Spotkanie autorskie z Panią prof. dr hab Joannę Papuzińską

01-10-2010

15 września 2010 roku Gminna Biblioteka Publiczna w Czudcu gościła autorkę licznych opowiadań dla dzieci, prozaika, krytyka literackiego prof. dr hab. Joannę Papuzińską. Joanna Papuzińska urodziła się 3 stycznia 1939 roku w Warszawie. Ukończyła Wydział Dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Debiutowała na łamach prasy literackiej w 1964 roku. Wykłada na Uniwersytecie Warszawskim, w swoim dorobku posiada wiele rozpraw i artykułów z dziedziny krytyki literackiej, czytelnictwa, bibliotekoznawstwa i oraz słuchowisk radiowych jest autorką znakomitych książek dla dzieci, m.in. „Nasza mama czarodziejka”; ,,Roki”; ,,Czarna jama”; ,,Pims, którego nie ma”; ,,Wędrowcy” i wielu innych. Była inicjatorem powstania oraz redaktorem naczelnym miesięcznika,,Guliwer” (do 2002 r.). Jest członkinią Zarządu Polskiej Sekcji IBBY (Stowarzyszenie Przyjaciół Książki dla Młodych). Za swoją twórczość literacką otrzymała wiele nagród, między innymi: Złoty Krzyż Zasługi (1989), Medal im. Janusza Korczaka (1994), Nagroda Ministra Kultury i Sztuki (1996), Order Uśmiechu (2005), Złoty Medal ,,Gloria Artis” (2005). Czudec był jednym z przystanków na długiej liście spotkań z młodymi czytelnikami , uczestniczyły w nim , dzieci klas od 2 do 5 Szkoły Podstawowej im. Kard.Stefana Wyszyńskiego w Czudcu wraz z nauczycielami, przyjazna atmosfera chwili, udzieliła się zarówno autorce, jak i przybyłym na spotkanie dzieciom, prof. Joanna Papuzińska czytała wiersze ze swojej nowej jeszcze w rękopisie, przygotowanej do druku książki, odpowiadała także na liczne pytania, dotyczące nie tylko twórczości, również życia prywatnego. Wśród nich m/in.:

"Dlaczego zaczęła pani pisać książki?";
"Kiedy wydała pani swoją pierwszą książkę?";
"Jak smakował sok z cytryny, podczas odbierania nagrody Orderu Uśmiechu w 2005 roku?";

"Jacy są bohaterowie utworów, prawdziwi czy fikcyjni?";

"Czy poczyta nam pani ,swoją najnowsza książkę?";

"Czy pisze pani książki o zwierzętach?".

Po spotkaniu dzieci mogły zakupić ostatnio wydana książkę oraz otrzymać foldery z biogramem i autografem prof. Joanny Papuzińskiej. Przyjazd do Czudcu to zaszczyt dla instytucji i naszych czytelników. Życzymy Pani profesor wielu nowych, pomysłów na kolejne książki i opowiadania.

Dyrektor GBP w Czudcu

Elżbieta Kocurek