Wyszukiwarka

Data:
Godzina:

E-biblioteka

 

Podkarpacka Biblioteka Cyfrowa

 

Katalog on-line

Facebook

 

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Zakup nowości zrealizowano ze środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa


Biblioteka Narodowa

 

Mała książka – wielki człowiek

Filia w Wyżnem

Gminna Biblioteka Publiczna w Czudcu Filia w Wyżnem

(Biblioteka mieści się w budynku Zespołu Szkół im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Wyżnem na parterze)

  

Placówkę prowadzi Starszy Bibliotekarz Genowefa Wójcik

e-mail: genowefawojcik57@gmail.com

 

Biblioteka czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-16:00

 

Telefon (017) 27 71 364
 

Placówka o charakterze uniwersalnym (dla dzieci, młodzieży i dorosłych).
 

Liczba miejsc w czytelni: 24

 

Księgozbiór liczy 8305 woluminów, a w nim:


- literatura piękna polska i obca
- literatura dla dzieci i młodzieży
- literatura popularno-naukowa
- lektury szkolne (szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła średnia)

- czasopisma: Claudia, Kwartalnik Czudecki, Pani Domu, Poradnik Domowy, Przyjaciółka, Świerszczyk, Zdrowie
 

Usługi Biblioteczne:


- Biblioteka udziela przede wszystkim informacji rzeczowych, bibliotecznych, tekstowych i bibliograficznych w oparciu o warsztat informacyjny.
 

Inne formy działalności:


- Biblioteka promuje czytelnictwo i wartościową literaturę poprzez doroczne spotkania „Czytelnicy Roku”
- udział w ogólnopolskiej akcji "CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM”
- lekcje biblioteczne
- Prowadzi działalność oświatową i edukacyjną z czytelnikiem dziecięcym i młodzieżowym oraz różnorodną działalność w okresie ferii i wakacji.

 

Biblioteka współpracuje z Zespołem Szkół, Ochotniczą Strażą Pożarną i Radą Sołecką.

Międzynarodowy Dzień Jeża

10 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Jeża. Zwierzęta te śpią wtedy zwinięte w ciasny kłębuszek w swoim gnieździe z liści i trawy, ukrytym wśród gałęzi na ziemi. Jeże bez odpowiedniej ochrony już wkrótce wyginą, a wówczas pozostaną w naszej pamięci jedynie jako ilustracje z książek dla dzieci, z nieodzownym jabłkiem na kolczastym grzbiecie. Dlatego, w tym dniu zaprosiliśmy do biblioteki maluszki z przedszkola, aby im poczytać wiersze o jeżach oraz przekazać garść najważniejszych informacji o tych niezwykle pożytecznych zwierzętach naszych lasów i ogrodów.

 

Pamiętajmy! W Polsce jeże są pod ochroną.

5 listopada Dzień Postaci z Bajek

Z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek, bibliotekarka odwiedziła przedszkolaków trzylatków oraz uczniów kl. zerowej. W ten wyjątkowy dzień dzieci mogą przebrać się na swoich ulubionych bohaterów bajkowych, dlatego było bardzo świątecznie. Czytaliśmy dzieciom wybrane fragmenty z zaczarowanej książki „Wróżki” oraz baśń wydawnictwa Walta Disneya „Śpiąca królewna”.

 

Serdecznie dziękujemy za zaproszenie do przedszkola i możliwość zorganizowania spotkania.

Nowości wydawnicze - listopad 2020

Nowości wydawnicze - listopad 2020 

„Mała Książka – Wielki Człowiek” 1 i 2 edycja za rok 2019 - 2020

Dyplomy Małego Czytelnika odebrało 15 dzieci. Zostały im wręczone podczas kolejnych wizyt w bibliotece i uzbieraniu 10 naklejek na Kartę Małego Czytelnika. Dzieci potwierdziły zainteresowanie książką i dołączyły do Grona Czytelników Biblioteki Publicznej w Wyżnem. Dyplomy 1. edycji otrzymały dzieci: Amelia Dral, Maria Magoń, Nina Piwko, Emilia Nieroda, Emilia Kocoń, Liliana Skóra, Marcelina Szpond, Patrycja Kielar, Jagoda Woźny, Aleksander Ptak. Zaś 2. edycji: Gabriela Kozioł, Wiktor Musiał, Kacper Kosturek, Patrycja Gulis, Alan Pietrucha. Wszystkim Małym Czytelnikom życzymy powodzenia, dziękując jednocześnie za udział w projekcie „Mała Książka – Wielki Człowiek”.
 

110. rocznica śmierci Marii Konopnickiej

„Tylko miłość jest siłą, co złagodzić może ból świata” – twierdziła Maria Konopnicka. Była nie tylko poetką i pisarką, ale i działaczką społeczną. Kosztem wielu wyrzeczeń samotnie wychowywała sześcioro dzieci i zajmowała się pisaniem. W Suwałkach, gdzie się urodziła, jest poświęcone jej muzeum. Zaś w Żarnowcu koło Krosna dworek, który otrzymała w darze od społeczeństwa.
W dniu 8 października w 110. rocznicę śmierci wielkiej, sławnej poetki w bibliotece odbyło się głośne czytanie wierszy najmłodszym przedszkolakom. Czytaliśmy m.in. „Krasnoludki są na świecie”, „Zamiary Staszka”, „Stefek Burczymucha”. Uczniowie kl. IV. wysłuchali biografii poetki, pieśni „Rota” oraz fragmentu baśni „O krasnoludkach i o sierotce Marysi”.

 

Dziękujemy serdecznie za współpracę Zespołowi Szkół w Wyżnem.
 

Nowości wydawnicze dla dzieci - październik 2020

Nowości wydawnicze dla dzieci - październik 2020

Nowości wydawnicze dla dorosłych - październik 2020

Nowości wydawnicze dla dorosłych - październik 2020

29 września Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

29 września 2020 r. odbyła się XX edycja Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania. Biblioteka włączyła się do akcji promującej czytelnictwo. W tym roku ze względu na pandemię nie można było zaprosić gościa do czytania, dlatego czytała bibliotekarka. Spotkania odbyły się w bibliotece. Słuchaczami były dzieci przedszkolne oraz uczniowie ze szkoły podstawowej kl. I-V. Młodsze dzieci zapoznały się z książeczką Edyty Zarębskiej pt. „Antek i stara jabłonka”, zaś uczniowie wysłuchały wybranego tekstu Miry Lobe pt. „Babcia i stara jabłonka”. Jest to lektura zaproponowana przez nauczyciela, kojarząca się z drzewami. Sceneria przygotowana przez bibliotekę, wprowadziła wszystkich w świat prezentowanych lektur. Po spotkaniach wręczono Najaktywniejszym Czytelnikom nagrody książkowe. Laureatką została Andżelika Borowiec, zaś miejsce II i III zdobyły siostry Nikola i Amelia Dral.

 

Gratulujemy!
 

Nowości wydawnicze dla dorosłych - wrzesień 2020

Nowości wydawnicze dla dorosłych - wrzesień 2020

Nowości wydawnicze dla dzieci - wrzesień 2020

Nowości wydawnicze dla dzieci - wrzesień 2020

Nowości wydawnicze dla dzieci sierpień 2020

Nowości wydawnicze dla dzieci sierpień 2020

Nowości wydawnicze sierpień 2020

Nowości wydawnicze sierpień 2020

Nowości książkowe sierpień 2020

Nowości książkowe, które zostały zakupione ze środków Funduszy Komisji Alkoholowej z Urzędu Gminy Czudec.

 

Zapraszamy!

 

Wakacje 2020

BIBLIOTEKA PUBLICZNA W WYŻNEM
ZAPRASZA DZIECI
NA WAKACJE W BIBLIOTECE

w dniach od 6 - 17 lipca 2020 r.

 

 

W PROGRAMIE :
- Gry i zabawy w bibliotece
- Bajkowe zagadki – konkursy czytelnicze
- Gry planszowe - turniej
- Zajęcia plastyczno – literackie
- Głośne czytanie
 

ZAJECIA ODBĘDĄ SIĘ WE WTORKI I W CZWARTKI
W GODZINACH od 10.00 - 13.00
ZAPRASZAMY!

 

Wakacje w Bibliotece 2020

Zapraszamy dzieci i młodzież na zajęcia wakacyjne w dniach 7, 9, 14, 16 lipca w godz. 10.00-13.00. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy w GBP Filia w Wyżnem lub pod nr (17) 2771 364. 

 

ZAPRASZAMY!
 

Nowości czerwiec 2020 Zapraszamy!

Nowości czerwiec 2020 Zapraszamy!

Nowości wydawnicze dla dorosłych - maj 2020 Zapraszamy!

 Nowości wydawnicze dla dorosłych - maj 2020 Zapraszamy!

Nowości wydawnicze dla dzieci - maj 2020 Zapraszamy!

 Nowości wydawnicze dla dzieci - maj 2020 Zapraszamy!

Ferie 2020

W czasie ferii dzieci się nudzą, dlatego biblioteka zorganizowała cykl zajęć dla dzieci, które chętnie robiły kwiaty dla swoich kochanych Babć i Dziadków. Na kolejnych zajęciach wykonały dla nich laurki, a do środka wkleiły piękne życzenia. Korzystały z ulubionych układanek, puzzli, gier planszowych. Biblioteka podczas ferii odwiedziła kilkakrotnie przedszkolaków, którym głośno przeczytała historię o „Bożym Narodzeniu” oraz „Osiołek Bonifacy” Doroty Kozioł. Innym razem czytała krótkie opowiadanie „Babcia Dziergajka” Margarett Borroughdame, a jeszcze w innym dniu „Superdziadek” Ireny Landau. Dzieci słuchały z zainteresowaniem, pięknie dziękuję.

 

Zapraszam do fotorelacji.

Ferie 2020

Biblioteka Publiczna w Wyżnem zaprasza dzieci i młodzież na zajęcia feryjne w dniach 13-24 stycznia 2020 r. we wtorki i czwartki w godz. od 9.00-12.00.

 

Szczegółowe informacje na plakacie. 

 

ZAPRASZAMY!

Nowości wydawnicze - grudzień

Nowości wydawnicze - grudzień 

Nowości wydawnicze - listopad

Nowości wydawnicze - listopad

Światowy Dzień Pluszowego Misia 2019

Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia, które przypada na 25 listopada Biblioteka Publiczna w Wyżnem zaprosiła pszczelarza Pana Grzegorza Szczygła. W spotkaniu udział wzięły przedszkolaki oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej w Wyżnem. Pan pszczelarz przeprowadził z nimi wspaniałą lekcję przybliżającą wiadomości o życiu pszczół. Dzieci miały okazję dowiedzieć się z jakich pszczół składa się pszczela rodzina oraz kto się czym zajmuje w tej rodzinie. Jak wygląda strój pszczelarza i dlaczego należy go zakładać. W jaki sposób pszczoły robią miód i gdzie mieszkają, jak miód wyjmuje się z ula. Zapoznał ich z akcesoriami pszczelarskimi tj. podkurzacz, specjalny kapelusz, dymkę, ramki. Wymienił rodzaje miodów i ich właściwości lecznicze. Omówił temat spożywania miodu i zastosowanie propolisu. Dzieci zadawały też mnóstwo pytań, na które otrzymywały odpowiedzi. W czasie wizyty dzieci spróbowały na wafelku miodku z własnej pasieki, a od biblioteki otrzymały cukierki krówki. Serdecznie dziękujemy Panu Pszczelarzowi za poświęcony czas dla dzieci oraz słodki poczęstunek. Dziękujemy również Zespołowi Szkół w Wyżnem za współpracę z biblioteką.

Świąteczne Targi Książki w Rzeszowie 2019

W dniach 22-23 listopada odbyła się trzecia edycja Świątecznych Targów Książki. Jest to wielkie święto książki dla czytelników i miłośników literatury. Jedno z najważniejszych wydarzeń czytelniczych w regionie. W programie był oryginalny pomysł na fabułę. Odważ się pisać, czyli spotkanie z Natalią Sońską, Karolina Wilczyńską i Joanną Jax oraz z Ewą Kassała, Magdą Skubisz. Można było zapoznać się z ofertą wydawniczą, dowiedzieć się o nowościach książkowych, uzupełnić lub powiększyć kolekcję, po prostu coś kupić. Była możliwość spotkania z wieloma polskimi pisarzami, którzy przyjechali do Rzeszowa by promować nowości. Tegoroczne targi swoją obecnością uświetniła m.in. Siostra Anastazja, Katarzyna Dowbor, kpt. Tadeusz Wrona. Na rzeszowskich targach pojawiła się też „Królowa polskiego kryminału” czyli Katarzyna Bonda, do której była bardzo długa kolejka, aby uzyskać autograf. Na poszczególnych stoiskach wydawniczych można było spotkać m.in. Edytę Świętek, Lidię Miś, Magdalenę Kordel. Była to prawdziwa uczta dla ciała i duszy.

 

Dziękuję organizatorom za doskonale zorganizowaną imprezę, że mogłam być.
 

Nowości - październik 2019

Nowości - październik 2019

Nagrody za czytanie

Nagrody za udział w "Konkursie Czytelniczym'' za rok 2018/19 odebrało 20 dzieci.

 

Gratulujemy! 

29 września - Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

W dniu 27 września 2019 r. w Bibliotece Publicznej w Wyżnem odbyło się wielkie święto głośnego czytania dzieciom. To już XIX edycja „Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania”. W tym roku obchodzimy 125. rocz. ur. Juliana Tuwima, dlatego wiersze poety czytali zaproszeni goście: Radny Gminy Czudec strażak Pan Kazimierz Jacek, Pani dyr. Zespołu Szkół w Wyżnem Urszula Lutak, pedagog Pani Barbara Mliczek, nauczyciele: Pani Bożena Krzysztoń, Pani Joanna Pliżga, Pani Dominika Jacek i bibliotekarka Genowefa Wójcik. Słuchaczami byli przedszkolaki i uczniowie z Zespołu Szkół w Wyżnem. Dziękujemy serdecznie zaproszonym gościom za udział w akcji promującej czytelnictwo. Przy okazji czytania wręczono 20 nagród dla dzieci, które wzięły udział w „Konkursie Czytelniczym” za rok 2018/19. Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy do kolejnego konkursu na najaktywniejszego czytelnika roku.

Cała Polska Czyta Dzieciom

 W dniu 25 września 2019 r. bibliotekę odwiedziły przedszkolaki z gr. II „Słoneczka” oraz logopeda Pani Iwona Łysanowicz, która pięknie przeczytała dzieciom „Rzepkę” Juliana Tuwima. Bibliotekarka zaś zaprosiła dzieci na wspólną przejażdżkę „Lokomotywą”, w której bezpiecznie i na wesoło dotarliśmy na końcową Stację.

 

Dziękujemy za udział w akcji „CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM”.

Nowości wydawnicze - wrzesień 2019

Nowości wydawnicze - wrzesień 2019

8 Narodowe Czytanie! 7.09.2019

W dniach 11 i 12 września 2019 r. Biblioteka Publiczna w Wyżnem włączyła się w Narodowe Czytanie. Para Prezydencka wybrała osiem lektur – tym razem były to polskie nowele. Biblioteka wybrała do głośnego czytania nowele Marii Konopnickiej „Dym”, Elizy Orzeszkowej „Dobra pani”, Bolesława Prusa „Katarynkę”. Uczniowie po zakończeniu czytania otrzymali do zeszytu z języka polskiego stempel Narodowego Czytania.

 

Dziękujemy nauczycielom i uczniom za współpracę i piękną akcję promującą czytelnictwo.

„Mała książka – wielki człowiek” 2019

We wrześniu ruszyła II edycja „z Książką na START”. Projekt jest przeznaczony dla dzieci w wieku 3-6 lat. GBP w Czudcu oraz filie otrzymały Wyprawki Czytelnicze. Dziękujemy tym, którzy już włączyli się w tę piękną akcję i czekamy na tych, którzy się jeszcze nie zdecydowali.

 

Zapraszamy do biblioteki! Czytajmy dzieciom!
 

Nowości wydawnicze - sierpień 2019

Nowości wydawnicze - sierpień 2019

Wakacje w bibliotece 2019

W dniach od 5-14 sierpnia 2019 r. w bibliotece były organizowane zajęcia dla dzieci. W programie były zajęcia plastyczne, gry planszowe oraz bajkowe zagadki. Chętne dzieci wzięły udział w zajęciach, dzięki którym mogły się zrelaksować.

 

Dziękujemy dzieciom za udział w zajęciach i za mile spędzony czas w bibliotece.

WAKACJE 2019

BIBLIOTEKA PUBLICZNA W WYŻNEM zaprasza dzieci na Wakacje w Bibliotece w dniach od 5-14 sierpnia 2019 r. (5, 7, 12, 14 sierpnia). Zajęcia odbędą się w poniedziałki i środy od godz. 10.00-12.00.

