METAFORY JESIENI

03-02-2009

Międzynarodowa Galicyjska Jesień literacka Pogórza to znana w Polsce impreza literacka, podczas której, sprawdza się w praktyce, idea spotkań, ludzi świata literatury z czytelnikami.
W dniach 15-21.10.2006 r. na terenie województw małopolskiego i podkarpackiego w 65 instytucjach kultury odbywały się lekcje literackie, spotkania autorskie, mityngi literackie.
17 października o godzinie 1000 Gminnej Bibliotece Publicznej w Czudcu byliśmy uczestnikami niezwykłego wydarzenia poetyckiego. Na spotkanie z czytelnikami i młodzieżą Gimnazjum Publicznego i Zespołu Szkól w Czudcu przybyli ks.Wacław Buryła

i dr Mateusz Pieniążek. Spotkanie zaszczycili obecnością włodarze gminy wójt Pan Stanisław Gierlak i zastępca wójta Pan Sławomir Cynkar a także nauczyciele z Publicznego Gimnazjum im. św. Kingi w Czudcu: pani Monika Siuta i pani Urszula Nieroda oraz

z Zespołu Szkół w Czudcu: wicedyrektor pani Marta Proksa i nauczycielka pani Maria Wesołowska.

Ks.Wacław Buryła – poeta, organizator siedmiu Ogólnopolskich w tym dwu Międzynarodowych konkursów i spotkań poetyckich pt. „O ludzką twarz człowieka” prezentowanych w programach radiowo - telewizyjnych. Autor jubileuszowych antologii poświeconych pontyfikatowi Jana Pawła II pt. „Cud który trwa", oraz rocznicy śmierci ks. Jerzego Popiełuszki pt. „Na naszych oczach" oraz m.in. tomików poezji „Rozmowy z Anną", „Szczęście które boli", „Chodzenie po ziemi", „Szukanie twarzy", także w wersji tłumaczeń na języki: włoski, francuski, arabski, czeski, ukraiński, litewski.
Dr nauk humanistycznych Mateusz Pieniążek, nauczyciel, autor książek dla dzieci m.in. „Baśnie Krasiczyńskie" poeta wydał tomiki poezji m.in. „Zaproszenie do słów", „Rejsy", „Wizyty domowe", „Koncert - Lamentacje Polskie", „Lilii", „Powrót do źródła", uczestnik programów radiowo - telewizyjnych, współzałożyciel schroniska im. świętego Brata Alberta w Przemyślu.
Ta cykliczna szósta już edycja literackiego święta w czudeckiej bibliotece publicznej, wpisała się trwale do październikowego kalendarza wydarzeń kulturalnych naszej gminy. W ciszy bibliotecznych sal, wraz z szelestem spadających liści wymownie brzmiały strofy czytanych przez poetów wierszy.

„Nie bać się"

Nie bać się ziemi - w niej mieszkanie
dla złych i dobrych - bez różnicy
ona pojedna nawet
aby ich potem oddać Bogu
Sie bać się morza - w jego głębi
mieszczą się przecież wszystkie rzeki
to o nim marzą niespokojne
sny wypłoszone spod powieki.
Nie bać się nieba — ono czyste
okrywa ciszą wszystkie ptaki
które codziennie powracają
do gniazd jak Odys do Itaki.
Nie bać się ludzi - Bóg w nich wierzy
pewny, że w duszach niosą Światło
którego nie da się spopielić."

ks. Wacław Buryła ze zbioru
„Skrzydła samotności"

Wymowny i sugestywny jest ton poety, który przyjmuje w wierszu rolę przewodnika w drodze; do szukania Boskiej natury w człowieku, budzi w nas uśpioną wrażliwość. Wiara poety mówi za nas i o nas. Nasi goście okazali się mistrzami

w budowaniu klimatu poezji. A tak brzmiały wiersze dr Mateusza Pieniążka.

„Jesteśmy na miejscu w Lubece"

"Jesteśmy na miejscu droga małżonko,
oto Lubeka przed nami
Wieże jej katedr i kościołów
niegdyś katolickich
Zbyszek Hubsch jeszcze śpi
Dzisiaj przywita polskiego poetę w mieście
Tomasza Manna i Guntera Grassa,
Przyjechaliśmy do Europy
Z chlubą traw, ulic
Świtów i politycznej komedii
Ta ostatnia trwa już wiele lat -
Na tyle że będziemy wnet cieszyć się
wnukmami
Żyjemy tam powietrzem ogrodów i wierszami poranionymi o noc
Zbyszek Hubsch jeszcze śpi..."

Mateusz Pieniążek ze zbioru
Zaproszenie do słów"

Wiersz w swej wymowie jest ważnym obrazem naszych postaw i postaw dzisiejszego świata, uświadamia nam, iż żyjemy

w świecie, który się zmienia i tworzy, a my sami też ciągle go tworzymy.
Refleksyjno - liryczny nastrój zdominował intensywność emocji, związanych ze spotkaniem, liczne pytania wymownie potwierdziły autentyzm przekazu mistrzów słowa, który to spraw ił, ze spotkanie trwało ponad 2,5 godziny. Czego uczą nas poeci w swych wierszach? Podpowiadają jak spojrzeć na siebie samego i odnaleźć wewnętrzną jedność
z Bogiem, sobą i drugim człowiekiem. A czego uczy nas poezja?
Zatrzymaj się, w sercu nabierz dystansu do siebie, do codzienności, nadchodzi czas, w którym powinienem się zatrzymać, by nie biec na próżno, by nie przegapić tego, co najważniejsze

Dyrektor GBP w Czudcu

Elżbieta Kocurek