Wieczornica Patriotyczna

20-11-2018

W listopadowy wieczór 8 listopada 2018 – w imieniu czudeckiej biblioteki – miło nam było powitać wszystkich, którzy przyjęli zaproszenie na wieczornicę patriotyczną z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Obecność przybyłych gości była  świadectwem tego, że pamięć, sprawy naszej Ojczyzny i naszego narodu nie są dla nas czymś obojętnym.
Dbając o pielęgnowanie postaw patriotycznych,  znajomość historii i literatury -dyrektor GBP zaprosiła do wysłuchania utworów z antologii niepodległościowej. Wysłuchano tekstów - wieszczy narodowych, poetów i pisarzy, wielkich patriotów, którzy poprzez swoje słowa czy twórczość chcieli wyrazić troskę o losy Polski, jej wolność i suwerenność.
Zaproszenie na wieczornicę patriotyczną przyjęli i teksty antologii niepodległościowej odczytali: Elżbieta Rzemień, Agnieszka Materna, Andrzej Ślipski, Lidia Bytnar, Ewa Mitręga-Moskwa, Agnieszka  Lesiak, Grażyna Czaja, Krystyna Cisło, Stanisław Gierlak, Joanna Osetek, Lucyna Janaś, Stanisław Kołodziej, ks. proboszcz Antoni  Kocoł, Anna Oliwińska-Wacko. Biblioteka gościła również bibliotekarzy z terenu gminy oraz czytelników biblioteki i mieszkańców Czudca.
Oprawę muzyczną zapewniła młodzież z Zespołu Szkół w Czudcu- Aleksandra Ruszała wykonała piosenkę „Dziewczyna z granatem”, natomiast duet Karolina Ruszała i Brajan Gwiżdż zaśpiewali utwór „Mówię o Tobie dobrze”. Ostatnią propozycją wieczornicy niepodległościowej był wykład dr Piotra Szopy z Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie pt. „Mieszkańcy powiatu strzyżowskiego w walce o odzyskanie niepodległości” a następnie uczestnicy mogli zwiedzić stałe ekspozycje muzealne znajdujące się w budynku biblioteki.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli przyjąć zaproszenie do udziału w wieczornicy patriotycznej, za przybycie do naszej biblioteki,  za poświęcony czas i miłą atmosferę wieczoru.