  

ZAPRASZAMY!
 

Nowości czerwiec 2019

Nowości czerwiec 2019

XVIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

W dniach od 1-9 czerwca 2019 r. obchodziliśmy XVIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom - „Cała Polska Czyta Dzieciom”. W tym roku hasło tygodnia brzmi: „SPORTOWCY CZYTAJĄ DZIECIOM” WYCHOWANIE PRZEZ SPORT I CZYTANIE. Do wspólnego głośnego czytania zaprosiliśmy tym razem Pana mgr Bogdana Kawalec, który uczy w szkole podstawowej w Wyżnem wychowania fizycznego oraz dzieci z kl. IV. Serdecznie dziękujemy za udział w Tygodniu Czytania Dzieciom, szczególnie za poświęcenie, bo dzień był bardzo upalny (ponad 30 st. C.)
 

Nowości wydawnicze - kwiecień 2019

Nowości wydawnicze - kwiecień 2019

Wiosenne odwiedziny w Przedszkolu

W dniu 28 marca bibliotekarka odwiedziła przedszkolaków z grupy II „Słoneczka”. Dzieci przyjęły ją z wielką radością, grzecznie i z uwagą wysłuchały czytanych wierszy o wiośnie oraz zrobiły sobie wspólne zdjęcie. Dziękujemy serdecznie dzieciom i Pani Dominice Jacek nauczycielce z Przedszkola za wspaniale układająca się współpracę.
 

Międzynarodowy Dzień Poezji

21 marca 2019 r. w pierwszym dniu wiosny dzieci z kl. I i II odwiedziły bibliotekę. W tym dniu obchodzony jest również Międzynarodowy Dzień Poezji oraz Dzień Wagarowicza. Dzieci wysłuchały głośnego czytania poezji Stanisławy Kopiec, naszej poetki podkarpackiej, która była gościem w bibliotece w 2011 r. w Dniu Głośnego Czytania. Następnie zrobiły ilustrację „Witaj Wiosno” i w ten sposób powitaliśmy razem wiosnę.

 

Dziękujemy dzieciom i nauczycielom za wspólnie spędzony czas.

Nowości wydawnicze marzec 2019

Nowości wydawnicze marzec 2019

Ferie w Bibliotece 2019

W dniach od 11-22 lutego 2019 r. odbywały się ferie zimowe na Podkarpaciu. Chętne dzieci wzięły udział w zajęciach plastycznych, manualnych, korzystały z gier planszowych, słuchały głośnego czytania, miały możliwość relaksu i wypoczynku od zajęć szkolnych.
 

Dziękujemy dzieciom za udział w zajęciach i zapraszamy do fotorelacji.

Ferie 2019

Biblioteka Publiczna w Wyżnem zaprasza chętne dzieci i młodzież na zajęcia feryjne w dniach od 11-22 lutego 2019 r. w godz. od 10.00-13.00. Szczegółowe informacje na plakacie.

Zapraszamy!

 

Życzenia Świąteczne

Radosnych Świąt Bożego Narodzenia spędzonych w ciepłej, rodzinnej atmosferze, samych szczęśliwych dni w nadchodzącym roku oraz wielu przyjemnych chwil spędzonych z książką Wszystkim Czytelnikom życzy Biblioteka Publiczna w Wyżnem:)

Światowy Dzień Pluszowego Misia 2018

Światowy Dzień Pluszowego Misia 2018

Świąteczne Targi Książki w Rzeszowie 2018 - Spotkania Autorskie w Saloniku Literackim Millenium Hall

Świąteczne Targi Książki w Rzeszowie 2018 - Spotkania Autorskie w Saloniku Literackim Millenium Hall

ŚWIĄTECZNE TARGI KSIĄŻKI W RZESZOWIE 2018 – krótka migawka z imprezy:)

W dniach 23 i 24 listopada w Rzeszowie odbywały się Świąteczne Targi Książki. Przyjechali znakomici pisarze, a także przedstawicieli świata nauki i filmu oraz około 30 najlepszych wydawnictw.
W czasie piątkowych spotkań autorskich, można było porozmawiać m.in. z Joanną Krzyżanek, Barbarą Kosmowską, Natalią Sońską, Magdaleną Skubisz i Anną Fryczkowską oraz laureatką Paszportu Polityki w kategorii Literatura za rok 2008 Sylwią Chutnik, a także wziąć udział w spotkaniu z autorami książki „POLSKA Eseje o stuleciu” wydaną z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę, w którym wziął również udział Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc.
W drugim dniu była młoda pisarka Olga Rudnicka, Zygmunt Miłoszewski oraz - coś dla kinomanów - czyli spotkanie pod hasłem „Drugie życie książki. Adaptacje filmowe”, z udziałem scenarzystów, reżyserów i aktorów. Przyjechała też aktorka Joanna Brodzik oraz pisarz i scenarzysta Radosław Figura, aby opowiedzieć jak potoczyły się po 10 latach losy słynnej serialowej Magdy M opisane w książce „Magda M, ciąg dalszy nastąpił”.
W czasie obu dni można było kupić książki z Rabatem 40% z dedykacją od autora. Na poszczególnych stoiskach wydawniczych spotkałam wielu pisarzy m.in. Joannę Sykat, Edytę Świętek – obie przyjechały z Krakowa. Spotkałam też naszą regionalną pisarkę Panią Annę Oliwińską -Wacko. 
A oto fotorelacja z wydarzenia.  Dziękuję Organizatorom za wspaniałą imprezę. Do zobaczenia za rok.
 

„Mała książka – wielki człowiek” - Książka na START

Gminna Biblioteka Publiczna w Czudcu wraz z jej filiami bierze udział w ogólnokrajowej kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. Akcja ma na celu zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Każdy trzylatek, który przyjdzie do biblioteki, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę „Pierwsze wiersze dla…” oraz Kartę Małego Czytelnika. W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice. „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka”, to broszura informacyjna, przypominająca o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowiadająca, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze. Zapraszamy do włączenia się w akcję.
W dniu 4 października w bibliotece w Wyżnem odbyło się głośne czytanie książeczki z Wyprawki Czytelniczej - z wierszami dla dzieci, najwybitniejszych polskich poetów, przepięknie ilustrowanej. Słuchaczami była najmłodsza grupa przedszkolaków, w tym dzieci trzyletnie (rocznik 2015).

Dziękujemy

Nowości Wydawnicze dla Dorosłych - wrzesień 2018

Nowości Wydawnicze dla Dorosłych - wrzesień 2018

Nowości Wydawnicze dla dzieci - wrzesień 2018

Nowości Wydawnicze dla dzieci - wrzesień 2018

29 września – OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

W ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom” w dniu 27 września 2018 r. w bibliotece odbyło się głośne czytanie dzieciom z Zespołu Szkół w Wyżnem. Czytali zaproszeni goście, a byli to: logopeda, strażak, nauczyciele, rodzice oraz bibliotekarka. Podczas spotkania zostały wręczone nagrody książkowe 10 Najlepszym Czytelnikom. Laureatem została po raz kolejny Nikola Dral. Gratulujemy:) Dziękujemy zaproszonym gościom za udział w spotkaniu oraz rodzicom, którzy włączają się razem z dziećmi w piękną akcję codziennego czytania dzieciom.
 

Wakacje 2018

W dniach od 2-16 sierpnia 2018 r. biblioteka zorganizowała zajęcia dla dzieci w godz. od 10-13.00. Można było wspaniale się zrelaksować przy grach planszowych, podczas zajęć plastycznych oraz na placu zabaw na świeżym powietrzu i w czasie głośnego czytania.

 

Dziękujemy uczestnikom zajęć i zapraszamy do fotorelacji.

Wioletta Piasecka autorka książek dla dzieci – z niespodziewaną wizytą w Bibliotece Publicznej w Wyżnem.

W dniu 18 czerwca 2018 r. mieliśmy zaszczyt gościć w bibliotece Wspaniałą Pisarkę Wiolettę Piasecką, która od paru dni miała spotkania autorskie w bibliotekach na Podkarpaciu m. in. w Bibliotece w Pstrągowej. Pani Wioletta Piasecka jest autorką książek dla dzieci, sztuk teatralnych i słuchowisk radiowych; absolwentką filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Mieszka w Elblągu. Spotkania autorskie z jej udziałem cieszą wielką popularnością. Serdecznie dziękujemy autorce książek za poświęcony swój cenny czas na spotkanie z dziećmi w świetlicy oraz za dedykacje, autografy i prezent w postaci książki „Zagadki piłkarskie”. A oto fotorelacja ze spotkania, które na długo pozostanie w naszej pamięci.

 

DZIĘKUJEMY!!!

„CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM” – Ogólnopolska Akcja Czytania Dzieciom – czerwiec 2018

W dniu 18 czerwca 2018 r. w Bibliotece Publicznej w Wyżnem odbyło się głośne czytanie dzieciom. Udział wzięli Dyrektor Zespołu Szkół w Wyżnem Pani Urszula Lutak, nauczyciele, Strażak - Radny Wsi Wyżne i Gminy Czudec Pan Kazimierz Jacek, dzieci z gr. II „Słoneczka”. Głośno czytaliśmy wiersze Jana Brzechwy „Zwierzyniec”. Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział w głośnym czytaniu.
 

Wycieczka integracyjno - szkoleniowa 2018

W dniu 14 czerwca 2018 r. Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta im. J. Przybosia w Strzyżowie zorganizowała wycieczkę do Miejskiej Publicznej Biblioteki w Łańcucie, która w ubiegłym roku obchodziła Jubileusz 70-lecia. Następnie zwiedziliśmy Skansen Muzeum Wsi Markowa i Muzeum Rodziny Ulmów w Markowej. Serdecznie dziękujemy Pani Dyrektor Marcie Utnickiej za wspaniale zorganizowaną wycieczkę, dzięki której mogliśmy wiele zwiedzić i się zintegrować.
 

​Biblioteka Publiczna w...
​Biblioteka Publiczna w...
​Biblioteka Publiczna w...
​Biblioteka Publiczna w...
​Biblioteka Publiczna w...
​Biblioteka Publiczna w...
​Biblioteka Publiczna w...
​Biblioteka Publiczna w...
​Biblioteka Publiczna w...
​Biblioteka Publiczna w...
​Skansen Muzeum Wsi Markowa
​Skansen Muzeum Wsi Markowa
​Skansen Muzeum Wsi Markowa
​Skansen Muzeum Wsi Markowa
​Skansen Muzeum Wsi Markowa
​Skansen Muzeum Wsi Markowa
​Skansen Muzeum Wsi Markowa
​Skansen Muzeum Wsi Markowa
​Skansen Muzeum Wsi Markowa
​Skansen Muzeum Wsi Markowa
Muzeum Rodziny Ulmów w...
Muzeum Rodziny Ulmów w...
Muzeum Rodziny Ulmów w...
Muzeum Rodziny Ulmów w...
Muzeum Rodziny Ulmów w...
Muzeum Rodziny Ulmów w...
Muzeum Rodziny Ulmów w...
Muzeum Rodziny Ulmów w...
Muzeum Rodziny Ulmów w...
Muzeum Rodziny Ulmów w...

XVII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

W dniach od 2-10 czerwca trwał Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem: „Czytanie łączy”. W tym roku obchodzimy Rok Ireny Sendlerowej, dlatego dla dzieci szkolnych wybraliśmy historię Ireny Sendlerowej autor Ewa Nowak „Kto uratował jedno życie…”. Najmłodsze dzieci wysłuchały historyjki o małym żółwiku „Franklin mały chwalipięta”. Troszkę starsze przedszkolaki z gr. II „Słoneczka” wysłuchały opowiadania Heleny Bechlerowej „Zajączek z rozbitego lusterka”. Serdecznie dziękujemy za całoroczną współpracę Nauczycielom z Przedszkola oraz ze Szkoły Podstawowej.

Wycieczka integracyjna

23 maj 2018 r. odbyła się wycieczka integracyjna do Przemyskiej Biblioteki oraz do Arboretum w Bolestraszycach z przewodnikiem. Serdecznie dziękujemy Przewodniczącej Oddziału SBP w Rzeszowie Pani Agnieszce Rogala za zorganizowanie wspaniałej wycieczki, dzięki której mogliśmy wiele zobaczyć i się zrelaksować.
 

Zwiedzanie Przemyskiej...
Zwiedzanie Przemyskiej...
Zwiedzanie Przemyskiej...
Zwiedzanie Przemyskiej...
Zwiedzanie Przemyskiej...
Zwiedzanie Przemyskiej...
Zwiedzanie Przemyskiej...
Zwiedzanie Przemyskiej...
Zwiedzanie Przemyskiej...
Zwiedzanie Przemyskiej...
Zwiedzanie Przemyskiej...
Zwiedzanie Przemyskiej...
Zwiedzanie Przemyskiej...
Zwiedzanie Przemyskiej...
Zwiedzanie Przemyskiej...
Zwiedzanie Przemyskiej...
Zwiedzanie Przemyskiej...
Zwiedzanie Przemyskiej...
Zwiedzanie Przemyskiej...
Zwiedzanie Przemyskiej...
​Spacer po Przemyślu
​Spacer po Przemyślu
​Spacer po Przemyślu
​Spacer po Przemyślu
​Spacer po Przemyślu
​Spacer po Przemyślu
​Spacer po Przemyślu
​Spacer po Przemyślu
​Spacer po Przemyślu
​Spacer po Przemyślu
Zwiedzanie Arboretum w...
Zwiedzanie Arboretum w...
Zwiedzanie Arboretum w...
Zwiedzanie Arboretum w...
Zwiedzanie Arboretum w...
Zwiedzanie Arboretum w...
Zwiedzanie Arboretum w...
Zwiedzanie Arboretum w...
Zwiedzanie Arboretum w...
Zwiedzanie Arboretum w...
Zwiedzanie Arboretum w...
Zwiedzanie Arboretum w...
Zwiedzanie Arboretum w...
Zwiedzanie Arboretum w...
Zwiedzanie Arboretum w...

Nowości wydawnicze - maj 2018

Serdecznie zapraszamy Czytelników po Nowości Wydawnicze. Szczególnie polecamy Sagę Aleją Róż Edyty Świętek, powieści kryminalne Mroza, Puzyńskiej. Dla dzieci i młodzieży Historię o Irenie Sendlerowej Ewy Nowak oraz opowieści patriotyczne Faustynka i Ignaś Wioletty Piaseckiej wydane z okazji Stulecia Odzyskania Niepodległości.

XV Ogólnopolski Tydzień Bibliotek 2018 pod hasłem „(DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA”.

W dniach od 8-15 maja 2018 r. bibliotekę odwiedzały przedszkolaki oraz uczniowie z Zespołu Szkół w Wyżnem. W Dniu Bibliotekarza 8 maja Bibliotekę odwiedziły przedszkolaki z gr. II „Słoneczka”. Wysłuchały legendy polskiej „Wars i Sawa” ze zbiorów znanych podań i baśni z różnych regionów Polski. Później były zgadywanki i kolorowanki o książkach, o bibliotece. Były też życzenia i Sto lat dla bibliotekarki. Uczniowie z kl. V i VI poznali budowę książki. Miały krótkie dyktando pt. „Kim jest monarcha?” Na koniec bibliotekę odwiedziły najmłodsze przedszkolaczki dzieci 3-letnie, które grzecznie wysłuchały wierszy Marii Kownackiej „Kwiatki Małgorzatki” – do tematu „Łąka”. Dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili bibliotekę w Tygodniu Bibliotek.

2 maja Dzień Flagi Narodowej i 3 maja Święto Narodowe Konstytucji 3-go Maja 1791 r.

To dwa święta państwowe, które uczciliśmy robiąc w bibliotece wiatraczki w barwach biało- czerwonych. Wysłuchaliśmy Pieśni Patriotycznych z Albumu płytowego: „Pieśń Ojczysta” w wykonaniu Chóru Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego oraz czytaliśmy wiersz pt. „Kto ty jesteś? Polak mały!” autorstwa Władysław Bełza.
 

Światowy Dzień Ziemi - lekcja biblioteczna

22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. Z tej okazji w bibliotece w dniu 23 kwietnia czytaliśmy przedszkolakom ciekawą historyjkę pt. „Franklin sadzi drzewo”. Historyjka opowiada o przygodzie jaką przeżył Franklin w Światowy Dzień Ziemi. Dzieci z uwagą wysłuchały opowiadania. Na koniec otrzymały kolorowankę Franklina, którą miały pomalować w tym dniu w przedszkolu.

