Katalog on-line

E-biblioteka

 

Podkarpacka Biblioteka Cyfrowa

 

Deklaracja dostępności Gminnej Biblioteki Publicznej w Czudcu

Facebook

 

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

"Zakup nowości wydawniczych został dofinansowany ze środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 -2025."

 

Biblioteka Narodowa

 

Mała książka – wielki człowiek

LEGIMI

Kraszewski. Komputery dla bibliotek

Wyszukiwarka

Data:
Godzina:

Nowości Wydawnicze

Nowości wydawnicz 2010

12-04-2010

Wojciech Cejrowski opisuje kolejną ze swoich wypraw w głąb amazońskiej dżungli, którą podjął w poszukiwaniu jednego z izolowanych od współczesnej cywilizacji plemion indiańskich. autor, z fantazją i niezwykłym poczuciu humoru, podróżnik, fotograf, dziennikarz radiowy.

 

"Trzepot skrzydeł" -  Katarzyna Grochola. Wydanie Literackie
Trzepot skrzydeł to opowieść o młodej kobiecie, która ma męża, pracę, własny dom. Z pozoru wszystko wygląda kolorowo, naszej bohaterce niczego nie brakuje, a jednak Hanka nie promienieje szczęściem. Za zamkniętymi drzwiami, gdy nikt nie widzi, jej życie zamienia się w koszmar, z którego nie...

 

Jakub Czarnowski - "Kraków Lwów w pocztówkach". Wydawnictwo Arystoteles. Warszawa 2009.
Na starych pocztówkach widać piękno i świetność dwóch bliźniaczych miast - Krakowa i Lwowa. Ich historia splatała się od siedmiu stuleci. Przez wieki kwitła również wymiana kulturalna między tymi dwoma najwspanialszymi ośrodkami polskiej kultury. Istniały w nich świetne teatry i słynne uczelnie. Na krakowskich i Lwowskich scenach święcili triumfy ci sami artyści - Wojciech Bogusławski czy Helena Modrzejewska. Gabriela Zapolska pisała sztuki oparte na lwowskich realiach, wystawiane także w Krakowie. Jedyna z najbardziej znanych postaci związanych z Lwim Grodem był największy polski komediopisarz Aleksander Fredro, którego utwory pojawiały się w repertuarze krakowskich teatrów. Obrazy kojarzonego z Lwowem Artura Grottgera oglądano w Krakowie, podobnie jak we Lwowie podziwiano obrazy Jana Matejki. Oba miasta mogły pochwalić się wspaniałą architekturą, kościoły i pałace do dziś zachwycają swoim bogactwem i rozmaitością stylu. Dziś Kraków i Lwów dzieli granica, ale pomniki kultury wciąż świadczą o ścisłym związku pełnych magii i uroku miasta.
 

P.C.Cast Kristin - "Naznaczona". Dom Nocy 1. Pierwszy tom cyklu Dom Nocy.
Seria utrzymana w stylu sagi - Zmierzch.
Akcja rozgrywa się w środowisku amerykańskich nastolatków naznaczonych wampiryzmem, uczęszczających do specjalnej szkoły, pozwalającej im zdobyć kwalifikacje dorosłego wampira.
Początkująca wampirzyca, Zoey Redbird, trafia do szkoły Domu Nocy. To tu będzie musiała przejść nieodzowną Przemianę, by zdobyć kwalifikacje dorosłego wampira.
Pomimo początkowych trudności, przyzwyczaja się do nadprzyrodzonych zdolności . Ale oto zdarza się coś niewyobrażalnego. Pewnego dnia w zewnętrznym świecie ludzi ginie kilkoro nastolatków, a wszystkie ślady prowadzą do Domu Nocy. Zoey zaczyna zdawać sobie sprawę, że nadprzyrodzone siły, które wyróżniają ją spośród innych, mogą też obrócić się przeciwko jej najbliższym. Dziewczyna zwraca się o pomoc do swych nowych przyjaciół, a wtedy śmierć zakrada się również do Domu Nocy. Zoey musi pogodzić się ze zdradą, która łamie jej serce i podkopuje fundamenty jej nowo zbudowanego świata.

 

Milos Urban - "Klątwa Siedmiu Kościołów"
Siedem praskich kościołów, siedem okrutnych morderstw. Kończy się XX wiek. Mieszkańcami ponurej jesiennej Pragi wstrząsa seria tajemniczych morderstw. Podejrzenie pada na człowieka bez pracy i przyszłości, ale z osobliwym talentem, kochającego miasto, które ginie na jego oczach. Udręczony i rozbity, stanie się nowym Golemem, w którym można czytać jak w kryształowej kuli. Kto jest mordercą? Kto ofiarą? Kto zawinił, a kto tylko przymknął oko? Jak to się stało, że historia wypadła ze swych kolein, i kiedy w nie powróci? „Klątwa siedmiu kościołów", horror rozgrywający się w magicznej Pradze, przynosi odpowiedzi na te pytania.

 

MILOS URBAN (ur. 1967) należy do grona najciekawszych prozaików czeskich ostatniego dziesięciolecia. Pisze również dramaty i scenariusze filmowe. Jego powieści, opowiadania i eseje tłumaczone były na kilka języków europejskich.

 

Randy Pasch - "Ostatni wykład” Pauscha to nie tylko opowieść, jaką wykładowca przedstawił swoim studentom, ale też prezentowanie okoliczności towarzyszących ostatniemu publicznemu wyznaniu, próby przekazania czy utrwalenia przemyśleń autora, porad kierowanych do dzieci – zbyt małych, by mogły zapamiętać życiowe wskazówki ojca. To także relacja z ocalania siebie. „Ostatni wykład” to nie książka o walce z rakiem. To zapis zmagań z samym sobą, przekraczania kolejnych barier, poszukiwania dróg życiowych. Byłoby autorowi blisko do popularnych poradników o samoakceptacji – gdyby nie fakt, że posiłkuje się własnymi doświadczeniami, wszystko subiektywizuje i nie próbuje za wszelką cenę przekonać odbiorców do swoich racji. Randy Pausch jest tu wykładowcą-showmanem, poza samym wykładem przedstawia też towarzyszące mu okoliczności: próby zaskoczenia studentów, oprawę teatralizowaną i obliczoną na wywołanie jak największego wrażenia…

 

"Ulica Marzeń 31" - Jewell Lisa. Wydawnictwo Zysk i S-ka, 2009
Leah i Toby mieszkali naprzeciwko siebie od lat, nie zamieniwszy nawet słowa... Jakie będą dalsze losy bohaterów, przeczytaj warto..

 

"Ta inna ja" - Szymańska Adrianna. Wydawnictwo Podkarpacki Instytut Książki Marketingu.
Adriana Szymańska „Ta inna ja” – to powieść autobiograficzna. Ta historia jest prawdziwa. To jest moja historia. Wszystkie opisane tu fakty i zdarzenia naprawdę miały miejsce (…). Ważny jest impuls, który mną kierował, a była to potrzeba pozostawienia świadectwa, utrwalenia idei niezwykłej ludzkiej mocy ujawnianej w sytuacji, gdy prawdziwa wiara i nieugięta wola sprzysiężone ze sobą walczą o sprawę większą niż chleb powszedni i następstwo codziennych działań. Tą sprawą jest nie tylko zagrożenie życia, ale przede wszystkim pragnienie zachowania wolności w sposobie ratowania, obrona godności istoty ludzkiej ponad rygorami biologii, medycyny, umów społecznych, w samym jądrze jej niepowtarzalnej duchowości... – ze wstępu.

 

"Bądź zdrowa Lizbono" - Anna Veloso (Piękna powieść. Wcale nie romansidło)
Książka „Bądź zdrowa, Lizbono” opowiada o historii rodzinnej na przełomie kilkudziesięciu lat. Przedstawia problemy codziennego życia kilku pokoleń, ludzi pochodzących z pięknej i malowniczej prowincji w Portugalii. Zaczynając od niezwykłego Sylwestra na przełomie stuleci 1899 -1900 poznajemy 7-letnią jeszcze Jujú i jej przyjaciela Fernando. Dzieci łączy wielka przyjaźń, która kiedyś przerodzi się w …. Dwie rodziny. Cztery pokolenia. Jedna, pilnie strzeżona, tajemnica... Autorka bestsellerowego „Zapachu kwiatów kawy” tym razem pisze o zabronionej miłości i przeznaczeniu, dla którego nie ma rzeczy niemożliwych . Powieść w stylu "Przeminęło z wiatrem". Czyta się jednym tchem. Zachęcam wszystkich do zapoznania się...

 

Kosmowska Barbara - "Hermańce". Wydawnictwo. W.A.B
Hermańce to współczesna wieś zagubiona gdzieś w Polsce , autorka w dowcipny sposób przemyca socjologiczną i psychologiczną prawdę. Turystki smażyły się nad jeziorem niczym skwarki z Kubiewowego prosięcia. Edek zauważył, że coraz mniej materiału zużywają w fabrykach na stroje kąpielowe. I ta oszczędność bardzo mu się podobała, choć nie w każdym wydaniu. Do mnie lepiła się jakaś nowa. Przyjechała z dużego miasta. Blada, chuda, do kobiety mało podobna. W dodatku mocna w gębie. No i niedelikatna, gdyż już na początku wykpiła mnie za elegancki bajer, na który próbowałem ją wyrwać…. (fragment) Barbara Kosmowska oparła swoją powieść na kilku ważnych dla polskiej prozy wzorcach, zadała pytanie o możliwości literatury społecznej, psychologicznej, głęboko związanej z człowiekiem .
Barbara Kosmowska (ur. 1958) - pisarka i poetka, absolwentka polonistyki. Debiutowała jeszcze jako licealistka, w latach osiemdziesiątych zdobywała liczne nagrody w konkursach poetyckich. Jej pierwsza powieść - Głodna kotka - trafiła na półki księgarń w 2000 roku. Wydany rok później Teren prywatny, wygrał konkurs. Dziennik polskiej Bridget Jones?


 

 
 

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. W każdej chwili możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając odpowiednie ustawienia przeglądarki.

Copyright (c) 2009. Wszelkie prawa zastrzeżone dla Gminnej Biblioteki Publicznej Czudec
Realizacja: ideo, CMS Edito Powered by: