Katalog on-line

E-biblioteka

 

Podkarpacka Biblioteka Cyfrowa

 

Deklaracja dostępności Gminnej Biblioteki Publicznej w Czudcu

Facebook

 

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

"Zakup nowości wydawniczych został dofinansowany ze środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 -2025."

 

Biblioteka Narodowa

 

Mała książka – wielki człowiek

LEGIMI

Kraszewski. Komputery dla bibliotek

Wyszukiwarka

Data:
Godzina:

Gminna Biblioteka Publiczna w Czudcu Oddział dla Dzieci

38 -120 Czudec

ul. Słoneczna 2
 

bibliotekarz: Gabriela Zielińska

Liczba miejsc w „Kąciku Malucha” -  6

 

Zbiory: 12082 woluminów


- literatura piękna polska i obca,
- piśmiennictwo popularnonaukowe, literatura dla dzieci i młodzieży
- Posiada czytelnię, gdzie można skorzystać ze słowników, encyklopedii, leksykonów, pomocy szkolnych:

  • opracowania, ściągi, vademeca,
  • czasopisma bieżące: Promyczek Dobra, Świerszczyk.

 

Dla środowiska lokalnego prowadzi działalność oświatową i popularyzatorską w stałych cyklach tematycznych:


- edukacja czytelnicza
- lekcje biblioteczne
- głośne czytanie ciekawych utworów literackich w cyklu pn”. „Cała Polska Czyta Dzieciom”
- pisarze dzieciom i młodzieży - spotkania autorskie i lekcje literackie

- inne formy działalności: w okresie ferii zimowych i wakacji letnich organizowane są zajęcia tematyczne

- dla młodych czytelników połączone z konkursami i zabawami

 

W okresie roku szkolnego Biblioteka dla Dzieci i młodzieży współpracuje z Publicznym Żłobkiem, Przedszkolem Publicznym oraz Szkołą Podstawową im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Wakacje 2013

Gminna Biblioteka Publiczna zaprasza dzieci w miesiącu sierpniu na: Wakacje pod hasłem "Spędzamy wesoło czas w bibliotece" oraz na "wakacyjną niespodziankę z książką"

„Zima jak w bajce” - ferie zimowe w bibliotece 2013

Większość bibliotek publicznych w okresie ferii zimowych organizuje zajęcia dla dzieci. Tradycyjnie już Biblioteka Dziecięca wzorem lat ubiegłych w dniach 12.02 – 21.02. 2013 r. zaprosiła dzieci do swojej placówki. W programie przewidziano wiele atrakcji: głośne czytanie, Walentynki, zajęcia plastyczne i kulinarne, gry i zabawy, o czym informował barwny plakat rozwieszany w różnych miejscach. Nasze ferie rozpoczęliśmy od konkursu czytelniczego „Czy znasz wiersze Juliana Tuwima”, a to dlatego że Julian Tuwim jest Patronem Roku 2013. Był jednym z najpopularniejszych poetów dwudziestolecia międzywojennego, a najbardziej znane wiersze dla dzieci to : Lokomotywa, Ptasie radio, Słoń Trąbalski. Konkurs miał na celu nie tylko zapoznanie się z twórczością poety, ale również pięknego czytania jego utworów połączonych z zabawą i tworzeniem pociągu.
W Dniu Zakochanych 14 lutego obchodziliśmy Walentynki. Zwyczajem w tym dniu jest wysyłanie listów, często pisanych wierszem, a także jest to okazja do obdarowywania się drobnymi upominkami. Dzieci samodzielnie wykonały kartki walentynkowe z liścikiem w środku, a każdy uczestnik otrzymał lizak na patyku w kształcie czerwonego serduszka.
Do ciekawych zajęć należy zaliczyć tworzenie książki, które przebiegało ph: „Czarodziejski przewodnik po bajkach i bajeczkach”. Dzieci otrzymały ilustracje do kolorowania z różnych bajek i każdy indywidualnie mógł stworzyć swoją książeczkę. Wesoło było w bibliotece w dniu „Światowego Dnia Kota”. Wszystkie dzieci powitał Kot w butach, o którym czytaliśmy ze zbioru „Bajki” Charlesa Perraulta. Bohaterem baśni jest magiczny kot, który chodził w pięknych czerwonych butach, a który dzięki swojemu sprytowi odmienia życie młodego młynarczyka. Nasz Kot w butach prowadził z dziećmi różne kocie zabawy jak: kocie grzbiety, picie mleczka, zabawy z włóczką. Czytał bajki o innych kotach, przyniósł ze sobą słodką niespodziankę. Niemal wszystkie dzieci chciały zrobić sobie zdjęcie z bajkowym kotem. Uczestnicy tego spotkania mogli również dowiedzieć się o znaczeniu kotów w życiu człowieka, dlaczego kot mruczy, lub dlaczego lubi kiedy go się głaszcze, a także obejrzeć prezentację książek - „ kot w literaturze”.
Dużą frajdę sprawił dzieciom „Dzień z książkami kucharskimi”. W tym dniu pojawiły się w bibliotece ciastka, owoce , bita śmietana. W książkach kucharskich znajdujących się na regale bibliotecznym , można było wyszukać informacji o ciekawych potrawach jak ugotować zupę, zrobić sałatkę, jak wykorzystać nasze produkty. My przyrządzaliśmy „babeczki Smerfetki” dekorując je owocami i bitą śmietaną z poradnika „Potrawy jak z bajki” 102 przepisy – Barbary Lasoty. Spotkania zimowe w bibliotece były dla dzieci okazją do ciekawego spędzenia wolnego czasu od nauki jak również poznawania nowych przyjaciół, kolegów, integracji z nimi, zabawy , a co za tym idzie zdobywania doświadczeń. O powodzeniu i satysfakcji dzieci świadczyły ich uśmiechnięte buzie.

