Relacje z wakacji w Gminnej Bibliotece Publicznej w Czudcu w roku 2013

08-09-2013

Dobiegły końca wakacyjne zajęcia zorganizowane przez Oddział dla Dzieci, które odbywały się w każdy czwartek w miesiącu sierpniu w godzinach od 11°° – 13°°. Wakacje to wolny czas dla dzieci, dlatego dzięki zaproponowanemu przez naszą bibliotekę programowi zajęć, dzieci mogły wypełnić go przyjemną i wesołą zabawą. Różnorodność zabaw, konkursów plastycznych i innych form pracy z dziećmi sprawiła, że każdy z uczestników mógł znaleźć coś dla siebie. Na jednym ze spotkań wykonywaliśmy ozdoby z makaronu. Makaron to nie tylko spaghetti, to znakomity materiał na małe dzieło sztuki, a makaronowe korale są najlepszym tego przykładem. Makaronowe kolanka, rurki, gwiazdki nawleczone na żyłkę i pomalowane farbami, wyglądały bardzo efektownie.
Dużą frajdą dla dzieci młodszych i starszych były gry i zabawy na wolnym powietrzu. Zabawy w berka i w chowanego, wyścigi zwierząt, skoki przez linkę, gry w piłkę, i gry zręcznościowe, a że w tym dniu było bardzo gorąco – upalnie, musieliśmy odpoczywać w cieniu i chłodzić się zimnymi napojami.
Na innych spotkaniach wspólnie czytaliśmy i słuchaliśmy wierszy Juliana Tuwima , tworząc jednocześnie wakacyjną lokomotywę Pana Tuwima. To doskonała zabawa dla dzieci na okres wakacji. Wakacyjna lokomotywa, zmierzała do poszczególnych stacji, które usytuowane były w pomieszczeniach biblioteki. Dzieci chętnie uczestniczyły też w innej zabawie – „zabawie z powiedzeniami, czyli jak zrozumieć świat”. W zajęciach wykorzystaliśmy opowiadania z książki Grzegorza Kasdepke: Co to znaczy…101 zabawnych historyjek, które pozwolą zrozumieć znaczenie niektórych powiedzeń, czytając wybrane historyjki o Bartusiu i jego rodzince. Dzieci naśladowały prowadzącego, a powiedzenia np. „Gruba ryba”, „Tyle co kot napłakał” itd. łączyły według własnego uznania.
W ostatnim dniu naszych wakacji dzieci wspólnie przygotowały pyszne desery, napoje - jednym słowem potrawy jak z bajki. Były „pływające gwiazdki”, „żaglówki”, „ptasie gniazdka” wykorzystując do tego żółty ser, ogórki, kukurydzę z puszki, domowy twarożek, szczypiorek, natkę pietruszki, koperek, paprykę, zieloną sałatę. Sporządzone potrawy, koktajle były bardzo kolorowe i fantazyjnie udekorowane, a ich przygotowywanie i pałaszowanie było niezłą zabawą i sprawiło wiele radości.
Organizowane przez bibliotekę wakacje przebiegły w bardzo miłej i radosnej atmosferze, które spędziliśmy pod hasłem „Spędzamy wesoło czas w bibliotece”. Na zakończenie wakacyjnych zajęć każdy z uczestników otrzymał drobny upominek. O tym, że wakacje w Bibliotece mogą być udane, świadczy wysoka frekwencja uczestników i ich aktywność, a za udział wszystkim dziękujemy i zapraszamy za rok.