biały z kokardką albo w kubraczku... Każdy przedszkolak posiada swojego ulubionego pluszaka, którego mógł przynieść z domu w święto misiów. Święto Pluszowego Misia obchodziły przedszkolaki i pierwszaki ze Szkoły Podstawowej nr 2 oraz przedszkolaki z Zespołu Szkół w Pstrągowej. Dzieci opowiadały o misiach z bajeczek telewizyjnych, zaśpiewały piosenkę "Jadą, jadą misie" i wysłuchały opowiadania z książki Cz. Janczarskiego "Nowi przyjaciele Misia Uszatka". Na pamiątkę tego święta dzieci otrzymały uśmiechnięte papierowe misie na patyku. 

Targi Książki w Krakowie

 W dniach 23 - 25 października w Krakowie odbyły się Targi Książki. Każdego dnia impreza gromadziła mnóstwo czytelników, którzy polowali na swoich ulubionych pisarzy i dedykacje na książkach. W tym roku imprezę czytelniczą w ciągu trzech dni odwiedziło 500 gości: pisarzy, poetów, publicystów, aktorów, muzyków i sportowców. Nasza biblioteka wzbogaciła się o książki: podróżniczą Dominika Szczepańskiego "Na oceanie nie ma ciszy. Biografia Aleksandra Doby, który przepłynął Atlantyk", oraz dla dzieci "Opowiadania dla przedszkolaków" Renaty Piątkowskiej.

Zapraszamy do miłej lektury!

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania‏

29 września obchodziliśmy 15 edycję Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania. Z tej okazji w bibliotece odbył się konkurs pięknego czytania, w którym udział wzięli uczniowie klas III, IV i VI Szkoły Podstawowej nr 1. Uczniowie samodzielnie dokonali wyboru tekstu do konkursu. Laureatami zostali : Karolina Musiałek i Kinga Stec z kl. VI, Kamil Wałach kl. IV i Grzegorz Musiałek kl. III. Zwycięzcy zostali obdarowani nagrodami książkowymi oraz otrzymali Dyplom Mistrza Czytelnictwa. Biblioteka składa podziękowanie paniom Anecie Staszczuk oraz Małgorzacie Stawarz za pomoc w realizacji konkursu.

Bądź bezpieczny!‏

Jak należy zachować się na drodze, jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię i po co nosić elementy odblaskowe to niektóre tematy o których rozmawialiśmy z ucz. kl I. w dniu 18 września. Dzieci wysłuchały krótkiego instruktażu z książki J. Górskiego "Jestem bezpieczny. Na ulicy. Na podwórku. W lesie." Na zakończenie zaśpiewały piosenkę o światełkach odblaskowych.

Wakacje 2015 i My

Jak co roku w okresie wakacji w bibliotece odbywały się zajęcia dla dzieci. Miały charakter urozmaicony i zaplanowane zostały z uwzględnieniem zainteresowań naszych uczestników. Podczas tych spotkań malowaliśmy kolorowe motyle, płotki, zakładki do książek na wakacje. Przebieraliśmy się w różne bajecznie kolorowe stroje. Piekliśmy i dekorowali gofry, które baardzo smakowały z dużą ilością owoców. Promowaliśmy czytelnictwo wykonując sobie modne selfie z ulubioną książką. Utrwaliliśmy na zdjęciach nasze ukochane zwierzaczki. Jednym słowem atrakcji nie brakowało!

Zapraszamy na wesołe wakacje za rok!

Nagrody dla najaktywniejszych czytelników

26 czerwca, w ostatnim dniu roku szkolnego w bibliotece zgromadzili się młodzi czytelnicy, którzy w roku szk. 2014/2015 przeczytali najwięcej książek: Wiktoria Cielak, Katarzyna Gawor, Michał Kocurek, Natalia Kuśnierz, Kinga Marciniec, Grzegorz Musiałek,Kinga Stec, Jakub Złotek. Wszyscy zostali nagrodzeni za częste spotkania z książką i biblioteką. Nagrody otrzymali również uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 2 w Pstrągowej: Kinga Gorzelany, Julia Kidacka, Michał Kidacki oraz Jakub Ożóg.

Gratulujemy!

Śladami naszych kapliczek

19 czerwca razem z uczniami kl. III, IV i V oraz ich wychowawcami wyruszyliśmy na pieszą wędrówkę śladami przydrożnych kapliczek. Naszym przewodnikiem była książka M. Gątarskiej "Szlakiem pstrągowskich kapliczek, figur i krzyży". Na terenie Pstrągowej jest ich bardzo dużo, starych stuletnich i całkiem nowych, stawianych w ostatnich latach jako podziękowania za liczne łaski. My wybraliśmy trasę przez przysiółki Brzezie i Strachociny i tam mieliśmy możliwość obejrzeć różnorodne formy architektury sakralnej. Wędrując, od najmłodszych lat poznajemy naszą "małą ojczyznę".

Dzień Mamy i Taty w Bibliotece

Poniedziałkowe przedpołudnie 1 czerwca upłynęło w bibliotece pod hasłem "Dla Was, Rodzice". Uczniowie klas II i III, pod kierunkiem wychowawców, przygotowali piękną inscenizację. Były wiersze, tańce i piosenki oraz prezenciki - niespodzianki dla mam, a dla tatów laurki. Po występach recytatorsko-wokalno-tanecznych odbył się poczęstunek. Spotkanie uświetnili goście: pani dyrektor Zespołu Szkół w Pstrągowej oraz mamy seniorki, czytelniczki biblioteki.

XII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

W dniach 8 - 15 maja obchodzimy Tydzień Bibliotek. Tegoroczne hasło akcji brzmi "Wybieram bibliotekę". O tym, dlaczego należy wybierać bibliotekę i książkę rozmawiałam z uczniami kl. I Szkoły Podstawowej. Dzieci odwiedziły bibliotekę 13 maja. Święto Bibliotek stało się doskonałą okazją do pasowania uczniów na czytelnika, do zaprezentowania ciekawej książki i oferty naszej biblioteki publicznej. Na pamiątkę spotkania dzieci otrzymały plakietki z napisem "Jestem czytelnikiem biblioteki".

Światowy Dzień Ziemi

23 kwietnia nasze kolejne spotkanie z przedszkolakami odbyło się w związku z obchodzonym właśnie Dniem Ziemi. Czytaliśmy opowiadania o tematyce przyrodniczej. Rozpoczęliśmy od wiersza "Wycieczka" W. Ścisłowskiego w którym łobuziaki, podczas wycieczki do lasu niszczą leśny ekosystem. Następnie o poszukiwaniu rosiczki, rośliny która żywi się owadami, usłyszały dzieci w opowiadaniu K. Kleniewskiej z książki "Magda, Paweł i ty". Po obejrzeniu rosiczki w książce "Rośliny chronione" rozmawialiśmy o konieczności dbania o nasze otoczenie, o segregowaniu śmieci, o zachowaniu podczas leśnych spacerów. Każde dziecko wie w jaki sposób może przyczynić się do ochrony przyrody i chce być małym ekologiem. 

Wiosenna Wielkanoc

31 marca bibliotekę odwiedziły nasze przedszkolaki. Głośne czytanie odbyło się pod hasłem "Wiosenna Wielkanoc". Na wstępie ustaliliśmy fakt, że już wróciły bociany z ciepłych krajów a z ich powrotem wiosna budzi się do życia. Dzieci wysłuchały klekotania bocianiego : płyty z głosami ptaków dołączonej do książki W. Chotomskiej "Nasze ptaki". Następnie z czasopisma Świerszczyk przeczytaliśmy wspólnie wesołe wierszyki "Wiosna" i "Baba i ciasto". Przedszkolaki omówiły historyjkę obrazkową z serii "Czarownica Irenka" o baziach i pisankach. Chętnie rozwiązywały zagadki o wiośnie i świętach. Na zakończenie złożyliśmy sobie świąteczne życzenia a potem okazało się, że dla dzieci zajączek wielkanocny ukrył w bibliotece koszyczek z niespodzianką.

"Bądź bezpieczny na rowerze"

Pod takim hasłem spotkaliśmy się w bibliotece z uczniami kl. II i III oraz paniami W. Kidacką i M. Stawarz. W czasie tego spotkania czytaliśmy opowiadanie E. Ostrowskiej "Przybij piątkę, kolego". Jest to mądra opowieść o niesieniu pierwszej pomocy podczas wypadku z udziałem małego rowerzysty. Autorka napisała taką serię opowiadań: "dorosłym ku przestrodze, dzieciom dla nauki. Sytuacje przedstawione w tych książeczkach mogły się zdarzyć wszędzie i każdemu. Współczesny świat niesie ze sobą wiele zagrożeń, na które narażone są szczególnie dzieci." Bardzo ważna okazuje się znajomość przez dzieci najważniejszych numerów alarmowych, które odnaleźliśmy w książce p.t. "Jestem bezpieczny. Na ulicy. Na podwórku. W lesie." Następnie uczniowie pokolorowali obrazki, na których należało dorysować rowerzyście kask, aby mógł bezpiecznie jeździć.

Międzynarodowy Dzień Kota w naszej bibliotece

Nasze spotkanie w bibliotece w pierwszym tygodniu ferii przebiegało pod hasłem Międzynarodowego Dnia Kota. Jest to święto obchodzone corocznie 17 lutego, mające podkreślić znaczenie kotów w życiu człowieka, zwierzęta te towarzyszą ludziom od wieków. Zapoznaliśmy się z zabawnym opowiadaniem "Wesołych Świąt" z grudniowego numeru "Świerszczyka", w którym pewien bezdomny, "śmietnikowy" kot w wigilijny wieczór znalazł schronienie. Następnie wykonaliśmy w całości jadalne i słodkie portrety kotów, które bardzo się nam podobały i smakowały. Spotkaniu towarzyszyła wystawka książek o kocich bohaterach a także wystawka prac konkursowych z kotem w roli głównej.

Ferie z biblioteką 2015

Biblioteka zaorasza dzieci do udziału w zajęciach 5 i 12 lutego 2014 r., w godz. od 10:00  do 12:00.

Dzień Babci i Dziadka‏

Zbliża się święto Babć i Dziadków 21 i 22 stycznia. Trudno wyobrazić sobie nasze dzieciństwo bez Nich, bez ich opiekuńczych rąk. W związku z tą ważną datą zaprosiłam do biblioteki uczniów kl. II i III na głośne czytanie opowiadania p.t. "Komputerowy dziadek" z książki J. Krzyżanek "Dobre uczynki Cecylki Knedelek", później wysłuchaliśmy audiobooka "Dziad i baba" J. I. Kraszewskiego, które czytał Janusz Zakrzeński. Dzieci zwróciły uwagę na to, że wnuki mogą pomóc babci i dziadziowi w obsłudze komputera natomiast dziadkowie są kopalnią wiedzy, którą można wykorzystać do napisania referatu. Dobrą zabawą okazało się wykonanie śmiesznego, papierowego dziadka a na koniec podpowiedziałam dzieciom jak w prosty i tani sposób ugościć swoje babcie i dziadków w ten wyjątkowy dzień, przekładając zwykłe biszkopty domową marmoladą. Poczęstunek przepyszny!

