Tydzień Bibliotek – spotkanie ze Stefanem Dardą

16-05-2016

W dniach 8-15 maja 2016 r. odbywa się XIII edycja programu „Tydzień Bibliotek”, którego celem jest podkreślenie roli czytania i bibliotek w jakości życia, zwiększenie prestiżu zawodu bibliotekarza oraz zainteresowania książką szerszych kręgów społeczeństwa. Hasło Tygodnia Bibliotek w roku 2016 brzmi „Biblioteka inspiruje”. Zarówno w tym tygodniu, jak również w całym miesiącu maju w placówkach bibliotecznych odbywa się wiele spotkań autorskich, wieczorów poezji, konkursów oraz innych imprez bibliotecznych związanych z książką i biblioteką.
W Gminnej Bibliotece Publicznej w Czudcu w dn. 12 maja 2016 r. o godz. 17 odbyło się spotkanie autorskie z pisarzem Stefanem Dardą. Nasz gość mieszka i pisze w Przemyślu. Swoją przygodę z pisaniem rozpoczął w 2003 r. pisząc pierwszy wiersz. Wierszy było na tyle dużo, że powstały dwie antologie. Natomiast przygoda z prozą zaczęła się od opowiadania, pierwotnie zatytułowanego „Wyręby”, które urosło do rozmiarów powieści i ostatecznie ukazało się drukiem pod zmienionym tytułem „Dom na wyrębach”. Pierwsza powieść została przyjęta przez czytelników bardzo przychylnie a po niej pojawiły się kolejne książki z elementami grozy - cykl Czarny Wygon –„Słoneczna Dolina”, „Starzyzna”, „Bisy” oraz „ Bisy II”. W twórczości Stefana Dardy znajduje się również zbiór krótszych opowiadań pt. „Opowiem ci mroczna historię”. Ostatnią pozycją książkową jest „Zabij mnie, tato” thriller, nagrodzony w plebiscycie „Złotym Kościejem 2015”.
Podczas spotkania, w którym uczestniczyli czytelnicy oraz bibliotekarze bibliotek publicznych gminy Czudec, pan Stefan Darda opowiadał o swojej pracy, życiu osobistym. W czasie spotkania w Gminnej Bibliotece Publicznej w Czudcu padło wiele pytań - uczestnicy pytali pisarza o przyczyny zainteresowania gatunkiem grozy, o dalsze losy bohaterów oraz o plany wydawnicze na przyszłość. Stefan Darda zdradził, że pracuje nad drugą częścią „Domu na wyrębach” oraz książką, której akcja w całości będzie toczyć się w Przemyślu .Pisarz odpowiedział też na pytanie, kto jest ulubionym bohaterem w jego powieściach. Okazało się, że jest to Czarny - postać, która bardzo komplikuje życie bohaterom obu części „Bisów”. Padały też pytania o sprawy techniczne związane z pisaniem, o współpracę z wydawnictwem. W tak miłej atmosferze i ożywionej dyskusji upłynęło nam czwartkowe popołudnie. Po spotkaniu wszyscy mieli możliwość zakupienia książek oraz otrzymania wpisu Autora.
GBP Czudec dziękuje panu Stefanowi Dardzie za przybycie do Czudca a miłośnikom twórczości Stefana Dardy za udział w spotkaniu.