Katalog on-line

E-biblioteka

 

Podkarpacka Biblioteka Cyfrowa

 

Deklaracja dostępności Gminnej Biblioteki Publicznej w Czudcu

Facebook

 

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

"Zakup nowości wydawniczych został dofinansowany ze środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 -2025."

 

Biblioteka Narodowa

 

Mała książka – wielki człowiek

LEGIMI

Kraszewski. Komputery dla bibliotek

Wyszukiwarka

Data:
Godzina:

Aktualności

W Kwiatowym Królestwie

21-12-2012

Kolejne biblioteczne spotkanie w ramach cyklu "Głośnego czytania dzieciom" miało miejsce 17 grudnia 2012, w scenerii kwietnego ogrodu. Uczestniczyły w nim dzieci z Przedszkola Publicznego, a naszym gościem była dr Franciszka Dyka pracownik naukowy Uniwersytetu Rzeszowskiego. Ponieważ jest to czas adwentu spotkanie odbyło się w klimacie Świąt Bożego Narodzenia. Przedszkolaki pod kierunkiem nauczyciela pani Wiesławy Ptak przedstawiły wzruszającą scenkę bożonarodzeniową, której towarzyszyły pięknie zaśpiewane kolędy, złożyły świąteczne życzenia i wręczyły własnoręcznie wykonane szopki, a gdy usiadły wygodnie, dr F. Dyka przeczytała krótki utwór "W Kwiatowym Królestwie" z poetyckiego zbioru wierszy dla dzieci, pt. "Śliwka i wisienka" Stanisławy Kopiec, oraz zaprezentowała zasuszone kwiaty róży, nawiązując do innych kwiatów m.in. do gwiazdy betlejemskiej i ciemiernika, szukając literackich porównań wyjaśniła dzieciom ich znaczenie i symbolikę. Róża jest nie tylko królową kwiatów, piękna i okazała o delikatnym zapachu jest kwiatem Kościoła, chrześcijańskim symbolem nie tylko Maryi, ale i Jezusa Chrystusa - którego nazywa się różą między cierniami. Gwiazda betlejemska to również kwiat bożonarodzeniowy. Legenda podaje, że biedna dziewczynka podarowała Bożemu Dziecięciu bukiecik z przydrożnych roślin, przewiązany własną czerwoną kokardką do włosów. Moc płynąca od Dzieciątku Jezus w noc Bożego Narodzenia zamieniła się w bukiet purpurowych kwiatów "Gwiazdy Betlejemskiej". Innym kwiatem związanym z tymi świętami jest ciemiernik biały, którego kwiaty również pojawiają się w okresie świąt, kwitnie nawet pod śniegiem i bywa nazywany różą Bożego Narodzenia. Następnym czytanym utworem, był ulubiony przez dzieci, wiersz "Na straganie" Jana Brzechwy, a naszej inscenizacji towarzyszyły dobrze znane warzywa polskiego ogrodu , gałązki kopru, szczypiorku, kalarepy, grochu, pietruszki, selera, cebuli, kapusty itd. Przedszkolaki z zainteresowaniem i ciekawością wysłuchały opowieści o przygodach gadających warzyw.

GBP w Czudcu
 

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. W każdej chwili możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając odpowiednie ustawienia przeglądarki.

Copyright (c) 2009. Wszelkie prawa zastrzeżone dla Gminnej Biblioteki Publicznej Czudec
Realizacja: ideo, CMS Edito Powered by: