Ferie w bibliotece 2015

19-02-2015

Ferie zimowe w Gminnej Bibliotece Publicznej w Czudcu rozpoczęły się od 3.02.2015r. i trwały do 12.02.2015r. w godzinach 11°°-13°°. Zajęcia zostały tak zaplanowane, aby każde dziecko, bez względu na wiek, mogło spędzić wolny czas w miły i atrakcyjny sposób. Dzieci brały udział w zajęciach plastycznych, grach, zabawach i spotkaniach integracyjnych.
W pierwszym dniu naszych spotkań na cześć białej Pani Zimy wspólnie czytaliśmy bajki, wiersze i opowiadania o tematyce zimowej. Były to „Zimowanki” – B. Derlickiej,
„Zima”- P. Barciuka , oraz „Krecik i śniegowy bałwanek” – Z. Millera. Opowiadanie o przygodach Krecika, w którym to Krecik ulepił sobie śniegowego bałwanka, żeby nie być zupełnie samotnym, wspólne zabawy na śniegu – zjeżdżanie na brzuszku, wojna na śnieżki, bardzo dzieciom się podobało. Odbył się także konkurs plastyczny, gdzie każdy mógł namalować Krecika i jego przyjaciela bałwanka. A ponieważ za oknem było wszędzie biało i śnieżnie omawialiśmy sporty zimowe, kolorowaliśmy kolorowanki, a na zakończenie zrobiliśmy wspólnie dużego bałwanka z tektury i waty, który towarzyszył dzieciom przez cały okres ferii i był dekoracją naszej sali i choć nadeszła odwilż, to bałwanek pozostał z nami i się nie roztopił.
Innym razem odbyły się warsztaty: Namaluj swoją Mandalę. Dzieci dowiedziały co to jest mandala i na czym polega tworzenie własnej mandali. Jest to obraz, zazwyczaj koło na kwadratowym tle, a polega na kolorowaniu różnych wzorów wpisanych w to koło. Dzieci na zajęciach używały kredek, oraz bloków rysunkowych i kolorowych papierów.
Na kolejnych zajęciach Pingwiny z Lodowej Krainy zabawy rozpoczęliśmy od głośnego czytania opowieści o pingwinach tj. „O pingwinie Kleofasku” – Ireny Tuwim i „Pingwinek” – Wandy Chotomskiej. Były też wiadomości o pingwinach: jakie zamieszkują wybrzeża, jak wyglądają, oraz ciekawostki z życia tych ptaków. Na zajęciach plastycznych każde dziecko wykonało małego pingwinka ubranego w elegancki frak. Dużo radości przyniosły dzieciom zabawy pingwinie: czyje to jajko, wędrówka pingwinia, chodzenie po lodowej krze, rozpędzanie chmurek.
Kolejny dzień upłynął w atmosferze walentynkowej. Walentynki to miłe święto, Święto Zakochanych i tego dnia można przesłać lub podarować upominki - walentynki komuś kogo bardzo lubimy. Przygotowaliśmy kartki i czerwone serduszka z życzeniami. Każdy starał się zrobić swoją Walentynkę jak najładniej i pięknie ją ozdobić.
Ponadto w trakcie ferii dzieci uczestniczyły w turniejach, w grach planszowych, młodsze układały puzzle, wszyscy chętnie rozwiązywali łamigłówki, zagadki o zimie. Tegoroczne ferie zakończyliśmy smakowitymi pączkami, ponieważ przypadał tłusty czwartek, rozdaniem nagród za udział w konkursach i pracach plastycznych oraz wspólnym zdjęciem z naszymi pingwinkami i bałwankiem. Do zobaczenia za rok.