Katalog on-line

E-biblioteka

 

Podkarpacka Biblioteka Cyfrowa

 

Deklaracja dostępności Gminnej Biblioteki Publicznej w Czudcu

Facebook

 

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

"Zakup nowości wydawniczych został dofinansowany ze środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 -2025."

 

Biblioteka Narodowa

 

Mała książka – wielki człowiek

LEGIMI

Kraszewski. Komputery dla bibliotek

Wyszukiwarka

Data:
Godzina:

Aktualności

Dzień Języka Ojczystego 2012 w Bibliotece Publicznej w Czudcu

14-03-2012

Święto języka ojczystego zostało ustanowione 1999 roku przez UNESCO. W Polsce pierwsze obchody Dnia Języka Ojczystego zorganizowano 21 lutego 2005 roku. Odzyskanie niepodległości w 1918 r. było przełomowym wydarzeniem w dziejach państwa i narodu polskiego. Zakończył się trwający 123 lata czas zaborów, okres niewoli i prześladowań. Jednym z najważniejszych czynników integrujących nasze życie narodowe był język, a walka o jego zachowanie była tożsama z walką narodowowyzwoleńczą. Do dziś pamiętamy dwu najważniejszych twórców polskiego renesansu M. Reja i J. Kochanowskiego. Mikołaj Rej pisarz, poeta, dramaturg, tłumacz herbu Oksza, występujący pod pseudonimem literackim Ambroży Kurczbok Rożek, Pisał wyłącznie w języku polskim, świadomie realizując renesansowy postulat rozwoju języka narodowego, jego słowa - "A niechaj to narodowie, wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają" pamiętają wszyscy. Głównym współczesnym przesłaniem święta jest podkreślenie bogactwa różnorodności językowej, promocja wielojęzyczności jak również ochrona języka narodowego jako dziedzictwa kulturowego. Pamięci obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego poświęciliśmy lutowe spotkanie autorskie z Panem Andrzejem Grabowskim, poetą, prozaikiem, Kawalerem "Orderu Uśmiechu". Od 1992 roku zdobywcą nagrody Niezależnej Fundacji Kultury Polskiej "POLCUL" z siedzibą w Sydney "za udział w rozwoju niezależnej kultury polskiej", autorem wielu popularnych książek dla dzieci i młodzieży. Z najpopularniejszą wśród nich serią o przygodach Skrzata Wiercipiętka. Spotkanie było niepowtarzalną okazją poznania pisarza i jego zainteresowań, ponadto wysłuchaliśmy fragmentów niektórych znanych utworów czytanych w językach narodowych naszych sąsiadów m.in. w języku słowackim i ukraińskim. Poeta zwracał uwagę dzieci na staranność wypowiedzi i piękno języka, wyrażał i podkreślał troskę i dbałość o poprawność językową na co dzień, a nie tylko od święta. W spotkaniu z laureatem uczestniczyli uczniowie z klas czwartych Szkoły Podstawowej oraz cztery grupy przedszkolaków z naszego Przedszkola Publicznego wraz z opiekunami. Warto krzewić wśród dzieci i młodzieży kulturę języka ojczystego, a wyryte w naszej pamięci przesłanie poety "A to miej na pilnej pieczy, abyś czytał, kiedy tylko możesz" wciąż jest aktualne . Po spotkaniu zainteresowani mogli nabyć książki z autografem pisarza.

 

 Dyrektor GBP w Czudcu

Elżbieta Kocurek

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. W każdej chwili możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając odpowiednie ustawienia przeglądarki.

Copyright (c) 2009. Wszelkie prawa zastrzeżone dla Gminnej Biblioteki Publicznej Czudec
Realizacja: ideo, CMS Edito Powered by: