Katalog on-line

E-biblioteka

 

Podkarpacka Biblioteka Cyfrowa

 

Deklaracja dostępności Gminnej Biblioteki Publicznej w Czudcu

Facebook

 

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

"Zakup nowości wydawniczych został dofinansowany ze środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 -2025."

 

Biblioteka Narodowa

 

Mała książka – wielki człowiek

LEGIMI

Kraszewski. Komputery dla bibliotek

Wyszukiwarka

Data:
Godzina:

Aktualności

40 lat w służbie czytelnikowi i bibliotece

04-03-2013

Z dniem 31 grudnia 2012 r. odeszła na emeryturę Pani Elżbieta Kocurek, długoletni Bibliotekarz i Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Czudcu.
Pożegnanie miało miejsce w Bibliotece Publicznej. Pani E. Kocurek przepracowała w bibliotece 40 lat, w tym 30 lat na stanowisku dyrektora.
Za wieloletnią pracę w Bibliotece Pani Dyrektor podziękował Wójt Gminy Czudec Pan Stanisław Gierlak, życząc spokojnego czasu na emeryturze.
Panią Dyrektor pożegnali także wszyscy pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Czudcu, życząc na progu nowego etapu życia zdrowia i wielu sił niezbędnych do realizacji własnych marzeń i planów, a także samych pomyślności w życiu osobistym. Następnie Pani Elżbieta podziękowała wszystkim pracownikom za pracę i współpracę, wręczając listy z wyrazami szacunku. Uroczystość ta zgromadziła również przedstawicieli Bibliotek powiatu strzyżowskiego - kierowników poszczególnych bibliotek, Panią Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej we Frysztaku Jolantę Zarszyńską, Panią Małgorzatę Twardosz z GBP w Wiśniowej, Panią Władysławę Sworst z GBP w Niebylcu oraz emerytowanych bibliotekarzy Panią Marię Pasiekę i Pana Adama Kluskę. Goście złożyli Pani Kocurek życzenia i wręczyli drobne upominki i kwiaty.
Na sesji 25 stycznia 2013 r. władze samorządowe gminy, radni podziękowali Pani Dyrektor Biblioteki Elżbiecie Kocurek, odchodzącej na emeryturę za pełne zaangażowania 40 lat pracy włożonej w rozwój czytelnictwa i promocji Biblioteki w Czudcu.
A wszystko zaczęło się w 1973 roku.

Pani Kocurek rozpoczęła swoją drogę zawodową w Gminnej Bibliotece Publicznej w Czudcu. Właśnie wtedy podpisała pierwszą umowę o pracę na etacie bibliotekarza, organizując pracę z czytelnikiem dorosłym, służąc swoją osobą.
Na początku lat osiemdziesiątych od 1 czerwca 1982 r. obejmuje funkcję kierownika GBP, oraz jest Delegatem na Okręgowy Zjazd Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Rzeszowie. W latach 1993-1994 – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Czudcu. W tym też roku odznaczona Odznaką Zasłużony Działacz Kultury od Ministra Kultury Kazimierza Dejmka.
W 1996 r. otrzymuje Medal za zasługi dla Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich z rąk Pana Prezesa Zarządu Głównego Stanisława Czajki, długoletniego dyrektora Biblioteki Narodowej w Warszawie.
Z inicjatywy Pani Dyrektor w 1997 r. powstaje w budynku biblioteki Historyczna Izba Pamięci , Ekspozycja Judaików oraz Izba Etnograficzna. W tym też roku Pani Elżbieta jest delegatem woj. rzeszowskiego na Sejmiku Kultury Wsi Polski południowo-wschodniej w Warszawie, a także bierze udział w Krajowym Kongresie Kultury Wsi na Jasnej Górze w Częstochowie. Były to dwa bardzo ważne wydarzenia jeśli chodzi o działalność bibliotek.
W 2000 roku za sprawą Pani Dyrektor zostaje wydana publikacja „50 lat Gminnej Biblioteki Publicznej w Czudcu”, której jest autorem, przedstawiając historię i ogólną charakterystykę działalności czudeckiej biblioteki, jej filii na przestrzeni półwiecza, a także biblioteka obchodziła Jubileusz 50-lecia swojej działalności.
W 2001r. roku zostaje przeniesiony do biblioteki w Czudcu Zarząd Koła Strzyżowskiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy, któremu przewodniczy dyrektor biblioteki Pani Elżbieta Kocurek. Oddział SBP podlega Okręgowi Województwa Podkarpackiego, którego siedziba mieści się przy Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie. SBP jest organizacją, której celem są działania na rzecz promocji, rozwoju bibliotek, książki i czytelnictwa, kreowanie pozytywnego wizerunku bibliotekarza. Również w tym roku Pani Elżbieta bierze udział w programie „Nauczyciel – humanista poszukujący”- koordynowanym przez prof. Alinę Kowalczykową przy Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. W 2007 r. otrzymuje funkcję Dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej w Czudcu.
8 września 2007 r. w auli Uniwersytetu Rzeszowskiego odbyło się spotkanie bibliotekarzy Podkarpacia z okazji 90. Rocznicy Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich i 60. Rocznicy Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w województwie podkarpackim, na którym przyznano Pani Dyrektor Medal Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich "W Dowód Uznania”. Medal ten jest uhonorowaniem za szczególne zasługi na rzecz bibliotekarstwa, czytelnictwa jak i Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.
W 2009 r. Pani Dyrektor tworzy stronę internetową biblioteki, którą cały czas rzetelnie prowadzi i uzupełnia.
Dziesięć lat później od ostatniego jubileuszu, Pani Dyrektor przygotowuje kolejny Jublieusz – Jubileusz Diamentowy, a mianowicie 60 – lecie Gminnej Biblioteki, które było ważnym wydarzeniem w naszym środowisku, w którym uczestniczyły władze samorządowe, dyrektorzy instytucji, szkół, bibliotek oraz czytelnicy biblioteki. Podczas tego jubileuszu Pani Kocurek wręczono Odznakę honorową „ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ” jest to odznaczenie przyznawane przez Ministra Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego, osobom wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury, oznakę wręczyli - Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Kazimierz Ziobro, Starosta Strzyżowski Robert Godek, Dyrektor WiMBP w Rzeszowie Stanisław Turek, Wójt Gminy Czudec Stanisław Gierlak, oraz Medal w 10 lecie Powiatu Strzyżowskiego od Pana Starosty.
W 2010 r. Pani Kocurek otrzymuje Medal 1990-2010 Gminy Czudec 20 lat Samorządu Gminnego.
Jest rok 2012 Pani Dyrektor tworzy kolejną izbę - Izbę Pamięci Żydów czudeckich.
Objęcie funkcji dyrektora było szalenie trudnym zadaniem… Ciągłe remonty, przeprowadzki filii bibliotecznych, organizowanie pracy w bibliotekach – gromadzenie i udostępnianie zbiorów, upowszechnianie czytelnictwa, podejmowanie zaproszonych gości: ludzi książki poetów i pisarzy, ilustratorów, przygotowywanie wystaw, lekcji bibliotecznych, głośne czytania, kiermasze, komputeryzacja zbiorów, wyjazdy, narady, seminaria.
Pani Dyrektor życzymy jeszcze raz aby wszystkie plany i marzenia odkładane na później spełniły się właśnie teraz, by nadal otaczała Panią życzliwość ludzi i żeby znalazła Pani dla siebie czas, na pielęgnowanie swoich pasji i zainteresowań.

 

Bibliotekarze GBP

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. W każdej chwili możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając odpowiednie ustawienia przeglądarki.

Copyright (c) 2009. Wszelkie prawa zastrzeżone dla Gminnej Biblioteki Publicznej Czudec
Realizacja: ideo, CMS Edito Powered by: