Spotkanie autorskie z Małgorzatą T. Skwarek-Gałęską i Lam Quang My

09-10-2009

W ramach tegorocznych spotkań literackich 1 października 2009 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Czudcu odbyło się spotkanie autorskie z poetami, Małgorzatą T. Skwarek- Gałęską i dr Lam Quang My. To już XIX Międzynarodowa Galicyjska Jesień Literacka.
W niecodziennej atmosferze, w jesiennej scenerii spotkali się literaci z młodzieżą szkolną
z Publicznego Gimnazjum im. Św. Kingi, oraz młodzieżą z Zespołu Szkół w Czudcu
Podczas którego poeci przedstawili i zaprezentowali swoje utwory.

Pani Małgorzata T. Skwarek-Gałęska przyjechała do nas z Łodzi. Autorka wydała pięć tomików wierszy, a szósty aktualnie jest w wydawnictwie.
Z zawodu jest bibliotekarzem i pracuje w szpitalu w niewielkiej bibliotece. Na początku krótko opowiedziała o sobie i swojej poezji . Sama czytała napisane przez siebie wiersze i czyniła to doskonale.
Pan Lam Luang My urodził się w Wietnamie. Ukończył Elektronikę na Politechnice Gdańskiej. Atomista, tłumacz literatury azjatyckiej, poeta. Po powrocie do Wietnamu pracował w Narodowym Centrum Badań Nauki i Technologii w Hanoi. Do Polski przyjechał w 1989 r. Jest doktorem nauk fizycznych, pracował w Instytucie Fizyki Polskiej Akademii Nauk. Pisze i tłumaczy wiersze autorów polskich i wietnamskich . Bierze udział w Światowych Dniach Poezji UNESCO, Krynickich Jesieniach Literackich, Międzynarodowych Literackich Sesjach w Rzeszowie, wielokrotny uczestnik elitarnej Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej. Od 2006 r. jest członkiem Związku Literatów Wietnamskich i Związku Literatów Polskich.
Opublikował dwa tomy poezji: „Echo”(Polska Oficyna Wydawnicza) oraz „Doi” (Oczekiwanie) (Wydawnictwo „Kultury i Informacji” w Hanoi).
Pan Lam Ouang My zachwycił uczestników spotkania swoimi utworami, a zwłaszcza poezją śpiewaną wykonaną przez samego autora. Była to żywa lekcja literacka.
W podziękowaniu za złożoną wizytę poeci otrzymali kwiaty, zrobiliśmy również pamiątkowe zdjęcie, które pozostanie w naszej Kronice.

Dyrektor GBP w Czudcu

Elżbieta Kocurek