W rodzinie kultur europejskich

30-01-2009

W późne popołudnie 3 sierpnia 2006. o godz. 17 w czytelni Biblioteki Publicznej w Czudcu odbyło się spotkanie literackie, którego gościem był dr Maciej Andrzej Zarębski. Była to również promocja najnowszej książki jego autorstwa pt. „W rodzinie kultur europejskich".

Doktor Maciej Zarębski jest publicystą, pisarzem, wydawcą, wybitnym regionalistą i lekarzem.

Jest popularyzatorem wiedzy o ziemi świętokrzyskiej. Autor 20 książek z gatunku reportażu literackiego, o historii regionu staszowskie-go, jego zabytkach oraz o wybitnych Polakach, m.i.n.: Adamie Bieniu, Stanisławie Szwarc-Bronikowskim, a także

o swoim ojcu AK-owcu, bohaterze ostatniej wojny.
Twórca i redaktor Biblioteki Staszowskiej, Prezes Staszowskiego Towarzystwa Kulturalnego, członek Związku Literatów Polskich

i Stowarzyszenia Kultury Europejskiej.

Uczestnicy spotkania mogli wysłuchać historii bogatego życia przedstawionej nam przez dr Macieja Andrzeja Zarębskiego ubarwionej wieloma anegdotami. Doktor Maciej Andrzej Zarębski od połowy lat 70-tych ściśle związał się z regionem świętokrzyskim i Staszowem. Z tej fascynacji „małą ojczyzną"- ziemią świętokrzyską powstały książki, prace naukowe, artykuły publicystyczne. Jego pasją są podróże, regionalizm, literatura i historia nowożytna. Głównym wątkiem sierpniowego spotkania była sprawa naszego miejsca w kulturze europejskiej z naszym dorobkiem, tradycją, regionalizmem.

M. I. Bałchan