Wystawa Malarstwa i Grafiki Mój Świat II

17-12-2014

Natalia Sakowicz jest tegoroczną absolwentką grafiki studiów magisterskich uzupełniających na Wydziale Sztuki UR. Urodziła się 1 marca 1989 roku w Rzeszowie a mieszka w Czudcu.
W tym roku obroniła magisterską pracę dyplomową na Wydziale Sztuki. Dyplom z grafiki projektowej: opracowanie graficzne podręcznika do jęz. ang. ETE, wykonała pod kierunkiem Profesora UR Tadeusza Nuckowskiego i mgr Piotra Kisiela w pracowni projektowej. Dyplom z grafiki warsztatowej: cykl akwatint Umysł Śniącego, (który można obejrzeć na tej wystawie) wykonała pod kierunkiem dr Marcina Jachyma i dr Pawła Bińczyckiego w pracowni druku wklęsłego.
W 2012 r. wzięła udział w zbiorowej wystawie Najlepsze Dyplomy 2012 UR, gdzie znalazły się jej prace licencjackie z grafiki warsztatowej (cykl grafik: Marzenia Senne) oraz komputerowej (projekty okładek do serii książek E.E. Shmitta)
W grudniu 2012 r. odbyła się jej pierwsza autorska Wystawa Malarstwa i Grafiki pt: Mój Świat w Bibliotece Publicznej w Czudcu.
W latach 2005-2009 ukończyła z wyróżnieniem Liceum Plastyczne w Rzeszowie na o specjalizacji reklama wizualna. W latach edukacji w Liceum otrzymała wyróżnienie w konkursie na plakat UKIE pod hasłem: Zjednoczeni w różnorodności. Polska w dialogu kultur Europy. Zdobyła III nagrodę w konkursie fotograficznym Rzeszów ulica 3 Maja. Pracę dyplomową obejmującą rysunek, malarstwo i reklamę wizualną obroniła w 2009 roku. Obrazy dyplomowe z malarstwa są do obejrzenia na tej wystawie.

Młoda artystka specjalizuje się w malarstwie, w którym poszukuje jak najciekawszych połączeń kolorystycznych. Szczególnie lubi malować martwe natury i pejzaże. W grafice warsztatowej wyróżnia ją dokładny rysunek, koncentracja na szczegółach, takie tworzenie detalicznych prac staje się dla niej medytacją. Najbardziej lubi obserwować świat z dystansu i rejestrować spostrzeżone sytuacje czy przedmioty uwieczniając je na fotografii. Oprócz dokładnych prac chętnie sięga po styl plakatowy, w którym króluje niedopowiedzenie, wtedy zazwyczaj są uproszczone i żartobliwe. Każdy z tych stylów jest częścią jej osobowości.

Mój Świat II o wystawie

Jest to druga wystawa autorska młodej artystki w siedzibie Biblioteki Publicznej w Czudcu. Podczas gdy pierwsza obejmowała głównie malarstwo, grafikę warsztatową i rysunek, kolejna prezentuje obrazy olejne i akrylowe, artystyczną grafikę warsztatową oraz, co jest niespodzianką grafikę komputerową.
Malarstwo ukazuje różnorodność barwną i formalną. Są tu i uproszczone pejzaże o bogactwie kolorystycznym i martwe natury zarówno realistyczne jak i syntetyczne. Pojawia się cykl obrazów Magiczne Jeziorka ukazujące urodę bieszczadzkich jezior Duszatyńskich. Prace mają charakter ilustracyjny przez zestawienie kolorystyczne, silne kontrasty światła i cienia co daje niepowtarzalny nastrój i tworzy aurę tajemniczości.
Inny cykl obrazów: Wspomnienia z Irlandii zawiera spokojne pejzaże z oceanem, statkiem i wyraża ciszę i melancholię Zielonej Wyspy. Obrazy wykonane w technice akrylowej na płótnie są w formie syntetycznej.
Pejzaż surrealistyczny z 2009 r. stanowiący dyplom z Liceum Plastycznego z malarstwa zapowiada późniejszą fascynację artystki surrealizmem. Obraz akrylowy przypomina grafikę przez ograniczenie kolorystyczne. Ukazuje też kilka wymiarów, jak w grafice 3D.
Na wystawie można również podziwiać cykl grafiki pt: Umysł Śniącego, które stanowią wyżej wspomniany dyplom magisterski z artystycznej grafiki warsztatowej. Składa on się z trzech prac poziomych o formacie 30X100 cm. ukazujących proces śnienia. Praca ma częściowo charakter naukowy, gdyż opiera się na literaturze onirycznej, jednak forma jest artystyczna i swobodna. Grafiki zostały wykonane precyzyjnie i w sposób dekoracyjny, a co przedstawiają, to już zależy od wyobraźni odbiorcy...
Są tu także grafiki licencjackie pt.: Marzenia Senne z 2012 r. złożone z czterech grafik formatu ok. 50x70 cm. przedstawiające surrealistyczne sny młodej artystki. Prace odznaczają się dużą dbałością o szczegóły, swobodną dekoracyjnością i zabudowaną przestrzenią. Przypominają XIX wieczne grafiki dzięki secesyjnej formie.
Dla urozmaicenia na wystawie pojawiła się grafika komputerowa. Zawiera ona głównie: plakaty teatralne, plakaty do kampanii reklamowej oraz identyfikację wizualną fikcyjnej firmy oraz grafikę 3D wykonaną w programie Blender. Prace zostały wykonane podczas edukacji na Wydziale Sztuki UR.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy!