„Z książką na walizkach” IX Podkarpackie Spotkania Pisarzy z Młodymi Czytelnikami pt. „Podróż z historią i legendą”.

22-06-2015

Z tej okazji Gminna Biblioteka Publiczna w Czudcu gościła Panią Izabellę Klebańską. Absolwentką Akademii Muzycznej w Łodzi. Autorkę scenariuszy programów telewizyjnych dla dzieci i młodzieży tj. „Tut turu” i „Miganki” czy „Piosenkarnia”, emitowanych przez Program 1 TVP. Pisze również scenariusze teledysków muzycznych. W 2001 otrzymała statuetkę Yach za najlepszy scenariusz roku do piosenki pt. „Rowerek” w wykonaniu Pawła Kukiza.

W spotkaniu autorskim brały udział dzieci z klas III Szkoły Podstawowej w Czudcu wraz z wychowawcami T. Mikuszewską - Tomoń, A. Gilewską, A. Soją oraz bibliotekarki GBP. Pani Izabella Klebańska wprowadziła dzieci w skomplikowany świat wiedzy muzycznej swoimi utworami, zachęcając ich do tańca, śpiewu i zgadywanek. Dzieci reagowały bardzo żywiołowo a prosty język, jakim są napisane wiersze pozwalał na dawanie trafnych odpowiedzi. Pisarka była mile zaskoczona muzyczną wiedzą dzieci.

Czytając książki Pani Izabelli Klebańskiej uczymy się nie tylko języka muzycznego, ale także gromadzimy wiedzę z różnych dziedzin muzyki (opera, kompozytorzy, kompozycje muzyczne, instrumenty). Dzieci poznały nazwy dawnych tańców na podstawie książki „Jak tańczono przed wiekami, czyli taniec z figurami”, tańczyły z Panią Izabellą w rytm muzyki, którą wygrywała na skrzypcach. Nasz gość popularyzuje muzykę wśród najmłodszych w niezwykle wesoły i przystępny sposób a jej książki można wypożyczyć w naszej bibliotece, a są to: „Operowe straaachy”, „Jak tańczono przed wiekami, czyli taniec z figurami’, „Kaprys, żart i inne muzyczne fanaberie”, „Jak dżdżownica Akolada o muzyce opowiada”, „Muzyczna zgraja”.

Na zakończenie spotkania można było nabyć książki z autografem pisarki, a dzieci w podziękowaniu złożyły na jej ręce bukiet z kwiatami. Dziękujemy wszystkim za udział w cyklicznych spotkaniach „Z książką na walizkach”.