Światowy Dzień Pluszowego Misia‏

Pluszowe misie, duże i małe, zagościły w bibliotece w dniu 29 listopada. Przedszkolaki, jak co roku, przyszły ze swoimi paniami i obowiązkowo własnymi pluszakami do biblioteki, gdzie obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Miś to najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu. Dzieci wysłuchały bajki "Czy ty też masz pluszowego misia?", chętnie odpowiadały na pytania zadawane w tej bajeczce. Nauczyły się wierszyka J. Brzechwy "Niedźwiedź", opowiadały o znanych misiach z bajek książkowych i telewizyjnych dobranocek a na zakończenie odbyła się degustacja miodku z wafelkiem, który bardzo wszystkim smakował. Na pamiątkę tegorocznego spotkania dzieci otrzymały misie na patyczku.

Targi Książki w Krakowie‏

W dniach 24 - 25 października bibliotekarze zrzeszeni w Podkarpackim Oddziale Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich mieli możliwość wzięcia udziału w zorganizowanym wyjeździe na 18. Targi Książki w Krakowie. Na stoiskach targowych prezentowało się blisko 700 wystawców. Targi Książki dają możliwość zakupu książek i otrzymania autografu od wielu znanych i poczytnych pisarzy i ilustratorów dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W ciągu tej czterodniowej imprezy z czytelnikami spotkało się aż 600 autorów : panuje niezapomniany klimat literackiego święta. Do wejścia na halę wystawienniczą ustawiały się długie kolejki "smakoszów" literatury. Nam udało się zdobyć autografy: O. Leona Knabita, Marii Ulatowskiej a dla młodzieży i dzieci Beaty Andrzejczuk, Barbary Kosmowskiej, Joanny Krzyżanek, aktorki Agnieszki Więdłochy, która czyta bajki na audiobooku, ilustratora popularnych opowiastek dla najmłodszych o świętych Łukasza Zabdyra. Serdecznie zapraszamy czytelników do bibliotek na terenie Gminy Czudec po targowe nowości!

Dobre wychowanie na co dzień‏

W dniach od 14 do 20 września obchodzono w całym kraju Tydzień Wychowania. W związku z tym zaprosiłam do biblioteki uczniów kl. II i III wraz z paniami W. Kidacką, M. Stawarz i Justyną Myrda. Zaczęliśmy od odczytania zabawnego wiersza Natalii Usenko p.t. "Opowiastka", po czym wywiązała się rozmowa jak dobre wychowanie pomaga w różnych kłopotliwych sytuacjach. Każdy przeżywał takie chwile w których nie zawsze wiadomo jak się zachować. Na początek zapoznaliśmy się z wyrażeniami savoir vivre, bon ton, kindersztuba. Dobre maniery to także umiejętność przedstawiania siebie, starszej osoby, umiejętność powitania, pożegnania i podziękowania, podania ręki. W dalszej części spotkania omówiliśmy zachowanie przy stole, prawidłowe ułożenie sztućców i nakrycie stołu. Pomocą służyły nam książki : H. Hartley "Dobre maniery. Poradnik rodzinny", J. Kamyczek "Grzeczność na co dzień" oraz archiwalne numery "Świerszczyka".

Wakacje z biblioteką‏

Nasze letnie spotkania w bibliotece odbywały się w czwartki od godz. 13.00. Uczestnicy tych zajęć mieli możliwość ciekawego spędzenia wolnych chwil wśród książek i przyjaciół i wyboru różnorodnych form aktywności. Mieliśmy możliwość zapoznania się z techniką ozdabiania metodą dekupażu i w ten sposób powstały dekoracyjne mydełka i świece. Kłosami traw i kwiatów oklejaliśmy butelki, które bardzo podobały się odwiedzającym bibliotekę czytelnikom. Dużą popularnością cieszyły się spotkania taneczne, podczas których dwie grupy popisały się oryginalną, wymyśloną przez siebie i wyćwiczoną choreografią do muzyki. Było co podziwiać ! Innym razem mieliśmy "prawie" profesjonalną sesję fotograficzną. Można było przybierać dowolne pozy i dowolnie przebierać się. Okazało się, że każdy uczestnik miał na siebie świetny pomysł. W kolejny sierpniowy czwartek zaprzyjaźnione z biblioteką studentki poprowadziły półgodzinne, wyczerpujące ćwiczenia fitness.
Tegoroczne wakacyjne spotkania miały ciekawy i urozmaicony charakter i swoją popularnością wśród bywalców udowodniły, że biblioteka może zaproponować różnorodne, kreatywne metody spędzania wolnego czasu i być skuteczną alternatywą dla komputera.

 

Nagrody biblioteki dla mistrzów czytelnictwa

Kolejny raz nagradzamy naszych najlepszych czytelników w roku szk. 2013/14. Zostali nimi : Weronika Cielak, Grzegorz Musiałek, Kamil Wałach, Jakub Drąg, Patrycja Pazdan, Martyna Ciosek, Karolina Pytko, Michał Kocurek, Julita Zaręba, Kinga Stec, Katarzyna Gawor. Gratulujemy i zapraszamy w czasie wakacji do spędzania czasu z ciekawą książką!

XIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

"Czytanie-mądra rzecz!" - pod takim hasłem świętowaliśmy XIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom 1-8 czerwca 2014. Wyrobienie nawyku czytania w dzieciństwie procentuje na całe życie a rozbudzenie zainteresowań czytelniczych u naszych dzieci to wspólna praca dla rodziny, szkoły i biblioteki. Temu służyła impreza czytelnicza na którą przybyli uczniowie kl. I-III wraz z paniami W. Kidacką i M. Stawarz. Do wspólnego czytania zaprosiliśmy logopedę p. Joannę Filipek, studentkę pedagogiki Annę Skwierz oraz rodziców p. Renatę Musiałek i p. Andrzeja Marcińca. Spotkanie rozpoczęła p. Joanna od ćwiczeń poprawiających wymowę i serii zagadek a potem przeczytała zabawny wiersz W. Chotomskiej "Kłopoty z R". W dalszej części wszyscy goście czytali po fragmencie książkę W. Piaseckiej "W poszukiwaniu szczęścia. Baśniowa biografia Andersena". Owocem naszej imprezy jest wystawka prac konkursowych "Portret Andersena" w wykonaniu uczniów kl. I-III, które można obejrzeć w bibliotece. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Biblioteka dziękuje wszystkim zaproszonym gościom za poświęcenie swojego czasu a nauczycielom za wspaniałą współpracę w roku szk. 2013/14.

Światowy Dzień Pluszowego Misia

30 listopada, już tradycyjnie, obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu do biblioteki przychodzą przedszkolaki razem ze swoimi ulubionymi maskotkami pluszowymi misiami. W tym roku dzieci przyniosły również podarunek dla biblioteki - piękne portrety misiów, które ozdobiły biblioteczną wystawkę. Podczas spotkania rozmawialiśmy o niedźwiadkach, uczyliśmy się wiersza J. Brzechwy "Niedźwiedź", śpiewaliśmy piosenki a także słuchali wiersza Cz. Janczarskiego p.t. "Naprawimy misia". Przedszkolaki znają wielu "misiowych" bohaterów z dobranocek: Misia Uszatka, Misia Paddingtona i Kubusia Puchatka, więc z zainteresowaniem obejrzały książeczki z bibliotecznej półki o misiowych przygodach.

Jan Paweł II Santo Subito‏

27 kwietnia w Watykanie odbyła się wielka uroczystość - kanonizacja naszego Wielkiego Polaka Jana Pawła II. W związku z tym świętem zaprosiłam do biblioteki uczniów kl. I i II wraz z panią W. Kidacką aby przybliżyć dzieciom sylwetkę papieża. Posłużyłam się książeczką Doroty Kozioł "Bł. Jan Paweł II ", w której autorka prostym językiem przekazuje najważniejsze fakty biografii Karola Wojtyły. Po wspólnym, głośnym przeczytaniu tekstu rozmawialiśmy o wielkiej uroczystości kanonizacyjnej, którą dzieci obejrzały w telewizji. Następnie pokolorowały obrazki ze świętym. Spotkaniu towarzyszyła wystawka książek w gablotach - tekstów homilii Jana Pawła II, Jego poezji oraz wielu biograficznych.

Spotkanie z Franklinem

23 kwietnia do przedszkolaków ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Pstrągowej zawitał żółw Franklin. Jest to bohater wielu książeczek z serii "Czytamy z Franklinem" oraz adaptacji filmowej. W spotkaniu wzięły udział również dzieci z kl. I. Po zapoznaniu się i przywitaniu z gościem dzieci wysłuchały opowiadania p.t. "Franklin sadzi drzewko". Spotkanie zbiegło się z obchodzonym 22 kwietnia Światowym Dniem Ziemi. W tym opowiadaniu Franklin dba o przyrodę poprzez posadzenie drzewka i pielęgnowaniu go przez najbliższe lata. Dzieci chętnie rozmawiały o poszanowaniu przyrody, segregowaniu śmieci w domu i najbliższym otoczeniu. Na zakończenie miłym akcentem było podarowanie dzieciom przez Franklina książeczki o ochronie przyrody i zapobieganiu pożarów w lesie p.t. "Leśny Ludek".

Wielkanocne zwyczaje w naszej miejscowości

W dniu 7 kwietnia gościłam w bibliotece przedszkolaków z pobliskiego Zespołu Szkół wraz z paniami W. Kidacką i M. Stawarz. Rozmawialiśmy o zwiastunach wiosny: ptakach, kwiatach i dzieci wysłuchały wiersza W. Chotomskiej p.t. "Bocian" z książki "Nasze ptaki". Następnie przy pomocy ilustracji z książek o tradycjach i zwyczajach polskich dostępnych w naszej bibliotece, wspólnie z dziećmi opowiedzieliśmy o zwyczaju własnoręcznego wykonania palm wielkanocnych, pisanek i kraszanek. Dzieci przypomniały sobie jakie pokarmy powinny znaleźć się w koszyczku ze święconką, po co przynosimy wodę święconą do domu oraz jak wygląda śniadanie świąteczne. Okazało się, że wszyscy oczekują lanego poniedziałku tzw "śmigusa dyngusa". Z okazji tego spotkania wielkanocny zajączek ukrył w bibliotece słodką niespodziankę w koszyczku: dzieci wytropiły wśród książek czekoladowe jajka. Przed wyjściem na spacer przedszkolaki wysłuchały jeszcze bajeczki "Żabie drogi" M. Kaliszewskiej.