Czytanie i rysowanie

W dniu 15 stycznia 2013 r. w Gminnej Bibliotece odbyło się głośne czytanie dla 3, 4 i 5 grupy przedszkolaków z Przedszkola Publicznego w Czudcu. Dzieciom czytała i rysowała Natalia Sakowicz, która jest studentką studiów magisterskich uzupełniających na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego w Krasnem, mająca również wystawę swoich prac w naszej Bibliotece Publicznej . Prezentowana wystawa malarstwa i grafiki nosiła tytuł „Mój świat”, którą przedszkolaki miały możliwość obejrzenia. Pani Natalia czytała wiersze o zwierzątkach Jana Brzechwy ze zbioru „Brzechwa dzieciom”, a także rysowała poszczególne zwierzęta, o których była mowa w wierszach. Był niedźwiedź, wilk, struś, pantera, żubr, słoń, kangur, krokodyl itd. Dzieci chętnie słuchały wierszy i z zaciekawieniem patrzyły jak w szybkim tempie powstawały kolejne postacie zwierzęce. Mogły dowiedzieć się o technice niektórych prac graficznych, których Natalia jest autorką, a narysowane zwierzątka postanowiły wziąć ze sobą do swojego przedszkola.
 

"Pan Kotek był chory"

Dnia 22 listopada 2012 r. Biblioteka gościła liczną grupę dzieci Przedszkola Publicznego w Czudcu, które wysłuchały ulubionych utworów pisarzy dziecięcych. W głośnym czytaniu udział wzięli kolejni goście, państwo Małgorzata i Stanisław Kiebałowie, znani nam przedstawiciele świata medycyny, pani Małgorzata czytała "Siedmiomilowe buty" Jana Brzechwy. Którego bohater utworu Michał, miał..., niespotykany problem ze swoimi butami. Pan doktor Stanisław Kiebała znany w środowisku, nie tylko dzieciom, lekarz pediatra, przeczytał bajkę Stanisława Jachowicza pt. "Pan kotek był chory i leżał w łóżeczku". Dzieciom bardzo podobała prezentacja się obu wierszy. Spotkanie zakończyło wspólne zdjęcie.

 

GBP w Czudcu
 

"Głośne czytanie" w krainie książki

W dniu 24 października 2012 roku się w Bibliotece Publicznej w Czudcu w klimacie jesiennej scenografii, której sprzyjała również aura ciepłego słonecznego popołudnia, miało miejsce kolejne cykliczne "Głośne Czytanie" będące kontynuacją misji edukacyjnej i wychowawczej wspierania zdrowia psychicznego, umysłowego, we współpracy z naszym Przedszkolem Publicznym. Ideą akcji promocja czytelnictwa dzieciom przez dorosłych, zaproszenie przyjęli i naszymi gośćmi byli zapracowani gospodarze naszej gminy, z-ca przewodniczącego Rady Gminy Czudec pan Kazimierz Banaś i przewodniczący Komisji Spraw Społecznych pan Stanisław Kołodziej, czytali bajkę Jana Brzechwy pt. "Szelmostwa Lisa Witalisa", zasłuchane dzieci skupieniu wysłuchały opowieści.

Wakacje w Bibliotece 2012 - "Tęczowa Biblioteka Nadeszły wakacje"

Wakacje w Bibliotece 2012 - "Tęczowa Biblioteka Nadeszły wakacje". Nie wszystkie dzieci mogą wypoczywać nad morzem czy w górach, dlatego wzorem lat ubiegłych Gminna Biblioteka Publiczna przygotowała cykl imprez adresowanych do dzieci spędzających wakacje w naszej miejscowości. Zajęcia odbywały się w miesiącu lipcu i upłynęły pod hasłem: "Tęczowa Biblioteka". Udział w tegorocznych konkursach, zabawach, warsztatach kulinarnych, pozwolił małym użytkownikom biblioteki, miło i ciekawie wykorzystać czas wakacyjnego wypoczynku. Na pierwszych zajęciach plastycznych wykonaliśmy "piaskowe obrazki", które po całkowitym wysuszeniu można powiesić na ścianie lub ofiarować komuś jako prezent z wakacji. Dzieci które odwiedziły naszą bibliotekę na kolejnych spotkaniach, uczestniczyły w głośnym czytaniu i wysłuchały opowiadań, wierszy o lecie i wakacjach. Czytaliśmy Koszmarnego Karolka, który jedzie na wakacje, - F. Simon, Złote kłosy – Małgorzaty Strzałkowskiej, Lato – Stanisława Jachowicza, oraz wiersze z cyklu Cyferkowe wierszyki – Elżbiety Sadowskiej. Dużym zainteresowaniem cieszyły się własnoręcznie zrobione „bibułkowe obrazki”, w które dzieci włożyły dużo pracy i entuzjazmu, a gotowy obrazek może być niespodzianką dla mamy lub babci. Dla najmłodszych przygotowaliśmy zajęcia z orgiami. Dzieci poznały podstawy składania papieru i mogły wyczarować coś całkiem nowego : jak cuda z papieru, papierowe zabawki, skarby z papieru. Zajęcia te gwarantowały wiele zabawy, rozwijały wyobraźnię dzieci, a także można było ćwiczyć sprawność manualną . Prawdziwą frajdą były warsztaty kulinarne i "tęczowe szaszłyki". Przekąski na patyczkach przyrządziliśmy z owoców lata: zielonego winogrona, brzoskwini, bananów, śliwek i jabłek. Staraliśmy się dobierać kontrastujące kolory a elementy miękkie nadziewać na zmianę z takimi, które z przyjemnością się chrupie. Były bardzo smakowite.
W zajęciach uczestniczyło 75 dzieci w różnym wieku, które chętnie brały udział w zabawach. Dobrze można bawić się także w bibliotece i myślę że było fantastycznie. Na koniec wakacji będzie można obejrzeć wystawę prac plastycznych, wykonanych podczas letnich zajęć w holu biblioteki.
Podczas wakacji gościliśmy dzieci i młodzież będącą na kolonii w „Siedlisku Janczar” w Pstrągowej, którzy przyjechali do nas z Pszczyny, Jastrzębia Zdroju, Katowic, by zobaczyć naszą bibliotekę - Wypożyczalnię dla dorosłych i Oddział dla dzieci, Izbę regionalną i historyczną. Była także możliwość wypożyczenia książek na czas pobytu w ośrodku.

 

Zapraszamy za rok!!!
GBP Oddział dla Dzieci
 

Przedszkolaki w Bibliotece

W dniu 20 czerwca 2012 r. gościliśmy dzieci z Przedszkola Publicznego w Czudcu. Spotkaliśmy się na kolejnym głośnym czytaniu przed wakacjami. Tym razem czytaliśmy "Zaczarowaną fujarkę" K.K.Sandor, w której autor opowiada o niezwykłej mocy małej fujarki znalezionej przez dzieci w pobliskim lesie. Dzieciom czytała p. Krystyna Cisło. Po wysłuchaniu, dzieci nagrodziły nas własnoręcznie wyhodowanymi oraz wykonanymi kwiatami i wesołą wakacyjną piosenką.

