Spotkanie autorskie z pisarzem i rysownikiem Pawłem Wakułą.

19-06-2012

W miniony piątek 15 czerwca 2012 roku w ramach VI podkarpackich spotkań pisarzy z młodymi czytelnikami pn. "Z książką na walizkach" gościem Biblioteki Publicznej był Paweł Wakuła pisarz i grafik, którego opowiadania ze zbioru "Co w trawie piszczy" zostały w 2007 roku wyróżnione w konkursie literackim im. Astrid Lindgren organizowanym przez fundację "ABCXXI – Cała Polska Czyta Dzieciom, jest także autorem i ilustratorem trzech książek: "Kajtek i Yetik", "Kajtek i Yetik podnoszą żagle" oraz "Co w trawie piszczy". To także, znany rysownik i humorysta związany zawodowo z tygodnikiem „Angora” oraz dodatkiem „Angorka”. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie kl.III i IV , Szkoły Podstawowej im. Kard. St. Wyszyńskiego w Czudcu wraz z nauczycielami - p. Danutą Choma , p. Agnieszką Gilewską, p. Marią Łyszczek nauczycielem bibliotekarzem, autor opowiadał o kulisach pracy rysownika, a także o historii powstania swoich książek, które czyta już cała Polska. Niezwykłe życie w Dolinie Bagiennej Trawy, w której szereg zagadek rozwiązuje para detektywów szczurek Ogryzek i skrzat leśny Maurycy , jednocześnie rysował bohaterów swoich opowieści za pomocą jednego ze swych ulubionych narzędzi – pisaka, w swoje opowiadania wplatał ponad to gawędy o chochlikach, nimfach, rusałkach, leśnych lichach i innych stworkach zamieszkujących dolinę. Dzieci miały wykonać ćwiczenie polegające na narysowaniu wymyślonego przez siebie zwierzaka oraz opowiedzieć, czym się żywi, jakie ma zwyczaje itp…Każdą opowiadaną historię pan Paweł przerywał w najciekawszym momencie i nie chciał zdradzić dalszych zdarzeń, których doświadczają postacie z jego opowiadań , taka forma narracji rozbudzała nie tylko ciekawość, także wyobraźnię dzieci, które następnie próbowały własnych sił plastycznych, mogliśmy również podziwiać jego talent ilustratorski. Pisarz nakreślił postacie Kajtka i jego sąsiada Ksawerego Egeniusza Rumpela oraz, pięknie namalował, wielkiego i włochatego Yetika, jak sam stwierdził w trakcie "Naszego spotkania powrócił do pędzla po wieloletniej przerwie, pierwszy raz". Kończąc warsztaty nasz gość podpisywał swoje książki (promowane przez obecną na spotkaniu przedstawicielkę Wydawnictwa Literatura ) i zakładki do nich, dokonywał wpisów również do pamiętników. Książki z autografem trafią niebawem do rąk naszych czytelników.

Dziękujemy nauczycielom na czele z Dyrekcjami wszystkich naszych szkół i Przedszkoli w gminie Czudec za życzliwą współpracę w roku szkolnym 2011/2012.

Elżbieta Kocurek