23 kwietnia – „Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich”.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest od 1995 roku. Organizowany jest przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Święto ustanowione zostało na dzień 23 kwietnia ze względu na ważne w tym dniu wydarzenia dla literatury światowej. W tym dniu w bibliotece odbyły się 2 lekcje biblioteczne, na których dokonaliśmy prezentacji książek z autografem. Wspólnie przeczytaliśmy wybrane fragmenty książek oraz z „Leksykonu terminów literackich” wyjaśniliśmy sobie pojęcie prawa autorskiego. Zadaliśmy także pytanie: Czy lubimy książki i co daje nam czytanie? Odpowiedzi dzieci brzmiały: książka, to wielka wartość, czytam ją dla relaksu, celem zdobycia wiedzy, BEZ KSIĄŻEK NIE MOGĘ ŻYĆ. 

Życzenia świąteczne

Zdrowych i pogodnych Świąt Wielkanocnych pełnych wiary i miłości. Ciepłego, wiosennego nastroju, spotkań rodzinnych i radości ze zmartwychwstania Chrystusa. Wesołego Alleluja!  

21 marca -„Międzynarodowy Dzień Poezji” oraz powitanie wiosny.

„Międzynarodowy Dzień Poezji” - to święto, które ustanowiło UNESCO w 1999r. Jego celem jest zachęcanie do czytania poezji, a nawet tworzenia własnych wierszy.

 

Biblioteka ogłosiła Konkurs na wiersz temat: „Świat budzi się z zimy”.

 

Wiersz ma być: jednozwrotkowy, z rymem sylabowym, z euforią, ma mieć pogodny nastrój.

 

A oto wiersz:


„Słońce pięknie świeci,
Bocian z ciepłych krajów leci,
Cieszą się wszystkie dzieci”.


W tym dniu czytaliśmy przedszkolakom wiersze Jana Brzechwy, Marii Konopnickiej, Juliana Tuwima, Wiesława Drabika. Uczniowie z kl. VI czytali głośno wiersze naszych regionalnych poetów Anny Oliwińskiej – Wacko, Stanisławy Kopiec oraz ks. Jana Twardowskiego.
 

Ferie w Bibliotece 2018

W dniach od 29 stycznia do 9 lutego 2018 r. odbywały się ferie zimowe na Podkarpaciu. Chętne dzieci odwiedziły bibliotekę i uczestniczyły w zajęciach plastycznych oraz grały w różne gry planszowe.

 

A oto fotorelacja z zajęć feryjnych.

Ferie 2018

Biblioteka Publiczna w Wyżnem zaprasza dzieci i młodzież na zajęcia feryjne w dniach od 29 stycznia do 9 lutego w godz. od 10.00 -13.00.

 

 

 

ZAPRASZAMY!  

Mikołajki w Bibliotece

W dniu 6 grudnia 2017 r. bibliotekę odwiedziły przedszkolaki 4-5 latki oraz uczniowie z kl. I-III ze Szkoły Podstawowej w Wyżnem. Tradycją stało się, że co roku w zimie, zjawia Święty Mikołaj, z workiem gwiazdkowych prezentów. W tym roku, była to Śnieżynka, ponieważ Mikołaj był bardzo zapracowany. Po spotkaniu z dziećmi w bibliotece, Śnieżynka udała się do Przedszkola do najmłodszych dzieci w wieku 3 lat, które były bardzo grzeczne i zasłużyły na Ptasie Mleczko. Dzieci starsze otrzymały Domek z Pierników, a uczniowie po cukierku „Krówce” i kalendarzyk na 2018 r. z życzeniami WESOŁYCH ŚWIĄT i szczęścia w Nowym Roku. Podziękowaniem dla Śnieżynki były uradowane buźki dzieci.
 

ŚWIĄTECZNE TARGI KSIĄŻKI w Rzeszowie 24-25 listopada 2017 r.

W dniach 24-25 listopada w Millenium Hall w Rzeszowie odbyła się 2. edycja Świątecznych Targów Książki pod hasłem: „Czytanie kręci, czytam na okrągło”. W tych dniach w saloniku literackim można było uczestniczyć w spotkaniach autorskich m.in. z Katarzyną Bonda, Małgorzatą Gutowską- Adamczyk, Krzysztofem Varga, Katarzyną Puzyńską oraz spotkać wielu pisarzy na stoiskach targowych wydawnictw (Joannę Stovrag, Lidię Miś, Edytę Świętek). Oprócz tego, można było otrzymać autografy i zamienić kilka ciepłych słów. Wstęp był wolny, dlatego też serdeczne podziękowania należą się Organizatorom tego wspaniałego przedsięwzięcia, a szczególnie Pani Magdalenie Zimny-Louis rzeszowskiej pisarce, która była koordynatorem Świątecznych Targów. Piątkowe popołudnie uważam za bardzo owocne i miłe, ponieważ w jednym miejscu spotkać tylu wspaniałych pisarzy, to nie zdarza się często. Za rok będzie następna edycja, czas pokaże, ale już dziś chciałabym też wziąć w niej udział.
 

22 listopada Dzień Kredki i 25 listopada Światowy Dzień Pluszowego Misia

Dzieci z klasy pierwszej w dniu 22 listopada odwiedziły bibliotekę. Najpierw wysłuchały krótkiego opowiadania Katarzyny Nowackiej pt.: „ Miś łakomczuch”, a później pomalowały kolorowanki misia. W ten sposób uczciły dwie okazje w jednym dniu. Dowiedziały się kilku ciekawostek o niedźwiadkach z książeczek dostępnych w bibliotece. Obejrzały „Fantastyczny Trójwymiarowy Atlas Świata”. Przez absolutnie niesamowite trójwymiarowe okulary z podnoszonymi szkłami miały odszukać na mapie, gdzie mieszkają niedźwiadki. Zadanie było łatwe, ponieważ na mapie są one narysowane. Szybciutko udało się im odszukać pandę, niedźwiedzia brunatnego, polarnego i koalę. Zadowolone ze zwiedzania kontynentów, wróciły na kolejne lekcje do swojej klasy. W dniu następnym rano przyszły najmniejsze dzieci w wieku 2,5-3,5 roczku. Z zainteresowaniem, jak na tak małe dzieci wysłuchały króciutkiego opowiadania o misiach i z kolorowankami wróciły do przedszkola, aby tam według swoich umiejętności pokolorować misia. W tym roku były to 115 Urodziny Pluszowego Misia.

21 Międzynarodowe Targi Książki 26-29 października 2017

Hasłem przewodnim tegorocznych, książkowych spotkań targowych w Krakowie są słowa: „Czytam i staję się wolny”- tak napisał w jednej ze swoich powieści portugalski pisarz Fernando Pessoa. Gościem honorowym była Francja. GBP w Czudcu oraz filie z Babicy i Wyżnego miały zaszczyt wziąć udział w tym przedsięwzięciu jako goście branżowi. Wyjazd był zorganizowany przez SBP w Rzeszowie. Można było spotkać wspaniałych autorów m. in. Wioletta Piasecka, Margarett Borroughdame, Anna Łacina, Izabella Frączyk, Edyta Świętek i wiele innych ważnych osobistości. W tym labiryncie jaki musiałyśmy pokonać miedzy stoiskami , trzeba było się dobrze nagimnastykować, aby pozyskać autografy. Było warto. Spotkania pozostaną na długo w pamięci. A oto fotorelacja z imprezy kulturalnej z dnia 27 października 2017.

NOWOŚCI WYDAWNICZE – Październik 2017

Zapraszamy serdecznie do wypożyczeń ciekawych nowości książkowych. Polecamy szczególnie bajeczki Wiesława Drabika, który był gościem w Bibliotece Publicznej w Wyżnem w 2016 r. 

„CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM” 2017 - akcja Ogólnopolska

W dniu 4 października 2017 r. biblioteka zaprosiła uczniów z klasy V do wspólnego czytania wierszy Wisławy Szymborskiej z okazji 21. rocznicy otrzymania przez pisarkę Nagrody Nobla (3.10.1996 r.)
Z kolei w dniu 5 października odbyło się Głośne Czytanie Dzieciom z klasy III opowieści „Tańczące czarownice” – Wioletty Piaseckiej. W ten sposób włączyliśmy się w akcję „Cała Polska Czyta Dzieciom”. 

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania – 29 września

Z okazji „Dnia Głośnego Czytania” biblioteka w dniu 27 września 2017 r. zaprosiła dzieci z grupy przedszkolnej oraz z klasy zerowej. Bibliotekarka przeczytała głośno tekst Elżbiety Sadowskiej: „ Kruk i wilk” oraz zerówce „ Królewski Grajek”. Są to króciutkie bajeczki, które mają szczęśliwe zakończenie, przeznaczone dla najmłodszych dzieci. W czasie spotkań zostały wręczone nagrody za czytelnictwo dla 10 najaktywniejszych czytelników w roku 2016/17. Laureatem 17. edycji została Nikola Dral. Gratulujemy! Dziękujemy za współpracę Zespołowi Szkół w Wyżnem. Z okazji zbliżającego się Dnia Nauczyciela biblioteka składa serdeczne życzenia wszystkim Nauczycielom.  

Nowości Wydawnicze - wrzesień 2017

 Nowości Wydawnicze

Wakacje 2017

Biblioteka Publiczna w Wyżnem zorganizowała zajęcia dla dzieci spędzających wakacje w domu. Spotkania odbywały się w miesiącu sierpniu we wtorki i czwartki w godz. od 10.00 - 13.00. Program zajęć zmieniał się i dopasowywał do ilości i wieku dzieci. Każde zajęcia rozpoczynały się od prac manualnych, rysunkowych, później troszkę rozrywki, gimnastyki, zajęć ruchowych (skakanki itp.) Dużo czasu poświęciliśmy na gry planszowe, bo te bardzo cieszyły dzieci. Na zakończenie zajęć w każdym dniu była praca z książką, głośne czytanie, oraz rozwiązywanie zagadek. Za udział w zajęciach wakacyjnych każde dziecko otrzymało drobny upominek.  

Wakacje 2017

BIBLIOTEKA PUBLICZNA W WYŻNEM
ZAPRASZA DZIECI
NA WAKACJE W BIBLIOTECE
w dniach od 1 - 17 sierpnia 2017 r.

 


W PROGRAMIE:

 

 • Gry i zabawy w bibliotece,
 • Bajkowe zagadki – konkursy czytelnicze,
 • Gry planszowe - turniej,
 • Zajęcia plastyczno – literackie,
 • Głośne czytanie,
 • Konkursy.

ZAJĘCIA ODBĘDĄ SIĘ WE WTORKI I CZWARTKI
W GODZINACH od 10.00 do 13.00
ZAPRASZAMY!

„Kura Adela” z wizytą w przedszkolu.

13 czerwca 2017 r. „Kura Adela”, bohaterka książek Joanny Krzyżanek odwiedziła uczniów z kl. 0 - 2 oraz dwie grupy przedszkolaków w Wyżnem. Dzieci wysłuchały opowiadania „Jak kura zgubiła pióra”. Dziękujemy za współpracę Zespołowi Szkół w Wyżnem. 

XVI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem „Czytanie zbliża”

Z tej okazji w dniu 6 czerwca w bibliotece odbyła się lekcja biblioteczna z uczniami kl. II. Wymieniliśmy wszystkie lektury do kl. II. Szkoły Podstawowej. Przeczytaliśmy fragment książki G. Knutsson pt.: „Przygody Filonka Bezogonka”. Na koniec dzieci otrzymały zadanie domowe. Wykonać ilustrację do wybranej lektury.  

RZESZOWSKIE STOWARZYSZENIE BIBLIOTEKARZY MA 70 LAT

27 maja 2017 r., w sali audytoryjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, rzeszowscy bibliotekarze obchodzili Jubileusz 100-lecia SBP oraz 70-lecia SBP Okręgu Podkarpackiego, którego siedziba mieści się w Rzeszowie. W uroczystościach wzięli udział członkowie SBP, dyrektorzy oraz pracownicy bibliotek.
Z okazji jubileuszu wręczono medale, odznaki i listy gratulacyjne. Nagrody otrzymało aż 28 bibliotekarzy z regionu. Honorową Odznakę SBP otrzymała Elżbieta Kocurek. Medal „W dowód uznania” otrzymała Genowefa Wójcik. Listy gratulacyjne Zofia Szaro i Wiesława Gierlak.

Gratulujemy!
 

Nowości Wydawnicze - czerwiec 2017

Nowości Wydawnicze - czerwiec 2017

8-15 maja 2017 XIV Ogólnopolski Tydzień Bibliotek - pod hasłem „Biblioteka. Oczywiście!”

W tych dniach bibliotekę odwiedziły „Starszaki” z kl. zerowej, oraz uczniowie kl. II Szk. Podstawowej. Głośno czytaliśmy historyjkę pt.: „Franklin i książka z biblioteki”. Były pytania i odpowiedzi dotyczące przeczytanego tekstu. W kolejnych dniach biblioteka odwiedziła 2 grupy najmłodszych przedszkolaków, czytaliśmy bajeczkę autorstwa: Anita Głowińska pt.: „Kicia Kocia w bibliotece”, a także inne bajeczki dostosowane do wieku dzieci m. in. „O bolącym ząbku”, „O brudnych rączkach”, „O skaleczonym paluszku”, których autorem jest Ramona Nadobnik – Piętka. Odbyło się również spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Spotkania miały na celu promowanie czytelnictwa i biblioteki. Wszystkim dziękujemy za aktywny udział w Tygodniu Bibliotek. 

Nowości Wydawnicze - kwiecień 2017

Nowości

Dyskusyjny Klub Książki – drugie spotkanie

W dniu 6 kwietnia 2017 r. w Bibliotece Publicznej w Wyżnem odbyło się drugie spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Dzieci bardzo chętnie dyskutowały na temat przeczytanych książek oraz miały możliwość wypożyczenia nowych wybranych przez siebie, o których porozmawiamy następnym razem.

27 marca – Międzynarodowy Dzień Teatru – lekcja biblioteczna.

W tym dniu świętują ludzie sceny, aktorzy teatrów instytucjonalnych, teatrów amatorskich, młodzieżowych. Wszyscy wspólnie organizują obchody, udowadniając, że porozumienie pomiędzy najrozmaitszymi rodzajami, gatunkami i smakami teatralnymi oraz ludźmi, którzy tworzą teatr jest możliwe. W tym dniu w bibliotece odbyła się lekcja biblioteczna, która miała na celu przybliżenie wartości teatru i jej roli dla społeczeństwa.

 

[…] Teatr to nie jest ani salon, ani też przystań dla statków. Teatr jest najważniejszą rzeczą na świecie, gdyż tam pokazuje się ludziom, jakimi mogliby być, jakimi pragnęliby być, choć nie mają na to odwagi, i jakimi są. […]

 

Tove Jansson, „ Lato Muminków”.

Dyskusyjny Klub Książki 

W dniu 16 marca 2017r. w Bibliotece Publicznej w Wyżnem powstał Dyskusyjny Klub Książki. Z pomysłem powstania klubu wystąpiły dzieci z klasy trzeciej Szkoły Podstawowej w Wyżnem. Biblioteka ustosunkowała się pozytywnie do prośby dzieci. Tak też w dniu 16 marca po lekcjach odbyło się pierwsze spotkanie. Spotkania będą odbywać się co 2- tygodnie. Celem klubu jest możliwość podzielenia się wiadomościami z przeczytanych książek nadobowiązkowych.

Spotkanie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich - Oddziałowy Dzień Bibliotekarza

10 marca 2017 r. z okazji Dnia Kobiet oraz Oddziałowego Dnia Bibliotekarza odbyło się spotkanie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

 

W ramach programu zwiedziliśmy:
1. Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie – zwiedzanie z przewodnikiem.
2. Podziemną Trasę Turystyczną w Rzeszowie – rzeszowskie piwnice -zwiedzanie z przewodnikiem.
3. Bibliotekę Politechniki Rzeszowskiej im. I. Łukasiewicza – zwiedzanie z przewodnikiem.

 

Serdecznie dziękujemy Pani Przewodniczącej Oddziału SBP w Rzeszowie Pani Joannie Rozborskiej – Kałuckiej za zorganizowanie wspaniałej wycieczki, dzięki której mogliśmy zapoznać się z historią miasta Rzeszowa.

Ferie zimowe 2017

W dniach od 16 - 27 stycznia w naszym regionie podkarpackim dzieci odpoczywały od zajęć lekcyjnych. Ferie były pełne uroku, gdyż sypnęło śniegiem i można było szusować z górki, a w wolnych chwilach odwiedzić także bibliotekę. Tak jak było zamieszczone na plakacie tegoroczne zajęcia miały charakter plastyczny. Dzieci i młodzież wykonały „Zielone szczęście dla Babci i Dziadka” oraz laurki i kwiatki z bibuły życząc im dużo zdrowia i szczęścia. Korzystały z gier planszowych, słuchały głośnego czytania wybranych utworów, brały udział w konkursach. Dziękujemy dzieciom i młodzieży za udział w zajęciach. 

Ferie w Bibliotece 2017

Biblioteka Publiczna w Wyżnem zaprasza dzieci i młodzież do udziału w zajęciach feryjnych.
W dniach od 16-27 stycznia w godz. od 10.00- 14.00. Szczegółowy plan zajęć na plakacie.

 

 

 

ZAPRASZAMY!

 

Plakat do pobrania

ROK 2016 – Rokiem HENRYKA SIENKIEWICZA - głośne czytanie w bibliotece

W tym roku przypada 170. rocznica urodzin, 100. rocznica śmierci oraz 50. rocznica utworzenia muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej, miejscu urodzenia pisarza, laureata literackiej Nagrody Nobla. W związku z tymi wydarzeniami w bibliotece odbyło się głośne czytanie wybranych przez dzieci powieści m.in.: z klasą VI „Ogniem i mieczem” oraz z klasą V „Pan Wołodyjowski”. Chcemy zachęcić uczniów oraz dorosłych do sięgnięcia po książki tego pisarza, bo, jak mawiał Sienkiewicz: …„Gdy się ktoś zaczyta, zawsze albo się czegoś nauczy, albo zapomni o tym, co mu dolega, albo zaśnie – w każdym razie wygra”.

 

Zapraszamy do biblioteki po dzieła tego pisarza.
 

Nowości Wydawnicze - listopad 2016 r

Nowości Wydawnicze - listopad 2016 r 

Konkurs Czytelniczy – „Czytelnicy Roku 2016"

W dniu 11.10.2016r. – w Bibliotece Publicznej w Wyżnem odbyło się wręczenie nagród Czytelnikom, którzy biorą udział w konkursie na Czytelnika Roku oraz w akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. „Najaktywniejszym Czytelnikiem Roku 2016”- została Emilia Dziedzic, która wypożyczyła 335 książek. Kryterium oceny stanowiła liczba wypożyczonych i przeczytanych książek. Nagrody książkowe i dyplomy w kolejności otrzymało 18 dzieci: Natalia Łopatka, Nikola Dral, Adrianna Łyszczarz, Milena Ruszała, Tymoteusz Kopiec, Szymon Piwko, Oliwia Żybura, Kinga Sikora, Szymon Janaś, Oliwia Piękoś, Oliwia Dziedzic, Jakub Sanecki, Kacper Piękoś, Maksymilian Stefanowicz, Aleksandra Janaś, Karol Haligowski, Emilia Zając. Laureatce Emilii Dziedzic oraz wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy i życzymy dalszej przyjaźni z książką oraz wiele satysfakcji z przeczytanych lektur.

XV Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania – jesień 2016 r.

W dniu 4.10.2016 r. bibliotekarka odwiedziła klasę zerową. Głośno przeczytała dzieciom opowiadanie autorstwa Dr Leo Buscaglia „Jesień liścia Jasia”. Jest to cudownie ciepła i prosta opowieść o życiu i śmierci splatających się w jedną całość. W tej książce liść Jaś i jego przyjaciele zmieniają się wraz z następującymi porami roku i zbliżającą się zimą, aby w końcu spokojnie opaść na ziemię. Opowieść skłania do przemyśleń. Porusza zarówno dzieci jak i dorosłych. Dzieci z uwagą wysłuchały odpowiadania. Potrafiły odpowiedzieć na pytania związane z przeczytanym tekstem. Dziękujemy dzieciom i Pani Wychowawczyni Bożenie Krzysztoń za umożliwienie czytania w Przedszkolu.

Nowości Wydawnicze Wrzesień - Październik 2016 r.

Biblioteka Publiczna w Wyżnem wzbogaciła się o kolejne nowości książkowe. Zapraszamy do zapoznania się literaturą dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych.

 Zapraszamy!!!

Nowości książkowe 2016 w Bibliotece w Wyżnem - zapraszamy!‏

 Nowości książkowe 2016 w Bibliotece w Wyżnem - zapraszamy!‏

Wakacje 2016

Wakacje w Bibliotece to cykliczna forma zajęć realizowana każdego roku, dlatego zapraszamy dzieci do odwiedzin biblioteki w wolnym od nauki czasie, proponujemy udział w Konkursach i zabawach. W tym roku na wakacjach Biblioteka Publiczna w Wyżnem zmieniała lokum, dlatego zajęcia odbyły się w późniejszym terminie niż planowano. Odbyła się pogadanka na temat: „Kto wynalazł okulary?” oraz „Jak należy chronić oczy latem”. Dzieci dowiedziały się, że przynajmniej raz w roku należy odwiedzić okulistę. Bardzo chętnie brały udział w pracach plastycznych i manualnych. Z puszek po groszku można było zrobić kolorowe opakowania na ołówki i długopisy. Po rolkach z papieru toaletowego małe „kamerki” i mega tęczowe motyle. Talerzyki plastikowe uzupełnione wakacyjnymi skarbami tworzyły małe obrazki na ścianę. Odbył się konkurs plastyczny: „Ilustracja do mojej ulubionej bajki”. W ciepłe dni chociaż przez chwilkę dzieci korzystały z podwórka szkolnego i grały w różne gry (ping – ponga, klasy, komórki do wynajęcia, koza i wilk w lesie, berek, chodzenie po linie, głuchy telefon). Dziękujemy dzieciom za udział w zajęciach i życzymy im dobrych stopni w nowym roku szkolnym.
 

Zmiana lokalizacji Biblioteki Publicznej w Wyżnem‏

ZAPRASZAMY DO BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ FILIA WYŻNE po zmianie lokalizacji (pokój 104) na parterze w Zespole Szkół w Wyżnem.

Biblioteka nieczynna od 6 do 28 lipca 2016

W dniach od 6 lipca do 28 lipca Biblioteka Publiczna w Wyżnem będzie nieczynna z powodu urlopu wypoczynkowego. Przepraszamy.

Zapraszamy w sierpniu.  

Wakacje 2016‏

BIBLIOTEKA PUBLICZNA W WYŻNEM ZAPRASZA DZIECI NA WAKACJE W BIBLIOTECE w dniach od 2 - 18 sierpnia 2016 r.  


W PROGRMIE :

* Gry i zabawy w bibliotece

* Bajkowe zagadki – konkursy czytelnicze

* Gry planszowe - turniej

* Zajęcia plastyczno – literackie

* Głośne czytanie

* Konkursy

 

ZAJECIA ODBĘDĄ SIĘ WE WTORKI I CZWARTKI W GODZINACH od 10.00 - 14.00 

ZAPRASZAMY!

Spotkanie autorskie w Bibliotece Publicznej w Wyżnem

W dniu 15 czerwca 2016r. biblioteka gościła Pana Wiesława Drabika, pisarza, ilustratora, ponad 200 książek dla dzieci. Na pisarza czekały przedszkolaki i uczniowie z Zespołu Szkół w Wyżnem, oraz nauczyciele i rodzice. Spotkanie odbyło się w bardzo miłej atmosferze. Pisarz zadawał wiele zagadek, rymowanek, na które dzieci chętnie odpowiadały. Otrzymały za poprawną odpowiedź nagrody, zakładki, naklejki oraz książeczki. Po spotkaniu można było zakupić książki z autografem. Serdecznie dziękujemy wszystkim za miłe spotkanie.

Spotkanie autorskie z WIESŁAWEM DRABIKIEM

Spotkanie autorskie z WIESŁAWEM DRABIKIEM

15 czerwca 2016 r. godz. 9:00

Gminna Biblioteka Publiczna

w Wyżnem

 Na spotkaniu będzie można zakupić książki

autora i otrzymać autograf.
ZAPRASZAMY!

 

Nowości książkowe 2016 w Bibliotece w Wyżnem - zapraszamy!‏

 Nowości książkowe 2016 w Bibliotece w Wyżnem - zapraszamy!‏

8-15 maja - XIII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek – obchodzony pod hasłem „BIBLIOTEKA INSPIRUJE”

Biblioteka Publiczna w Wyżnem w sposób twórczy wykorzystała te dni. W dniu 10 i 12 maja 2016 odbyło się głośne czytanie baśni Janiny Porazińskiej z „Czarodziejskiej księgi”: „Przyjacielska pomoc” oraz „Dwie Dorotki”. W spotkaniu wzięły udział przedszkolaki oraz z uczniowie kl. I – III. W dniu 11 maja odbyły się lekcje biblioteczne z kl. V i VI na temat: „Budowy książki i jej historii”. Omówiono również tematy związane z biblioteką, z jej pracą. Biblioteka serdecznie dziękuje paniom nauczycielkom z Zespołu Szkół w Wyżnem za współpracę.
 

Kwietniowe spotkania w bibliotece‏

Kwietniowe spotkania w bibliotece - 2 kwietnia Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. 12 kwietnia Światowy Dzień Czekolady - 2016r.
To święta, które stały się przyczyną do spotkania z najmłodszymi dziećmi. Tym razem przenieśliśmy się do […]ślicznej krainy, zwanej Krainą Czekoladowej Rzeki. Nazywała się tak dlatego, że w jednej rzece, zamiast wody, płynęła pyszna, słodka czekolada! W krainie tej była wieczna wiosna. Było tam pełno ogrodów, w których kwitły najpiękniejsze kwiaty i dojrzewały najśliczniejsze owoce. Wszystkie domki w tym szczęśliwym kraju były zrobione z tektury i ozdobione kolorowymi bibułkami. Krainą ta rządził król Karmelek Wielki I. Mieszkał on w cudownym tekturowym pałacu, wraz ze swoją najmilszą i najukochańszą córeczką, Ślicznotką[…] A działo się to w bajce: pt. „O Kuchciku o Nadziei i o drzwiach zamkniętych” napisała Lucyna Krzemieniecka. Po uważnym wysłuchaniu bajki dzieci też poznały smak prawdziwej, pysznej czekolady rozpływającej się po prostu w ustach. Każde dziecko otrzymało po czekoladce, która sprawiła, że wszystkie dzieci stały się nagle bardzo szczęśliwe. W ten sposób uczciliśmy dwa święta w jednym dniu.

29 marca 2016 r. – szkolenie dotyczące naszego zdrowia

 W dniu 29 marca 2016r. o godz. 16.00 w Bibliotece Publicznej w Wyżnem odbyło się spotkanie przedstawicielek firmy FOREVER LIVING PRODUCTS z mieszkańcami wsi Wyżne. Wstęp na spotkanie był wolny i bezpłatny. Panie zaprezentowały produkty na bazie aloesu firmy, którą reprezentują oraz omówiły jego działanie na nasz organizm. Serdecznie dziękujemy za przeprowadzone z nami warsztaty i przekazanie ciekawych wiadomości.

Spotkanie poświęcone naszemu zdrowiu

Serdecznie zapraszamy na szkolenie poświęcone naszemu zdrowiu, poprawie odporności organizmu i ochronie przed chorobami z pomocą najstarszej rośliny świata jaką jest ALOES.
Spotkanie odbędzie się w Bibliotece Publicznej w Wyżnem w dniu 29 marca 2016 r.(wtorek) o godz. 16:00

 

WSTĘP WOLNY !!!

 

Program warsztatów:
- omówienie działania aloesu na nasz organizm
- prezentacja produktów na bazie aloesu firmy FOREVER LIVING PRODUCTS

ZAPRASZAMY!!!

8 marca 2016 – DZIEŃ KOBIET w Bibliotece

W dniu 8 marca w Święto Kobiet Biblioteka Publiczna w Wyżnem zamieniła się w „prawdziwy salon kosmetyczny”. Na specjalne zaproszenie przyjechała do nas Pani Jolanta Daniel wizażystka – kosmetolog, która pracuje w Studio Urody i Wizażu w Ropczycach. Wykonuje w nim profesjonalną kosmetykę, makijaż, stylizację rzęs i paznokci. Pani Jola udzieliła każdej Pani profesjonalnej porady robienia makijażu i stylizacji. Wykonała makijaż wieczorowy naszej Czytelniczce Pani Agnieszce Zając. Serdecznie dziękujemy za cenny czas poświęcony naszym Czytelniczkom.

DZIĘKUJEMY!!!
 

Ferie w Bibliotece 2016

W czasie ferii zimowych dzieci brały czynny udział w pracach twórczych. Były zajęcia plastyczne, gry i zabawy. W pierwszych dniach ferii robiliśmy na drutach uroczy ocieplacz na kubek. Próbowaliśmy opanować nabieranie oczek, oczka lewe, oczka prace, zakończenie oczek i łączenie. Była prezentacja strojów zimowych. W kolejnych dniach robiliśmy prace z materiałów z odzysku: palemki na wyspie - wykorzystano do tego rolki po papierowych ręcznikach. Kwiaty wykonane z rolek po papierze toaletowym i z bibuły. Ekorobale - gąsienice z plastikowych nakrętek z butelek po napojach oraz samochody i statki. Z tekturowych opakowań na jajka robiliśmy kurzą rodzinę, a z wydmuszek po jajku, oraz ze styropianu kolorowe pisanki. Ze świerkowych szyszek liska urwiska a z masy solnej rodzinę kocią. Z tekturowych opakowań domek. Było bardzo ekologicznie i wesoło od razu zrobiło się przytulniej i cieplej jak na południowej półkuli i oby przetrwać do lata.

Ferie zimowe w Bibliotece

Biblioteka Publiczna w Wyżnem zaprasza wszystkie chętne dzieci na Ferie zimowe w Bibliotece w dniach od 15 do 26 lutego 2016 r., w godzinach od 10:00 do 14:00. W programie gry i zabawy, zajęcia plastyczne oraz ciekawe konkursy.
 
Serdecznie zapraszamy!!!

 

18 stycznia Dzień Kubusia Puchatka

Kubuś Puchatek mieszkający w Stumilowych Lesie amator miodku, ma też swoje święto. Dzień ten jest obchodzony na pamiątkę, urodzin jego twórcy – Alana Aleksandra Milne’a, który w 1926 roku, czyli 90 lat temu, wydając książkę „ Kubuś Puchatek”, a potem „Chatka Puchatka”, powołał do życia postać najsłynniejszego na świecie misia. W tym dniu odwiedziły bibliotekę najmłodsze przedszkolaki. Zapoznały się z tym misiem oraz wysłuchały historyjki Walta Disneya „ Kubuś Puchatek”, w której to nasz łakomczuszek wybrał się w odwiedziny do królika. Zapomniał jednak o dobrych manierach i łapczywie wylizywał słoik za słoikiem oczywiście z cudownym miodkiem. Biedny królik patrzył bezradnie, jak jego zapas miodu znika w nienasyconym brzuchu misia. Wreszcie kiedy najadł się do syta nie mógł się wygramolić z nory i utknął w otworze. Z pomocą musiały nadlecieć jego przyjaciele Świstak, Krzyś, Kangurzyca i Kłapouchy, którzy mieli dobre serce i wyciągnęły misia z pułapki. Uwolnienie Kubusia Puchatka zakończyło się uroczystym przyjęciem. Przedszkolaki uważnie słuchały. Umiały odpowiedzieć na pytania z czytanego tekstu. Otrzymały kolorowanki misia i wróciły do przedszkola, zapewniając, że będąc w odwiedzinach nie zapomną nigdy o dobrych manierach.

Przedświąteczne spotkanie z przedszkolakami - 8.12.2015

W grudniowe przedpołudnie bibliotekarka odwiedziła dzieci w Przedszkolu. Celem spotkania było głośne czytanie opowiadania „CO ROBI ŚWIĘTY MIKOŁAJ?” Podczas uważnego słuchania dzieci mogły dowiedzieć się, czy Św. Mikołaj ma dużo pracy przed Świętami Bożego Narodzenia. Jakie zadanie mają renifery, co szykują „skrzaty pomocnicy”, kiedy Św. Mikołaj rusza w drogę z prezentami i czy obdarowuje wszystkie dzieci na świecie? Na zakończenie spotkania bibliotekarka poczęstowała wszystkie dzieci pierniczkami swojego wypieku i życzyła dzieciom wspaniałych prezentów pod choinką.
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku wszystkim Czytelnikom składamy najserdeczniejsze życzenia świąteczne i noworoczne.

ROK 2015 ROKIEM ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II - lekcje biblioteczne - kwiecień 2015r.

W bieżącym roku przypada 95. rocznica urodzin, 10. rocznica śmierci i 1. rocznica kanonizacji Świętego Jana Pawła II. Ponadto w uchwale Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z 5 grudnia 2014r. czytamy: W poczuciu moralnego obowiązku i głębokiego szacunku wobec postaci, która wywarła tak znaczący wpływ na losy nie tylko naszego narodu, ale całego współczesnego świata Sejm RP postanowił ustanowić rok 2015 Rokiem Św. Jana Pawła II. Z tej okazji w miesiącu kwietniu 2015r. odbyło się kilka lekcji bibliotecznych poświęconych Janowi Pawłowi II. Głośno czytali uczniowie z kl. V i VI opowiadanie Joanny Krzyżanek „Jan Paweł II czyli jak Karolek został papieżem”. Dla dzieci z przedszkola czytała bibliotekarka opowieść o Janie Pawle II „Z Wadowic do nieba” nie tylko dla przedszkolaków Ewy Stadtmuller oraz z czasopisma „Promyczek Dobra” ŚWIĘTY JAN PAWEŁ II, artykuł o Karolu Wojtyle od narodzin do chwili kiedy odszedł do Domu Ojca.

 

Światowy Dzień Pluszowego Misia - 25.11.2015

Miś, to jedna z najbardziej znanych i ulubionych zabawek dla dzieci. Tradycja świętowania Dnia Misia wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. W 1902 roku prezydent Teodor Roosvelt wybrał się na polowanie. Jeden z jego towarzyszy postrzelił małego niedźwiadka. Gdy prezydent ujrzał przerażone zwierzątko, natychmiast kazał je uwolnić. Światkiem tego wydarzenia był rysownik, który opublikował to w waszyngtońskim komiksie. Cukiernik z Brooklynu postanowił wykorzystać i tak powstała zabawka miś pod nazwą Teddy Bear. W 1903r. zawitały do Europy. Początkowo powstawały w fabryczce zw. manufaktury i wyglądały jak niedźwiadki. W Dniu 113 Urodzin Misia przedszkolaki przyniosły ze sobą do biblioteki swoje misie, życzyły solenizantowi kolejnych Stu lat oraz zabawiły się w „Stary Niedźwiedź mocno śpi”. Dzieci wysłuchały bajeczek o misiach m.in. Czesława Janczarskiego „Naprawiamy misia”. Na koniec zabrały swoje pluszaki zapewniając, że opiekują się nimi przez cały rok i czasami bywają z nimi kłopoty. Dziękujemy Pani Joasi Piękoś opiekunce przedszkolaków, za możliwość zorganizowania tego święta w bibliotece.

29 września 2015 - Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest 29 września. Propaguje taką formę lektury, ponieważ rozwija ona wyobraźnię i buduje więzi między rodzicami a dziećmi. Święto ma w naszym kraju już 15-letnią tradycję, zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki.
29 września w wielu bibliotekach w kraju jest organizowane wspólne, głośne czytanie. Oprócz znanych i lubianych aktorów, pisarzy i celebrytów, w akcję włączają się też między innymi policjanci i strażacy. Tak było też w filii bibliotecznej w Wyżnem. Mieliśmy zaszczyt gościć pana strażaka Kazimierza Jacek, który mieszka w Wyżnem i jest obecnie radnym w Gminie Czudec. Przeczytał dzieciom historyjkę Jana Brzechwy pt. „Pali się!” Dziękujemy serdecznie za wspólnie spędzony czas.
Na początku spotkania zostały wręczone dzieciom nagrody za czytelnictwo w roku 2014/2015. Laureatem nagrody były: Patrycja Musiał, Magdalena Zimny. Kolejne miejsca to: Natalia Łopatka, Kamila Musiał, Szymon Piwko, Oliwia Dziedzic, Nikola Dral, Urszula Zaremba, Maksymilian i Karolina Stefanowicz, Emilia Zając, Oliwia Żybura, Weronika i Mateusz Zimny, Oliwia Moskwa. Gratulujemy!

 

WAKACJE W BIBLIOTECE - GORĄCE LATO 2015

Biblioteka organizowała we wtorki i w czwartki cykl zajęć, w których brała udział grupa dzieci. Na początek zagraliśmy w znaną od dawna grę państwa, miasta…, kto szybciej napisze wygrywa, można było przy tym sprawdzić swoją wiedzę. Bawiliśmy się w grę fantową lampa - nos, w kalambury, w kółko - krzyżyk, w klasy, w kręgle, w ping - ponga, oprócz tego codziennie były dostępne gry planszowe. Na zajęciach plastycznych można było z masy solnej ulepić np. swoje ulubione zwierzątko, namalować na dużym kamyku „mega biedronkę”, obrazek na styropianie lub mini akwarium. Robiliśmy też korale z jarzębiny, oraz „cukierkowe kwiaty” dla swoich ulubionych, kochanych babć, oklejaliśmy pudełka na swoje skarby. Pomimo, że lato było bardzo gorące dzieci chciały, aby na zakończenie zajęć odbyło się zapowiedziane wcześniej ognisko. Nadziewaliśmy na patyki szaszłyki cukinię, paprykę, cebulę, chlebek a nawet gruszki …słowem wszystko co dało się podpiec na ogniu. Na koniec w dogasającym ognisku upiekliśmy kukurydzę i ziemniaki. Było smacznie i wesoło, może da się to powtórzyć. Wszystkim dzieciom w nowym roku szkolnym życzymy sukcesów i powodzenia.
 

Wakacje w Bibliotece 2015

Biblioteka Publiczna w Wyżnem zaprasza wszystkie dzieci do udziału w zajęciach we wtorki i czwartki w godz. od 10.00 – 14.00. Zapraszamy!
 

Pobierz:

8-15 maja 2015 – XII OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ BIBLIOTEK – WYBIERAM BIBLIOTEKĘ

Czytanie książek jest najbardziej wartościowym sposobem spędzania wolnego czasu - tak wynika z badań czytelnictwa, który opublikowała Polska Izba Książki (dostęp: 25.03.2015).
Tegoroczne majowe obchody „Tygodnia Bibliotek 2015” przebiegały pod hasłem: „Wybieram bibliotekę”. Tradycyjnie do biblioteki przyszły przedszkolaki, uczniowie klasy zerowej i pierwszej. Zapoznały się z układem książek na półkach, z katalogiem. Innym razem poświęciliśmy czas na czytanie wierszy m.in. Małgorzaty Kaliszewskiej „Żabie drogi”, Jana Brzechwy „Żaba”, K. I. Gałczyńskiego „Strasna zaba”- wiersz dla sepleniących, bardzo wesoły. Przy jego czytaniu było dużo śmiechu i zabawy, że czytałam go 2 razy. Uważam, że był to pozytywnie spędzony czas. Dziękuję wszystkim paniom za współpracę w roku szkolnym.
Zapraszam wszystkich niezdecydowanych do odwiedzenia biblioteki, jako instytucji kultury, nie tylko w Tygodniu Bibliotek - wybór należy do Ciebie!
 

Wycieczka integracyjna GBP BOGUCHWAŁA - 24.04.2015

…„Iść za marzeniami, i znowu iść za marzeniami, i tak zawsze, aż do końca”- te słowa Josepha Conrada w pełni oddają drogę, jaką przeszła biblioteka w Boguchwale, aby stać się multimedialnym centrum literatury i kultury…(Por. Bibliot. Nr 2/2015).
Siedziba GBP w Boguchwale w 2014 r. przeszła całkowitą metamorfozę. Obecnie to nowoczesne miejsce, w którym spotyka się wiedza, kultura i sztuka. W dniu 24.04.2015 r., odbyło się w niej spotkanie z pisarką Magdaleną Zimny – Luis, na które byliśmy zaproszeni. Było to kolejne spotkanie integracyjne z okazji Dnia Bibliotekarza, za które serdecznie dziękujemy GBP w Boguchwale oraz życzymy jej dalszych sukcesów.
 

23 kwietnia w Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Szanowni Czytelnicy!
23 kwietnia w Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
Biblioteka Publiczna w Wyżnem zaprasza do udziału w wiosennej akcji „Zamień się książką!".
Znajdź swojej książce nowego właściciela! Przynieś do biblioteki jedną lub więcej książek, przeczytanych, lub takich, których po prostu chcesz się pozbyć i wymień się nimi z innymi czytelnikami.
Termin akcji: 23 kwietnia 2015 r.(czwartek) o godz. 11.00-14.00 w Filii Wyżne.

Ważne: książki powinny być w dobrym stanie! Życzymy ciekawych zdobyczy!

Głośne czytanie w bibliotece 2015

W dniu 25 marca 2015r., bibliotekę odwiedziły przedszkolaki oraz uczniowie klasy pierwszej. Bajeczkę Wiesława Drabika „Wiosna, panie bocianie” głośno czytała pani Marta Czarnik. Dzieci wysłuchały też bajeczki Doroty Skwark „Niegrzeczny jeżyk” oraz Marii Konopnickiej „Stefek Burczymucha”, które przeczytała bibliotekarka Genowefa Wójcik.
 

Ferie zimowe w Bibliotece 2015 –"Zabawa na 102"

Podczas tegorocznych ferii zimowych dzieci uczestniczyły w zajęciach, których celem było zagospodarowanie wolnego czasu dzieciom, a także dostarczenie im miłych wrażeń. Największym powodzeniem cieszyły się zajęcia plastyczne, podczas których wykonywały: kota Mamrota z masy solnej, pieczątki z ziemniaka, klapki z tektury, obrazki walentynkowe przy użyciu papieru kolorowego, patyczków do lodów, bibuły i wstążeczki. Robiły też kwiaty z bibuły: astry, goździki, lilie, róże, stokrotki i żonkile. Stworzyły prawdzie pachnący ogród. Dzieci także chętnie korzystały z gier planszowych, bawiły się w kalambury, skakały na skakankach, grały w piłkarzyki. W tłusty czwartek były pączki i inne słodkości. Na zakończenie spotkań odbyła się wspaniała zabawa, były tańce przebierańce oraz konkurs na najpiękniejszy strój bajkowy. Każdy uczestnik otrzymał drobny upominek.
 

FERIE 2015‏

Biblioteka Publiczna w Wyżnem zaprasza wszystkie chętne dzieci na Ferie zimowe w Bibliotece w każdą środę i czwartek w godzinach od 10:00 – 13:00.

 

ZAPRASZAMY!!!

Wspólne kolędowanie w Bibliotece – 14 stycznia 2015 r.

6 stycznia obchodzimy Święto Trzech Króli. Z tej okazji w Rzeszowie po raz trzeci zorganizowano Orszak Trzech Króli, który gromadzi zarówno dzieci jak i dorosłych. Jest spotkaniem dającym szansę na wyrażenie radości z narodzin Zbawiciela Świata. Orszak umożliwia kultywowanie pięknej polskiej tradycji kolędowania. Propagując tę tradycję w dniu 14 stycznia 2015 r. do biblioteki przybyły z kolędą dzieci z przedszkola. Wysłuchały opowiadania pt. "Boże Narodzenie" oraz "Osiołek Bonifacy" D. Kozioł. Zaśpiewały kolędę "Wśród nocnej ciszy". W nagrodę za kolędowanie otrzymały po cukierku. W tym samym dniu również bibliotekę odwiedziły uczniowie kl. I z radosnym kolędowaniem. Dzieci uważnie słuchały o tradycjach towarzyszących Mikołajom w czasie magicznych Świąt Bożego Narodzenia tak w Polsce jak i na całym świecie. Z okazji Nowego Roku Biblioteka życzy wszystkim nauczycielom i uczniom ze Szkoły Podstawowej i Przedszkola Publicznego w Wyżnem dużo zdrowia, szczęścia i pomyślności.
 

25 listopada 2014 -„Światowy Dzień Pluszowego Misia”

W dniu 25 listopada obchodzimy bardzo sympatyczne święto: Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu bibliotekę odwiedziły najmłodsze przedszkolaki ze swoim opiekunem Panią Justyną Gątarską. Dzieci wysłuchały bajeczki czytanej przez bibliotekarza „O Misiu Łasuchu i jego wielkim brzuchu”, który w skutek swojego łakomstwa utkwił w płocie. Później przy dźwiękach muzyki zabawiły się w dawną znaną zabawę „Stary niedźwiedź mocno śpi”. Zabawie nie było końca każde dziecko chciało być „niedźwiadkiem”. Później bibliotekę odwiedziła klasa pierwsza z Panią Martą Czarnik. Dzieci przyniosły ze sobą swoje misie Przytulanki. Korzystając z literatury dostępnej w bibliotece oraz trójwymiarowego atlasu dzieci odszukały na jakich kontynentach żyją różne niedźwiadki m.in. Andyjski (Ameryka Południowa), Brunatny (Europa), Koala (Australia), Panda (Azja), Polarny(Arktyka). Dowiedziały się czym się żywią, czy można ich karmić napotkawszy np. w Parku Tatrzańskim, czy ich życie jest zagrożone, ile ważą oraz w jakich kolorach są ich futerka. Jeżeli chcesz poznać ciekawostki o tych pięknych, potężnych, pożytecznych ale bardzo niebezpiecznych zwierzętach zapraszam po literaturę do biblioteki.
 

Dzień Głośnego Czytania 29.09.2014‏

29 września „DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA”- 2014 CZYTAJ DZIECKU 20 - MINUT DZIENNIE. CODZIENNIE!
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania ogłoszony przez Polską Izbę Książki po raz pierwszy w 2001r. Propaguje taką formę lektury, ponieważ rozwija ona wyobraźnię i buduje więzi między rodzicami a dziećmi. Filia w Wyżnem włącza się w akcję „Cała Polska czyta dzieciom”. W tym roku głośno czytali bibliotekarz, nauczyciele z Zespołu Szkół w Wyżnem Pani Bożena Krzysztoń, Pani Marta Czarnik oraz Pani dyrektor Urszula Lutak. Na zakończenie wspólnego czytania dzieci odebrały nagrody za udział i zwycięstwo w „Konkursie Czytelniczym”. Laureatem plebiscytu została ponownie Natalia Łopatka. Miejsca kolejne to: Oliwia Dziedzic, Karolina Stefanowicz, Weronika Zimny, Kamila Musiał, Oliwia Moskwa, Julia Oślizło, Jakub Sanecki, Kamil Szmigiel, Wiktoria Szczepan, Urszula Zaremba, Anna Domaradzka, Szymon Janaś, Dominika Kowalska, Klaudiusz Czyż, Julia Żybura, Aleksandra Janaś, Magdalena Zimny. GRATULUJEMY!

WAKACJE W BIBLIOTECE 2014 - sposób na wakacyjną nudę!!!

Wakacyjne zajęcia w bibliotece po raz kolejny potwierdziły, że biblioteka jest potrzebna i cieszy się dużym powodzeniem. Cykl spotkań z dziećmi obejmował m.in. zajęcia manualne: lepienie z plasteliny bohaterów wiersza J. Tuwima „Na straganie”. Innym razem malowanie farbami plakatowymi i kredkami pejzażu lata. W kolejnym dniu wykonanie bransoletek oraz naszyjników z gotowych elementów nawlekanych na żyłkę wg swojej inwencji. Wykonywanie wiatraczków i biedronek z czerwonego kartonu, wykonywanie pajacyków do domowego teatrzyku. Były też zajęcia muzyczne pt. „Śpiewające brzdące” należało zaśpiewać wybrany utwór muzyczny lub wyrecytować wiersz, był też taniec „belgijka” i „kaczuszki”, kalambury i głośne czytanie. W upalne dni dzieci miały możliwość skorzystania z basenu kulkowego w świetlicy szkolnej oraz zagrać w dwa ognie na korytarzu szkolnym a także zabawić się w głuchy telefon. Zajęcia były urozmaicone wyjściem na podwórko i zabawę w klasy, w ping- ponga, w piłkarzyki, puszczanie baniek mydlanych. Dla ochłody było też wyjście na lody a zamiast nagród na zakończenie spotkań w bibliotece dzieciom zaserwowano pizzę wiejską. Wszystkim dzieciom życzymy sukcesów w nowym roku szkolnym a nauczycielom i pani dyrektor szkoły dobrej współpracy z biblioteką.
 

WAKACJE W BIBLIOTECE 2014

Biblioteka Publiczna w Wyżnem zaprasza wszystkie chętne dzieci do udziału w zajęciach we wtorki i czwartki w godz. 10:00 - 14:00 w dniach od 29 lipca do 14 sierpnia 2014r. Na dzieci biorące udział w zajęciach i konkursach czekają nagrody!
 

ZAPRASZAMY!
 

Tydzień Bibliotek – 2014 pod hasłem „Czytanie łączy pokolenia”

Cykl bibliotecznych spotkań odbywał się codziennie w dniach od 13 - 22.05.2014r. Bibliotekę odwiedziły najmłodsze przedszkolaki oraz wszyscy uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Wyżnem. W tym roku obchodzimy 120. rocznicę urodzin Juliana Tuwima, dlatego odbyło się głośne czytanie wierszy poety m.in. „Okulary”, „Rzepka”, „Stół”. Najmłodsze dzieci zapoznały się z kolejnym zawodem tym razem był to stolarz, który zaprezentował im narzędzia stolarskie. Dla starszych uczniów zorganizowano lekcję biblioteczną na temat książki” Od tabliczki glinianej do drukowanej”.
 

XI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek - 8 maj 2014 Dzień Bibliotekarzy

Stowarzyszenie Bibliotek Polskich co roku organizuje spotkanie bibliotekarzy z terenu województwa podkarpackiego. W tym roku spotkanie integracyjne odbyło się w Kielnarowej, w nowoczesnym kompleksie konferencyjno-rekreacyjnym Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w z siedzibą w Rzeszowie. Bibliotekarze zwiedzili Centrum Edukacji Międzynarodowej, bibliotekę liczącą 70 tys. woluminów, udostępnianą tylko dla studentów, mini ZOO oraz salę wystawową poświęconą pracy twórczej prof. Wiktora Zina. W programie dnia był również udział w spektaklu teatralnym pt. „Dwoistość” w reżyserii i scenografii Janusza Pokrywki.
 

Spotkanie z FRANKLINEM

W czwartek 24 kwietnia 2014 r. odbyło się w bibliotece spotkanie z Franklinem, na które przybyły przedszkolaki, zerówka oraz uczniowie kl. od I – III ze Szkoły Podstawowej w Wyżnem. Dzieci powitały go ogromnymi brawami, później wysłuchały opowiadania pt.: "Franklin sadzi drzewko". Historyjka opowiada o przygodzie jaką przeżył Franklin w Światowym Dniu Ziemi, czyli 22 kwietnia. Franklin zachęcał również dzieci do posadzenia swojego drzewka, dał się przytulać, a na koniec spotkania zrobił sobie z nimi pamiątkowe zdjęcia. Dziękujemy bardzo sympatycznemu gościowi za odwiedziny. Cieszy nas, że mimo zmęczenia znalazł czas, by odwiedzić naszą skromną bibliotekę.
 

23 kwietnia - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2014

Z tej okazji w dniu 15.04.2014r. biblioteka zorganizowała lekcję dla kl. IV i V, na której odbyła się prezentacja zgromadzonych autografów i dedykacji dla Czytelników Biblioteki w Wyżnem. Kolekcja liczy 35 wpisów złożonych na książkach. Jest ona wynikiem osobistego kontaktu z ludźmi świata nauki, kultury i sztuki. Zbiory pozyskiwane są podczas targów książki, na różnych spotkaniach autorskich. Pochodzą nie tylko od osób znanych powszechnie, lecz także od twórców regionalnych, postaci znanych w środowisku lokalnym. Wśród osób, których autografy mamy w swoich zbiorach znaleźli się: Roma Ligocka, Katarzyna Grochola, Joanna Papuzińska, Jerzy Pilch, Wioletta Piasecka, Janusz Koryl, Mariusz Niemycki, o. Leon Knabit OSB. Lekcja zakończyła się głośnym czytaniem poezji Anny Oliwińskiej – Wacko pt.: „Słowa dla matki” oraz wierszy śp. Stanisławy Kopiec, poetek z naszego regionu.

2 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci 2014

W dniu 2.04.2014 r. w rocznicę urodzin Hansa Christiana Andersena (1805- 1875) w bibliotece odbyło się głośne czytanie uczniom kl. IV baśni pt.: "Anioł", „Opowiadanie o matce”, "Stokrotka", "Krzesiwo". Bibliotekarka zapoznała dzieci z życiorysem Andersena oraz przypomniała, że dzień 2 kwietnia łączy się również z rocznicą śmierci Papieża Jana Pawła II Wielkiego Polaka, którego Kanonizacja odbędzie się 27.04.2014r.

 

27 marca Międzynarodowy Dzień Teatru - obchodzony od 1957 r.

27 marca - obchodzimy "Międzynarodowy Dzień Teatru"- święto ludzi sceny. Z tej okazji w dniach 26 i 31.03.2014 r. odbyły się lekcje biblioteczne z kl. IV, V oraz spotkanie z przedszkolakami. Tematem lekcji było: Kto jest kim w teatrze? Skąd wiadomo, co jest w teatrze najważniejsze? Odbyło się głośne czytanie opowiadania Macieja Wojtyszko z serii "Bolek i Lolek" pt. : "Teatr", oraz Wandy Chotomskiej pt.: "Martynka bawi się w teatr". Z przeczytanych opowiadań dzieci dowiedziały się jak należy zachować się w teatrze, oraz poznały różne zawody związane z teatrem.
 

"FERIE 2014"

"W czasie ferii dzieci się nudzą" (…), dlatego biblioteka zorganizowała dla nich cykl zajęć plastycznych, oraz konkursów m.in. na najpiękniejszą bombkę, na laurkę z okazji "Dnia Babci i Dziadka". W pierwszym tygodniu ferii odbył się "Bal karnawałowy", na którym wybrano Królową i Króla Balu, Miss Stroju i Miss Fryzury. W kolejnych dniach odbył się konkurs "Śpiewać każdy może" oraz konkurs robienia kwiatów z bibuły. Wszystkie dzieci wykazały się dużym talentem oraz umiejętnościami. Innym razem dzieci dzięki "koperciakom" zamieniły się w Rodzinę Adamsów. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zabawy integracyjne, kalambury, gry planszowe, bierki, domino, "Piotruś" oraz zabawy na śniegu. Większość uczestników po spotkaniach wypożyczała książki. W akcji "Ferie 2014" wzięło udział 20 dzieci. Każde dziecko otrzymało drobną nagrodę rzeczową.

Gratulujemy zwycięzcom konkursów oraz dziękujemy Pani Elżbiecie Klęsk za udzielenie dzieciom wskazówek dotyczących techniki robienia kwiatów.

FERIE W BIBLIOTECE FILIA WYŻNE – ZIMA 2014

Zajęcia dla dzieci odbywać się będą od poniedziałku do czwartku w dniach od 20 - 30 stycznia 2014 r. w godz. 10:00 -14:00.
 

W programie : zajęcia plastyczne (w poniedziałki i w środy od godz. 10:00- 12:00), bal karnawałowy - czwartek 23.01.2014r. (godz.10:00-12:30), wesołe zabawy i konkursy, gry planszowe codziennie, gry TV oraz (komputerowe ½ godz. dla dziecka),kalambury, głośne czytanie, bajkowe zagadki, zgadule –konkursy –godz. 13:00 –codziennie.

 

ZAPRASZAMY !

25 listopada "Światowy Dzień Pluszowego Misia" 2013 r.

Pluszowe misie jako jedyne z zabawek doczekały się swojego święta, które jest obchodzone od 2002 roku. Z tej okazji do biblioteki zostały zaproszone najmłodsze przedszkolaki i uczniowie kl. I-II . Dzieci wysłuchały bajeczki "Miś Łakomczuch", zapoznały się z jego przygodami oraz poznały inne sylwetki misiów bohaterów literackich m.in. "Kubusia Puchatka", "Misia Uszatka". Przekonały się, że miś jest najlepszym przyjacielem dziecka. Na zakończenie wszyscy zabawiły się w znaną od dawna zabawę "Stary niedźwiedź mocno śpi", a na zadanie domowe miały narysować misia.
 

15 października - Międzynarodowy Dzień Niewidomych - "Dzień Białej Laski"

Z tej okazji dzieci kl. IV wysłuchały opowiadania Moniki Krajewskiej pt. "Mój młodszy brat", w którym pani opowiada o dzieciach, które mają różne wady i upośledzenia. To są dzieci niepełnosprawne. Niektóre nie mogą chodzić i używają wózków albo aparatów na nogi, inne źle widzą albo wcale, a jeszcze inne mają upośledzenie umysłowe. Pani powiedziała, że Antoś bohater opowiadania ma zespół Downa, to wada wrodzona. Przytoczyła, też inne przykłady chorób, z którymi borykają się niektóre dzieci i potrzebują rehabilitacji. Nasze dzieci z kl. IV wszystkie są pełnosprawne, wesołe i zdrowe. Po zakończonym czytaniu bez problemów narysowały w grupach pejzaż pięknej, złotej jesieni.
 

"Akcja głośne czytanie" - 2013

Ponieważ w tym roku "Dzień Głośnego czytania" wypadł w niedzielę, dlatego czytanie dzieciom odbywało się w inne dni tygodnia. W dniu 1.10.2013r. – bibliotekarka głośno czytała uczniom kl. IV fragment powieści Kornela Makuszyńskiego "O dwóch takich, co ukradli księżyc". Wybór okazał się bardzo trafny, gdyż dzieci pragnęły poznać dalsze losy bohaterów Jacka i Placka i ustawiły się w kolejce po książkę. Zachętą było również to, że w ekranizowanym filmie pod tym samym tytułem główną rolę grali bliźniacy śp. Lech Kaczyński i Jarosław Kaczyński o czym nie wszyscy uczniowie wiedzieli. Na następnej lekcji czytali uczniowie. Tym razem nowoczesną i również humorystyczną powieść, która obecnie jest polecana przez nauczycieli jako lektura. Tytuł powieści brzmi: "Charlie i fabryka czekolady" autorstwa Dahl Roald. Książki zostały błyskawicznie wypożyczone.
 

29 września - „Dzień Głośnego czytania”

W ramach akcji „Cała Polska czyta Dzieciom” w dniu 30 września 2013 r. uczniowie kl. I-III ze Szkoły Podstawowej w Wyżnem wysłuchały opowiadania autorstwa Moniki Krajewskiej „Mój młodszy brat”. Głośno czytała bibliotekarka filii Wyżne Genowefa Wójcik.
 

Głośne czytanie w Przedszkolu w ramach akcji „Cała Polska czyta Dzieciom”

„Czytanie książek dobrym nawykiem” – takie hasło promowało czytelnictwo i zbliżający się „Dzień Głośnego Czytania” - 29 września. Z tej okazji w dniu 12 i 26 września bibliotekarka filii Wyżne Genowefa Wójcik odwiedziła najmłodszych przedszkolaków w Zespole Szkół w Wyżnem. Do czytania wybrała proste, klasyczne bajki znanych polskich autorów, oraz z serii ABC… UCZĘ SIĘ! Małgorzaty Strzałkowskiej pt. „Jesień”. Po skończonym czytaniu dzieci namalowały pejzaż jesieni.


 

Wręczenie nagród dla najlepszych czytelników roku szkolnego 2012/2013

W dniu 17 września 2013r. w Bibliotece Filia Wyżne odbyło się wręczenie nagród dla czytelników z Zespołu Szkół w Wyżnem, którzy wzięli udział w „Konkursie Czytelniczym”. Laureatem konkursu i Czytelnikiem Roku została Natalia Łopatka – gratulujemy jej oraz mamie, która czytanie stawia na pierwszym miejscu. W grupie nagrodzonych czytelników znaleźli się również: Anna Domaradzka, Wiktoria Szczepan, Kamila Musiał, Julia Oślizło, Karolina Stefanowicz, Aleksandra Janaś, Martyna Warzybok, Magdalena, Mateusz i Weronika Zimny, Klaudiusz Czyż, Kamil Szmigiel, Filip Kraus, Urszula Zaremba, Krzysztof Fąfara. Gratulujemy wszystkim i zapraszamy do konkursu również w tym roku szkolnym. Kolejna edycja już trwa.

„Wakacje 2013” – lato, lato, co Ty na to… – wakacyjne rozmaitości, wakacyjne możliwości…

Biblioteka Publiczna w Wyżnem w miesiącu lipcu organizowała cykl zajęć z dziećmi we wtorki i w czwartki. Jak co roku na zajęcia przychodziła grupa dzieci, która wesoło mogła spędzić swój czas.
„Biblioteka przestrzenią dla kreatywnych” – tu tworzyły się twórcze pomysły na zabawę m. in. zabawy literackie - zgadnij, jaka to książeczka? - kalambury, malowanie postaci, prace manualne z plasteliny, zabawy towarzyskie - głuchy telefon, ciepło - zimno, zabawy ruchowe - gra w kręgle, w gumę, na skakance. Biblioteka zakupiła kilka gier planszowych: „Trzy świnki” i „Dzikie łabędzie”, w których oprócz poznania treści bajki należało pokonać trasę od startu do mety. Po za tym grę planszową z przeszkodami Czerwonego Kapturka, grę „Węże i drabiny”, domino obrazkowe - samochody oraz puzzle, mozaikę mądra główka - 300 elementów. Zrobiliśmy też własną talię kart ze znakami do gry w bingo. Były też zabawy na podwórku np. gra w piłkę(odbył się mecz między drużynami), gra w klasy, w berka, konkurs baniek mydlanych. W ostatni dzień spotkań z dziećmi odbyła się rewia mody i nagrody. Wybór mistrza był trudny, bo każde dziecko miało oryginalny strój. Najwięcej punktów zdobyła jednak Oliwia Dziedzic i Karolina Stefanowicz. Gratulujemy zwycięstwa i życzymy wszystkim dzieciom sukcesów w nowym roku szkolnym.
 

WAKACJE W BIBLIOTECE 2013

Biblioteka Publiczna w Wyżnem zaprasza wszystkie dzieci chętne do udziału w zajęciach we wtorki i czwartki w godz. 10:00 – 14:00 w dniach od 1 lipca do 18 lipca 2013 r. Na dzieci biorące udział w grach, zabawach i konkursach czekają nagrody.

 

ZAPRASZAMY!
 

Nietypowa lekcja z najmłodszymi o Funduszach Europejskich

W dniu 22 maja 2013r. w Bibliotece Publicznej w Wyżnem odbyło się spotkanie ze specjalistami ds. Funduszy Europejskich w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego ( z panią Patrycją Wiśniewską i panem Pawłem Ptak). Uczestnikami spotkania byli uczniowie klasy I, II i III wychowawcy oraz pani dyr. Zespołu Szkół w Wyżnem Urszula Lutak. Spotkanie rozpoczęło się w bardzo miłej i „słodkiej” atmosferze od rozdania dzieciom słodkich prezentów od wspaniałych gości. Następnie odbyła się prezentacja multimedialna dotycząca Unii Europejskiej, podczas której odbył się konkurs i można było zdobyć nagrodę rzeczową (np. grę „Funduszowo”, kredki, opakowania na śniadanie). Dzieci poznały najważniejsze pojęcia związane z tematyką Funduszy Europejskich oraz zapoznały się z projektami finansowymi ze środków europejskich w województwie podkarpackim. Hasła takie jak : beneficjent, dotacje, fundusze, projekt czy przedsiębiorca nie są już im obce, dzięki czemu w przyszłości będzie im łatwiej starać się o dofinansowanie z unijnego budżetu. Dziękujemy serdecznie miłym gościom za spotkanie z dziećmi, które były bardzo szczęśliwe, że mogły oprócz poszerzenia wiedzy o Unii Europejskiej zdobyć również wspaniałe prezenty.
 

8-15 maja TYDZIEŃ BIBLIOTEK

Maj – to miesiąc szczególnie poświęcony książce, promocji biblioteki i czytelnictwa. Hasło Tygodnia Bibliotek 2013 - "Biblioteka, jako przestrzeń dla kreatywnych". W naszej codziennej pracy bibliotekarza myślimy przede wszystkim jak zachęcić mieszkańców, by sięgnęli po książkę, bez względu na wykształcenie, wiek czy światopogląd. Zajęcia z dziećmi na feriach i wakacjach dają tę możliwość spełnienia „biblioteki, jako przestrzeni dla kreatywnych”. Możemy wówczas rozwijać się kreatywnie i twórczo co prowadzi do uzyskania oryginalnych pomysłów, innowacji.
W dniu 8.05 2013 biblioteka zapoznała uczniów z kl. II z pracą bibliotekarza z układem książek na półkach, z księgozbiorem podręcznym, czasopismami oraz katalogiem i regulaminem biblioteki. Zachęciła uczniów do korzystania z usług biblioteki oraz czytelni. Z okazji święta bibliotekarza otrzymała życzenia i laurkę za, którą serdecznie dziękujemy.
 

„Konkurs na poezję o wiośnie” - dla uczniów kl. od I- VI

Na konkurs wpłynęło 10 prac. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się w dniu 27.03 – zwycięzcą została uczennica kl. V Karina Masłyk, która w piękny sposób ujęła nadchodzącą wiosnę. Gratulujemy.
 

Spotkanie z przedszkolakami

W dniu 25 marca do biblioteki przybyły najmłodsze przedszkolaki wraz z panią Iwona Kichman. Dzieci nie mogły się doczekać wiosny, chociaż kalendarzowa już zawitała. Aby wprowadzić ciepłą i wiosenną atmosferę czytaliśmy opowiadanie Wiesława Drabika „Wiosna, panie bocianie” oraz inne wiersze dotyczące wiosny. Od razu zrobiło się cieplej, bardziej wiosennie.  W takim nastroju dzieci wróciły do przedszkola.