Walentynki w bibliotece

Walentynki są wspaniałą okazją do wyrażania swojej sympatii do innych. W związku z tym świętem w bibliotece gościliśmy najmłodszych uczniów Zespołu Szkół w Pstrągowej wraz z panią W. Kidacką. Najpierw dzieci wysłuchały opowiadania o tym jaka przygoda spotkała w tym dniu sympatycznego żółwia Franklina w książce S. Jennings p.t. "Franklin i walentynki". Potem starały się jak najpiękniej udekorować swoją walentynkę dla mamy, taty, siostry, kolegi lub koleżanki. Okazało się, że własnoręczne wykonanie walentynki daje dużo, dużo satysfakcji.

Ferie 2014

Dobiegły końca styczniowe ferie i zakończyły się nasze spotkania na zajęciach plastyczno-praktycznych w bibliotece, które odbywały się dwa razy w tygodniu. Z okazji Dnia Babci wykonaliśmy słodkie, cukierkowo-krepinowe bukiety, następnym razem pilnie nawijaliśmy włóczkę na szpilki z której po odpowiednim usztywnieniu powstawały błyszczące gwiazdki. Bardzo trudnym zadaniem okazało się skręcanie krepiny z której wyczarowaliśmy piękne róże: ułożone w koszyczkach budzą zachwyt naszych czytelników. Podczas ostatnich zajęć z kolorowego bristolu wycinaliśmy i sklejali tacki na "małe co nieco". Inspiracje do zajęć czerpaliśmy z czasopisma dla dzieci "Świerszczyk" oraz z internetu. Dla urozmaicenia organizowaliśmy turnieje gry w kręgle, zabawę ruchową z tabliczką czekolady oraz głośne czytanie żartów "Koszmarnego Karolka".

Ferie z Biblioteką

Biblioteka publiczna w Pstrągowej zaprasza dzieci w czasie ferii we wtorki i czwartki od godziny 13:00 do godziny 15:00 na zajęcia plastyczne, gry, konkursy, zabawy!
 

2013 - Rok Tuwima

Dobiegł końca ogłoszony przez Sejm RP Rok Tuwima, obchodzony w związku z przypadającymi rocznicami : 100 lat od poetyckiego debiutu oraz 60 rocznica śmierci poety w dniu 27 grudnia. Wszyscy znamy wiersze Tuwima. Kilka pokoleń wychowało się na "Lokomotywie", "Rzepce", "Słoniu Trąbalskim" i wielu, wielu innych utworach. Z tej okazji gościliśmy w bibliotece publicznej uczniów kl. I-III obydwu szkół w Pstrągowej, wraz z paniami B. Fąfarą,W. Kidacką, M. Stawarz, M. Środoń, B. Szpakowską, które przygotowały dzieci do recytacji i inscenizację wierszy. Podczas poranku poetyckiego indywidualnie wystąpiły : Agnieszka Nieroda "Zosia Samosia", Madzia Stanek "Pan Hilary", Eliza Jeż i Julia Kidacka "Jeż", Basia Skwierz "Okulary", Kamil Górka "Murzynek Bambo", Kornelia Ciosek "Okulary", Madzia Arciszewska "Rzeczka" i Julia Stec "Dwa wiatry". Z kolei w inscenizacji "Rzepki" wystąpili uczniowie kl.III , "Lokomotywy" kl.I i II Zespołu Szkół w Pstrągowej. Występom towarzyszyła wystawa prac plastycznych "Ilustracja do wierszy Tuwima" w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 2. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki. Biblioteka składa serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom, nauczycielom, gościom oraz rodzicom za pomoc w przygotowaniu imprezy.

Dzień Pluszowego Misia u przedszkolaków w Pstrągowej

Każdego roku, w listopadzie, przedszkolaki obchodzą Światowy Dzień Pluszowego Misia. Jest to okazja do świetnej zabawy oraz promocji czytelnictwa. Dzieci przynoszą swoje misiowe maskotki, rozmawiają o ulubionych bohaterach telewizyjnych dobranocek a bibliotekarka zapoznaje ich z kolorowymi bajeczkami o misiach. W zajęciach wzięły udział przedszkolaki z obydwu szkół w Pstrągowej: 26 listopada dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie kl.I Szkoły Podstawowej Nr 2 w Pstrągowej, natomiast 28 listopada przedszkolaki z Zespołu Szkół w Pstrągowej. W tym roku przybliżyłam dzieciom postaci misiów : Paddingtona , który przyleciał do Londynu z dalekiego Peru oraz Misia Remisia, który musiał nosić okulary.

Maria Kownacka i jej książki o zwierzętach

"Radości w szkole powinno być zawsze więcej niż kłopotów i smutku" - tak mawiała Maria Kownacka, autorka "Plastusiowego pamiętnika", "Kajtkowych przygód" i innych opowiadań dla dzieci. Twórczość tej pisarki przybliżyłam uczniom kl. III, którzy 19 listopada odwiedzili bibliotekę z panią W. Kidacką. Maria Kownacka pracowała jako nauczycielka, w czasie wojny prowadziła tajne nauczanie, pisała na łamach "Płomyka", była bibliotekarką oraz prekursorką supełków i pacynek : w odwiedziny do dzieci szkolnych brała ze sobą kukiełkę Plastusia, co ułatwiało jej kontakt z dziećmi. Warto było wzbudzić u dzieci zainteresowanie tą pisarką i na nowo odkryć jej książki, które niestety zginęły z kanonu lektur szkolnych a dostarczają wiadomości o przyrodzie, o jej ochronie i o ekologii.

Sposób na wakacyjną nudę w bibliotece!

Koniec wakacji zbliża się nieuchronnie, nadszedł więc czas podsumowania naszych zajęć. Odbywały się one w lipcu, pod hasłem "Sposób na wakacyjną nudę". W spotkaniach czwartkowych wzięło udział 19 dzieci, wśród nich byli wakacjusze, którzy przyjechali do rodziny i zawitali do naszej biblioteki aby zapoznać się z rówieśnikami i ciekawie spędzić czas. Dużą pomysłowością i wyobraźnią popisały się dzieci wykonując różnobarwne mandale z nasion i makaronu. Dla urozmaicenia zajęć biblioteka zakupiła nowe gry: piłkarzyki, szachy, mini-kalambury, quiz przyrodniczo-geograficzny oraz kręgle, toteż w przerwach zajęć plastycznych dzieci chętnie z nich korzystały. Pogoda dopisywała, więc można było wyjść na parking przy bibliotece i kolorową kredą namalować swój autograf. W upały bardzo orzeźwiała nas sałatka owocowa, którą wspólnym wysiłkiem zrobiły starsze dzieci. Na letnie wieczory postanowiliśmy wykonać kolorowe lampiony. Okazało się, że z prostych i dostępnych materiałów można samemu zrobić lampion - miły akcent dodający uroku wieczornemu grillowaniu. Na zajęciach plastycznych dzielnie wycinaliśmy i kleili wesołe żabki i błyszczące nocne nietoperze a z plasteliny i kamyczków powstawały tzw. "kamyczaki", śmieszne stworki. Kto szybciej uporał się z pracą rozwiązywał zagadki ze "Świerszczyka" pod hasłem "Kto zagadki ładnie zgadnie, tego nuda nie dopadnie!". Na zakończenie wakacji wszyscy uczestnicy zajęć otrzymali drobne upominki.

Nagrody dla najaktywniejszych czytelników roku 2012/2013

28 czerwca w bibliotece gościliśmy najaktywniejszych czytelników roku szkolnego 2012/2013. Są to : kl. I Jakub Drąg i Kamil Wałach, kl. II Martyna Ciosek, Karolina Pytko, Patrycja Pazdan, Dawid Szypuła, kl. III Piotr Noga, Patryk Fąfara, Kinga Stec, kl.IV Oliwia Filip i Katarzyna Gawor, kl. V Magdalena Czarnik i Aneta Jasion, kl. VI Julia Filip i Barbara Nieroda. Wiemy, że czytanie trzeba polubić, nikogo nie zmusi się do niego siłą a biegłość w czytaniu i nawyk sięgania po książki czynią młodego człowieka zdolnym do dalszej nauki, tym bardziej cieszy fakt, że mamy takich uczniów w Zespole Szkół w Pstrągowej. Naszym czytelnikom życzymy udanych wakacji z mądrą książką w ręce w wolnych chwilach.

Wakacje w bibliotece!

Sposób na wakacyjną nudę !!!
Zapraszamy naszych młodych czytelników
do biblioteki.
W programie zajęcia plastyczne, gry, zabawy, kalambury.
Rozpoczęcie od godziny 13:00
w każdy czwartek lipca.
 

Pobierz plakat

Smok Novuś zawitał znów w Pstragowej!

24 czerwca sympatyczny smok Novuś odwiedził przedszkolaków i uczniów kl. I szkoły podstawowej nr 2 w Pstrągowej. Dzieci przywitały gościa i wysłuchały "Bajki o smoku Novusiu", którą napisał Wiesław Drabik. Smok okazał się wielbicielem książek, w przeciwieństwie do innych, znanych dzieciom smoków z literatury dziecięcej. Dzieci opowiedziały bajki o Bazyliszku, Hydrze, której odrastały głowy i o smoku wawelskim, którego jamę obejrzały będąc na wycieczce w Krakowie. Smok Novuś z zainteresowaniem obejrzał wystawkę prac plastycznych -smoków wykonanych techniką origami. Na zakończenie Novuś zachęcił dzieci do odwiedzania księgarń Nova a także biblioteki publicznej podczas zbliżających się wakacji. Na nudę dobra książka ! Następnie smok udał się do biblioteki publicznej, gdzie czekały na niego dzieciaki z przedszkola przy Zespole Szkół w Pstrągowej.

X Ogólnopolski Tydzień Bibliotek 8 - 15 Maja 2013

Corocznie w maju biblioteki publiczne obchodzą swoje święto - Tydzień Bibliotek. Tegoroczne hasło Tygodnia Bibliotek to "Biblioteka, jako przestrzeń dla kreatywnych". Biblioteki poprzez różne formy promocji książki zachęcają do odwiedzania swojej siedziby i korzystania ze zbiorów. Filia biblioteczna w Pstrągowej zaprosiła przedszkolaków do zabawy z książką. Najpierw głośno czytaliśmy przygody "Krasnalka Gapcio" W. Badalskiej, wspólnie rozwiązując zagadki na każdej stronie bajeczki, następnie dzieci brały udział w zabawach ruchowych np. podróż z książką na głowie krętą ścieżką i prawie niemożliwe wówczas utrzymanie równowagi. Przedszkolaki chętnie zgłaszały się do podawania rozwiązań zagadek literackich, za które biblioteka przygotowała słodkie nagrody. Dzieci zainteresowały się wydawanymi obecnie książeczkami - zabawkami, które gromadzi biblioteka z myślą o najmłodszych czytelnikach : seria "Książeczki z szablonami"," Liczymy z lwem Supełkiem", "Pojazdy". Uczestniczenie dzieci w takich zajęciach sprawia, że w wieku szkolnym chętnie stają się czytelnikami biblioteki i przeżywają swoje pierwsze przygody z literaturą.

