Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

15-07-2022

W upalne czwartkowe popołudnie odbyło się drugie spotkanie DKK. Tematem naszych dyskusji była powieść Sabiny Jakubowskiej „Akuszerki”. Książka przedstawia dzieje młodej dziewczyny Franciszki, której przybrana matka – Regina była słynną w okolicy akuszerką. Splot wydarzeń sprawia, że Franciszka również zostaje akuszerką z dyplomem Cesarsko-Królewskiej Szkoły Położnych w Krakowie. Akcja powieści zaczyna się w roku 1885 i rozgrywa na przestrzeni ok. 60 lat. Oprócz opisów porodów, kwestii medycznych, losów głównej bohaterki pojawia się w książce wiele wątków społeczno-obyczajowo-historycznych tamtych czasów. Losy ludzi przeplatają się z losami kraju, czasem zaborów, I i II wojny światowej. A co ciekawe książka ma wątki autentyczne, ponieważ autorka jest prawnuczką akuszerki i podczas pisania korzystała z zapisków, wspomnień prababki Anny Czarneckiej. Pomimo dość dużej objętości, bo książka liczy 700 s. czyta się ją z zainteresowaniem i z każdą przeczytaną stronicą akcja wciąga czytelnika jeszcze bardziej. Autorka bez upiększania przedstawia sytuację wsi, gdzie często panował przysłowiowy: brud, smród i ubóstwo a przygotowanie teoretyczne w szkole położnych mija się z szarą rzeczywistością. Potrafi też ciekawie przedstawić urok wsi, piękno natury, zwyczaje i obyczaje. Wszystkie klubowiczki jednogłośnie stwierdziły, że jest to bardzo wartościowa pozycja, warta przeczytania, nie tylko przez panie ale również przez panów.

Kolejne spotkanie DKK odbędzie się po wakacjach we wrześniu a książką, którą weźmiemy „na warsztat” będzie powieść Victorii Qische „Czas wojny, czas miłości”, na które już teraz serdecznie zapraszamy.