Czytam - Wiem – Tworzę

26-02-2009

"Cała Polska Czyta Dzieciom" w Gminnej Bibliotece Publicznej Czudcu

Bez względu na to ile masz zajęć, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla przyszłości swojego dziecka, oprócz okazywania mu miłości, jest codzienne głośne czytanie oraz radykalne ograniczenie telewizji".

Jim Trelease, autor "The Read-Aloud Handbook" (Podręcznik głośnego czytania)

Cała Polska Czyta Dzieciom to impreza kulturalna - Kampani edukacyjnej, której celem jest popularyzowanie czytelnictwa oraz zwiększanie zainteresowania książką. Nic nie zastąpi książki. Dzieci i młodzież pozbawione kontaktu ze słowem pisanym gubią swoje szanse na odnalezienie się we współczesnym świecie. Czytanie chroni dziecko przed uzależnieniem od telewizji i komputerów rozwija język, pamięć i wyobraźnię, ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole, uczy myślenia, poprawia koncentrację.

VII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom - kampanii edukacyjnej „Cała Polska Czyta Dzieciom" Czerwiec 2008 w Gminnej Bibliotece Publicznej Czudcu

Realizując założenia programu ABC XXI Ireny Koźmińskiej mającego na celu promocję czytelnictwa

i rozwijanie zainteresowania książką wśród polskich dzieci do współpracy zaprosiliśmy osobowości życia społecznego, dyrektorów instytucji przedstawicieli różnych zawodów naszej gminy. Tegoroczną pierwszą jej edycję zainaugurowaliśmy 4 czerwca 2008r. w Filii Biblioteki Gminnej w Nowej Wsi

4 czerwca 2008r. w Bibliotece Publicznej w Nowej wsi dla uczniów młodszych klas Szkoły Podstawowej czytali:

- Kazimiera Tondera - emerytowana aktorka Teatru "Maska" w Rzeszowie
- Kazimierz Jacek - radny gminy Czudec - Przewodniczący Komisji Spraw Społecznych Rady Gminy
- Agnieszka Lesiak - dyrektor Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi

5 czerwca 2008r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Czudcu dla uczniów kl. II. Szkoły Podstawowej

im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Czudcu fragmenty książek Pt. "Greta i Sówka i wakacje pod psem" –

C. Funke, Łowcy duchów – C.Funke, Pała o stu bramach„ C.Frabetti, Matylda„ R.Dahl czytali:

- nauczyciel bibliotekarz - Maria Łyszczek
- nauczyciel - Teresa Tomoń
- dyrektor GBP w Czudcu - Elżbieta Kocurek
- bibliotekarz - Elżbieta Rzemień

5 czerwca 2008r. w Filii Biblioteki Publicznej w Pstrągowej dzieci przedszkolne wraz z kl. „0” oraz uczniowie kl. I, II zespołu Szkół w Pstrągowej wzięli udział w głośnym czytaniu fragmentów znanych utworów Janiny Porazińskiej „Kozucha Kłamczucha i P. Beaurgeois „Franklin i Nowy Przyjaciel”
Dzieciom czytali nauczyciele:
- Barbara Brzeźińska
- Małgorzata Stawarz
- Wiesława Kidacka
- Bibliotekarz Anna Banaś
- Przedstawiciel żeńskiej drużyny OSP w Pstrągowej Anna Siewierska

10 czerwca 2008 Udział w wydarzeniu „Cała Polska Czyta Dzieciom”- propagujemy czytelnictwo - uczymy dzieci czytania - rozwijamy zainteresowanie książką w Gminnej Bibliotece Publicznej w Czudcu wzięli:

- Sławomir Cynkar radny Sejmiku Województwa podkarpackiego
- Waldemar Tota - inż. podleśniczy Nadleśnictwo Strzyżów - Leśnictwo Babica

- Agnieszka Materna - sekretarz gminy w Czudcu
- Małgorzata Skalska – Nieroda - dyrektor Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych

i z zaangażowaniem czytali dzieciom z Przedszkola Publicznego w Czudcu utwory "Emil ze Smalandi„ A. Lidgren „Franklin

idzie do szpitala” P. Bourgeois, „Zuźka ,D. Zołzik i małpi interes„ B. Park - „Najpiękniejsze baśnie o leśnych zwierzętach„
Uśmiech radości na buziach dzieci był najmilszą nagrodą dla lektorów.

Jeżeli chcesz, aby twoje dziecko wyrosło na mądrego, szczęśliwego i dobrego człowieka czytaj mu książki: czytaj mu, co najmniej 20 minut każdego dnia.

Dyrektor GBP w Czudcu

Elżbieta Kocurek