XXI Międzynarodowa Jesień Literacka

03-10-2011

23 września 2011 roku Biblioteka Publiczna w Czudcu gościła pisarzy XXI Międzynarodowej Jesieni Literackiej. Patronat nad wydarzeniem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski, Zarząd Główny Związku Literatów Polskich w Warszawie ,Stowarzyszenie ZAiKS, Instytut im. Orkana, Wojewoda Małopolski i Wojewoda Podkarpacki gośćmi spotkania byli: Andrzej Krzysztof Torbus członek legendarnej grupy poetyckiej "Tylicz" z Krakowa, poeta i autor książek dla dzieci najzdolniejszy uczeń Jerzego Harasymowicza, Jan Tulik poeta dramaturg i krytyk literacki z Krosna, który z właściwą sobie charyzmą spotkanie poprowadził, red. Jan Dydusiak pisarz i publicysta współpracownik Radia Polskiego z Australii. Nasi goście interesująco i barwnie prezentowali swoje utwory, oraz odpowiadali na liczne pytania, urodzony w Tarnowie Jan Dydusiak to nie tylko poeta i prozaik, lecz również dziennikarz (m. in. korespondent Polskiego Radia w Australii, w której mieszka od ponad 30 lat), fotografik i podróżnik , jako satyryk wzbudził zainteresowanie młodzieży zabawną modulacją głosu w prezentowanych utworach, sugestywnie kreśląc okoliczności i genezę ich powstania, nie obyło się też bez pytań dotyczących egzotycznego dla nas, a od trzydziestu lat obecnego miejsca zamieszkania autora, jakim są Antypody i Australia. Pomysłodawcą i inicjatorem formuły Literackiej Jesieni jest pan Andrzej Grabowski, pisarz, twórca literatury dla dzieci "Kawaler Orderu Uśmiechu" organizatorem spotkań od 10 lat jest nasza biblioteka, to wartościowe spotkanie umożliwiło młodzieży Gimnazjum Publicznego oraz Zespołu Szkół w Czudcu wraz z nauczycielami p. E .Kasiarz, ks . K. Nogaj, p. L.Sołtys, p. A.Oliwińską - Wacko i p. R. Wacko kontakt z twórcami współczesnej prozy i poezji oraz literaturą z tzw. "górnej półki" Dziękujemy dyrekcji naszych szkół, p. Marcie Proksa, p. Grażynie Kubskiej, p. Jerzemu Zielinskiemu, p. Marii Ladzińskiej i nauczycielom za dotychczasową współpracę.

Dyrektor GBP w Czudcu

Elżbieta Kocurek