„Czytanie porusza” – Noc Bibliotek w GBP Czudec

17-06-2017

To już III wydanie Nocy Bibliotek - akcji ogólnopolskiej, która w tym roku miała miejsce 3 czerwca, natomiast w Gminnej Bibliotece Publicznej w Czudcu odbyła się 8 czerwca w czwartkowe popołudnie. Hasło tegorocznej edycji brzmiało: „Czytanie porusza” a motywem przewodnim był motyw detektywistyczny. Noc Bibliotek to akcja, która w niekonwencjonalny sposób promuje biblioteki i czytanie. W tym czasie biblioteki publiczne, szkolne oraz inne czekają na swoich czytelników z różnymi atrakcjami. Nasza Noc Bibliotek zaczęła się od korowodu postaci bajkowych, który wyruszył spod Szkoły Podstawowej i przemierzał ulicami do GBP a tutaj czekało na uczestników mnóstwo zadań i konkursów oczywiście detektywistycznych. Jak przystało na bibliotekę nie mogło zabraknąć „głośnego czytania” – fragmenty książki pt. „Tajemnica biblioteki” odczytał biblioteczny sułtan a pani Andrzeja Soja z biblioteki szkolnej przeprowadziła konkurs detektywistyczny, w którym można było uzyskać „Legitymację detektywa”. Motyw detektywistyczny przewijał w trakcie całej imprezy - dzieci udały się na poszukiwanie książek w oddziale dla dzieci, aby uzyskać odznaczenie „Detektywa Bibliotecznego”, musiały również odgadnąć nazwę zwierzęcia ukrytą w skrzyni skarbów. Odbyła się także sesja „foto-budka” z udziałem policjanta i złodzieja oraz jak przystało na prawdziwego detektywa sprawdzaliśmy zmysł węchu – nie lada wyzwanie dla nosa; należało odgadnąć przedstawione zapachy. Po wszystkich zmaganiach; iście kryminalnych czekała na dzieci kolacja przy świecach oraz projekcja filmu „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai:Stella Nostra”.
Dziękujemy Paniom: Andrzei Soja z biblioteki szkolnej, Małgorzacie Płatek, Teresie Mikuszewskiej-Tomoń, Magdalenie Wojcieszek wychowawczyniom klas drugich za zaangażowanie i pomoc w przeprowadzeniu akcji a także rodzicom i uczniom za chęć uczestniczenia w Nocy Bibliotek. Dziękujemy Telewizji Internetowej iTVPołudnie za udział w naszej akcji.
Relację z Nocy Bibliotek można obejrzeć: http://itvpoludnie.pl/wiadomosci/Noc-bibliotek-w-Czudcu,4109/