Bajki Fredry wciąż żywe

W dniu 29 kwietnia do biblioteki przybyli uczniowie kl. I oraz III wraz z paniami W. Kidacką i B. Ziobro-Piterą. Okazją do spotkania były obchody 220. rocznicy urodzin pisarza Aleksandra Fredry. Dzieci przygotowały inscenizację wiersza "Paweł i Gaweł", następnie czytaliśmy głośno inne wiersze Fredry : "Dwa koguty", "Małpa w kąpieli", "Osiołkowi w żłoby dano". Spotkaniu towarzyszyła wystawka książek A. Fredry.

Ferie z biblioteką

Jak co roku podczas ferii, biblioteka publiczna w Pstrągowej organizuje dla młodych czytelników ciekawe zajęcia plastyczne i ruchowe, oczywiście w tle z książką. Na Dzień Zakochanych dzieci przygotowały piękne papierowe koszyczki z serduszkami, do których można było włożyć słodki podarunek. Miłym akcentem tego święta była prezentacja wiersza p.t. "Dzień Zakochanych", który napisała i recytowała Martyna, oczywiście otrzymała gromkie brawa. Innym razem dzieci wycinały śniegowe płatki z bibułkowych serwetek : powstawały bardzo ciekawe wzory, później dekorowały owocami słodkie kanapki. Z okazji Światowego Dnia Kota wspólnie wytropiliśmy wszystkie książki o kotach, które dzieci ułożyły na wystawce a potem wykonały papierowego kota. Podczas pracy wymyśliły treść opowiadania "Kocia noc w bibliotece", które zostało zapisane i zilustrowane. W trakcie ostatniego spotkania łamaliśmy języki na próbie szybkiego wypowiadania trudnych zdań, ponieważ w tym dniu obchodziliśmy Dzień Języka Polskiego. Dzieci chętnie bawiły się w kalambury, ciuciubabkę, odbyły się zawody w jedzeniu czekolady nożem i widelcem, i inne mini konkursy. Wszystkie zajęcia sprawiły nam dużo radości, niestety nadszedł koniec ferii i trzeba pójść do szkoły, zostały miłe wspomnienia.

100 rocznica śmierci Władysława Bełzy

29 stycznia przypada 100 rocznica śmierci Władysława Bełzy, nazywanego piewcą polskości, autora "Katechizmu Polskiego Dziecka". Z tej okazji, 6 lutego, gościliśmy w bibliotece uczniów kl. III i I Zespołu Szkół w Pstrągowej z wychowawcą, panią W. Kidacką. Uczniowie poszukiwali informacji o pisarzu w encyklopediach, słownikach i leksykonach, uczyli się korzystać z katalogu alfabetycznego. Wspólnie czytaliśmy patriotyczne wiersze W. Bełzy a na koniec wszyscy deklamowali znany od przedszkola utwór "Kto ty jesteś ? Polak mały". W. Bełza został pochowany w alei zasłużonych na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie.

"Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat"

W tym roku mija 70. rocznica śmierci Janusza Korczaka i 100. założenia przez niego Domu Sierot w Warszawie. Korczak, z zawodu lekarz, z zamiłowania pedagog i psycholog, człowiek o nieprzeciętnej indywidualności i wielkim sercu, całe życie poświęcił sprawom dziecka i walce o właściwe metody jego wychowania. Zginął w obozie zagłady w Treblince razem ze swymi wychowankami w 1942 r.
Sejm Rzeczpospolitej Polskiej, mając na uwadze jego dokonania, ogłosił rok 2012 Rokiem Korczaka. Wpisując się w kalendarz obchodów tego święta, Gminne Biblioteki Publiczne Filie w Nowej Wsi oraz Pstrągowej, ogłosiły dla uczniów klas V-VI szkół podstawowych, konkurs pięknego czytania wybranego fragmentu powieści Janusza Korczaka oraz konkurs plastyczny - Portret Korczaka, wykonany dowolną techniką plastyczną. Eliminacje do konkursu pięknego czytania odbyły się na etapie szkolnym, w ich wyniku do drugiego etapu zakwalifikowało się łącznie 24 uczniów. W dniu 22 listopada w Bibliotece Publicznej Filia Pstrągowa odbyło się finałowe przesłuchanie uczestników. W skład jury konkursowego weszli : dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Czudcu pani Elżbieta Kocurek, nauczyciele poloniści, panie Magdalena Krok SP Nowa Wieś i Dominika Stec SP Nr 2 w Pstrągowej, pedagog Zespołu Szkół w Pstrągowej pani Marta Środoń oraz bibliotekarze filii, gospodarze spotkania, Wiesława Gierlak i Anna Banaś. Uczniowie czytali fragmenty następujących powieści Korczaka : "Król Maciuś Pierwszy", "Król Maciuś na wyspie bezludnej", "Kajtuś Czarodziej" i dzięki pomocy swoich nauczycieli polonistów byli wspaniale przygotowani.
Tytuł MISTRZA PIĘKNEGO CZYTANIA jury nadało Franciszkowi Krupie z Nowej Wsi. Kolejni laureaci to : Dominika Jacek SP Nowa Wieś I miejsce, II miejsce Mateusz Drozd SP Nr 2 w Pstrągowej, III miejsce Barbara Nieroda Zespół Szkół w Pstrągowej. Trzy wyróżnienia otrzymały Katarzyna Koszarska Zespół Szkół w Pstrągowej, Karolina Jamróg SP NR 2 w Pstrągowej, Zuzanna Marciniec SP Nowa Wieś.
Na konkurs plastyczny wpłynęło 11 prac, z których jury nagrodziło : I miejsce Karolina Jamróg SP NR 2 w Pstrągowej, II miejsce Katarzyna Dral SP Nowa Wieś, III miejsce równorzędnie Przemysław Łabaj SP Nr 2 i Diana Barć SP Nowa Wieś. Wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe. Piękne prace plastyczne można będzie obejrzeć podczas pokonkursowej wystawy w Gminnej Bibliotece Publicznej w Czudcu. Biblioteki Publiczne składają serdeczne podziękowania za pomoc w realizacji konkursu polonistom Magdalenie Krok, Dominice Stec, Anecie Staszczuk oraz dyrektorom szkół paniom Teresie Dyrkacz, Nataszy Kuli i Agnieszce Lesiak.
 

Międzynarodowy Dzień Zwierząt i Dzień Kundelka w bibliotece

26 października zaproszenie do biblioteki przyjęli uczniowie kl.I z panią Barbarą Ziobro-Piterą. Okazją do spotkania były obchodzone w tym miesiącu święta: 4.10. Międzynarodowy Dzień Zwierząt i 25.10 Dzień Kundelka. Dzieci ciekawie opowiadały o swoich czworonożnych pupilach, opiece nad nimi, wymieniały znane bajki i filmy w których bohaterami są psy, poznały różne rasy. Następnie wysłuchały opowiadania z czasopisma Victor Junior o bezmyślnym wyrzucaniu psów podczas wyjazdów na wakacje a później rysowały pieski przy pomocy szablonów z książeczki "Słodkie szczeniaczki". Spotkaniu towarzyszyła wystawa bajeczek, opowiadań i książek popularno-naukowych dla dzieci związanych z tą tematyką.

Dzień Głośnego Czytania

W słoneczny poranek 28 września do biblioteki przybyli uczniowie kl. II i III wraz z paniami W. Kidacką oraz M. Środoń. Okazją do spotkania był obchodzony corocznie Dzień Głośnego Czytania. Korzyści płynące z czytania dzieciom są niezaprzeczalne, ponieważ czytanie rozwija wyobraźnię dziecka, wzbogaca słownictwo, kształtuje pozytywne postawy i zachowania. Do głośnego czytania zaprosiliśmy panią Jadwigę Gątarską, pielęgniarkę tutejszego Ośrodka Zdrowia. Spotkanie odbywało się pod hasłem ochrony przed jesiennym przeziębieniem i chorobami. Nasz sympatyczny gość przeczytał opowiadanie "Chore kotki" W. Drabika następnie bibliotekarka A. Banaś przeczytała "Chory kotek"
S. Jachowicza, pani M. Środoń opowiadanie "List do chorej mamy". W trakcie czytania wywiązała się rozmowa na temat zapobiegania przeziębieniom i innym chorobom, konieczności ubierania ciepłego okrycia podczas jesiennej szarugi i ewentualnego przyjmowania leków przepisanych przez lekarza. Chętne dzieci popisały się pięknym czytaniem opowiadania "Martynka jest chora". Następnie przeszliśmy do pomieszczenia z wypożyczalnią i przy stolikach uczniowie rozwiązywali "Świerszczykowe" zagadki, rebusy i krzyżówki o służbie zdrowia, popijając herbatę z sokiem żurawinowym. Na koniec pani Jadzia przygotowała słodki poczęstunek i życzyła dzieciom dużo zdrowia. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej, radosnej atmosferze.
 

Janusz Korczak - wyszukiwanie informacji o pisarzu

W dniu 27.09.2012 bibliotekę odwiedzili uczniowie kl. I gimnazjum wraz z panią Barbarą Pilarz. Zapoznali się z rozmieszczeniem zbiorów bibliotecznych, z katalogami alfabetycznym i rzeczowym. W związku z obchodzonym Rokiem Korczaka (pisarz, pedagog, wychowawca) młodzież poszukiwała literatury podmiotowej i przedmiotowej związanej z tą postacią. Najpierw z "Encyklopedii Szkolnej Język Polski Gimnazjum" odczytaliśmy informacje zawarte pod hasłem Korczak, następnie w katalogu alfabetycznym dla dzieci sprawdziliśmy jakie powieści i opowiadania tego autora znajdują się w bibliotece i odszukaliśmy je na półce. Z kolei w katalogu rzeczowym w dziale 929 A/Z uczniowie odszukali karty katalogowe książek - biografii Korczaka i również pokazali na półce te książki. Na zakończenie młodzież zapoznała się z katalogiem elektronicznym Libra, w którym również sprawdziliśmy jakie książki Korczaka posiada tutejsza biblioteka.

