Diamentowy Jubileusz – 60 – lat Gminnej Biblioteki Publicznej w Czudcu

01-12-2009

„Nie miecz, nie tarcz bronią języka, lecz – arcydzieła” Cyprian Norwid

26 listopada 2009 r. odbyła się uroczystość Jubileuszowa 60 lat Gminnej Biblioteki Publicznej w Czudcu. Uroczystość poprzedziła Msza Święta w niedzielę 22 listopada 2009 roku, której przewodniczył ksiądz proboszcz Parafii Czudec Antoni Kocoł.

W 2009 r. mija bowiem 60 lat, odkąd Wójt Gminy p. Andrzej Huss w imieniu Zarządu Gminy w Czudcu, przyjął pierwszą przesyłkę książek z Ministerstwa Oświaty, dając początek dzisiejszej placówce.

Uroczystość otworzyła pani Lucyna Janaś Dyrektor Ośrodka Kultury w Czudcu.

Na początku głos zabrał pan Stanisław Gierlak Wójt Gminy Czudec, witając zaproszonych gości, a wśród nich: Prezesa Zarządu Dyrektora Generalnego WSK "PZL Rzeszów" pana Marka Dareckiego wraz z małżonką, Wicemarszałka Województwa Podkarpackiego pana Kazimierza Ziobro, Starostę Strzyżowskiego pana Roberta Godka, Dyrektora Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie pana Stanisława Turka, Kierownika działu instrukcyjno – metodycznego WiMBP panią Lucynę Kloczkowską, Proboszcza Parafii w Czudcu, ks. Antoniego Kocoła, ks. dr Stanisława Kopcia, dyrektorów instytucji, administracji samorządowej, dyrektorów szkół i przedszkola, radnych powiatu i gminy, sołtysów, członków Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Czudeckiej, dyrektorów bibliotek publicznych z powiatu strzyżowskiego i rzeszowskiego, bibliotekarzy bibliotek szkolnych i Gminnej Biblioteki Publicznej w Czudcu, czytelników i sympatyków Biblioteki.

Uroczystość zaszczyciły swą obecnością pani Barbara Szczygielska – Dyrektor PCPR w Strzyżowie, Krystyna Barć - Dudek - Dyrektor Poradni Pedagogiczno - Psychologicznej w Strzyżowie, dr Andrzej Jagusztyn – emerytowany Dyrektor Biblioteki Głównej Uniwersytetu Rzeszowskiego, pan Sławomir Cynkar – Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego, pan Józef Wójcik - były Wójt Gminy Czudec, pani Maria Bałchan – Przewodnicząca Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Czudeckiej, pan Stanisław Stec – Przewodniczący Rady Gminy Czudec.

Referat okolicznościowy przybliżający historię biblioteki odczytała pani Elżbieta Rzemień - pracownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Czudcu

W dalszej części spotkania głos zabrali:
Pan Robert Godek - Starosta Strzyżowski, pan Kazimierz Ziobro - Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego, pan Stanisław Turek – Dyrektor WiMBP w Rzeszowie, ksiądz dr Stanisław Kopeć poprzedni proboszcz Parafii Czudec, którzy skierowali wiele ciepłych słów do byłych i obecnych pracowników Biblioteki, doceniając ich prace na rzecz środowiska.

Były listy gratulacyjne, życzenia, kwiaty, prezenty-książki, obrazy, rzeźby od dyrektorów bibliotek, dyrektorów szkół, czytelników, instytucji zaprzyjaźnionych z Biblioteką.

Gościem honorowym był Prezes Zarządu Dyrektor Generalny WSK "PZL Rzeszów" pan Marek Darecki, któremu z podziękowaniem za finansowe wsparcie działalności Biblioteki, było odczytanie i wręczenie dwu listów gratulacyjnych w imieniu Rady Gminy i Dyrekcji Gminnej Biblioteki, wręczone przez Wójta Gminy i Dyrektora Biblioteki.

Przyszła chwila na wręczenie nagród i uhonorowanie zasłużonych bibliotekarzy.

Pani Dyrektor GBP w Czudcu Elżbiecie Kocurek Odznakę honorową „ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ” odznaczenie przyznawane przez Ministra Spraw Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego osobom wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury wręczył - Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Kazimierz Ziobro, Starosta Strzyżowski Robert Godek, Dyrektor WiMBP w Rzeszowie Stanisław Turek, Wójt Gminy Czudec Stanisław Gierlak, zaś pracownikom Biblioteki i byłym pracownikom Jubilatki – nagrody wręczyła Pani Dyrektor GBP w Czudcu Elżbieta Kocurek.

Imprezę uświetniły występy młodzieży z Publicznego Gimnazjum im. Św. Kingi w Czudcu, która przedstawiła program artystyczny „Żem był jak pielgrzym”. Program opracowała pani Anna Oliwińska-Wacko i pan Tomasz Kyc, oraz zespół wokalny i solistka z Zespołu Szkół w Czudcu pod kierunkiem pani Lidii Bytnar, którzy wykonali dwie piosenki: „Mury” Jacka Kaczmarskiego i „Pytasz mnie” Andrzeja Rosiewicza.

Zostały ogłoszone wyniki konkursu plastycznego pt.” Ekslibris – 60 lat – Gminnej Biblioteki Publicznej w Czudcu 1949-2009” adresowanego do czytelników, sympatyków Biblioteki, dzieci, młodzieży i dorosłych.

Po części oficjalnej przyszedł czas na toast i Jubileuszowy tort. Przybyli goście mieli okazję podzielić się wspomnieniami, refleksjami i wrażeniami ze spotkania. Uroczystość Jubileuszowa była dla wszystkich jej uczestników ciekawą lekcją historii.

Uroczystości towarzyszyła piękna wystawa prac rękodzieła artystycznego terapii zajęciowej pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Babicy oraz Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowej Wsi.

Nie zapomniano o zmarłych bibliotekarzach, którzy pracowali w bibliotece. Na ich grobach złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze.