O Bibliotece

Zasady korzystania z Gminnej Biblioteki Publicznej w Czudcu

26-02-2009

Zasady korzystania z Gminnej Biblioteki Publicznej w Czudcu:

1. Biblioteka przeznaczona jest dla czytelników dorosłych oraz dzieci i młodzieży.
2. Korzystanie ze wszystkich zbiorów biblioteki jest bezpłatne
3. Aby zostać czytelnikiem należy:
• okazać dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość
• wypełnić kartę zapisu (czytelnik pełnoletni – osobiście, czytelnik niepełnoletni - rodzice lub opiekunowie prawni)
• zapoznać się z regulaminem i zobowiązać się do jego przestrzegania
• wyrazić zgodę na zbieranie i przetwarzanie danych osobowych zgodnie z ustawą z dn. 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. Nr 133, poz.883 z późn. zm.)
Przy korzystaniu z materiałów znajdujących się w czytelniach ( książek, czasopism, zbiorów specjalnych, multimediów) należy okazać dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość.
4. Od czytelników nie będących stałymi mieszkańcami województwa podkarpackiego pobiera się kaucję zwrotną za każdy wypożyczony tom. Uczniowie szkół średnich są zwolnieni od opłat.
5.Czytelnicy mogą jednorazowo wypożyczyć 4 książki, w tym jedną lekturę szkolną.
6. Książki wypożycza się na okres nie dłuższy niż 30 dni.
7. Biblioteka może przesunąć termin zwrotu wypożyczonej książki, jeżeli nie ma na nią zapotrzebowania ze strony innych czytelników. W szczególnie uzasadnionych przypadkach biblioteka może żądać zwrotu książek przed terminem.
8. Na prośbę czytelnika biblioteka może rezerwować książki aktualnie wypożyczone przez innych czytelników.
9. Z księgozbioru podręcznego wypożyczalni korzystać można tylko na miejscu.
10. Czytelnik jest zobowiązany do szanowania książek będących własnością społeczną, powinien też zwrócić uwagę na stan książki przed jej wypożyczeniem. Zauważone uszkodzenia należy zgłosić bibliotekarzowi.
11. Za szkody wynikłe z zagubienia, uszkodzenia lub zniszczenia książki odpowiada czytelnik.

12. Czytelnik, do którego biblioteka wysyła upomnienia w sprawie zwrotu książek, pokrywa ich koszty.

Szczegółowe zasady korzystania ze zbiorów Gminnej Biblioteki Publicznej w Czudcu określają regulaminy dostępne w poszczególnych Publicznych Bibliotekach filialnych na terenie gminy Czudec.