"Spotkanie w świecie książki - kluczem do mądrości - "Chętnie słucham bajek"

16-12-2011

Wzorem lat ubiegłych popularyzujemy ideę Głośnego Czytania której misją jest wspieranie zdrowia psychicznego, umysłowego, moralnego dzieci i młodzieży poprzez działania oświatowe i edukacyjne we współpracy z naszym Przedszkolem Publicznym które w stały i cykliczny program zadań wpisało głośne czytanie jako element misji edukacyjnej i wychowawczej. 28 października 2011 odbyło się pierwsze powakacyjne czytanie opowieści baśniowej, poetki i pisarki dla dzieci Marii Konopnickiej ( 1842-1910 ) pt. "Jak to ze lnem było" w którym wzięły udział przedszkolaki z grup 5 i 6. Elementy scenografii z portretem pisarki tworzyły przestrzeń i tło dla akcji książki, a tradycyjne pomoce dydaktyczne: jak m.in. zasuszone łodygi, włókno lnu na kołowrotku i jego nasiona w glinianym dzbanku, koszyk z plecionki do siewu, płótno lniane szare i białe, motek nici, wrzeciono, zydel, międlica czyli drewniane narzędzie używane dawniej do międlenia lnu i konopi, kołowrotek, owoce dyni i tykwy itd., przybliżały czasy, o których mowa w utworze. W tej niezwykłej scenerii dzieci wysłuchały czytanej opowieści, w której Maria Konopnicka opowiada o poszczególnych etapach uzyskiwania płótna z lnu: obróbki lnu, od jego siewu poprzez zbiór, aż po materiał. Poszczególne etapy historycznej opowieści przedstawione w utworze, to kolejne żądania królewskie, zmierzające do zniszczenia rośliny. Ta niepozorna roślina stała się cenniejsza niż złoto. Król pałający chęcią posiadania złotego kruszcu mówi : "złota chciałem, a tyś mi lepszą rzecz dał, bo w złocie możni tylko by chodzili, a w tym lnie oto cały lud mój ubogi chodzić będzie. I zaraz kazał krajać koszule z płótna onego i sierotom rozdzielić, z czego wielka radość była w całym kraju"- koniec cytatu. W trakcie spotkania po zakończeniu czytanego tekstu ,dzieci w swobodnej rozmowie mogły wyjaśnić wszelkie wątpliwości dotyczące tekstu (np. znaczenie słów), podzielić się uwagami i przemyśleniami , opowiedzieć swoje wrażenie. Tę kolejną edycję głośnego czytania poświęciliśmy hasłu "Mądrość" do, której kluczem jest wiedza, to ona również pozwala na przewidywanie konsekwencji swych czynów i celowe czynienie dobra. Żeby docenić czytanie, przywrócić mu wagę, wypromować. Niech będzie znowu zawsze modne. Kolejne spotkanie odbyło się 29 listopada br. w naszym Przedszkolu Publicznym uczestniczyły w nim dzieci z grupy 3, 4 i 5, poznały ciekawe "Szkolne Przygódy Pimpusia Sadełko" M. Konopnickiej.
Żeby docenić czytanie, przywrócić mu wagę, wypromować. Niech będzie znowu zawsze modne w naszej gminie. Dziecko, któremu się czyta, czyli poświęca swój czas, będzie mądrzejsze, poczuje się ważne, nabierze wiary w siebie. A samo uznanie jest podstawą sukcesu w życiu. 20 minut dziennie. Codziennie! - jest mądrym sposobem spędzania czasu z dzieckiem i najlepszą inwestycją w jego przyszłość, wspólny czas, uwaga na siebie, bezpieczne oswajanie wyobraźni i przeżywanie trudnych czasami emocji. Pani Dyrektor Grażynie Czaja i wychowawczyniom i opiekunom serdecznie dziękujemy za dotychczasową współpracę.

GBP w Czudcu