„Od ziarna do chleba” spotkanie z kl. III Szkoły Podstawowej

21-09-2015

W dn. 11.09. 2015 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Czudcu odbyło się „głośne czytanie” na temat historii chleba. Na czytanie przybyły dzieci klas trzecich Szkoły Podstawowej w Czudcu.
Celem tego spotkania było zapoznanie się dzieci z kolejnymi etapami produkcji chleba, jak również z różnymi gatunkami pieczywa. Tym razem osobami zaangażowanymi w "głośne czytanie" były bibliotekarki oraz stażyści GBP.
Pieczenie chleba w dawnych czasach wymagało wiele trudu. Chleb otaczany był szczególnym szacunkiem i czcią. Ludzie wierzyli, że chleb jest darem Bożym i daje zdrowie, dostatek, szacunek, szczęście i spokojne życie. Szanowano również okruchy chleba, które zbierano i wrzucano do pieca lub zjadano, nic nie mogło się zmarnować. Dziś niestety szacunek do chleba zanika, dlatego warto przypominać, zwłaszcza młodemu pokoleniu, że aby upiec chleb potrzebna jest ciężka praca wielu ludzi: rolnika, młynarza, piekarza.
Uczestnicy naszego spotkania z zainteresowaniem wysłuchali: krótkiej „Historii chleba”, opowiadania „Jak dawniej chleb pieczono”, licznych przysłów oraz wierszy związanych z chlebem i szacunkiem dla niego. Następnie dzieci miały możliwość zapoznania się z dawnymi sprzętami służącymi do wypieku wiejskiego chleba. Na koniec naszego czytania na uczniów czekało zadanie- rozpoznania rodzaju pieczywa poprzez dotykanie oraz degustacja świeżych kromek chleba.
Dziękujemy za przybycie wychowawcom i opiekunom Justynie Gątarskiej, Danucie Choma, Joannie Poręba oraz uczniom kl. III.