Spektakl "Grymasy Królewny Kasi"

19-02-2015

W dniu 11.02.2015 do naszej biblioteki przybyli aktorzy z Teatru Edukacji i Profilaktyki „Maska” w Krakowie. Zgromadzonej widowni – grupie przedszkolaków, uczestnikom zajęć feryjnych oraz młodszym czytelnikom, aktorzy zaprezentowali spektakl o dobrym wychowaniu i dobrych manierach, który również w baśniowej formie pokazuje dzieciom, jak ważne jest kontrolowanie własnych czynów oraz jak miłe jest używanie czarodziejskich słów: "proszę", "dziękuję", "przepraszam". Otóż: Królewna Kasia jest najpiękniejsza, najlepsza … Wymusza na otoczeniu, by zawsze ją chwalono i podziwiano. Jeśli jej się coś nie podoba natychmiast krzyczy i tupie nogami. Królewna nie chce się uczyć twierdząc, że jest najmądrzejsza. Król z Królową są zmęczeni krzykami i awanturami córki postanawiają wydać ją za mąż. Urządzają bal, jednak królewnie żaden królewicz się nie podoba. Ten ma nos jak haczyk, ten znowu jest brzydki i gruby. Wyśmiewa wszystkich. W końcu zjawia się Królewicz Julian, który jest gotów poślubić Kasię, by nauczyć ją dobrych manier. Nie jest to łatwe zadanie. Królewna kaprysi przy jedzeniu, chce jeść tylko słodycze, nie chce myć zębów, pije wodę z kranu i nie słucha Królewicza, kiedy ten radzi jej, by założyła czapkę wychodząc na spacer do ogrodu. Takie zachowanie nie wychodzi Kasi na zdrowie. Źle się czuje. Widząc, że złe samopoczucie jest wynikiem jej niegrzecznego zachowania, postanawia się zmienić. Obiecuje być miła i nikomu już nie sprawiać przykrości. Przeprasza Królewicza Juliana, swoich rodziców oraz małą publiczność, że musiała znosić jej chimery.
Dzieciom bardzo podobało się przedstawienie, żywo reagowały na „grymasy” Kasi, podpowiadały, co robiła źle a na końcu przyjęły przeprosiny Królewny. Aktorzy za swoją grę zostali nagrodzeni przez publiczność gromkimi brawami oraz kolorowymi kwiatkami.