Ferie 2019

26-02-2019

Podczas ferii w dniach od 12 do 21 lutego, w Gminnej Bibliotece Publicznej w Czudcu, odbywały się zajęcia dla dzieci i młodzieży. Spotkania z książką, zabawy, rozgrywki sportowe, warsztaty dla najmłodszych, zajęcia, konkursy plastyczne i edukacyjne, gry planszowe, układanie puzzli – wszystkie te atrakcje czekały na dzieci, chcące wziąć w nich udział.

Zajęcia rozpoczęły się 12 lutego 2019 r. wizytą  Teatru „Maska” z Krakowa, który przedstawił spektakl dla dzieci promujący zdrowy styl życia, pt. „Baśń dla małych łakomczuszków-tajemnica zdrowych brzuszków”. Spektakl oglądnęły dzieci uczestniczące w zajęciach w bibliotece, oraz przedszkolaki z naszego przedszkola. Baśń ta cieszyła się dużym zainteresowaniem, czego wyrazem były gromkie brawa.

Drugi dzień naszych spotkań, który przypadł na dzień 14 lutego to Walentynki. Dzień Świętego Walentego, dzień dobrych uczuć i miłości był okazją do walentynkowego głośnego  czytania bajki pt.: „Franklin i walentynki”- P. Bourgeois. Uczestnicy z zaangażowaniem rozwiązywali przygotowaną krzyżówkę, w której mogli wykazać się wiedzą na temat bajkowych i literackich par.  Chętnie też, przygotowywały kartki walentynkowe oraz „Exploding Box” z motywem walentynkowym. Zajęcia bardzo się podobały, a wykonane kartki i pudełka wyszły pięknie. Na zakończenie naszego spotkania uczestnicy otrzymali słodki serduszkowy upominek.

Innym razem zajęcia odbyły się pod hasłem "Dzień Kota". Zorganizowane spotkanie miało nie tylko formę zabawową, ale też edukacyjną, mającą na celu podkreślenie znaczenia kotów w naszym życiu. Przybliżyliśmy historię kotów, przesądy, przysłowia i zwyczaje związane z kotami. Dużo radości sprawiło dzieciom  wspólna zabawa ruchowa naśladująca zachowanie kotów.  Młodzi uczestnicy wysłuchali opowiadania pt.: „Kot w butach”. Natomiast w drugiej części odbyły się warsztaty plastyczne. Na zajęciach wykonaliśmy maski karnawałowe. Dzieci otrzymały szablony masek kotów a następnie wykonały maskę przy użyciu kredek, kolorowego papieru i brokatu. W dalszej części zajęć, młodzi uczestnicy wykonywali z masy solnej figurki kotów.

Ostatnie spotkanie przebiegło pod hasłem „Ptaki i ptaszyska”. Uczestnicy wysłuchali wiersza Jana Brzechwy pt.: „Szpak i Sowa”. Na zajęciach rozmawialiśmy dlaczego i jak należy dokarmiać ptaki zimą,  następnie dzieci zapoznały się z wyglądem i nazwami ptaków najbardziej potrzebujących pomocy zimą. Młodzi czytelnicy mieli za zadanie rozwiązać krzyżówkę i odgadnąć hasło, oczywiście związane z ptakami. Zadaniem plastycznym było wykonywanie karmnika dla ptaków na kartce papieru oraz śnieżnej sowy z szyszek i waty.

Na zakończenie zimowych ferii wszystkie dzieci otrzymały słodkie upominki. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za mile spędzony czas w bibliotece, na kolejne takie zajęcia zapraszamy w czasie wakacji.