Katalog on-line

E-biblioteka

 

Podkarpacka Biblioteka Cyfrowa

 

Deklaracja dostępności Gminnej Biblioteki Publicznej w Czudcu

Facebook

 

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

"Zakup nowości wydawniczych został dofinansowany ze środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 -2025."

 

Biblioteka Narodowa

 

Mała książka – wielki człowiek

LEGIMI

Kraszewski. Komputery dla bibliotek

Wyszukiwarka

Data:
Godzina:

Aktualności

XX Międzynarodowa Galicyjska Jesień Literacka 2010

01-10-2010

23 września 2010 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Czudcu odbyła się "Żywa lekcja poezji" z Andrzejem Gnarowskim, Lechem Konopińskim i Jurijem Zavgorodnym w ramach Międzynarodowej Jesieni Literackiej Pogórza.

 

Andrzej Gnarowski przyjechał do nas z Warszawy, poeta, krytyk, Członek Związku Literatów Polskich. Sekretarz Zarządu Warszawskiego Oddziału Związku Literatów Polskich.. Obecnie współpracuje z „Gazetą Kulturalną” Jest laureatem wielu konkursów poetyckich i Festiwali Poezji w Łodzi. Publikuje również prace o charakterze krytycznoliterackim. Jego wiersze były drukowane w kilkunastu antologiach m.in. Sztuka latania (Wydawnictwo Ciechanowskie Towarzystwo Naukowe, 1986), Poezja Polska. Antologia Tysiąclecia (Wydawnictwo Książkowe IBIS, 2002), Mimo milczenia (Oficyna Wydawnicza Ston2, Kielce 2002), Pora poezji (UmiG, Piaseczno 2003), Srebrny listopad i Boskie znaki (Poznań 2002 i 2003), Bez granic (ZLP, Warszawa 2004). Wiersze tłumaczone były na kilka języków obcych.

 

Lech Konopiński – poeta, satyryk, autor utworów dla dzieci i młodzieży oraz widowisk telewizyjnych. W 1973 r. uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych. Debiutował na łamach tygodnika „Szpilki” jako satyryk.W tym roku obchodził 55-lecie debiutu w „Szpilkach” . Kawaler Orderu Uśmiechu, autor około 100 książek dla dorosłych i dzieci, satyryk, eseista, literaturoznawca. Był redaktorem „Gazety Poznańskiej”. W roku 2004 otrzymał Order Uśmiechu. Jest autorem utworów dla dzieci : Akcje i reakcje, Bajeczne historie, Z kwiatka na kwiatek, Książę Lech i druhów trzech, Figlarne listki, Konopiński dzieciom.

 

Gościł także u nas Jurij Zavgorodniy z Kijowa /Ukraina/ , poeta, prozaik, tłumacz. Wydał kilkanaście tomików wierszy i pięć opowiadań. Utwory kijowskiego poety publikowano w wielu krajach / Belgii, Białorusi, Łotwie, Niemczech, Polsce, Serbii, Słowacji, Francji i Rosji/. Jest członkiem Narodowego Związku Pisarzy Ukrainy, laureatem nagrody im. Pawła Tyczyny i Wołodymyra Sosjury oraz międzynarodowej nagrody im. Iwana Koszeliwcja. Jest autorem tomiku „Pogwar dzikiego stepu”, przetłumaczonego na język polski. Znalazły się w nim wiersze już publikowane oraz nowe. W spotkaniu wzięła udział młodzież z Publicznego Gimnazjum im. Św. Kingi w Czudcu wraz opiekunami p.Anną Oliwińską- Wacko, p. Moniką Siuta i młodzież z Zespołu Szkół z paniami Lidią Bytnar i Martą Pytko . Swoją obecnością w spotkaniu, zaszczyciła nas pani Agnieszka Materna , sekretarz gminy Czudec .

 

Poeci czytali swoje wiersze opowiadali o życiu i twórczości,  Lech Konopiński m.in. o otrzymanym od dzieci orderze uśmiechu "… napisały z różnych szkół, przedszkoli , Medal wręczył mi wielki kanclerz kapituły Cezary Leżeński. Podeszły do mnie dzieci:

"Przecież order Pan dostał od dzieci, to co tu ten starszy pan tu robi ?. Zdjęły mi order, przyjdzie Pan do naszej szkoły, my go wręczymy, jak należy…
Dzieci były szczodre, wycisnęły sok z pół kilograma cytryn. Po ceremonii zapytałem: No, jak im się podobało…?
No cudownie było, cudownie - ani słowa nie zrozumieli, to ja naukowo:

 

"W aspekcie teorii totalnej euforii
z tytułu percepcji ambitnych koncepcji
kreacji kultury dla progenitury
z ideą negacji zastanych formacji
i wizją agresji formalnej obsesji
pod presją tendencji redukcji konwencji
w intencji atencji dla faktów inwencji
w orbicie substratu werbalnych tematów;
banalny jest proces w kontekście hipotez:
dominacji inklinacji do globalnej komplikacji
fascynacji populacji admiracją generacji
dla owacji i frustracji
akceptacją aspiracji" Lech Konopiński

 

ponadto barwnie i ciekawie bawił zebranych swoimi satyrami,limerykami i nie tylko. Oto kilka z nich:

„Dama pikowa jak to kobieta ma swego króla, asa i waleta. "Dziewczyna dla mnie jest tabu, jeżeli nie ma powabu"

 

wolność i niewola „Własną karierę buduje się przeważnie na gruzach cudzej" .
sukces i sława „Kto ma zbyt otwartą głowę temu zamyka się usta",
prawda „Prawda z daleka kłuje nas w oko, kłamstwo nas pieści na każdym kroku".

 

Z dużym zainteresowaniem wysłuchaliśmy prezentowanych przez autorów , tegorocznej Jesieni Literackiej. W podziękowaniu za złożoną wizytę, nasi goście otrzymali kwiaty, zrobiliśmy również pamiątkowe zdjęcia, które pozostaną w naszej Kronice , a autorzy i goście spotkania w naszej pamięci.

 

Dyrektor GBP w Czudcu

Elżbieta Kocurek

 

 
 

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. W każdej chwili możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając odpowiednie ustawienia przeglądarki.

Copyright (c) 2009. Wszelkie prawa zastrzeżone dla Gminnej Biblioteki Publicznej Czudec
Realizacja: ideo, CMS Edito Powered by: