Jasełka w Bibliotece 2012

16-02-2012

W dniu 1 lutego 2012 r. w naszej Bibliotece uczestniczyliśmy w widowisku o Bożym Narodzeniu – Jasełkach , w przedstawieniu wg scenariusza i w reżyserii mgr Grażyna Nowak przygotowanym i gościnnie zaprezentowanym przez grupę teatralną ze Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Nowej Wsi.
Do Polski Jasełka dotarły w XIII wieku. Początkowo miały one bardzo skromną formę. Ludzie zbierali się przy żłóbku i śpiewali kolędy. Później pojawiły się figurki przedstawiające różne postacie, były to jednak nieme i nieruchome obrazy. Z czasem zaczęto poruszać figurkami, a później urządzano przedstawienia jasełkowe, które najczęściej wystawiano przy kościołach. Jasełka oddają atmosferę i niepowtarzalny klimat Bożej Nocy Narodzenia sprzed dwóch tysięcy lat. Uczą dzielenia się radością z odkrycia nowo narodzonego Zbawiciela Świata, miłości, tolerancji, braterstwa i przyjaźni.

"Udali się też z pośpiechem i znaleźli Maryję,
Józefa i Niemowlę, leżące w żłobie.
Gdy Je ujrzeli, opowiedzieli o tym,
co im zostało objawione o tym Dziecięciu.
wszyscy, którzy to słyszeli, dziwili się temu,
co im pasterze opowiadali" Łk 2,16-18

Stopniowo pojawiają się coraz to nowe postacie, w pięknych strojach aniołowie, Maryja z Dzieciątkiem, Św. Józef, pasterze, Herod, szatan, śmierć, rodzina gospodarzy. Całość przy akompaniamencie jednego z uczestników przeplatana była licznymi kolędami. Na spotkanie jasełkowe zaproszono zarówno dzieci będące na feriach zimowych, przedszkolaków jak i rodziców. Po spektaklu wszystkie maluchy chciały choć przez chwilkę, ponosić małego Jezuska. Spotkanie jasełkowe było jednym z ciekawszych wydarzeń w kalendarzu br. roku.

Wzięli w nim udział uczniowie klasy pierwszej, drugiej, trzeciej i czwartej:

Maryja - Joanna Kuś kl 1
Józef - Dawid Dziedzic kl. 1
Anioł 1 – Weronika Stawarz kl. 2
Anioł 2 – Martyna Kremer kl. 2
Pastuszek: Kacper Hinc kl 1
Rozbójnik: Dawid Dziedzic kl1
Dziadek: Bartosz Zuba kl 3
Dziewczynka: Martyna Świrad kl 1
Matka: Zuzanna Marciniec kl. 4
Ojciec: Dominik Pizło kl 4
Nieznajoma: Marcelina Zięba kl 4
Kasia: Martyna Świrad kl 1
Małgosia: Martyna Kaczor kl 1
Herod: Szymon Wolan kl. 4
Diabeł 1: Marcelina Zięba kl 4
Diabeł 2– Bartosz Zuba kl. 3
Śmierć – Martyna Kremer kl 2

Kolędy grał uczeń klasy drugiej Krystian Kut

Dziękujemy mgr Grażynie Nowak, która niestrudzenie od wielu lat prowadzi szkolną grupę teatralną, za chwile refleksji, pozwalające jeszcze raz przeżyć tajemnicę świąt Narodzenia Pańskiego, zapraszamy za rok.

GBP w Czudcu