 

Światowy Dzień Poezji

W dniu 18.03. 2013r. z okazji Światowego Dnia Poezji obchodzonego 21 marca biblioteka zaprosiła uczniów z kl. V na wspólne głośne czytanie poezji Tuwima. Wybór nie był przypadkowy, gdyż Rok 2013 został ogłoszony przez Sejm RP Rokiem Juliana Tuwima. W tym roku mija 60.rocznica śmierci Tuwima (zmarł 27 grudnia 1953r.) oraz setna rocznica debiutu literackiego ( wiersz „Prośba” ukazał się w „Kurierze Warszawskim” w 1913r.)
W dniu 20.03.odbyło się kolejne spotkanie z tej okazji z uczniami kl. I oraz kl. IV. Przypomnieliśmy sobie utwory, które na trwałe weszły do kanonu literatury dziecięcej m.in. „Lokomotywa”, „Okulary”, „Rzepka”, „Słoń Trąbalski”. Na tych wierszach wychowało się już nie jedno pokolenie, dlatego wciąż na nowo wpajamy coraz to młodszym.
 

Ferie w Bibliotece 2013

Zajęcia feryjne odbywały się w każdy dzień otwarcia biblioteki tj. od poniedziałku do czwartku w godz. od 10.00-14.00. W programie były zajęcia plastyczne(spoiwem kolorowy papier, rolki papierowe, bibuła, filc, cekiny, włóczka). Dzieci przyniosły z sobą druty i włóczkę. Nauczyły się podstaw robienia na drutach tj. nabieranie, przerabianie i zdejmowanie oczek oraz splot podwójny, z którego próbowaliśmy zrobić szalik. W dniu 18 lutego odbył się konkurs „Najpiękniejsza pisanka” techniką dowolną. Prace okazały się bardzo piękne. Wybór laureata był trudny, dlatego wszyscy otrzymali nagrodę. Całe ferie były pełne atrakcji m.in. : projektowanie kartek wielkanocnych, wykonywanie kwiatów z bibuły, skrzyni na swoje skarby, gry i zabawy, bajkowe zgadywanki oraz głośne czytanie. Była to pozytywna chwila relaksu i odpoczynku od codziennych obowiązków ucznia.
 

Światowy Dzień Pluszowego Misia listopad 2012 r.

W dniu 26 listopada 2012 r. Biblioteka Publiczna gościła pana pszczelarza Grzegorza Szczygieł, (który pełni również funkcję sołtysa wsi Wyżne). Na spotkanie przybyła grupa dzieci z Przedszkola oraz ze Szkoły Podstawowej w Wyżnem. Pan pszczelarz przybliżył dzieciom wiadomości o pszczołach, miodzie, wosku i innych produktach pszczelich. Zapoznał z niektórymi roślinami miododajnymi. Na zakończenie spotkania wszystkie dzieci spróbowały miodku z pasieki pana pszczelarza, za który serdecznie panu dziękujemy.
 

KONKURS RYSUNKOWY

W dniu 15 października obchodzony jest „Międzynarodowy Dzień Niewidomych”. Z tej okazji w dniu 25.10.2012r. w Bibliotece odbył się „Konkurs rysunkowy”. Wzięło w nim udział 26 uczniów naszej szkoły podstawowej w Wyżnem. Wykonanie dowolnego rysunku z zawiązanymi oczami wymagało skupienia. Dzieci oczywiście nic nie podglądały. Zadanie było trudne, uczestnicy konkursu chociaż przez chwilę doświadczały trudnej roli osoby niewidzącej. Laureata konkursu nie wybrano, ponieważ nie o to w tym konkursie chodziło. Drobne nagrody rzeczowe dostały wszystkie dzieci. Rysunki można było podziwiać w Bibliotece.

POCZYTAJ MI MAMO, POCZYTAJ MI TATO

W dniu 27 września 2012 r. z okazji „DNIA GŁOŚNEGO CZYTANIA DZIECIOM” zaproszono do czytania panią logopedę Iwonę Łysanowicz, panie nauczycielki Joannę Pliżgę i Jadwigę Matuszewską.
Dzieci z kl. od I – III oraz najmłodsze przedszkolaki wysłuchały baśni „Pani Zima”, oraz krótkiego opowiadania W. Drabika „Deszczyk na zmartwienie”… Pani pedagog, pisarka, autorka książek dla dzieci i młodzieży Ewa Nowak twierdzi, iż każda pora jest dobra by czytać dziecku można i na dobranoc i w ciągu dnia – nawet już od pierwszych tygodni życia. A warto…
Na zakończenie spotkania zostały wręczone nagrody dla najlepszych czytelników. Laureatem konkursu została Wiktoria Szczepan z kl. „0”. Miejsce drugie zdobyła Kamila Musiał z kl. I, miejsce trzecie Ania Domaradzka –przedszkolak. Zwycięzcom gratulujemy.
Wszystkim przybyłym serdecznie dziękujemy za miłe spędzenie wspólnego czasu, a rodziców zachęcamy do włączenia się w piękną akcję codziennego czytania dzieciom.
 

„Wakacje mijają - wspomnienia zostają’’ - cykl zajęć w Bibliotece 2012 r

W miesiącu lipcu we wtorki i środy odbywały się zajęcia cykliczne w Bibliotece. Już od pierwszego dnia zajęć zebrała się grupa dzieci, która brała czynny udział w grach i zabawach. W pierwszym dniu zajęć dzieci zapoznały się z flagami państwowymi, a szczególnie tych państw, które brały udział w Euro 2012. Następnie wykonały flagi państw zwycięzców Mistrzostw w Piłce Nożnej EURO 2012. Była też możliwość wykazania swojego talentu na zajęciach plastycznych np. malowanie postaci, buziaków na płaskich kamieniach farbami plakatowymi lub na szarym papierze obrysowaliśmy najmniejszego uczestnika zabawy, następnie pomalowaliśmy pracę kredkami. Robiłyśmy też kolorowe latawce.
Największą atrakcją było przebieranie się w piratów. Najpierw dzieci zrobiły maski pirackie. Dzieci przeistoczyły się w prawdziwych morskich i bojowych piratów. Na kolejnych zajęciach dzieci wykonywały piękną biżuterię, korale z makaronu oraz z gotowych do nawlekania koralików powstawały kolorowe naszyjniki i bransolety. Innym razem dzieci wykonały biedronki na biurko, kolorowe motylki oraz z origami pięknego łabędzia i koszyczek. Jak zaglądała nuda, wychodziłyśmy na plac zabaw i na wolnym powietrzu grałyśmy np. w dwa ognie, w klasy, w gumę, w ping- ponga. Do dyspozycji dzieci były gry planszowe oraz internetowe pod nadzorem bibliotekarza, układanki, puzzle. Było też rozwiązywanie bajkowych zagadek z książki Barbary Lewandowskiej „Tysiąc zagadek”- połączone z konkursem i nagrodami za najszybszą odpowiedź.
Głośne czytanie odbywało się na zakończenie każdych zajęć, dzieci odpoczywały na dywanie i uważnie słuchały czytanego tekstu, gdyż za szybką odpowiedź o czym czytaliśmy w danym momencie można było zyskać nagrodę. Dziękujemy za wspólną zabawę i życzymy dzieciom dużo sukcesów w nowym roku szkolnym.

 

WAKACJE W BIBLIOTECE

 

BIBLIOTEKA PUBLICZNA W WYŻNEM
ZAPRASZA DZIECI
NA WAKACJE W BIBLIOTECE

w miesiącu lipcu 2012


 

W PROGRMIE:
• Gry i zabawy w bibliotece.
• Bajkowe zagadki - konkurs czytelniczy.
• Gry planszowe - turniej.
• Zajęcia plastyczno – literackie.
• Głośne czytanie bajek.

 

ZAJECIA ODBĘDĄ SIĘ WE WTORKI I ŚRODY
W GODZ. OD 10.00- 14.00.
 

ZAPRASZAMY!
 

Spotkanie ze "Smokiem Novusiem’"

W dniu 14.06.2012 r. przybyły do biblioteki najmłodsze przedszkolaki oraz dzieci z klas od I do III ze Szkoły Podstawowej w Wyżnem. Na spotkanie przybył również Smok Novuś z Hurtowni Nova z Rzeszowa, z którym dzieci bawiły się i śpiewały

"Moja Julianko". Atmosfera była bardzo radosna. Chociaż początkowo dzieci się go bardzo bały. Lody jednak zostały pokonane i było im żal jak dobiegł czas spotkania. Dziękujemy za pomoc w realizacji tego spotkania paniom z Przedszkola w Wyżnem oraz Księgarni Nova z Rzeszowa.
 

Tydzień Bibliotek

"Hasłem Tygodnia Bibliotek 2012 jest „Biblioteka ciągle w grze!"

Ogólnopolski program, realizowany od 2004 roku przez StowarzyszenieBibliotekarzyPolskich. Realizacja programu odbywa się w maju i rozpoczyna się z Dniem Bibliotekarza i Bibliotek - 8 maja.
Na "Majowe spotkania z książką" biblioteka zaprosiła klasy od I – do III ze Szkoły Podstawowej w Wyżnem. Była to lekcja promująca czytelnictwo, zawód bibliotekarza. Dzieci zapoznały się z prośbą książki, jej rolą w życiu oraz z zasadami zachowania się w bibliotece.
 

23 kwietnia- „Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich”

Ogłoszony przez UNESCO od 1997 r. W roku 2012 w Polsce obchodzony po raz szósty. Z tej okazji biblioteka przybliżyła wiadomości o książce, jako wielkiej wartości. Bibliotekę odwiedziła kl.VI. Tematem lekcji bibliotecznej było : „Od tabliczki glinianej do książki drukowanej”. W czasie lekcji korzystano z księgozbioru podręcznego.
 

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci 2012

2 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci.Został ustanowiony w celu promowania literatury pięknej i grafiki dla młodego czytelnika. Datę tę wybrano nieprzypadkowo- jest to rocznica urodzin Hansa Christiana Andersena. Każdego roku gospodarzem dnia książki dziecięcej jest inny kraj. W tym roku jest Meksyk.
Z okazji tego święta biblioteka zaprosiła na lekcję biblioteczną i głośne czytanie baśni Andersena („Opowiadanie o matce”, oraz „Anioł” )- dzieci z kl. IV ze Szkoły Podstawowej w Wyżnem. Była to świetna okazja, aby pokazać dzieciom, na czym polega magia ukryta w książce.
W samo południe bibliotekę odwiedziły przedszkolaki z panią wychowawczynią. Bardzo się im spodobała baśń: „Brzydkie kaczątko” oraz „Stokrotka” i „ Świniopas”. Przygotowana impreza promująca literaturę dziecięcą była bardzo udana. Dla dzieci czytane baśnie i czarodziejskie opowieści okazały się niezwykłym przeżyciem.
Nie można zapomnieć daty 2 kwietnia, która łączy się też z innym smutnym wydarzeniem.W roku 2005 zmarł papież Jan Paweł II (ur.1920)r. Jest to już 7. rocznica. Biblioteka przypomniała dzieciom tę niezwykłą postać, wykonała gazetkę oraz zaprezentowała książki autorstwa Jana Pawła II oraz innych pisarzy dotyczące papieża.
 

Międzynarodowy Dzień Teatru

27 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru. Biblioteka co roku organizuje w tym dniu lekcję biblioteczną i przybliża dzieciom temat : „Kto jest kim w teatrze”.
W tym roku biblioteka gościła klasę IV i ich zadaniem było odgadnąć - kto jaką rolę pełni w teatrze. Biblioteka zapoznaje dzieci z postaciami jakie występują w teatrze m.in. charakteryzator, garderobiany, inspicjent, scenograf, sufler. Na zadanie domowe dzieci mają wpisać w kratki zawód związany z teatrem przy odpowiednich postaciach.
 

Międzynarodowy Dzień Poezji

21 marca (pierwszy dzień wiosny) Międzynarodowy Dzień Poezji W tym dniu z powiewem słońca i wiatru zawitały do biblioteki najmłodsze przedszkolaki, aby posłuchać jak „Krasnoludki na balu u Królowej Wiosny” autorstwa (Aleksandry Hubnerowej) przywitały wiosnę. Ile miały krasnoludki kłopotów z kostiumami na bal, o tym wszystkim dzieci dowiedziały się w bibliotece z tej książeczki. Było miło widzieć wesołe buźki, uradowane wiosną. Serdecznie dziękujemy pani z przedszkola oraz dzieciom za miłą atmosferę, dzięki którym można było poczuć weselszą porę roku. Na koniec dzieci zaśpiewały piosenkę „My jesteśmy Krasnoludki” i wesoło wróciły do Przedszkola.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego – coroczne święto obchodzone 21 lutego dla upamiętnienia wydarzenia z 1952 r. w Bangladeszu. Ma ono w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. Z tej okazji biblioteka zaprosiła na lekcję biblioteczną kl. V, z którą omówiła temat oraz znaczenie języka ojczystego.
W dniu 29 lutego biblioteka zorganizowała „Konkurs na Mistrza Ortografii” dla kl. IV, V i VI ze Szkoły Podstawowej w Wyżnem. W konkursie wzięło udział 21 uczniów. Mistrzem Ortografii został Paweł Krok - z kl.VI, a vice-mistrzem Kashka Sharp - kl. V i Sandra Dudek - kl. IV. Gratulujemy zwycięstwa. Laureaci w dniu 6.03 2012 r. odebrali nagrody książkowe, a były to „Słowniki Ortograficzne” polecane przez nauczycieli.
 

Dzień Głośnego Czytania

W dniu 29 września 2011r. ( czwartek) w Filii Bibliotecznej w Wyżnem odbyło się spotkanie z okazji 11. edycji „Dnia Głośnego Czytania”. Jak co roku do głośnego czytania Biblioteka zaprosiła gości.

 

Swoją obecnością zaszczycili:

- pani poetka Stanisława Kopiec

- pani ilustrator Ewa Cupryś

- pani dyrektor Zespołu Szkół w Wyżnem Urszula Lutak

 

Na spotkanie przybyli z dziećmi nauczyciele ( opiekunowie klas od 0 – IV) z Zespołu Szkół w Wyżnem

- pani Bożena Krzysztoń -z kl. 0

- pani Joanna Pliżga -z kl. I

- ks. Prob. Mariusz Mik –z kl. II

- pani Jadwiga Matuszewska – z kl. III

- pani Lucyna Wołowiec –z kl. IV

 

Zanim nasi uczniowie zajęli miejsca w bibliotece nasi zaproszeni goście odwiedziły Przedszkole, które znajduje się również na parterze. Panie głośno czytały dzieciom, bo na to był przeznaczony ten dzień.

 

Następnie po przywitaniu gości przez bibliotekarza pani poetka z Lubeni opowiedziała o swoim życiu, o swojej twórczości oraz co skłoniło ją do pisania. W swojej poezji, którą pisała dla swoich dzieci porusza tematy wsi. Debiutowała w roku 1987 tomikiem poetyckim „Niebieska wieś”, za który otrzymała nagrodę im. St. Piętaka. Później wydała zbiory wierszy: „Spod znaku Anny”(1989), „Osty i róże”(1992), „Znak wzruszenia” (1997). Gratulujemy pani sukcesów. Pani poetka przeczytała wybrane przez siebie wiersze zebrane i wydane w 2008r. pod tyt. „Gospodyni mucha”: Bajeczki dla córeczki, ilustrowane pięknie przez p. E. Cupryś. Najbardziej podobał się dzieciom wiersz "Masło Baby Jagi", stąd też w bibliotece zaprezentowany został sprzęt używany dawniej do wyrobu masła „maśniczka”. Dzieci miały okazję zapoznać się z tym sprzętem, a dla nas starszych był tylko przypomnieniem, że coś takiego istniało.

 

Pani ilustrator Ewa Cupryś zamieszkała w sąsiedniej miejscowości Babica zaprezentowała wykonane przez siebie prace m.in. modne obecnie róże wykonane z materiału oraz ludziki, piękne zwierzątka wykonane z siana. Pani również gratulujemy talentu. Dzieci podczas spotkania pod jej kierownictwem narysowały piękne prace.

 

Na zakończenie spotkania 10 – dzieci odebrało nagrody książkowe w ramach „Konkursu na najlepszego czytelnika roku”. Laureatem została ponownie Kashka Sharp.

 

Spotkanie odbyło się w miłej atmosferze, w podziękowaniu zaproszeni goście otrzymały symboliczną różę. Jeszcze raz dziękujemy miłym gościom za przybycie na „Dzień Głośnego Czytania” CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM.

