„Wiano świętej Kingi”- głośne czytanie

18-11-2016

17 listopada 2016 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Czudcu odbyło się kolejne spotkanie z książką dla przedszkolaków. Tym razem nasze czytanie poświęcone było legendom o świętych. Legendę o świętej Kindze przeczytała dzieciom pani Krysia Cisło wcielając się w postać księżniczki węgierskiej. Legenda głosi, że król Węgier podarował córce najwspanialszą kopalnię soli, w której to, do szybu wrzuciła Kinga swój zaręczynowy pierścień. Kiedy przybyła do Polski, została żoną Bolesława Wstydliwego. Będąc z królem na przejażdżce w okolicach Krakowa poleciła górnikom, aby zaczęli szukać soli. Pierwszą odkopaną bryłą okazała się najprawdziwsza sól, w której ukryty był zaręczynowy pierścień Kingi. Od tamtej pory w Bochni i Wieliczce zaczęto wydobywać skarb bezcenny – sól, którą przyprawiano potrawy na dworze i w chłopskiej chacie. Pamiętając jej dobre serce, wielkie czyny i zasługi dla Polski ogłoszono ją świętą.

Przedszkolakom bardzo podobała się opowieść o św. Kindze. Zapraszamy na kolejne comiesięczne czytanie - CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM.