Wyszukiwarka

Data:
Godzina:

E-biblioteka

 

Podkarpacka Biblioteka Cyfrowa

 

Katalog on-line

Facebook

 

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Zakup nowości zrealizowano ze środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa


Biblioteka Narodowa

 

Mała książka – wielki człowiek

Aktualności

Bliżej poezji i dobra

04-02-2009

W ramach Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej wielbiciele sztuki słowa mają rokrocznie niezwykłą okazję spotykać się

z poetami i pisarzami z kraju i zagranicy. Uroczyste otwarcie tej ważnej imprezy odbywa się tradycyjnie przed pomnikiem Adama Mickiewicza w Krakowie.
XVII Jesień Literacka obchodzona była na terenie Podkarpacia i Małopolski w dniach 11 -19 października. Odbyły się wtedy liczne spotkania autorskie, w których uczestniczyli także mieszkańcy Czudca. Już od roku 2002 na zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej przyjeżdżają do nas znani pisarze, by zaprezentować swą twórczość, podzielić się swoimi przemyśleniami.
12 października o godzinie 11:00 obecnych w sali bibliotecznej uczniów Gimnazjum Publicznego im. Św. Kingi i Zespołu Szkół w Czudcu a także zebranych gości odwiedzili pan Edmund Oses i pan Kazimierz Burnat. Dobrą organizację spotkania i miłą atmosferę miejsca zapewniła - jak zawsze - Pani Dyrektor GBP w Czudcu Elżbieta Kocurek.
Spotkanie zaszczycili swą obecnością Wójt Gminy Czudec Stanisław Gierlak, Przewodniczący Rady Gminy mgr inż. Stanisław Stec, Przewodniczący Komisji Kultury przy Radzie Gminy Kazimierz Jacek, Dyrektor Gimnazjum Publicznego mgr. Jerzy Zieliński oraz nauczyciele w/w szkół.
Obydwaj panowie zaprezentowali pokrótce swój dorobek poetycki, opowiedzieli o swoich życiowych pasjach, o doświadczeniach wynikających z wielu lat pracy zawodowej i z licznych podróży.
Pan Edmund Oses pracował najpierw jako nauczyciel, a później Dyrektor Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach koło Poznania.
Swemu pedagogicznemu powołaniu wierny jest do dzisiaj i mimo przejścia na zasłużoną emeryturę pracuje nadal z dziećmi

z inwalidztwem wzroku. Jednocześnie jest autorem przeszło dwudziestu pionierskich publikacji na temat nauczania

i wychowywania dzieci niewidomych.
Twórczość literacka pana Osesa obejmuje następujące teksty: Bliżej nieba. Pokłon lej ziemi, Trzęsawisko. Jajowate szczęście. Autor jest Kawalerem Orderu Uśmiechu oraz założycielem pierwszego w kraju Klubu Kawalerów Orderu Uśmiechu. Przedstawione przez niego materiały dydaktyczne wykorzystywane w pracy z niewidomymi uczniami a także wiersze podejmujące trudny problem niezawinionego cierpienia zrobiły bardzo duże wrażenie na wszystkich słuchaczach. Jakże wymowny w tej sytuacji staje się utwór pod tytułem Księga opasła:
 

Księga zasiana punkcikami, czytana bez promieni, w ciszy.
do zmęczenia opuszków.
Głowa nieruchoma, skierowana w okno.
Minęła godzina,
dziecko wodzi paluszkami,
druga i trzecia,
ono czyta , bez wkładania zakładki - do kresu nocy, ostatniego słowa.

 

( Z tomu Świt w krużgankach Owińsk)

 

Drugi z zaproszonych twórców - pan Kazimierz Burnat - to także człowiek o niezwykłej biografii. Uczestnik wielu misji handlowych do dalekich Indii. Japonii, Kanady i licznych krajów europejskich, spadochroniarz, były żołnierz czerwonych beretów, współtwórca drużyn harcerskich dla młodzieży stwarzającej problemy wychowawcze. J Jednocześnie poeta, publicysta, redaktor książek, wydawca. Autor tomów poetyckich:
W kolejce, Cichnące, współautor ponad czterdziestu almanachów, antologii i monografii. Jego wiersze tłumaczono m.in. na język ukraiński, niemiecki, francuski

i esperancki. Jest członkiem Związku Literatów Polskich, prezesem grupy literackiej Dysonans i redaktorem naczelnym kwartalnika społeczno-kulturalnego Bez kurtyny.
Poeta, czytając publiczności wybrane wiersze, odwołał się do swojej ulubionej maksymy życiowej: "Pamięć o zmarłych jest źródłem długowieczności, czynienie dobra jest drogą do człowieczeństwa." Młodym słuchaczom szczególnie spodobał się wiersz napisany jakby z myślą o nich:

 

"Młodość"

 

Uczepiona wahadła zegara rozkołysała świat
beztrosko odepchnęła ziemię uporczywie przypominającą o prawie ciążenia
wystraszona amplitudą myśli pogubiła sens
wracając ze świata odnajdzie go pełna pokory

 

( Ze zbioru Przenikanie)

 

Poezja tworzona przez ludzi mądrych doświadczeniem i wrażliwych na cierpienie drugiego człowieka nieustannie wzbogaca

i porusza. Stawia przed czytelnikiem wiele ważnych pytań o życie i domaga się ważnych odpowiedzi, jak to nasze życie ma wyglądać.
Cisza panująca na sali i zasłuchanie uczestników spotkania świadczą o tym, że współczesny człowiek potrzebuje obcowania

z pięknym, dobrym słowem. Potwierdzeniem tego sądu jest wypowiedź uczennicy o tym, że spotkanie było dla niej bodźcem do robienia rzeczy ważnych, bodźcem do wzrastania.
Taka refleksja towarzyszyła zapewne wielu osobom, które tego dnia miały przyjemność spotkać się z piękną i głęboko humanistyczną twórczością panów Edwarda Osesa i Kazimierza Burnata.

Elżbieta Pietrucha

 

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. W każdej chwili możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając odpowiednie ustawienia przeglądarki.

Copyright (c) 2009. Wszelkie prawa zastrzeżone dla Gminnej Biblioteki Publicznej Czudec
Realizacja: ideo, CMS Edito Powered by: