Ranking bibliotek 2020

14-12-2020

Za nami już dziesiąta edycja Rankingu Bibliotek organizowanego przez Instytut Książki i „Rzeczpospolitą".
Celem rankingu jest nagrodzenie najlepszych bibliotek w Polsce, doceniając w ten sposób zaangażowanie samorządów, które uznały, że dobrze działająca biblioteka publiczna jest najlepszym sposobem zapewnienia wszystkim mieszkańcom bezpłatnego dostępu do kultury, literatury, wiedzy i nowych mediów.

Liderem dziesiątej odsłony zostało Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta Sianów. Na podium znalazły się też Gminna Biblioteka Publiczna w Świątkach oraz Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin.

W tym roku do rankingu zgłoszono 835 bibliotek z całej Polski (spośród 2300 uprawnionych). Oceniana była m.in. powierzchnia biblioteki i filii w przeliczeniu na ilość mieszkańców, zatrudnienie w placówce, liczba godzin otwarcia biblioteki, wielkość księgozbioru w przeliczeniu na ilość mieszkańców i zakupione nowe książki, dostępność prasy i nowych mediów oraz udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Punkty można było zdobyć za działające przy bibliotece kółka czytelnicze, artystyczne oraz alternatywne form wypożyczania książek i udostępnianie przez biblioteki ebooków.

Wśród bibliotek – liderów Rankingu Bibliotek 2020 z województwa podkarpackiego znalazły się:
Gminna Biblioteka Publiczna w Boguchwale (20. miejsce w rankingu)
Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z siedzibą w Szebniach (26. miejsce w rankingu)
Miejska Biblioteka Publiczna w Łańcucie (29. miejsce w rankingu)
Miejska Biblioteka Publiczna w Stalowej Woli (30. miejsce w rankingu)
Miejska Biblioteka Publiczna w Lubaczowie (36. miejsce w rankingu)
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kolbuszowej (52. miejsce w rankingu)
Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle (57. miejsce w rankingu)
Miejska Biblioteka Publiczna w Mielcu (68. miejsce w rankingu)
Miejska Biblioteka Publiczna w Cieszanowie (70. miejsce w rankingu)
Gminna Biblioteka Publiczna w Grodzisku Dolnym (81. miejsce w rankingu)
Gminna Biblioteka Publiczna w Czudcu (91. miejsce w rankingu)
Gminne Centrum Kultury w Radomyślu nad Sanem z siedzibą w Chwałowicach (104. miejsce w rankingu)
Gminna Biblioteka Publiczna w Padwi Narodowej (114. miejsce w rankingu)
Gminna Biblioteka Publiczna w Miejscu Piastowym (117. miejsce w rankingu)

Wszystkim zwycięskim bibliotekom serdecznie gratulujemy.

Więcej informacji o Rankingu Bibliotek:
https://instytutksiazki.pl/aktualnosci,2,ranking-bibliotek-2020-%E2%80%93-poznalismy-zwyciezcow,5879.html oraz w dodatku specjalnym dziennika „Rzeczpospolita” nr 290 z dnia 11 grudnia 2020 r.