GBP w Czudcu
 

Spotkanie z uczestnikami KPB

8 czerwca 2012r. odbyło się spotkanie z uczestnikami Koła Przyjaciół Biblioteki. To ostatnie spotkanie przed wakacjami. Oprócz pracy z katalogiem – włączania kart katalogowych z opisami nowości wydawniczych, przeprowadziliśmy podsumowanie całorocznej pracy Koła w roku szkolnym 2011/2012. Każdy członek Koła wykonywał sumiennie i rzetelnie swoją pracę w przydzielonych sekcjach, a także był odpowiedzialny, pracowity i koleżeński w pracy w grupie. Za swoją pracę zostali nagrodzeni nagrodami książkowymi z odpowiednią dedykacją.

Ale nie żegnamy się na długo, bo już podczas wakacji młodzież zadeklarowała się swoją pomocą w przygotowywaniu zajęć organizowanych w miesiącu lipcu w Bibliotece.


GBP Oddział dla Dzieci
 

Tydzień Bibliotek 2012 - zajęcia z edukacji czytelniczej

W ramach IX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, który w tym roku upłynął pod hasłem „Biblioteka ciągle w grze” 11 i 16 maja odbyły się lekcje biblioteczne dla klas drugich szkoły podstawowej w Czudcu. Dzieci odwiedziły Bibliotekę wraz z opiekunami panią Marią Łyszczek, panią Teresą Mikuszewską – Tomoń i panią Anną Czarnik. W Oddziale dla Dzieci poznały zasady korzystania ze zbiorów bibliotecznych, zapoznały się z podziałem literatury pięknej oraz ważną rolą katalogu ,zaznajomiły się z jego budową, rodzajami, i sposobami korzystania. Prezentowane były ponad toksiążki z autografem pisarzy, poetów dziecięcych i ilustratorów , którzy odwiedzili naszą bibliotekę jak również książki z płytami CD i DVD. Poznawaniu biblioteki towarzyszyło głośne czytanie opowiadania z serii Koszmarnego Karolka F. Simon pt "Koszmarny Karolek czyta książkę", w której to Karolek radzi, jak wygrać konkurs czytelniczy, nie czytając ani jednej książki. Wspólnymi siłami dzieci rozpoznały różnice dzielące bibliotekę szkolną a bibliotekę publiczną oraz wymieniły prośby i życzenia książki. Zapraszamy na ponowne spotkanie z biblioteką.
 

Spotkanie ze Smokiem "Novusiem"

W miesiącu kwietniu przypada ogłoszony przez UNESCO w 1997 roku , Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich .W związku z dniem upamiętniającym święto książki, 27 kwietnia przybył do naszych Bibliotek Publicznych : GBP w Czudcu i Filii Biblioteki w Pstrągowej sympatyczny, różowy Smok Novuś .Spotkał się z przedszkolakami, uczniami świetlicy szkolnej i klas młodszych. Po przywitaniu z dziećmi wysłuchał wraz z nimi opowieści pt. "Bajka o smoku Novusiu", z książeczki Wiesława Drabika czytanej przez panią Małgorzatę Szurlej, w rolę smoka wcieliła się pani Urszula Żołądź. Autor opowiadał w niej o przygodzie z dziwnym smokiem – smokiem rzeszowskim, który mieszkał w jednej z piwniczek pod Rynkiem i bardzo lubił czytać. Bajkowy bohater zachęcał wszystkie dzieci do czytania książek, razem z nimi odgadywał zagadki. Swoją wizytą sprawił dzieciom ogromną niespodziankę i wiele radości podczas wspólnego tańca, zabawy i pamiątkowych zdjęć. Na pożegnanie wesoły Novuś obdarował wszystkie dzieci książeczkami, zakładkami, upominkami - niespodziankami. A dzieci pożegnały Smoka własnoręcznie wykonanymi kwiatami. Serdecznie dziękujemy nauczycielom naszych szkół i przedszkola, a pracownikom księgarni "Nova" ze Strzyżowa za ciekawą promocję książki i owocną współpracę. Do zobaczenia za rok.
 

