Cała Polska Czyta Dzieciom - IX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom 2010

10-06-2010

Czytanie jest dziś ważniejsze niż było kiedykolwiek w przeszłości!

Świat jest coraz bardziej skomplikowany, lawinowo przyrasta ilość informacji, rozwój wiedzy i zmiany na rynku pracy następują coraz szybciej. Ludzie, którzy nie czytają, nie nadążą za tymi zmianami i zostaną zepchnięci na margines współczesnego życia. To samo dotyczy społeczeństw. Żyjemy w cywilizacji telewizyjnej. Badania naukowe wykazują szkodliwość nadmiernego oglądania telewizji przez dzieci. Telewizja nie rozwija u dzieci myślenia i skraca ich przedział uwagi, wiele programów wywołuje lęki i niepokój oraz znieczula na przemoc. Aby dziecko nauczyło się w mądry i umiarkowany sposób korzystać z telewizji, musi już w najmłodszym wieku otrzymać alternatywę w postaci innej, atrakcyjnej formy spędzania czasu - czytania. W tegorocznym IX Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom, w Gminnej Bibliotece Publicznej w Czudcu w dniach 25 i 26 maja 2010 r. odbyło się „Wielkie Czytanie”. Zaproszeni goście pani Kazimiera Tondera emerytowana aktorka Teatru Maska w Rzeszowie i pan Maciej Kazimierz Tondera, reżyser, zdobywca wielu nagród na zagranicznych i polskich festiwalach m.in. w Japonii ,Meksyku, Niemczech, autor kilkunastu sztuk teatralnych i scenografii, dyrektor Teatrów Lalek w Poznaniu, Katowicach i Rzeszowie, czytali książkę A. C. Westy: „Sekret taty i ciężarówka”. W pierwszym dniu czytania, słuchaczami byli uczniowie kl. I i III Szkoły Podstawowej w Czudcu im. kard. Stefana Wyszyńskiego wraz z nauczycielami Panią Teresą Mikuszewską - Tomoń, Panią Anną Czarnik, Panią Marią Łyszczek. W drugim dniu, do udziału zaprosiliśmy starszaków z grupy 3 i 5 naszego Przedszkola Publicznego, którzy przybyli do biblioteki pod opieką pani dyrektor Grażyny Czaja , pani Krystyny Grodzkiej i opiekunów. Nasi aktorzy, z dużym zaangażowaniem wcielili się w role bohaterów występujących w powieści, czuliśmy się jak w teatrze. Na zakończenie tych spotkań dzieci otrzymały słodycze, zaś organizatorzy od dzieci, kompozycje kwiatowe. Dziękujemy za udział w akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom” w ogólnopolskim „święcie czytania” , miłym gościom, od kilku lat mieszkańcom naszej gminy, którzy z radością przyjęli zaproszenie, także dyrektorom placówek oświatowych; Szkoły Podstawowej im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Czudcu i Przedszkola Publicznego w Czudcu, pani L. Stachurze i pani G. Czaja oraz przedszkolakom, uczniom, wychowawcom i opiekunom. Głośne czytanie to powrót do sprawdzonej tradycji dawnego czytania, czytania dla przyjemności .

Rodzice!

Od Was w największym stopniu zależy pomyślna przyszłość Waszego dziecka. Bez względu na sytuację rodzinną, majątkową, czy własne wykształcenie, jeśli chcecie, by Wasze dziecko było mądre i odnosiło sukcesy w szkole i w życiu...

CODZIENNIE CZYTAJCIE MU GŁOŚNO PRZEZ 20 MINUT

Elżbieta Kocurek