14 Luty – Dzień Św. Walentego 2012

Walentynkowi goście w swych olśniewających kreacjach w bibliotece
 

Ferie zimowe w Bibliotece 2012

Jak co roku w okresie ferii zimowych Biblioteka organizowała program spotkań dla dzieci obejmujący cykl różnorodnych zajęć między innymi, plastycznych, kolorowy papier był tworzywem z którego powstały domowe zwierzątka, oraz origami z kółek np. żółwik i żabka. To wdzięczna i prosta zabawa dla najmłodszych dzieci, radzą sobie one dobrze z precyzyjnym zginaniem i nie gubią się przy kolejnych ruchach. Do wykonania prac przy składaniu papieru pomocne były dostępne w Bibliotece książki, z serii „Origami dla najmłodszych”. W kolejnych dniach ferii dzieci wykonywały łupinkowe myszki (wykorzystano łupinki z orzecha), oraz wachlarze, kolorowały malowanki wg wzoru, z ilustracji „Franklina”, skakały na skakankach, grały w bierki, domino, pchełki, „Piotrusia”, oraz w gry planszowe, rozwiązywały zagadki, krzyżówki i łamigłówki tańczyły w rytm muzyki z balonikami. Układały ciekawe kompozycje z układanki „Buziaki - Śmieszaki”. Słuchały bajek i wierszy o tematyce zimowej. Ku zaskoczeniu bibliotekarza, młodzież również znalazła czas, aby rozegrać partię szachów i odprężyć się po sesji egzaminacyjnej. Ferie można było spędzić w bibliotece w wesołej atmosferze. Niech żałuje ten, kto nie wziął w nich udziału.

 

Zapraszamy już dziś na cykl zabaw w okresie wakacji.

Filia w Wyżnem
 

Ferie z biblioteką

Biblioteka w Wyżnem zaprasza wszystkie chętne dzieci do udziału w zajęciach:


 - od 30 stycznia - do 10 lutego

 

W programie:


- Zajęcia plastyczne (origami) Gry i zabawy, taniec (np. na gazecie, z balonami)

- Konkursy z nagrodami plastyczno- literackie

- Głośne czytanie bajek o tematyce zimowej

- Zostań mistrzem ortografii konkurs ortograficzny

Pobierz plakat:

Ferie Zimowe w Bibliotece

Zapisz dziecko do biblioteki

Okres wakacji to czas odpoczynku, wypoczywając wiele dzieci czyta książki, pozostałe mniej zainteresowane i niezdecydowane zachęcamy do czytania.
Biblioteka Publiczna w Wyżnym organizuje nie tylko w okresie letnim, również w okresie całego roku akcję: „Zapisz dziecko do biblioteki”, która ma na celu uświadomienie korzyści jakie daje czytanie dzieciom książek już od pierwszych dni życia. Jest ono niezastąpioną pomocą w wychowywaniu i stymulowaniu rozwoju młodych ludzi. Czytanie dzieciom ma ogromne znaczenie nie tylko dla ich rozwoju intelektualnego i kulturalnego, ale także emocjonalnego i społecznego. Bibliotekarz podpowiada w jaki sposób zainteresować dziecko książką i pomaga w doborze odpowiedniej literatury. Rodzice przychodząc z dziećmi do biblioteki mają też okazję zapisać się, a jeśli są już czytelnikami mogą wypożyczyć dla siebie coś ciekawego.

Tegoroczne hasło tygodnia bibliotek - "Biblioteka zawsze po drodze, nie mijam - wchodzę" - jest w bibliotece zawsze aktualne, nie tylko podczas obchodów tygodnia bibliotek oraz w czasie wakacji, ale przez cały rok. Akcja "Zapisz dziecko do biblioteki" jest kontynuacją ogólnopolskich akcji promujących czytelnictwo m.in. „Cała Polska czyta dzieciom”, „Od czwartego roczku, bez czytania ani kroczku” - hasło, które wita każdego odwiedzającego Bibliotekę w Wyżnem, zachęcające do zapisu dziecka już w tym wieku. Zapisanie dziecka do biblioteki jest nieodpłatne. Przy zapisie każde dziecko otrzymuje „Kartę Młodego Czytelnika”. Nie zwlekaj! Przyjdź do swojej Biblioteki.

 

ZAPRASZAMY!
 

VIII OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ BIBLIOTEK 8-15 MAJA 2011

W dniach 8-15 maja 2011 r. w całym kraju odbywały się w Bibliotekach spotkania z czytelnikami pod hasłem: "BIBLIOTEKA ZAWSZE PO DRODZE, NIE MIJAM – WCHODZĘ”. Hasło nawiązuje do faktu, że biblioteki to niezastąpiony element naszego rozwoju intelektualnego, kariery zawodowej, spędzania wolnego czasu.
Z tej okazji filia biblioteczna w Wyżnem zapraszała przez kolejne dni uczniów ze Szkoły Podstawowej w Wyżnem oraz najmłodszych przedszkolaków na spotkania poświęcone książce. Zapoznała ich z pracą bibliotekarza, z regulaminem oraz z rolą Biblioteki w środowisku. Z biblioteką jest nam po drodze, bo korzystamy z jej usług przez całe życie. Wszyscy mogą znaleźć w niej coś dla siebie. Nieważne, czy księgozbiór zawiera wiekowe dzieła historyczne, czy też powieści lub bajki dla dzieci - ważne, że zawsze służy Czytelnikom dostarczając wiedzy, pobudzając wyobraźnię lub dotrzymując towarzystwa w samotności, czy chorobie. Hasło Tygodnia Bibliotek 2011 umożliwia pokazanie, że kontaktu z książką nie zastąpi cud techniki, ani żadna inna, chociażby najbardziej nowoczesna forma przekazu. Z drugiej strony współczesna biblioteka nie boi się nowinek technicznych ułatwiających korzystanie z jej zbiorów. Służy zarówno tradycjonalistom, dla których największą przyjemnością jest powolne szperanie wśród regałów, nie mówiąc już o możliwości zaszycia się z książką w zacisznym kącie, jak i czytelnikom XXI wieku, żyjacym w ciągłym pośpiechu i ceniącym elektroniczny system wyszukiwania i udostepniania zbiorów.
Zapraszamy nie tylko w czasie majowego "Tygodnia Bibliotek", ale przez cały rok, bo... jesteśmy zawsze po drodze:)

 

„Ferie zimowe w Bibliotece” 2011 – w programie gry i zabawy

W pierwszych dniach ferii Biblioteka zaprosiła najmłodszych przedszkolaków na wspólne kolędowanie oraz głośne czytanie bajek. Dzieci wysłuchały kolęd z płyty CD w wykonaniu zespołu „Varium” oraz scholi z Parafii p.w. św. Józefa w Rzeszowie. Zespół „Varium” wystąpił gościnnie w dniu 16 stycznia w naszym Kościele Parafialnym w Wyżnem.

Cyklicznie w okresie ferii w bibliotece organizowane były zajęcia zimowe dla młodszych czytelników. W tym roku odbywały się pod hasłem „Ferie z książką i zabawą”. Program obejmował cykl różnorodnych zajęć, zabaw twórczych i udział w różnorodnych grach planszowych i stolikowych które ucieszyły wszystkie dzieci uczestniczące w zajęciach
Np.: Buziaki-śmieszaki…to układanka ciesząca się dużym powodzeniem, polega na ułożeniu różnych najdziwniejszych postaci wesołych i smutnych. Czy się śmiejesz, czy płaczesz, dziwić się zamierzasz, to na Twojej buzi odbijają się te wszystkie uczucia. Zdziwione oczy nie pasują do przymilnego uśmiechu, a roześmiane usta do smutnego spojrzenia. Do dyspozycji jest 18 buziek podzielonych na 3 części każda, czyli 5832 możliwości ułożenia różnych postaci. Najbardziej cieszyła się powodzeniem wśród chłopców. Gra „Football” - w okresie feri rozegrano konkurs na najlepszego piłkarza. Kalejdoskop – to po prostu super magiczna układanka. „Piotruś”- to znana, prosta gra w karty, która ucieszy wszystkich. W Gra Domino , „Wielki wyścig”, „Szkoła ruchu drogowego” ,szachy, zainteresowały nawet najstarszych uczniów.„Łamigłówki-logopedyczne”, „Super kartkówka”, chińczyk, warcaby, grzybobranie cieszyły się duża popularnością, dostarczyły wielu satysfakcji młodszym czytelnikom.
Ferie się skończyły, ale gry pozostały. Zapraszamy i życzymy miłej zabawy, polecamy również wiele ciekawych nowości książkowych dla młodszych i nieco starszych czytelników !!!

Ferie w Bibliotece

Gminna Biblioteka Publiczna
w Wyżnem

zaprasza dzieci do udziału w zajęciach


„FERIE ZIMOWE
W BIBLIOTECE”
17.01.2011 – 30.01.2011 r.

W PROGRAMIE :

 

 • gry planszowe (szachy, warcaby, domino, bierki i inne)- codziennie
 • rozwiązywanie krzyżówek, rebusów, łamigłówek
 • głośne czytanie wybranych utworów (quizy, zgaduj – zgadule)
 • „Zima w przysłowiach” – konkurs - (kl. III-VI)_- 25.01.2011 r. - godz.12.00
 • „Zajęcia plastyczne” – konkurs – (kl. I – III) - 26.01.2011 r. - godz.12.00
 • gra telewizyjna – codziennie (od godz. 12.00 – 14.00)

 

 

ZAPRASZAMY !!!

Światowy Dzień Pluszowego Misia 26.11.2010

25 listopada 2002 r. dokładnie w setną rocznicę powstania misia - maskotki został ustanowiony „Światowy Dzień Pluszowego Misia”.
Z okazji tego święta Filia w Wyżnem zaprosiła pana pszczelarza Grzegorza Szczygieł mieszkańca wsi Wyżne, który opowiedział dzieciom naszej miejscowej szkoły i przedszkola o pracy pszczelarza i pszczółek. Zaprezentował im akcesoria pszczelarskie, a na koniec spotkania poczęstował wszystkie dzieci miodkiem ze swojej pasieki. Korzystając ze zbioru bibliotecznego biblioteka przybliżyła wiadomości o niedźwiadkach, zapoznała z historyjką, jaka miała miejsce w 1902 r. na polowaniu. Przeczytała bajkę „Miś łakomczuch”, który uwielbiał oczywiście miodek. Spotkanie odbyło się w miłej i słodkiej atmosferze. Panu pszczelarzowi dziękujemy za poczęstunek i ciekawe wiadomości przekazane dzieciom.
 

DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

29 września 2010 roku przeprowadzono w Filii Biblioteki Publicznej w Wyżnem
„DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA”
ogłoszony został przez Polską Izbę Książki po raz pierwszy w 2001 r.
w ramach akcji „Cała Polska czyta Dzieciom”.

 

W dniu tym zaprosiliśmy do głośnego czytania , gości osobowości życia społecznego ,dzieciom czytali :

- Leszek Iskrzycki - leśnik, myśliwy z Nadleśnictwa w Strzyżowie
- Bożena Krzysztoń- nauczyciel kl. „0”
- Ewa Kurzyńska- dziennikarz Nowin Rzeszowskich
- Urszula Lutak dyrektor Zespołu Szkół w Wyżnem
- Ks. Mariusz Mik proboszcz parafii p.w. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Wyżnem

 

W spotkaniu w Bibliotece wzięły udział dzieci z Zespołu Szkół w Wyżnem miały możliwość dowiedzieć się o codziennej pracy leśnika oraz dziennikarza , który przeczytał zabawną historyjkę pt. „Kaczka dziennikarska". Dorośli zachęcali uczniów, by jak najczęściej sięgali po książki., a rodziców by czytali dziecku 20 minut każdego dnia.
Na zakończenie spotkania zostały wręczone nagrody dla 10- najlepszych czytelników. Zwycięzcą konkursu została - Kashka Sharp , która na wakacjach przeczytała 17 powieści. Kolejni zwycięzcy to -Dominika Gątarska, Konrad Piątek, Karolina Motyka. Gratulujemy.
 

Wszystkim przybyłym na spotkanie serdecznie dziękujemy!!!
 

2010 - Rok Chopinowski

W dniu 1 marca 2010r. odbyła się lekcja biblioteczna z okazji urodzin wielkiego pianisty i kompozytora, w której udział wzięli uczniowie kl. VI. Dzieci zapoznały się z publikacjami o życiu i twórczości Fryderyka Chopina znajdującymi się w bibliotece.
 

Ferie zimowe 2010

W czasie ferii Biblioteka Publiczna w Wyżnem zaprosiła najmłodszych przedszkolaków na głośne czytanie opowiadania „O Pingwinie Kleofasku”. Dzieci zapoznały się z krainą Eskimosów. Na mapie oraz globusie można było zobaczyć obszary zamieszkiwane przez tych ludzi. Poznać ich domy- igloo, obyczaje, zainteresowania. Atrakcją dla dzieci było oglądanie Atlasu Świata przez fantastyczne trójwymiarowe okulary. Dzieci wykonały prace plastyczne przedstawiające Eskimosów, igloo oraz pingwinki, które były piękną dekoracją Biblioteki na czas ferii. W kolejnych dniach odbyły się konkursy: literacki „Zima w przysłowiach”, oraz plastyczny „Krajobraz zimowy” dla dzieci ze Szkoły Podstawowej. W dniach otwarcia biblioteki dzieci korzystały z gier planszowych (szachy, warcaby, domino, bierki i inne) oraz z gier telewizyjnych. Rozwiązywały krzyżówki, rebusy, łamigłówki. Na zakończenie Biblioteka ufundowała drobne nagrody rzeczowe dla uczestników konkursów, które wręczono w dniu 1 marca 2010 r.
 

Dzień Głośnego Czytania

28 września 2009 r. w Bibliotece Publicznej w Wyżnem z okazji IX – edycji „Dnia Głośnego Czytania” odbyło się spotkanie dla naszych przedszkolaków oraz uczniów
kl.„0-VI” ze Szkoły Podstawowej w Wyżnem. Uczestnikom spotkania czytali zaproszeni goście:
- pani dyrektor Zespołu Szkół w Wyżnem - Urszula Lutak
- pani logopeda - Iwona Łysanowicz
- pani nauczyciel kl. „0” w Przedszkolu Publicznym w Wyżnem - Bożena Krzysztoń
- pani sierżant Komendy Powiatowej w Strzyżowie - Katarzyna Ciuba
- uczennica kl. VI – Małgorzata Brzyska

 

Biblioteka serdecznie dziękuje zaproszonym gościom za miłą atmosferę oraz piękne czytanie naszym najmłodszym. Wszystkim gościom składam podziękowanie za przybycie na spotkanie oraz za cierpliwość i odpowiedzi na zadawane przez dzieci pytania. Na zakończenie spotkania zostały wręczone nagrody dla 10-ciu najaktywniejszych czytelników. Laureatem plebiscytu została Joanna Matuszewska – gratulujemy
 

Cała Polska Czyta Dzieciom 2008 - 2009

3 czerwca 2009 r. w GBP w Czudcu Filia w Wyżnem odbył się VIII – OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ CZYTANIA DZIECIOM pod hasłem ‘’Cała Polska Czyta Dzieciom’’.
W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas od 0 – V z Zespołu Szkół w Wyżnem. Bajeczki i wierszyki (J.Brzechwy, M.Konopnickiej,J.Tuwima) - połączone z zgaduj - zgadulą czytały panie nauczycielki z Zespołu Szkół w Wyżnem: pani Joanna Pliżga, pani Iwona Kichman oraz bibliotekarz Genowefa Wójcik..
Fragment powieści - E. Knight Lessie wróć czytał ks. kan. Mariusz Mik proboszcz parafii w Wyżnem.
Spotkanie odbyło się w bardzo miłej atmosferze, celem było promowanie czytelnictwa.
Czytaj dziecku 20 minut dziennie. Codziennie! – to prośba do wszystkich rodziców o włączenie się w akcję głośnego czytania.

Źródło Nowiny Rzeszowskie...

Czas Jasełkowy

20 stycznia 2009r. – Czas Jasełkowy. Biblioteka zaprosiła uczniów kl. I na wspólne śpiewanie kolęd z podkładu muzycznego "Arki Noego".

Światowy Dzień Pluszowego Misia

25 listopada 2008r. - "Światowy Dzień Pluszowego Misia" .Biblioteka zaprosiła przedszkolaków oraz dzieci z klasy Zerowej i Pierwszaków. Dzieci przyniosły swoje misie, przytulanki, wysłuchały wierszy oraz piosenek o pluszakach. Zadaniem dzieci było narysować swoją ulubioną maskotkę. Prace dzieci zostały wyeksponowane w bibliotece.
 

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. W każdej chwili możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając odpowiednie ustawienia przeglądarki.

Copyright (c) 2009. Wszelkie prawa zastrzeżone dla Gminnej Biblioteki Publicznej Czudec
Realizacja: ideo, CMS Edito Powered by: