Majowe czytanie przedszkolakom

25-05-2013

Kolejne spotkanie z przedszkolakami w bibliotece w ramach „głośnego czytania” odbyło się 16 maja 2013 r. Do biblioteki przybyły cztery grupy przedszkolaków, po raz pierwszy w akcji Cała Polska Czyta Dzieciom uczestniczyła grupa 2 . Tym razem przedszkolaki wysłuchały opowiadania „Jak bochen chleba w kamień się zamienił” oraz wiersza Wacława Gutowskiego „Nasz chlebuś” w interpretacji pani Joanny Zaręba - kierowniczki piekarni GS Czudec. Dzieci z zainteresowaniem słuchały przedstawionych utworów opowiadających o znaczeniu i poszanowaniu chleba.

„Wyrasta pulchny w drewnianej dzieży
Chlebowy zakwas pachnący, świeży,
gdy już wyrośnie, to zaraz trzeba
Formować z niego bochenki chleba.(…)

Jest smakowity – pachnie z daleka
I kupujących już wielu czeka
Na chlebek świeży – Wielki Dar Boży,
Bo nikt się bezeń obejść nie może.”

Zapoznały się również z kolejnym etapami powstawania chleba oraz dawnymi narzędziami, które służyły do jego wypiekania. Na koniec spotkania dzieci zostały poczęstowane świeżutkim chlebkiem, który bardzo smakował.