„Cała Polska Czyta Dzieciom” - Legenda o Świętej Kindze

28-11-2016

W miesiącu listopadzie biblioteka po raz drugi zorganizowała lekcję głośnego czytania dla dzieci. Tym razem zaprosiła klasy pierwsze Szkoły Podstawowej w Czudcu. Z młodymi czytelnikami spotkała się pani Krysia czytając legendę pt. „Wiano świętej Kingi” opracowaną przez Ewę Stadtmuller, ze zbioru Legendy o świętych. Dzieci w skupieniu słuchały opowieści o węgierskiej królewnie Kindze i przyszłej pani wawelskiej , żonie władcy Polski Bolesława Wstydliwego i o zaręczynowym pierścieniu wrzuconym do szybu w węgierskiej kopalni. Według legendy ów pierścień odnalazł się w nowej ojczyźnie, do której przybyła młodziutka Kinga, niedaleko Krakowa. Kinga poleciła górnikom, aby zaczęli szukać soli i w pierwszej odkopanej bryle ukryty był złoty zaręczynowy pierścień z błyszczącym rubinowym oczkiem. Od tamtej pory mamy w naszej ojczyźnie ten drogocenny skarb, jakim jest sól, a Kinga jest rozpamiętywana do dziś w polskich książkach. Dziękujemy pierwszoklasistom i ich wychowawcom za udział w spotkaniu.
Jego celem jest zwrócenie uwagi na konieczność czytania dzieciom oraz kontynuowania tej czynności nawet w chwili kiedy dzieci samodzielnie już czytają.