Biblioteka na wakacjach – 2014

08-09-2014

W czasie tegorocznych wakacji w miesiącu lipcu Biblioteka w Czudcu przygotowała dla dzieci wiele atrakcji. Zajęcia wakacyjne rozpoczęły się 3 lipca i odbywały się w każdy czwartek miesiąca pod hasłem „Biblioteka na wakacjach”. W zajęciach uczestniczyły dzieci w przedziale wiekowym od 4 – 13 lat. Nasze zajęcia rozpoczynały się głośnym czytaniem opowiadania, baśni, legendy, które stawały się tematem przewodnim twórczych zadań. Na pierwszym spotkaniu dzieci słuchały wiadomości o motylach pt. „Zwierzęta – owady” – poznaj fascynujący świat owadów, ich budowę, różnorodność i cykle rozwojowe. Na kolejnych, bajek o zwierzętach pt. „ ABECADŁO” – B. Badalskiej, baśni ze zbioru Zaczarowany świat baśni - D. Skwark pt. „ Królestwo czekolady”, czy o życiu codziennym piratów. Do wysłuchanych utworów dzieci wykonywały ilustracje, tworząc kolorowe motyle, które zdobiły salę zajęć, kolorowały postaci z baje, jak również rysowały letnie ZOO na chodniku wokół biblioteki.
Dużą frajdą dla dzieci było „Pirackie lato” i przygotowanie bezludnej wyspy, na której ukryta była skrzynia ze skarbami. Robiliśmy prace plastyczne wykonując flagę piracką, czapki pirata, opaski – oko pirata. Uczyliśmy się hymnu pirackiego. Nie zabrakło zabaw pirackich : przeciąganie liny między pirackimi grupami, poszukiwanie ukrytych kopert z zadaniami, odkrycie skarbu, zabawy z chustą animacyjną : „Burza na morzu”, „Tańczące fale”.
Innym razem dzieci brały udział w paradzie postaci z bajek. Do zabawy wykorzystaliśmy stroje z naszej kostiumerni, przebierając się i tworząc najbardziej pomysłowy ubiór bajkowego bohatera. Na zakończenie spotkania była gorąca czekolada i słodycze. Uczestnicy wakacji brali udział w różnych zajęciach plastycznych robiąc letnie bransoletki z kolorowych koralików i plasteliny. Nie obyło się także bez zajęć ruchowych, zabaw sprawnościowych. Jedną z ulubionych gier to „piłkarzyki”, kręgle, rzuty do tarczy, zabawy na świeżym powietrzu wyścigi na skakance, biegi z przeszkodami, zawody hula-hop.
Ostatniego dnia zajęć nastał moment podsumowania wszystkich konkursów jak również konkursu na najaktywniejszego uczestnika wakacji, którzy otrzymali dodatkowy upominek. Wszystkim dzieciom Biblioteka serdecznie dziękuje za uczestnictwo i mile spędzony wakacyjny czas. Zapraszamy za rok!