Lato z biblioteką

Podczas tegorocznej akcji Wakacje z biblioteką filia w Pstrągowej zaproponowała młodym czytelnikom ciekawe formy zajęć plastycznych, literackich i ruchowych. W każdy czwartek o godz. 13. 30 dzieci spotykały się w pomieszczeniach biblioteki. Na pierwszym spotkaniu powstało piękne akwarium z rybkami i innymi stworzeniami z głębin morskich, a na talerzykach jednorazowych dzieci wyczarowały piękne pejzaże. Bardzo dużą frekwencją cieszył się wakacyjny pokaz mody, kiedy to "wielki świat mody" Mediolanu i "czerwony dywan" Cannes zagościł w bibliotece. Okazuje się, że piękne obrazki mogą powstać nie tylko na papierze, ale również na parkingu przed biblioteką, namalowane kolorową kredą. Niestety nocna burza uniemożliwiła podziwianie przez innych czytelników twórczości malarskiej dzieciaków, bo rysunki zostały zmyte. Innym razem ze zwykłego makaronu wyczarowały piękną biżuterię-kolorowe bransoletki. Na dużym arkuszu szarego papieru powstawały postaci bajkowe : Bolki, Lolki, Smerfusie, Strach Kątnik i inne. Podczas zajęć kroiliśmy owoce i powstawała kolorowa, smaczna sałatka, która była miłym dodatkiem w przerwie zabawy. Hasło ostatniego spotkania "Strachy na lachy" nawiązywało do wielu zjaw, duchów i białych dam opisywanych w literaturze dla dzieci. W tym dniu należało się przebrać za taką postać. Królowały miotły czarownic ozdobione wstążkami, każdy uczestnik zabawy nie odmówił sobie zdjęcia z miotłą. Wakacje dobiegły końca, mamy nadzieję, że miłe wrażenia z zabaw na długo zostaną w pamięci.
 

"Koszmarny Karolek"

"Koszmarny Karolek" i my - pod takim hasłem w dniu 25 czerwca odbył się konkurs pięknego czytania wybranego fragmentu z serii książek F. Simon o niegrzecznym Karolku. Do konkursowych zmagań z tekstem zgłosiło się pięcioro szóstoklasistów, którzy przybyli do biblioteki z panią Anetą Staszczuk. Po ustaleniu kolejności czytania, kolejno zajmowali miejsce na bibliotecznej kanapie a my wsłuchiwaliśmy się w ten pełen humoru tekst raz po raz wybuchając śmiechem. Na koniec zgodnie ustaliliśmy, że zwycięzcą konkursu został Krzysztof Marciniec, który pięknie przeczytał rozdział pod tytułem"Koszmarny Karolek i komputer". Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody książkowe a zwycięzca dodatkowo dyplom. Wszystkim dzieciakom życzymy kolorowych wakacji najlepiej z książkami o "Koszmarnym Karolku"!
 

Wakacje w Bibliotece 2012

Zapraszamy do udziału w zajęciach dla dzieci wtorki i czwartki od godz. 11.00 w programie:
 

- konkursy

- głośne czytanie

- podróże po literaturze zagadki

- rebusy "umysł trenuję i od myślenia się nie wymiguję"

- gry i zabawy integracyjne
 

Spotkanie z pisarką Lidią Miś

W dniu 11 czerwca 2012 w bibliotece publicznej gościliśmy pisarkę panią Lidię Miś. Na spotkanie przybyli uczniowie klas I, II, III wraz z wych. paniami W. Kidacką, M. Stawarz i M. Środoń. Lidia Miś jest autorką książek dla dzieci :
"Odwiedzając czarownice"- za którą w 2004 r. otrzymała nagrodę Związku Literatów Polskich za najlepszy debiut prozatorski, a 25 marca 2012 r. na podstawie tej książki odbyła się prapremiera sztuki na Zamku Książ w inscenizacji teatru William-Es, " Serce lasu", "Opowieści biblijne dziadzia Józefa": pisane na podstawie własnych przeżyć autorki i wspomnień z dzieciństwa. W trakcie spotkania pani Lidia przybliżyła słuchaczom fabułę książek o czarownicach i o mieszkańcach lasu- elfach, trollach, nimfach, oraz o postaciach biblijnych. Chętnie odpowiadała na zadawane pytania i obdarowała dzieci pięknymi zakładkami na których umieściła swój autograf. Na koniec spotkania uczniowie wręczyli kwiaty i laurkę z życzeniami dalszych sukcesów na niwie literackiej i ustawili się do pamiątkowego zdjęcia z pisarką. Biblioteka składa serdeczne podziękowania Pani Dyrektor oraz nauczycielom Zespołu Szkół w Pstrągowej za współpracę w roku szkolnym 2011/2012.
 

100 urodziny Pszczółki Mai

W dniach 16 i 23 maja świętowaliśmy w naszej bibliotece 100 urodziny Pszczółki Mai. Opowieść o sympatycznej Mai równo sto lat temu w 1912 roku napisał Niemiec Waldemar Bonsels, a filmowa adaptacja znana jest od 1975r. Uczniowie kl. I i II wysłuchali fragmentu książki "Pszczółka Maja i jej przygody", którą czytały panie M. Środoń, W. Kidacka i A. Banaś. Następnie ciekawie toczyła się rozmowa o bohaterach , ponieważ dzieci znają bajkę z dobranocki w tv a potem wymalowały kolorowanki przedstawiające Maję, Gucia, Filipa i inne postaci bajkowe, które teraz zdobią biblioteczną wystawkę. Dużo radości sprawiła dzieciakom rywalizacja w konkursach np. należało z zawiązanymi oczami włożyć miód do słoika, zakręcić go i nalepić napis z prawidłową, bezbłędną nazwą miodu a wszystko na czas. Dzieci tkały również pajęczynę Tekli a później uwalniały z niej ofiarę. Nasz kolorowy dywan zamienił się w łąkę, po której fruwały pszczółki Maje i trutnie Gucie w poszukiwaniu miodu, pszczółki próbowały również użądlić balon, który po zetknięciu z żądłem-igłą głośno pękał. O cyklu życiowym pszczół i ich pożyteczności poszukiwaliśmy informacji w dostępnych w bibliotece książkach : "Atlas owadów polskich" oraz "Świat owadów". Impreza przebiegła w miłej atmosferze a zawarte w książce 100 lat temu spostrzeżenia są wciąż aktualne bo dotyczą kultury bycia w swoim środowisku.

Smok Novuś w bibliotece w Pstrągowej

27 kwietnia do naszej biblioteki zawitał smok Novuś, bohater bajeczki Wiesława Drabika. Novuś to sympatyczny, różowy smok, który mieszka w księgarni Nova i bardzo lubi książki. Na spotkanie zaprosiliśmy dzieci z kl."0" oraz przedszkola przy Zespole Szkół w Pstrągowej wraz z paniami B. Brzezińską, M. Fąfarą i M. Szczepan. Po przywitaniu gościa wysłuchaliśmy bajeczki o smoku, którą czytała pani z księgarni Nova w Strzyżowie a potem Novuś z zainteresowaniem obejrzał prace plastyczne przedstawiające smoki wykonane przez przedszkolaki. Wszystkie dzieci zostały nagrodzone drobnymi upominkami i później chętnie bawiły się ze smokiem. Wizyta Novusia na pewno długo zostanie w pamięci dzieciaków a biblioteka składa serdeczne podziękowania Księgarni Nova w Strzyżowie za przybliżenie w ciekawy sposób świata bajek.

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

2 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Jest to świetna okazja do nagrodzenia naszych najlepszych młodych czytelników : Dawida Szypułę kl. I i Anetę Jasion kl. IV Zespołu Szkół w Pstrągowej. Nagrody, piękne kalendarze z bohaterami książek dla dzieci, Reksiem i Martynką, oraz zakładki i naklejki ufundowała księgarnia Nova w Rzeszowie przy ul. Kościuszki, której biblioteka składa podziękowania.

Ferie w Bibliotece

Pomimo tęgich mrozów czytelnicy biblioteki w Pstrągowej chętnie brali udział w zajęciach organizowanych przez filię. Podczas spotkań dzieci wykonywały gwiazdy z papieru złożone z sześciu elementów, maski karnawałowe, pachnące woreczki, w których znajdowały się plasterki suszonych pomarańczy i goździki. Zajęcia rozpoczynaliśmy od gorącej herbaty z cytryną a później już rozgrzewała nas atmosfera w bibliotece i zabawy ruchowe. Na zakończenie ferii biblioteka przygotowała uczestnikom niespodziankę w postaci różnorodnych nagród w zależności od szczęścia w losowaniu i poczęstunek pizzą-akurat przypadał Międzynarodowy Dzień Pizzy. Humory dopisywały i żal było, że ferie dobiegły końca. Biblioteka dziękuje mamom, paniom Bożenie i Dagmarze za pomoc w przeprowadzeniu zajęć.

Ferie z biblioteką

Biblioteka w Pstrągowej organizuje w wtorki i czwartki 30 stycznia – do 10 lutego 2012 r.

 

W programie:

 

- gry

- zabawy

- rebusy

- rozwiązywanie krzyżówek

- konkurs na najlepszy dowcip

- Zgaduj zgadule smoka obiboka

- konkursy

- zajęcia plastyczne
 

Poetycki Świat Czesława Miłosza - konkurs poetycki

20 grudnia 2011 roku w bibliotece publicznej odbył się konkurs recytatorski poezji Czesława Miłosza. Do konkursu zgłosiło się 13 uczennic kl. I gimnazjum w Pstrągowej, przygotowanych przez p. Barbarę Pilarz. W skład jury konkursowego weszły : p. Elżbieta Kocurek dyrektor GBP w Czudcu, p. Marta Środoń, pedagog Zespołu Szkół w Pstrągowej i Anna Banaś bibliotekarz Filii Pstrągowa. Jury oraz publiczność , którą stanowili uczniowie obydwu klas pierwszych gimnazjum, wysłuchali referatów na temat Nagrody Nobla oraz życia i twórczości Cz. Miłosza wygłoszonych przez ucz. Dorotę Haligowską i Arkadiusza Jawora. Następnie rozpoczęły się konkursowe recytacje. Po wysłuchaniu uczestników jury naradziło się i postanowiło nagrodzić dyplomami i nagrodami książkowymi następujące osoby : I miejsce Beata Półchłopek, II miejsce Katarzyna Nieroda, oraz dwa równorzędne III miejsca Krystyna Stec i Klaudia Szela. Wręczenie nagród odbyło się w Zespole Szkół w Pstrągowej podczas jasełkowych występów.Pozostali uczestnicy otrzymali słodkie nagrody.

 

Gratulujemy zwycięzcom!

Spotkanie z Tomkiem Michniewiczem

W dniu 14 grudnia 2011 sieć księgarń NOVA w Rzeszowie zorganizowała w Tetrze Maska spotkanie z Tomkiem Michniewiczem, dziennikarzem, fotografem, autorem książki o poszukiwaczach skarbów: szalonych naukowcach i ekscentrycznych milionerach, ryzykantach, złodziejach i oszustach. Autor wprowadza nas w ich świat - pełen zatopionych galeonów, hiszpańskiego złota, śmiertelnych pułapek". Z radością informujemy naszych czytelników, że Gminna Biblioteka Publiczna w Czudcu i Filia w Pstrągowej są w posiadaniu książek z autografem autora p.t. "Gorączka. W świecie poszukiwaczy skarbów." Warto przeczytać- zapraszamy do wypożyczania!

 

Światowy Dzień Pluszowego Misia

1 grudnia bibliotekę odwiedzili uczniowie kl."0" oraz przedszkolaki wraz z panią Barbarą Brzezińską. Okazją do spotkania było obchodzone już od wielu lat Święto Pluszowych Misiów. Dzieci przyniosły swoje przytulanki, zapoznały się z bajeczkami o misiach i wymieniły misie znane z dobranocek. Najbardziej lubianym i znanym okazał się Kubuś Puchatek więc na balonikach rysowały portret tego bohatera a następnie skosztowały miodku z herbatnikiem. Dobrą zabawą okazało się narysowanie misia na kartce papieru mając zasłonięte oczy. Dzieci wysłuchały bajki "Złotowłosa i trzy misie", którą przeczytała pani Basia Brzezińska. Na pamiątkę spotkania otrzymały papierowe misie na patyczku z zaproszeniem do korzystania ze zbiorów biblioteki.

Lekcja Biblioteczna - Czesław Miłosz

W dniu 8 listopada 2011 r. biblioteka zaprosiła kl.V wraz z wych. panią Barbara Ziobro - Piterą na lekcję biblioteczną. Tematem zajęć było poszukiwanie informacji o Czesławie Miłoszu w różnych źródłach : katalogi biblioteczne, słowniki, encyklopedie. Uczniowie pracowali w grupach i odpowiadali na postawione pytania dotyczące życia i twórczości noblisty. Na zakończenie odrysowali swoje dłonie na arkuszu papieru i wpisali w środku tytuły wierszy poety, wyszukane w zbiorkach poezji dostępnych w naszej bibliotece. Lekcja miała zwrócić uwagę na obchodzony w Polsce Rok Czesława Miłosza.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

29 września Filia w Pstrągowej włączyła się w Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, ogłoszony po raz pierwszy w 2001 roku przez Polską Izbę Książki. Do biblioteki przybyli uczniowie kl.I wraz z wych. p. Marią Środoń oraz p. Lilla Stanek i uczennice kl. V Julia Filip i Klaudia Kut.
Założeniem tego spotkania było skojarzenie biblioteki ze słowem pisanym czyli książeczkami ale również ze smakiem łakoci. W związku z tym podczas czytania przez p. Lillę opowiadania "O toruńskich piernikach" dzieci kosztowały pierniczki, następnie wysłuchały wiersza D. Wawiłow "Zapach czekolady" i delektowały się smakiem gorącej czekolady. Zapoznaliśmy uczniów z czasopismem Świerszczyk, z którego opowiadanie o przygodach zabawnego świerszczyka przeczytała p. Maria Środoń. Z dużym zainteresowaniem pierwszaków spotkała się baśń "Królowa Śniegu", której fragment przeczytała Julia Filip a także zabawna książeczka "Liczymy z lwem Supełkiem",zaprezentowana przez Klaudię Kut. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze a pierwszaki przychodzą z rodzicami zapisać się do biblioteki.

 

GBP Filia w Pstrągowej
 

WAKACJE Z KSIĄŻKĄ I NIE TYLKO!

Wakacje dobiegły końca i nasze czwartkowe spotkania z młodymi czytelnikami również. Odbywały się pod hasłem WAKACJE Z KSIĄŻKĄ I NIE TYLKO ! Hasło obrazowało różnorodność zajęć w bibliotece. Tradycyjnie miały miejsce zajęcia plastyczno-manualne : *wykonywanie z bibuły morskich zwierzątek i stworków; z kamyczków i plasteliny ludzików-"kamyczaków" ; z bristolu, bibuły i kłosów zbóż-sierpniowych słoneczek. Do tych zajęć inspirowaliśmy się czasopismami Świerszczyk i Mały Artysta.
Kulinarne zajęcia w bibliotece to praca zespołowa przy wykonaniu sałatki owocowej i koreczków a następnie degustacja wyrobów.
Podczas wakacji dzieci zbierały liście i kwiaty roślin, z których po zasuszeniu powstał piękny, gruby zielnik.
Na zakończenie odbył się POKAZ MODY WAKACYJNEJ: w modeli i modelki wcielili się czytelnicy, którzy przynieśli kolorowe stroje i kilkakrotnie przebierali się i demonstrowali pomysłowe zestawy ubrań. Humory dopisywały i chętnie maszerowało się po czerwonym, bibliotecznym dywanie. Podczas rozmów przy poczęstunku (niezawodna pizza) okazało się, że żal lata i dobiegających końca wakacji i spotkań w takiej fajnej bibliotece !
 

Udział w Targach Książki w Nicei - lipiec 2011

Targi Książki w Nicei (Francja) to ciekawe doświadczenie zawodowe, a wspólne zdjęcie z Olympią Alberti pisarką francuską podczas targów w Nicei pozostanie miłym wspomnieniem. Pani Alberti promowała swoją najnowszą powieść "Lamour dans l'ame", dotyczącą II wojny światowej i wstrząsających wspomnień głównej bohaterki książki z Auschwitz książka poświęcona pamięci ofiar holokaustu. Dla nas Polaków Oświęcim to wspomnienie największego cmentarzyska, które upamiętnia pamięć o ofiarach różnych narodowości i wszystkich więźniach holokaustu.
 

Wakacje z książką i nie tylko!

Gminna Biblioteka Publiczna filia w Pstrągowej zaprasza na wakacyjne spotkania z książką i nie tylko:)

 

Spotkania odbywać się bedą w czwartki:

 

W programie: (zajęcia plastyczne, rebusy)

 

 • 30.06 - Wykonywanie morskich zwierzątek z papieru, bibuły i innych materiałów,
 • 07.07 - Kolorowe koreczki, sałatka na słodko - kulinarne spotkania i - konsumpcja,
 • 14.07 - Zajęcia plastyczne/wykorzystanie czasopism "Mały Artysta",
 • 21.07 - Zajęcia plastyczne/wykorzystanie czasopism "Mały Artysta",
 • 18.08 - Zabawa wakacyjna „Pokaz mody na wakacje”

 

Konkurs na najciekawszy, kolorowy strój letni, poczęstunek!

Zapraszamy!!!

"II etap konkursu wiedzy o K. Iranku - Osmeckim"

8 czerwca w bibliotece publicznej odbył się II etap (ustny) konkursu wiedzy o K. Iranku-Osmeckim, w którym udział wzięli uczniowie klas gimnazjalnych Zespołu Szkół w Pstrągowej. Zadaniem uczestników było losowanie pytania i udzielenie prawidłowej odpowiedzi. Pytania konkursowe przygotowała p. Barbara Stec, nauczyciel historii w tut. gimnazjum, obowiązywała znajomość biografii patrona na podst. książki: J. Majka i G. Ostasz "Pułkownik Kazimierz Iranek-Osmecki". Po sześciu rundach wyłoniliśmy zwycięzców, dla których biblioteka ufundowała albumy z serii "Skarby Unesco".

Franklin w Bibliotece w Pstrągowej

Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich 23 kwietnia Filia Biblioteki Publicznej w Pstrągowej przygotowała dla swoich najmłodszych czytelników, spotkanie z Franklinem, ulubionym bohaterem serii bajek i dobranocek. W imprezie wzięli udział uczniowie kl. I, II, i III Zespołu Szkół im. K. Iranka Osmeckiego w Pstrągowej wraz z nauczycielam p. W.Kidacką , A. Rąpałą i M. Stawarz. Dzieci przyniosły ilustracje do konkursu plastycznego "Franklin i jego przygody", które bardzo podobały się naszemu gościowi. Spośród wszystkich prac jury konkursowe wybrało i nagrodziło 5 książkami z serii "Czytamy z Franklinem" wszystkie ilustracje, które można obejrzeć na wystawie w Bibliotece. W dalszym ciągu imprezy zainteresowane w dzieciaki zapisały się do Klubu Przyjaciół Franklina po zapoznaniu z regulaminem. Na zakończenie należało odnaleźć ukryty w Bibliotece skarb Franklina. Radość była wielka, kiedy odnaleziono kufer wypełniony słodyczami i balonikami. Symapatyczny Franklin chętnie pozował do zdjęć ze swoimi czytelnikami. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze. Dziękujemy pracownikom księgarni "Nowa" przy ul. Kościuszki w Rzeszowie za pomoc w realizacji spotkania Franklina z czytelnikami naszej miejscowości.
 

Dzień Kobiet

W dniu 8 marca obchodziliśmy w bibliotece Dzień Kobiet. Uczniowie kl. V pod kierunkiem p. Barbary Pilarz przygotowali humorystyczną scenkę pt. "Mit o Pandorze". Zaproszeni goście- mamy uczniów oraz p. A. Rąpała, wychowawca klasy V z zaciekawieniem obejrzeli występ dzieci bogaty w dekoracje, rekwizyty i piękne stroje. Następnie chłopcy złożyli życzenia wszystkim paniom i obdarowali je słodyczami. Poranek upłynął w radosnej atmosferze.
 

Ferie w Bibliotece 2011

Biblioteka Publiczna zorganizowała dla młodszych czytelników w czasie ferii wiele zajęć i zabaw m.in. 20 stycznia 2011 r. w godz. od 10 do 14 "Karnawałowy Bal" postaci bajkowych do udziału w którym dzieci przebrały się za ulubionych bohaterów znanych bajek, legend i postaci historycznych m.in. "Króla Artura ", "Batmana", "Królewnę Śnieżkę", "Królika z bajki Kubuś Puchatek", "Czarownicę z bajki o Jasiu i Małgosi", "Pipi Langstrumpf" i inne. Zabawie towarzyszyła loteria fantowa. Ferie dobiegły końca pozostały wesołe wspomnienia i wiele dobrego humoru.
 

Ferie w Bibliotece

Biblioteka w Pstrągowej
Zaprasza wszystkie dzieci
na gry, zabawy konkursy, zajęcia plastyczne, które będą organizowane na
Feriach Zimowych 2011r.

W PROGRAMIE:


Pierwszy tydzień Ferii:

 • 18.01.2011 - Wtorek, od godz. 11:00 – 13:00 – gry, zabawy, konkursy, zajęcia plastyczne.
 • 20.01.2011 – Czwartek, od godz. 10:00 – 14:00 – Karnawałowy Bal postaci bajkowych

 

Drugi tydzień Ferii:

 • 25.01.2011 – Wtorek, od godz. 11:00 – 13:00 - gry, zabawy, konkursy, zajęcia plastyczne.
 • 27.01.2011 – Czwartek, od godz. 11:00 – 13:00 - gry, zabawy, konkursy, zajęcia plastyczne.
   

Spotkanie autorskie z Panem Andrzejem Grabowskim

16 grudnia Filia Biblioteczna w Pstrągowej gościła pisarza P. Andrzeja Grabowskiego, autora "Skrzata Wiercipiętka", "Bractwa rycerzy", "Wakacji z literatem"i wielu innych książek dla dzieci i dorosłych. Do udziału w spotkaniu zaprosiliśmy uczniów kl. V i VI wraz z naucz. p. B. Pilarz oraz P .A. Staszczuk. Autor przybliżył dzieciom swoją twórczość, zaciekawił poprzez przeczytanie humorystycznych fragmentów swoich powieści, opowiedział o początkach drogi literackiej, o książkach czytanych w młodości. Pisarz zachęcał do odwiedzania biblioteki i czytania, zwłaszcza podczas długich, zimowych wieczorów. Ciekawie opowiadał o swoich podróżach do Australii i Wietnamu, o kulturze i ludziach poznanych podczas tych wojaży. Na zakończenie dzieci złożyły panu Grabowskiemu piękne, świąteczne życzenia i wręczyły własnoręcznie wykonaną kartką świąteczną.

Andrzejki

30 listopada obchodziliśmy w bibliotece Andrzejki. Na imprezę przyszli uczniowie kl.II z kółka czytelniczego z panią M. Stawarz. Główną atrakcją było lanie wosku i wróżenie z cienia. Każdy jest ciekawy swojej przyszłości ! Uśmiechnięte twarze świadczą o tym, że przyszłość będzie ciekawa!

Przedszkolaki w Bibliotece

W dniu 23.11 2010 do biblioteki publicznej przyszły dzieci z przedszkola ze swoimi paniami p. Brzezińską i Fąfarą, niosąc swoje ulubione przytulanki pluszowe misie. Spotkanie zostało zorganizowane z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia. Dzieci opowiadały o swoich misiach, wymieniły dobranocki z udziałem niedźwiadków, nauczyły się krótkiego wiersza J. Brzechwy "Niedźwiedź" a także brały udział w konkursie rysunkowym, w którym trzeba było narysować misia mając zasłonięte oczy. Po odgadnięciu pytania o największy smakołyk Kubusia Puchatka wszyscy zostali poczęstowani herbatnikiem z miodem z Pstrągowskiej pasieki. Na pamiątkę tego dnia dzieci otrzymały papierowego misia na patyku.
 

Książki + kosmetyki= dobre samopoczucie !

16 listopada lokal Biblioteki Publicznej zamienił się w salon piękności dla pań. Konsultantki z firmy Avon, zaproszone przez p. Barbarę Puczkowską (przew. KGW w Pstrągowej), wykonywały pokaz makijażu, prezentowały nowości kosmetyczne oraz udzieliły porad dotyczących dbania o poszczególne rodzaje cery. Ostatkowe spotkanie członkiń KGW przebiegło w miłej, sympatycznej atmosferze.

Odwiedziny pierwszaków

W dniu 26.10.2010 zaprosiliśmy do biblioteki pierwszaków z Panią W. Kidacką. W rytm "Lokomotywy" Tuwima zwiedzaliśmy pomieszczenia biblioteki : czapka konduktorska przydała się na głowę kierownika lokomotywy a pozostałe dzieci utworzyły wagoniki. Kiedy usiedliśmy w pomieszczeniu z literaturą dla dzieci głośno czytaliśmy czasopismo "Promyczek Dobra" oraz wiersze Tuwima do których wykonywaliśmy małe inscenizacje. Po udanej zabawie dzieci zapisały się do biblioteki i wypożyczyły bajki.

Targi Książki Kraków 2010

W dniach 4 - 7 listopada w Krakowie odbywała się 14. edycja Targów Książki. Jest to impreza kulturalno-czytelnicza, podczas której miłośnicy książki mogą nawiązać bezpośredni kontakt z autorami, dziennikarzami, podróżnikami, ilustratorami. Odwiedzając stoiska wydawnicze można zakupić książki po promocyjnej cenie, albo otrzymać duży rabat dla biblioteki. Rezultatem udziału w targach są nabyte, dla Biblioteki Publicznej w Pstrągowej książki z autografem: Piotra Kraśko "SMOLEŃSK 10 KWIETNIA 2010", Izy Kuny KLARA", ojca Leona Knabita "BYĆ LUDŹMI"- to literatura dla dorosłych, a dla dzieci książki podpisali EWA OSTROWSKA "Aniołki z ul. ŚLIWKOWEJ", GRZEGORZ KASDEPKE "Horror! czyli skąd się biorą dzieci", KRYSTYNA ŚMIGIELSKA "Tekla", MARIUSZ NIEMYCKI. W trakcie składania autografów nie zabrakło życzliwych słów oraz wspólnych fotografii, zakupione książki już można wypożyczać zapraszamy.
 

Śladami K. Iranka-Osmeckiego

22 czerwca 2010r. wyruszyliśmy z uczniami kl. I-IV oraz paniami W. Kidacką, B. Ziobro-Piterą i A. Rąpałą na wędrówkę śladami patrona szkoły w Pstrągowej. Najpierw doszliśmy do miejsca urodzenia K. Iranka na Bętkówkach, a następnie zatrzymaliśmy się przy kapliczce milenijnej Wiatrów. Tu podziwialiśmy widoki i po krótkim odpoczynku doszliśmy do krzyża upamiętniającego cmentarz choleryczny. Potem zeszliśmy pod były dwór Jareckich i w tym dniu zakończyła się nasza wędrówka. Ciąg dalszy nastąpił nazajutrz, poszliśmy na cmentarz zapalić znicze na mogiłach rodziny Iranków, a później w bibliotece utrwaliliśmy sobie wiadomości o patronie szkoły na podst. artykułów z „Kwartalnika Czadeckiego” oraz biografii J. Majki "Pułkownik K. Iranek-Osmecki". Była to ciekawa lekcja patriotyzmu połączona z możliwością poznania położenia naszej wsi od północnej strony. Biblioteka Publiczna w Pstrągowej pragnie podziękować Dyrekcji oraz nauczycielom Zespołu Szkół w Pstrągowej za współpracę w roku szkolnym 2009/2010.
 

Wakacje 2010 - Wakacje wśród książek

Podczas wakacji Biblioteka Publiczna w Pstrągowej zaprosiła dzieci do spędzania wolnego czasu wśród książek. Różnorodne zajęcia wakacyjne wśród nich plastyczne są corocznie ulubioną formą zabawy. Dzieci malowały na płaskich kamieniach motywy roślinne i zwierzęce. Na szarym papierze rysowały ulubione postaci z książek. Najpiękniejszy okazał się portret żółwia Franklina, ale był również jelonek Bambi, koń Lukrecjusz i inne. Wszystkie prace plastyczne eksponowane były w pomieszczeniu z literaturą dziecięcą,aby mogli je oglądać zarówno czytelnicy jak i rodzice dzieci. W upalne dni miło było posiedzieć w domku z tektury, który wielokrotnie trzeba było naprawiać, zwłaszcza po próbie wejścia do środka kilkorga dzieci naraz. Wesoły czas wakacji niestety minął na kolejne zajęcia zapraszamy podczas ferii , żegnajcie wakacje.
 

Wakacje z Biblioteką

Biblioteka Publiczna w Pstrągowej zaprasza najmłodszych czytelników na zajęcia w sierpniu!
 

10.08 - Gry i zabawy planszowe, wykonywanie zwierząt lądowych i morskich na podst. książeczek z szablonami p.t."Morze", "Dżungla"
17.08 - Malowanie na płaskich kamieniach farbami plakatowymi różnych motywów (kolorowy misz-masz)

24.08 - Wykonanie portretu pirata po przeczytaniu fragm. książki W. Witkowskiego "Burzliwe dzieje pirata Rabarbara"
30.08 - Podsumowanie akcji, nagrody!!!
 

Tydzień Bibliotek 2010

W dniach 8-15 maja odbywała się VII edycja Tygodnia Bibliotek i przebiegała pod hasłem "Biblioteka-słowa, dźwięki, obrazy". Nawiązywała do 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina, a także szerokich działań kulturotwórczych biblioteki. Filia w Pstrągowej włączyła się w obchody Tygodnia Bibliotek i zorganizowała konkursy dla młodych czytelników : Mądrej głowie dość dwie słowie - ze znajomości polskich przysłów oraz Turniej wiedzy o książce i bibliotece. W konkursach wzięło udział 7 uczestników, którzy po podliczeniu punktacji zostali nagrodzeni.

Konkurs Literacki - Czy znasz polskie Przysłowia?

..

Majowy Kiermasz Książek 2010

W kwietniu oraz maju w Filii Bibliotecznej w Pstrągowej   odbył Majowy  Kiermasz Książek podczas którego można było nieodpłatnie otrzymać książki z różnych dziedzin: beletrystyczne i popularnonaukowe, zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Około 300 pozycji przekazała na kiermasz nasza czytelniczka p. Barbara Giryn-Urbańska,  której w imieniu swoim oraz zadowolonych z dokonanych wyborów czytelników serdecznie dziękuje!

Światowy Dzień Poezji

W dniu 24 marca do biblioteki przybyli uczniowie kl.III Szkoły Podstawowej w Pstrągowej wraz z wychowawcą panią W. Kidacką. Przeglądali czasopisma dla dzieci : "Promyczek" i "Victor Junior", dokonywali wyboru wierszy tam zamieszczonych i wypożyczyli czasopisma, aby przygotować się do recytacji. Następnie 31 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Poezji. Podczas tej uroczystości każde dziecko zaprezentowało się w pięknej recytacji. Wybrane wiersze miały różnorodną tematykę, poświęconą : przyrodzie, rodzinie, zabawie, świętym patronom. Wszystkim najbardziej podobał się wiersz p.t. "List do ludożerców" T. Różewicza, który recytował Kamil Zięba. Uczcie duchowej towarzyszyła filiżanka gorącej czekolady, którą delektowaliśmy się podczas imprezy czytelniczej. Na koniec rozweselały nas kawały dla dzieci czytane przez p. W. Kidacką z książki "365 żartów na każdy dzień roku" L. Lelarge.

Dzień Kobiet

8 marca 2010 biblioteka gościła uczniów kl. IV, którzy zaprosili na uroczystość z okazji Dnia Kobiet swoje mamy, panią dyrektor Zespołu Szkół w Pstrągowej Nataszę Kulę , wychowawcę Agatę Rąpałę oraz panią Barbarę Pilarz, nauczyciela jęz. polskiego. Goście obejrzeli przedstawienie p.t. "Kot w butach", przygotowane pod kier. pani B. Pilarz. Warto było zobaczyć swoje pociechy zaangażowane w to przedsięwzięcie! Następnie wszystkie panie zostały obdarowane laurkami wykonanymi techniką origami. Dalsza część spotkania upłynęła w miłej atmosferze i rozmowie przy ciastku i kawie

Karnawałowy Bal Postaci Bajkowych

16 lutego 2010 roku, w pierwszym tygodniu ferii, naszą bibliotekę odwiedzili bajkowi przebierańcy: Myszka Miki, Kubuś Puchatek, Ania z Zielonego Wzgórza, Czarnoksiężnik, Diabełek, Calineczka i kilka Śpiących Królewien i Księżniczek. Okazją do spotkania był Karnawałowy Bal Postaci Bajkowych, w którym chęć uczestnictwa wyraziło 21 czytelników biblioteki z kl. I-IV. Na początek każde dziecko przedstawiło się i opowiedziało za jaką postać jest przebrane. Imprezie towarzyszyły zabawy: quizy, kalambury oraz loteria fantowa. W przerwie dzieci obejrzały film animowany. Do pomocy w prowadzeniu zabaw zgłosiły się 4 uczennice kl. II tutejszego gimnazjum, którym Biblioteka składa serdeczne podziękowania.
 