GBP w Czudcu
 

Głośne czytania

Kolejny comiesięczny cykl bibliotecznych spotkań przedszkolaków z książką, miał miejsce 19 kwietnia, a poświęcony został obchodom Światowego Dnia Książki. Głośne czytania są kontynuacją stałej formy zajęć z edukacji czytelniczej we współpracy z naszym przedszkolem. Rada Pedagogiczna przedszkola doceniając znaczenie głośnego czytania dzieciom na stałe wpisała je jako element misji edukacyjnej i wychowawczej. Przedszkolaki i sześciolatki uczestniczące zajęciach poznały fragment baśni Marii Konopnickiej "O krasnoludkach i sierotce Marysi" w której na uwagę zasługuje postać "uczonego męża narodu Krasnoludków Koszałka Opałka" a jego opowieści przynoszą dobre wzorce zachowań - życzliwości, uczciwości, mądrości, odwagi, wokół której skupiają się główne wątki zdarzeniowe baśni. Nasz wspólny cel mądre spędzania czasu z dzieckiem najlepszą inwestycją w jego przyszłość, będzie kontynuowany poprzez dalszą życzliwą współpracę.

GBP w Czudcu

Zajęcia w zespole biblioteczno - konserwatorskim i oświatowo - plastycznym Koła Przyjaciół Biblioteki w Czudcu - marzec 2012

Powstałe przy Oddziale dla Dzieci Koło Przyjaciół Biblioteki, pracuje z zespołem czytelników miłośników książek zainteresowanych działalnością biblioteki, czytelnictwem chętnych do pracy społecznej. W Kole zgodnie z zainteresowaniami czytelników powstały sekcje, gdzie każda z nich ma inne zadania do wykonania są to: sekcja biblioteczno - konserwatorska, i oświatowo-plastyczna. Praca w KPB wdraża jego uczestników do obowiązkowości, systematyczności do promocji biblioteki w środowisku. Początkowo członkowie skupieni wokół Koła wykonywali zadania charakterystyczne dla pracy z księgozbiorem. Uczyli się udostępniania zbiorów, prac porządkowych, układania książek na półkach, pieczętowania nowości wydawniczych. Na kolejnych spotkaniach porządkowaliśmy lektury szkolne, układaliśmy rocznikami czasopisma znajdujące się w bibliotece. Miłośnicy Koła pomagali również w organizowaniu różnorodnych form pracy z książką i czytelnikiem podczas ferii zimowych, a młodszym kolegom w przygotowywaniu i wykonywaniu prac plastycznych.
Spotkania Koła odbywają się raz w miesiącu a przynależność do Koła jest dobrowolna.
A to członkinie Koła: Iza, Natalia ,Klaudia, Agnieszka, Marysia i Jagoda podczas wykonywania swoich prac w przydzielonych sekcjach w bibliotece.


GBP w Czudcu

 

Ferie zimowe w Bibliotece 2012

Mimo mroźnej aury jaka była podczas ferii zimowych, dzieci chętnie uczestniczyły w warsztatach i zabawach organizowanych dla nich w bibliotece. Głównym celem tych zimowych warsztatów było zagospodarowanie wolnego czasu, zachęcenie do czytania oraz dobra zabawa. Podczas pierwszego spotkania na podstawie przeczytanych komiksów , tworzyliśmy bohaterów kreskówek. Po wysłuchaniu krótkiej pogadanki co to jest „kreskówka”, kim są bohaterowie kreskówek, na zajęciach plastycznych powstawały rysunkowe postaci jak Superman, Spider-Man, Batman, Tarzan, Kaczor Donald. Innym razem podczas wspólnych działań wykonaliśmy zabawne peruki karnawałowe z wykorzystaniem balonów, papieru, kleju, bibuły i resztek kolorowej włóczki, w trakcie których dzieci wykazały się różnymi zdolnościami i umiejętnościami, a które można wykorzystać na balu przebierańców.

W związku z obchodzonym Światowym Dniem Kota jeden dzień zajęć feryjnych poświęciliśmy temu świętu. Dzień Kota obchodzimy w Polsce od sześciu lat, które ma podkreślić znaczenie kotów w życiu człowieka oraz niesienie pomocy bezdomnym kotom i uwrażliwienie ludzi na trudny koci los. Poznaliśmy różne rasy kotów, kocią literaturę- czytanie książek, bajek i wierszy „Kocie opowieści”, kocie przysłowia oraz pytania i odpowiedzi np.: „Dlaczego kot mruczy”. Dużą frajdą były kocie zabawy z włóczką, koci grzbiet oraz picie mleczka na czas. Na to spotkanie dzieci przyniosły zdjęcia swoich pupili, dla których losowaliśmy karmę kitekat. Na zakończenie dnia rysowały „Kocie portrety”.
Ferie w bibliotece upłynęły bardzo pracowicie, ciekawie i wesoło. Takie zajęcia pochłaniały dużo energii jak wykonanie „łańcucha serc”, „karnawałowych słomek do napojów”, więc trzeba było ją uzupełnić dobrym zdrowym koktajlem. Wystarczyło włożyć do miksera owoce np. truskawki, kiwi, banany, zalać mlekiem i dodać trochę cukru, wszystko razem wymieszać i pyszny koktajl. Rozlać go do kubeczków i włożyć wcześniej wykonane ozdobne rurki. Na zajęciach nie zabrakło też gier, zagadek zimowych, zabaw ruchowych służących wzajemnej integracji, jak również zabaw z muzyką. Dobrze jest śpiewać karaoke i bawić się, bo piosenka jest dobra na wszystko, a uśmiechnięte buzie dzieci, które widzimy na zdjęciach, świadczą o dobrej zabawie.

