"Głośne czytanie - Biała chryzantema"

22-11-2012

"Głośne czytanie" pn."Biała chryzantema" odbyło się w ostatni dzień października w "wigilię" święta Wszystkich Świętych 2012 r. W tym czasie zadumy i modlitwy nad grobami bliskich i znajomych, za których nie tylko się modlimy, ale także zastanawiamy nad przemijaniem i sensem naszego życia. Są dwa święta - 1 listopada Wszystkich Świętych i drugie - 2 listopada - Święto Zmarłych lub Zaduszki poświęcone zmarłym, których szczególnie się wspomina dzień, w którym towarzyszy nam silna wiara w to, że nasi zmarli bliscy odwiedzają nas na ziemi, jak nakazuje tradycja poświęciliśmy je wyciszeniu i pamięci Święto, które wypracowało postawę szacunku i milczenia wobec tajemnicy śmierci człowieka i grobu. Święta którego wielowiekową tradycję utrwaliła europejska kultura chrześcijańska. W czasie spotkania czytaliśmy wiersze m.in. "Biała chryzantema" K. Szczepańska oraz fragmenty opowieści: Zupełnie inne opowiadania, "Znicze" Beaty Kołodziej, "Na cmentarzu" z książki W. Hoffsummera, pt. "Brat" Tadeusza Rucińskiego "Do żywota wiecznego", "Dzień Zaduszny" M.Olszewskiej spotkanie pozwoliło przybliżyliżyć także postać zakonnika, ojca Maksymiliana Marii Kolbe zamęczonego w Oświęcimiu. Zajęcia edukacyjne zostały przygotowane we współpracy z Biblioteką Szkolną, uczestnikami byli uczniowie kl. II Szkoły Podstawowej im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Czudcu wraz z nauczycielami p. Marią Łyszczek i p. Małgorzatą Płatek.

Elżbieta Kocurek