Cała Polska Czyta Dzieciom - "W Wojtusiowej Izbie"

22-04-2011

22.03.2011 gościliśmy starszaków z naszego Przedszkola Publicznego w Czudcu , których zaprosiliśmy do kontynuowania udziału w cyklicznych spotkaniach z literaturą w ramach ogólnopolskiej Akcji Cała Polska Czyta Dzieciom, obchodzony dzień wcześniej 21 marca Międzynarodowy Dzień Poezji był kluczem i inspiracją kolejnego spotkania z baśnią. Nasze spotkania z książką i literaturą rozpoczęliśmy nawiązaniem do pierwowzoru bajki, w twórczości literackiej polskiego międzywojnia, to wartościowa klasyka literatury dziecięcej, która nie zwietrzała, a jest skarbnicą pięknej polszczyzny i zapomnianej dla nas, malowniczej minionej epoki, a oto fragmenty czytanvch tekstów: "W Wojtusiowej Izbie" Janiny Porazińskiej

"Z popielnika na Wojtusia
Iskiereczka mruga:
- Chodź, chodź.. bajkę ci opowiem
Moja będzie dłu….ga"

Oraz : "Mój mały maleńki, czy ty o tym wiesz,
że nocą – północą chodzi złoty jeż?
Drzew pilnuje w sadzie,
pod jabłonią śpi, a gdy go obudzić jest okropnie zły."

Na kanwie utworu Janiny Porazińskiej "W Wojtusiowej Izbie" dzieci jednocześnie poznały wygląd dawnej izby mieszkalnej w scenografii starej chaty, wysłuchały także fragmentu bajeczki o "Wróbelku Elemelku …" Hanny Łochockiej beztroskich, pełnych humoru opowieści o doświadczeniach dzieci, uosabiających je przychylnie do ptaków i zwierząt gdzie H. Łochocka w życzliwy sposób podkreśla w niej rolę przyjaźni i współdziałania. Podczas naszych spotkań świadomie uczymy dzieci wartości moralnych czytając im mądre książki, rozmawiając o wartościach i samemu je praktykując. Drugie spotkanie odbyło się 20 kwietnia br. w przeddzień Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich w Przedszkolu Publicznym w Czudcu dzieci wysłuchały fragmentu książki pt. "Lotta z ulicy Awanturników" Astrid Lindgren czytanej przez bibliotekarza p. Elżbiete Rzemień. W naszych spotkaniach Głośnego Czytania przesłanie literackie czytanego tekstu - bajki każdego miesiąca, poświęcamy jednej wartości moralnej, wśród już omawianych były:

1 Szacunek – to grzeczność i troska o dobro i uczucia drugiej osoby , dotrzymywanie słowa
2 Uczciwość - to rzetelność prawdomówność, poszanowanie cudzej własności, wśród proponowanych 12 zasad etycznych, pozostało do omówienia jeszcze dziesięć wartości.

Książki są źródłem niewyczerpanych wrażeń, przeżyć i wzruszeń, uczą mowyojczystej, wzbogacają zasób słownictwa, zdolność wypowiadania się na dany temat, rozwijają własną aktywność, spostrzegawczość, pamięć, umiejętność kojarzenia faktów i zainteresowań, pomagają dzieciom w wieku przedszkolnym w przyswajaniu pewnych treści programowych, systematycznego kontaktu z książką, i kształtowania umiejętności uważnego słuchania, budzą wrażliwość estetyczną oraz zachęcają do podejmowania różnorodnych form twórczości.

Cykliczne spotkania promujące literaturę dziecięcą, które odbywać się będą raz w miesiącu mają na celu zapoznanie dzieci z twórczością pisarzy, stanowią aktywną zachętą do czytania i rozwijania wrażliwości oraz upowszechnianie szeroko pojętej kultury języka.

Dyrektor GBP w Czudcu

Elżbieta Kocurek