Polska międzywojenna i ślady innych nacji w przeszłości Czudca

11-09-2012

Grupa młodzieży z Liceum Ogólnokształcącego w Boguchwale wraz z dr Michałem Figurą nauczycielem historii uczestnicząca projekcie edukacyjnym, realizowanym w ramach "Szkoły Dialogu" zainicjowanej przez Forum Dialogu Między Narodami odwiedziła Bibliotekę Publiczną w dniach 22 maja i 14 czerwca 2012 r. oraz uczestniczyła w dwu, dwugodzinnych blokach w zajęć edukacyjnych i etnograficzno - historycznych pt:
 - "Szlakiem miejsc będących niemymi świadkami wielokulturowej przeszłości Naszej Ojczyzny"
 - "Polska międzywojenna i ślady innych nacji w przeszłości Czudca"
Zajęcia połączono z prezentacją obrazów starego Czudca, kronik, kolekcji Judaików, artefaktów i zabytków gromadzonych w tworzonym Muzeum Regionalnym Etnograficznym i Historycznym Gminnej Biblioteki Publicznej w Czudcu przez piszącą te słowa od roku 1995, dziś liczy ono kilkadziesiąt obiektów. Trzon kolekcji stanowią przedmioty związane z kultem religijnym, zarówno tym sprawowanym w synagogach, jak i tym odbywającym się w domach. Do najważniejszych eksponatów, należą: Aron Ha - Kodesz, menora, hanuki, dość dobrze zachowane macewy płyty nagrobne, kilkanaście książek w językach: jidysz, polskim i hebrajskim z tłumaczeniem na język angielski, m.in. „Talmud” i wielotomowy "Zohar", fragment zwoju Tory z początków XIX w. (Zwój Tory obejmuje zawartością Pięcioksiąg Mojżesza - pięć pierwszych ksiąg Starego Testamentu). Naród żydowski nazywany jest "Narodem Księgi" .Księgi zawierające zapisy słów, pochodzących od Boga spisywano przez sofera w języku hebrajskim, na odpowiednio przygotowanym pergaminie, specjalnym atramentem, przy użyciu gęsiego pióra, a następnie nawijano na drewniane drążki tzw. "drzewce życia". Rękopisy Tory otaczano szczególną czcią, pieczołowicie przechowywano w pergaminowych zwojach umieszczanych we wnętrzu Aron Ha- Kodesz - szafy znajdującej się w każdej synagodze na ścianie wskazującej Jerozolimę. Święty tekst, czytany codziennie w synagodze, znany był na pamięć od najmłodszych lat, i towarzyszył Żydom przez cały rok i całe życie. Menora od przeszło 3000 lat stanowi symbol narodu żydowskiego. Światło tego złotego świecznika oświetlało wnętrze I i II Świątyni w Jerozolimie, towarzyszyło w tułaczce dzieci Izraela po Pustyni Synaj. Od tamtych czasów menora została wybrana jako oficjalny emblemat Państwa Izrael. służy jako symbol spuścizny żydowskiej w niezliczonych miejscach i w różnych formach. Ten bezprecedensowy zbiór, tworzący kolekcję muzeum, ukazuje ślady minionej kultury i dawnego świata żydowskiego na terenie gminy Czudec.

Dyrektor GBP w Czudcu
Elżbieta Kocurek