„Łabędź” S. Trojanowska , Spotkanie DKK – styczeń 2023

03-02-2023

Pierwsze spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w nowym 2023 roku odbyło się 31 stycznia, a tematem była książka autorstwa Sylwii Trojanowskiej „Łabędź”. Okładka omawianej książki nie sugeruje wcale, że wątkiem dominującym będą losy rodziny Łabędź – rodziców Justyny i Jana, rezolutnych braci Olka i Radka oraz najmłodszej latorośli Ani, która w dalszej części powieści stanie się główną bohaterką. Akcja powieści toczy się w Fordonie, niedaleko Bydgoszczy. Autorka ukazuje życie społeczne, rodzinne, relacje międzyludzkie, miłość i nienawiść, przywiązanie do tradycji oraz polskości na tamtych terenach. Sylwia Trojanowska niezwykle plastycznie oddała klimat i wygląd miejsc, w których toczy się akcja powieści. Czujemy się niemal naocznymi świadkami opisywanych wydarzeń.

Młoda Anna ma plany i marzenia, chce uczyć się w szkole pielęgniarek i ma ku temu wszelkie umiejętności. Aby zarabiać własne pieniądze zatrudnia się w miejscowej restauracji, ale niespodziewana śmierć matki zmienia jej plany życiowe. Postanawia zostać w domu rodzinnym i zaopiekować się braćmi i ojcem. Coraz częściej mówi się o groźbie wojny, którą Anna bagatelizuje, bo nie ma miejsca na nią w pełnym planów i ambicji świecie bohaterki. Los jednak często lubi spłatać życiowego figla i… pewnego razu w restauracji pojawia się mężczyzna, w którym zakochuje się Anna, ze wzajemnością, a który okazuje się być Niemcem. W obliczu września 1939 i wybuchu wojny to uczucie nie może mieć przyszłości, ale …. do poznania dalszych losów, poznanych bohaterów zapraszamy zainteresowanych czytelników.

Nam, klubowiczkom powieść się podobała a okazuje się, że autorka przygotowuje drugi tom książki, w którym poznamy dalsze dzieje Anny i jej rodziny.