Lekcja biblioteczna - Boże Narodzenie

21 grudnia 2009 roku przybyli do biblioteki uczniowie kl. I-III wraz z wychowawcami na lekcję biblioteczną "Wokół świąt Bożego Narodzenia". Podczas zajęć rozmawialiśmy o tradycjach związanych z adwentem, Bożym Narodzeniem i karnawałem. Rozwiązywaliśmy zadania konkursowe, wypisywaliśmy nasze skojarzenia z choinką, wigilią, pasterką itp. Następnie odgadywaliśmy poprzez dotyk zawartość tajemniczej czapki w której były orzechy, kasza, mak, bańka szklana, rodzynki. Miłym zakończeniem lekcji był słodki upominek.
 

Pluszowy Miś

24 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Do biblioteki przyszli uczniowie kl. I wraz z wych. p. Małgorzatą Stawarz oraz przedszkolaki i "zerówka" z p. B. Brzezińską i M. Fąfarą. Spotkaniu towarzyszyło motto z wiersza I. Bechlerowej: "Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny miś", które kilkakrotnie powtarzaliśmy jako zawołanie dnia. Dzieci przyniosły swoje przytulanki, przedstawiły je, a następnie nauczyły się wiersza J. Brzechwy "Miś" na pamięć. Rozmawialiśmy na temat znanych dzieciom misiów z książek i z dobranocek, degustowaliśmy miód z herbatnikami, a potem dzieci wykonały taniec z misiami. Na pamiątkę spotkania goście otrzymali papierowe misie na patyczku. Uzupełnieniem imprezy była wystawka misiów oraz książek i czasopism o misiach.
 

Spotkanie autorskie z Kazimierzem Burnatem

W dniu 01.10.2009 w Zespole Szkół w Pstrągowej gościł poeta i tłumacz Kazimierz Burnat. Autora przywitała p. dyrektor Natasza Kula. W spotkaniu autorskim udział wzięli uczniowie klas gimnazjalnych oraz ich nauczyciele. Pan K. Burnat zapoznał młodzież ze swoją twórczością, odczytał kilka wierszy z tomiku "Wiew przeznaczenia", wysłuchał prób literackich uczennic tutejszego gimnazjum i udzielił kilku rad na temat warsztatu literackiego. Na koniec opowiedział o swojej pracy z trudną młodzieżą w ramach programu "Nieprzetarty szlak". Należy dodać, że spotkanie odbyło się w ramach cyklicznej XIX Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej.

Odwiedziny trzecioklasistów w bibliotece

27.10.2009 do nowego lokalu biblioteki przyszli trzecioklasiści z wych. p. W. Kidacką, którzy przygotowali elementy dekoracyjne na drzewko  "KSIĄŻKA PROSI". Uczniowie ubierali brzozę w krepinowe listki oraz hasła dotyczące poszanowania książek z biblioteki. Praca przebiegała sprawnie pod okiem wychowawcy. Drzewko zdobi pomieszczenie z literaturą dla dzieci i młodzieży.

 

BIBLIOTEKA NA WAKACJACH NA WAS CZEKA!

Podczas tegorocznych wakacji Biblioteka Publiczna zaproponowała dzieciom cykl zajęć plastycznych i literackich. Rozwiązywaliśmy rebusy i zagadki o książce. Malowaliśmy farbami plakatowymi na dużych arkuszach papieru swoje ulubione postaci z bajek by następnie po wycięciu otworu na głowę wcielić się w bohatera książki. Zręcznie wykonywaliśmy z plasteliny niebieskie smerfy, wśród których nie mogło zabraknąć Papy Smerfa, Smerfetki i Śpiocha. Przez okres wakacji trwał konkurs na najaktywniejszego czytelnika w młodszej kategorii wiekowej. Rekordzista Michał Marciniec wypożyczyli 79 książek, a Krzysztof Marcinie 56 książek. Gratulujemy. Wszyscy uczestnicy wakacyjnych spotkań w bibliotece otrzymali słodkie nagrody.

Spotkanie z Panem Stanisławem Orłowskim - Autorem Książki "Po Bieszczadzkiej Obwodnicy"

W dniu 28 maja 2009 r. odbyło się spotkanie z przewodnikiem bieszczadzkim Panem Stanisławem Orłowskim, autorem książki pt. "Po Bieszczadzkiej Obwodnicy", zorganizowane przez Bibliotekę Publiczną w Szkole Podstawowej nr 2. Barwna opowieść autora połączona z prezentacją multimedialną zachęcała uczestników prelekcji do odwiedzenia malowniczych zakątków bieszczad.

Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, na koniec uczniowie ustawili się po autografy.

Konkurs Czytelniczy w Krainie Baśni Braci Grimm

W dniu 27 maja 2009 r. w Bibliotece Publicznej w Pstragowej odbył się konkurs czytelniczy we współpracy z Zespołem Szkół

w Pstrągowej "W Krainie Baśni Braci Grimm". Wzięli w nim udział chętni uczniowie klasy 4, którzy pracując w grupach wykazali

się dużą znajomością wiedzy na temat baśni i ich autorów. Zwycięzcy zostali obdarowani nagrodami książkowymi i pamiątkowymi dyplomami, a pozostali nagrodami pocieszenia.
 

VII Ogólnopolski Tydzień Głośnego Czytania Dzieciom

VII Ogólnopolski Tydzień Głośnego Czytania Dzieciom był dla organizatorów inspiracją przedsięwzięć popularyzujących ideę głośnego czytania, percepcję żywego słowa. Badania naukowe potwierdzają że głośne czytanie właściwych książek, uczy wartości moralnych i pomaga w wychowaniu. "Jaka jesteś Kozucho Kłamczucho" w Filii Biblioteki Publicznej w Pstrągowej dzieci przedszkolne wraz z kl. „0" oraz uczniowie kl. I , II Zespołu Szkół w Pstrągowej wzięli udział w głośnym czytaniu znanych utworów „Kożucha Kłamczucha" Janiny Porazińskiej, „Franklin i nowy przyjaciel" P. Beaurgeois. Dzieciom czytali nauczyciele: Barbara Brzezińska, Wiesława Kidacka, Małgorzata Stawarz, bibliotekarz Anna Banaś, przedstawiciel żeńskiej drużyny OSP w Pstrągowej Anna Siewierska.

Międzyszkolny Konkurs Recytatorski i Plastyczny

7 maja 2008 odbył się „Międzyszkolny Konkurs Recytatorski i Plastyczny" - „O piękno słowa". Uczestniczyli w nim uczniowie SP nr 2 w Pstrągowej i młodzieży Gimnazjum Publicznego w Pstrągowej we współpracy z Biblioteką Publiczną. Konkurs dostarczył wielu emocji i wzruszeń.
 

Konkurs Recytatorski o Jesieni

W konkursie recytatorskim zorganizowanym przez Bibliotekę Publiczną w Pstrągowej Andrzejkowe przedpołudnie w Zespole Szkół w Pstrągowej upłynęło pod hasłem Pięknej Polskiej Jesieni. j wzięli udział uczniowie kl. "0", przedszkolaki oraz kl. I i II szkoły podstawowej. Dzieci deklamowały wiersze trzymając w rękach wykonane przez siebie rekwizyty, atrybuty jesieni: śliwka, bocian, grzyby itp. Jury konkursowe podziwiało znakomicie dobrane i charakterystyczne dla wierszy stroje uczestników np. Andżelika jako Pani Jesień w sukni i kapeluszu ozdobionym liśćmi czy też Marcinek pod parasolem opowiadający o jesiennym deszczu. Spotkanie przebiegło w bardzo wesołej atmosferze, zwycięzcy i pozostali uczestnicy obdarowani zostali nagrodami, które wręczyła p.w-ce dyrektor ZS w Pstrągowej p.Maria Środoń. Konkurs odbył się dzięki zaangażowaniu i pomocy nauczycieli p.B. Brzezińskiej, M. Fąfary, W. Kidackiej, E. Mnich, M. Stawarz

80 rocznica urodzin Kubusia Puchatka

80 rocznica urodzin Kubusia Puchatka, bohatera książki A. Milne p.t. "Kubuś Puchatek". W spotkaniu udział wzięli uczniowie kl. I, II, III Szkoły Podstawowej Nr 1 w Pstrągowej oraz ich nauczyciele. Dzieci przyniosły dla jubilata prezenty np. miód, maskotki, rysunki. Wzięły udział w degustacji miodu, wysłuchały fragmentu książki, rozwiązywały zagadki dotyczące mieszkańców Stumilowego Lasu. Uczestnicy spotkania rywalizowali w konkursie rysunkowym "Portret Kubusia Puchatka". Na koniec pozowali do wspólnego zdjęcia eksponując swoje prace plastyczne. Uroczystość przygotowana przez Bibliotekę Publiczną odbyła się w sali Domu Ludowego w Pstrągowej.
 

Spotkanie autorskie ze Stanisławą Kopiec

22 kwietnia 2008 gościem była Stanisława Kopiec poetka regionalna z pobliskiej Lubeni, która przybyła do Biblioteki Publicznej w Pstrągowej w spotkaniu organizowanym we współpracy biblioteki z Zespołem Szkół im. Iranka Osmeckiego w Pstrągowej - wzięły udział przedszkolaki uczniowie kl. ”O" i I - IV poetka nie tylko opowiadała o swoich wierszach ale również je czytała, chętnie także odpowiadała, na liczne pytania małych czytelników

Dzień Babci i Dziadka‏

Zbliża się święto Babć i Dziadków 21 i 22 stycznia. Trudno wyobrazić sobie nasze dzieciństwo bez Nich, bez ich opiekuńczych rąk. W związku z tą ważną datą zaprosiłam do biblioteki uczniów kl. II i III na głośne czytanie opowiadania p.t. "Komputerowy dziadek" z książki J. Krzyżanek "Dobre uczynki Cecylki Knedelek", później wysłuchaliśmy audiobooka 'Dziad i baba" J. I. Kraszewskiego, które czytał Janusz Zakrzeński. Dzieci zwróciły uwagę na to, że wnuki mogą pomóc babci i dziadziowi w obsłudze komputera natomiast dziadkowie są kopalnią wiedzy, którą można wykorzystać do napisania referatu. Dobrą zabawą okazało się wykonanie śmiesznego, papierowego dziadka a na koniec podpowiedziałam dzieciom jak w prosty i tani sposób ugościć swoje babcie i dziadków w ten wyjątkowy dzień, przekładając zwykłe biszkopty domową marmoladą. Poczęstunek przepyszny!

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. W każdej chwili możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając odpowiednie ustawienia przeglądarki.

Copyright (c) 2009. Wszelkie prawa zastrzeżone dla Gminnej Biblioteki Publicznej Czudec
Realizacja: ideo, CMS Edito Powered by: