Ranking Bibliotek „Rzeczpospolitej" 2018 – VIII edycja

14-01-2019

Wśród bibliotek, które wzięły udział w ósmej edycji Rankingu Bibliotek „Rzeczpospolitej" 2018, najlepszą biblioteką na Podkarpaciu okazała się Miejska Biblioteka Publiczna w Cieszanowie (6. miejsce w rankingu). Druga to  Miejska Biblioteka Publiczna w Łańcucie (14. miejsce w rankingu), a trzecia z najlepszych w naszym regionie to Gminna Biblioteka Publiczna w Boguchwale (29. miejsce w rankingu). Bardzo dobrze poradziły sobie także biblioteki z Kolbuszowej, Jasła-Szebni, Stalowej Woli, Lubaczowa, Jasła, Padwi Narodowej i Miejsca Piastowego.
 Zwycięzców tegorocznego rankingu wyłoniono na podstawie ankiety dotyczącej m.in. powierzchni bibliotek i filii w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, średniego zatrudnienia w placówce bibliotecznej, czasu pracy biblioteki, wielkości księgozbioru w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, wielkości księgozbioru nabytego w ciągu dziesięciu lat, ilości zakupionych nowych książek. Punkty przyznawane były także za dostępne dla czytelników tytuły prasowe, dostęp do nowych mediów, udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, za działające przy bibliotece kółka czytelnicze, artystyczne, literackie.

Ankieta Rankingu Bibliotek „Rzeczpospolitej” została wysłana do 2300 bibliotek, do wszystkich gmin wiejskich, miejsko-gminnych i miast (z wykluczeniem miast na prawach powiatu) w Polsce. A udział w rankingu wzięło 733 biblioteki. Gminna Biblioteka Publiczna w Czudcu znalazła się na 236 miejscu, w roku 2017 było to miejsce 248.

Więcej informacji o rankingu w art. „Rzeczpospolitej”: https://www.rp.pl/Ranking-bibliotek/311289937-Nie-boja-sie-wyzwan-XXI-wieku.html