Spotkanie autorskie z Henrykiem Nicponiem

03-10-2011

W czwartek 29 września 2011 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Czudcu w ramach 11 – tej edycji "Dnia Głośnego Czytania" odbyło się spotkanie autorskie z Henrykiem Nicponiem - dziennikarzem, publicystą, poetą, pisarzem. Laureatem nagrody literackiej im.Władysława Orkana, autorem książek: "Lewiatan królowej Bony", "Za wrotami cudów", "Tajemnice Soliny".
Kim jest gość naszego spotkania? , we wszystkich życiorysach pisze o sobie: - "...urodziłem się w Stalowej Woli. Najpierw miałem zostać ślusarzem mechanikiem lub inżynierem potrzebnym Hucie Stalowa Wola. Później niewiele brakowało, abym został sędzią, adwokatem, notariuszem lub jakimś innym prawnikiem. Ukończyłem przecież Wydział Prawa i Administracji Filii UMCS w Rzeszowie..." W 2009 roku otrzymał Nagrodę Literacką im. Władysława Orkana za twórczość literacką ukazującą zderzenie cywilizacji (ze szczególnym uwzględnieniem Bieszczadów) w baśni "Lewiatan królowej Bony", zbioru reportaży "Za wrotami cudów" oraz w "Tajemnicach Soliny". Nagróda przyznawana jest za wybitne osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania kultury i twórczości artystycznej uczestniczący w spotkaniu autorskim z Henrykiem Nicponiem uczniowie klas szóstych wraz z nauczycielami p. Marią Łyszczek, p. Danuta Czopik i p. Haliną Masełek wysłuchali ciekawych opowieści bieszczadzkich ", oraz zapomnianych bajań o duchach i "mamonach" w których można odnaleźć dawny zagubiony świat wierzeń, obyczajów i zapomnianych bohaterów , nawiązując do opowieści pisarz przeczytał ponadto fragment legendy z książki pt. "Lewiatan Królowej Bony" historii o Lewiatanie – olbrzymim wężu strzegącym skarbów królowej Bony ukrytych w jednej z pieczar w Sanoku oraz o tym jak ten potwór wziął udział w wyprawie starosty sanockiego Jerzego Mniszcha po koronę carską dla jego córki Maryny. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się także, że tajemnicze skarby spoczywają strzeżone przez Lewiatana gdzieś w okolicach sanockiego zamku . Dziękujemy dyrektor Szkoły Podstawowej im . Kard. St. Wyszyńskiego w Czudcu pani Lilii Stachura oraz nauczycielom za dotychczasową współpracę.

Dyrektor GBP w Czudcu

Elżbieta Kocurek