Katalog on-line

E-biblioteka

 

Podkarpacka Biblioteka Cyfrowa

 

Deklaracja dostępności Gminnej Biblioteki Publicznej w Czudcu

Facebook

 

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

"Zakup nowości wydawniczych został dofinansowany ze środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 -2025."

 

Biblioteka Narodowa

 

Mała książka – wielki człowiek

LEGIMI

Kraszewski. Komputery dla bibliotek

Wyszukiwarka

Data:
Godzina:

Aktualności

Spotkanie autorskie z Renatą Piątkowską

26-10-2018

W bibliotece 25 października 2018r. odbyło się spotkanie z Renatą Piątkowską, autorką książek dla dzieci i młodzieży. Pisarce towarzyszyła lektorka Malwina Kożurno. Pisarka ukończyła socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Jest znaną i cenioną autorką książek takich jak: „Wszystkie moje mamy”, „Wieloryb” (za którą otrzymała I nagrodę w konkursie Literackim im. Kornela Makuszyńskiego), „Dziadek na huśtawce”, „Na wszystko jest sposób” (nagrodzona została II nagrodą w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren), „Paluszki”, „Piegowate opowiadania”, „Z przysłowiami za pan brat”. Wiele tytułów autorki znajduje się na Złotej Liście Fundacji ABC XXI. Za swoją twórczość otrzymała Nagrodę im. Marii Weryho-Radziwiłowicz. Jej ogromną pasją jest jazda konna oraz malarstwo.
 

Wybór tej książki był nieprzypadkowy ponieważ rok 2018 został ustanowiony przez Sejm RP Rokiem Ireny Sendlerowej. Na spotkanie do Biblioteki zostali zaproszeni uczniowie z kl. V i VI ze Szkoły Podstawowej w Czudcu.


Fragmenty książki „Wszystkie moje mamy” czytała lektorka Malwina Kożurno, a autorka opowiadała o losach głównego bohatera Szymona Baumana, który jest żydowskiego pochodzenia. Dzięki pomocy Ireny Sendlerowej został uratowany z warszawskiego getta. To opowieść o żydowskim chłopu i okrutnym złym świecie, w którym przyszło żyć w czasie Holokaustu, widzianą oczami dziecka.


Zaproszeni goście z dużym zainteresowaniem słuchali historii opowiedzianej przez Renatę Piątkowską, mogli dowiedzieć się wielu ciekawostek z życia Ireny Sendlerowej. Autorka dużo miejsca poświęciła wyjaśnieniom, w jaki sposób wyprowadzane były dzieci z getta żydowskiego. Pisarka przedstawiła czym było getto, jak Żydzi zmagali się tam z głodem, cierpieniem, chorobami  i upokorzeniem. Na bochenek chleba musieli bardzo ciężko pracować. W getcie panowała akcja „łyżeczkowa”, polegająca na dzieleniu się tym, co było.  Dzięki poświęceniu Ireny Sendlerowej 2500 dzieci nie trafiło na Umschlagplatz i przeżyło wojnę. Na zakończenie zacytowane zostały słowa „Kto ratuje jedno życie – ratuje cały świat”.
 

Po spotkaniu uczniowie mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z gośćmi, kupić książkę z dedykacją i autografem autorki oraz podziękować za wspaniałą lekcję historii.
 

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. W każdej chwili możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając odpowiednie ustawienia przeglądarki.

Copyright (c) 2009. Wszelkie prawa zastrzeżone dla Gminnej Biblioteki Publicznej Czudec
Realizacja: ideo, CMS Edito Powered by: