Ratują i uczą ratować – wizyta Ochotniczej Straży Pożarnej z Czudca

24-01-2020

W dniu 23 stycznia na zaproszenie Pani Dyrektor, bibliotekę odwiedzili niecodzienni goście - strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Czudcu. Celem spotkania było przeprowadzenie rozmowy dotyczącej udzielania pierwszej pomocy. Wszyscy byli bardzo uważnymi słuchaczami, a także chętnie dzielili się posiadana wiedzą z strażakami. Ponadto strażacy w trakcie prowadzenia części teoretycznej przypomnieli dzieciom m.in. o sposobie prawidłowego alarmowania straży pożarnej o niebezpieczeństwie oraz utrwalili numery alarmowe. Dzieci uczyły się jak należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej, jak ułożyć poszkodowanego z pozycji bocznej bezpiecznej zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Duże wrażenie na dzieciach zrobił „fantom”, na którym mogły wykonać reanimację. Następna część spotkania odbyła się na zewnątrz budynku i był to punkt kulminacyjnym wizyty, czyli przyjazd wozu strażackiego. Dzieci mogły obejrzeć samochód strażacki, sprzęt służący do gaszenia pożaru, jak również przymierzyć hełmy strażackie.

Strażakom gorąco dziękujemy za poświęcony czas i przekazanie w ciekawy sposób, wiedzy, która być może kiedyś pomoże uratować życie innej osobie.

Na zakończenie naszych spotkań na dzieci biorące udział w zajęciach zostały przygotowane słodkie upominki oraz pamiątkowe dyplomy. Wesoło minął nam czas w bibliotece podczas ferii zimowych. Uczestnicy zajęć korzystali z wielu atrakcji przygotowanych przez bibliotekę: zajęcia plastyczne, literackie, głośne czytanie, gry planszowe, rebusy, łamigłówki i inne. Dwa tygodnie szybko minęły i ferie w bibliotece dobiegły końca. Od poniedziałku dzieci wracają do szkoły, zapraszamy na kolejne, tym razem wakacyjne zajęcia.