GBP w Czudcu

 

Ferie z biblioteką

Oddział dla Dzieci w Czudcu zaprasza wszystkie chętne dzieci do udziału w zajęciach

 

- wtorek 31.01.2012

- środa - 01.02.2012

- czwartki (2.7.9).02.2012

 

Zajecia odbywać się będą od godziny 11:00

 

W programie miedzy innymi: Udział w inscenizacji Jasełek , zagadki zimowe, gry , zabawy konkurs na najciekawszą, samodzielne wykonaną, zabawną perukę na bal przebierańców, warsztaty kulinarne - "Zdrowy koktajl", pogadanka edukacyjna o kotkach, głośne czytanie książek, bajek i wierszy - "Kocie opowieści", "Kocie portrety"- rysowanie swoich pupili.

 

Serdecznie zapraszamy!!!

Święto Pluszowego Misia - listopad 2011

Z okazji Światowego dnia pluszowego Misia, które przypada 25 listopada, dzieci z klas III naszej szkoły wraz z opiekunami, spotkały się w bibliotece aby uczcić to święto. Pluszowe misie od ponad stu lat towarzyszą dzieciom na całym świecie. Dodają otuchy pocieszają i są najlepszą przytulanką. Z okazji ich święta dzieci mogły w bibliotece poznać historie pluszowego misia niedźwiadka, a wiąże się ona z wydarzeniem które miało miejsce w 1902 roku kiedy to ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych Teodore Roosevelt będąc na polowaniu, sprzeciwił się zabiciu małego niedźwiadka można było również posłuchać ciekawych opowieści o Kubusiu Puchatku, Misiu Uszku, Coralgolu i innych misiach znanych nam z Dobranocek. Uczestnicy spotkania obejrzeli wystawę pluszaków oraz książeczek o Misiach i niedźwiadkach znajdujących się w bibliotece. Dzieci chętnie prezentowały swoje misie i opowiadały o swoich misiach tych przyniesionych do biblioteki jak i o tych ,które zostały w domu. Miś ma wszystko czego trzeba, żeby misiem być by do łózka go zabierać, żeby o nim śnić – to słowa piosenki "O kochaniu misia" Haliny Stefanowskiej. Nie mniej interesujące okazały się fragmenty książki A. A. Milne Pt: "Kubuś Puchatek" oraz "Stary zielony miś" M. Kownackiej. Święto Pluszowego Misia było okazją do zabawy, w rytm piosenki o misiach, wszyscy uczestnicy przekazywali sobie z rąk do rąk Kubusia Puchatka. Dzieci z dużym układały puzzle o misiach rozwiązywały krzyżówki odpowiadały na pytania konkursowe dotyczące Kubusia. Na zakończenie Kubuś Puchatek przygotował dla wszystkich dzieci małe "conieco" miodek na wafelku, a także zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie z przytulankami misiami. Pluszowe misie to ulubione zabawki dzieci szczególni bohaterowie dziecięcych książeczek, a Święto to jest wspaniałą okazją do promocji czytelnictwa i Biblioteki.
 

GBP w Czudcu

 

"Spotkanie w świecie książki - kluczem do mądrości - "Chętnie słucham bajek"

Wzorem lat ubiegłych popularyzujemy ideę Głośnego Czytania której misją jest wspieranie zdrowia psychicznego, umysłowego, moralnego dzieci i młodzieży poprzez działania oświatowe i edukacyjne we współpracy z naszym Przedszkolem Publicznym które w stały i cykliczny program zadań wpisało głośne czytanie jako element misji edukacyjnej i wychowawczej. 28 października 2011 odbyło się pierwsze powakacyjne czytanie opowieści baśniowej, poetki i pisarki dla dzieci Marii Konopnickiej ( 1842-1910 ) pt. "Jak to ze lnem było" w którym wzięły udział przedszkolaki z grup 5 i 6. Elementy scenografii z portretem pisarki tworzyły przestrzeń i tło dla akcji książki, a tradycyjne pomoce dydaktyczne: jak m.in. zasuszone łodygi, włókno lnu na kołowrotku i jego nasiona w glinianym dzbanku, koszyk z plecionki do siewu, płótno lniane szare i białe, motek nici, wrzeciono, zydel, międlica czyli drewniane narzędzie używane dawniej do międlenia lnu i konopi, kołowrotek, owoce dyni i tykwy itd., przybliżały czasy, o których mowa w utworze. W tej niezwykłej scenerii dzieci wysłuchały czytanej opowieści, w której Maria Konopnicka opowiada o poszczególnych etapach uzyskiwania płótna z lnu: obróbki lnu, od jego siewu poprzez zbiór, aż po materiał. Poszczególne etapy historycznej opowieści przedstawione w utworze, to kolejne żądania królewskie, zmierzające do zniszczenia rośliny. Ta niepozorna roślina stała się cenniejsza niż złoto. Król pałający chęcią posiadania złotego kruszcu mówi :  "złota chciałem, a tyś mi lepszą rzecz dał, bo w złocie możni tylko by chodzili, a w tym lnie oto cały lud mój ubogi chodzić będzie. I zaraz kazał krajać koszule z płótna onego i sierotom rozdzielić, z czego wielka radość była w całym kraju"- koniec cytatu. W trakcie spotkania po zakończeniu czytanego tekstu ,dzieci w swobodnej rozmowie mogły wyjaśnić wszelkie wątpliwości dotyczące tekstu (np. znaczenie słów), podzielić się uwagami i przemyśleniami , opowiedzieć swoje wrażenie. Tę kolejną edycję głośnego czytania poświęciliśmy hasłu "Mądrość" do, której kluczem jest wiedza, to ona również pozwala na przewidywanie konsekwencji swych czynów i celowe czynienie dobra. Żeby docenić czytanie, przywrócić mu wagę, wypromować. Niech będzie znowu zawsze modne. Kolejne spotkanie odbyło się 29 listopada br. w naszym Przedszkolu Publicznym uczestniczyły w nim dzieci z grupy 3, 4 i 5, poznały ciekawe "Szkolne Przygódy Pimpusia Sadełko" M. Konopnickiej.
Żeby docenić czytanie, przywrócić mu wagę, wypromować. Niech będzie znowu zawsze modne w naszej gminie. Dziecko, któremu się czyta, czyli poświęca swój czas, będzie mądrzejsze, poczuje się ważne, nabierze wiary w siebie. A samo uznanie jest podstawą sukcesu w życiu. 20 minut dziennie. Codziennie! - jest mądrym sposobem spędzania czasu z dzieckiem i najlepszą inwestycją w jego przyszłość, wspólny czas, uwaga na siebie, bezpieczne oswajanie wyobraźni i przeżywanie trudnych czasami emocji. Pani Dyrektor Grażynie Czaja i wychowawczyniom i opiekunom serdecznie dziękujemy za dotychczasową współpracę.

 

GBP w Czudcu

Lato w oczach dzieci - wakacje w bibliotece 2011

Jak co roku Gminna Biblioteka Publiczna w Czudcu przygotowała dla dzieci bogaty program wakacyjnych imprez, który z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Ponieważ biblioteka to zbiory książek i czasopism, swą ofertę rozpoczęła od czytania. Już na pierwszym spotkaniu odbyło się głośne czytanie wiersza J. Tuwima „Słoń Trąbalski”. Po wysłuchaniu przeczytanego wiersza dzieci przystąpiły do wykonania słonia z tektury. Prace nie wymagały wielu materiałów i specjalistycznych narzędzi. Wystarczyły tekturowe duże pudełka, papier, klej, nożyczki, pisaki kolorowe i oczywiście odrobina cierpliwości. Samo wycinanie, składanie, klejenie, potem ich zdobienie to nie tylko zabawa, ale także doskonałe ćwiczenie rozwijające u dzieci sprawność dłoni, uczące staranności i rozbudzające wyobraźnię. Prostota i łatwość wykonania tekturowych słoni, sprawiła, że może wykonać je każdy, kto chce stworzyć „coś z niczego”.
W kolejnym dniu naszych spotkań zabawiliśmy się w bibliotecznego detektywa. Należało wyszukać w bibliotece książki o Kubusiu Puchatku i innych misiach, a później odbył się konkurs pięknego czytania „czytaj z radością, słuchaj z przyjemnością”. Dzieci chętnie czytały o przygodach Kubusia, Prosiaczka i Tygryska. Na koniec należało narysować portret ulubionego misia.
Innym razem urządziliśmy zabawę z plasteliną. Do tworzenia pracy dzieci miały do dyspozycji kolorową, miękką plastelinę, którą można było modelować na różne sposoby. Najczęściej dzieci tworzyły plastelinowe zwierzątka np. kaczuszki, kucyki, kurki, jeżozwierze, małpki, niedźwiedzie, żyrafy, kraby, homary, żółwie itd.. Wykonanie każdej pracy było perfekcyjne i wszystkie znalazły się w „galerii figurek”.
W czasie spotkań nie zabrakło też malowania, rysowania i kolorowania. Powstawały ciekawe prace jak „wakacyjny pejzaż”, „moje wakacje”. Dużym zainteresowaniem cieszyły się różnego rodzaju gry, zabawy sprawnościowe, mające na celu podniesienie sprawności ruchowej, czy sportowej rywalizacji.
Biblioteka w wakacje to miejsce spotkań, ciekawych pomysłów, świetna zabawa, twórczy rozwój, relaks, a plan zajęć był urozmaicony, dlatego każdy mógł znaleźć interesujące zajęcie dla siebie. Na zakończenie akcji lato, każdy z uczestników otrzymał upominek, ufundowany przez bibliotekę, a wypożyczając książki podczas wakacji, można było znaleźć niespodziankę.
 

"Lato w oczach dzieci"

Gminna biblioteka Publiczna w Czudcu

zaprasza dzieciw miesiacu sierpniu na:

Wakacje pod hasłem: "Lato w oczach dzieci"

 

Czawrtek 04.08.2011r., godz.11:00:

 

- głośne czytanie wiersza J. Tuwima „Słoń Trąbalski”
- wykonanie przez dzieci słonia z tektury
- gry i zabawy sprawnościowe

 

Czwartek 11.08.2011r., godz.11:00

 

- biblioteczny detektyw

- szukanie książek o Kubusiu Puchatku i innych misiach
- „czytaj z radością, słuchaj z przyjemnością”
- konkurs pięknego czytania

 

Czwarterk 18.08.2011r. , godz. 11:00

 

- „galeria figurek”

- zabawa z plasteliną
- gry planszowe

 

Czwartek 5.08.2011r. ,godz.11:00.

 

- zajęcia plastyczne: „wakacyjny pejzaż”
- żegnamy wakacje

- podsumowanie akcji lato
 
Oraz na:

Wakacyjną niespodziankę z książką, wypożyczając książkę w bibliotece, możesz znaleźć niespodziankę.

 

Na dzieci biorące udział w konkursach, zabawach i grach czekają nagrody! 

Lekcja biblioteczna

W dniach 15 lutego i 8 marca 2011 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Czudcu w Oddziale dla Dzieci odbyły się zajęcia z edukacji czytelniczej pt: „Biblioteka dziecięca jej zbiory i zasady korzystania”. Uczestniczyli w niej uczniowie klasy II Szkoły Podstawowej w Czudcu wraz z nauczycielami p. Danutą Choma i p. Marią Łyszczek p. Teresą Tomoń. Uczniowie poznali zasady korzystania z katalogu, księgozbioru biblioteki i czasopism. Mieli możliwość zapoznania się z księgozbiorem podręcznym i znajdujących się w nim książek, które udostępniane są tylko w bibliotece, a także prezentację nowości wydawniczych. Celem tej lekcji było kształcenie umiejętności korzystania z biblioteki jak również poznania różnic między biblioteką szkolną a biblioteką publiczną. Zachęcamy do dalszej współpracy z naszą placówką.
 

Ferie 2011 – „Zimowe czary… czyli ferie z książką i zabawą”

Co roku w bibliotece organizowane są ferie zimowe dla młodszych czytelników. W zajęciach uczestniczyły dzieci w różnym wieku od 3 do 13 lat. W tym roku odbywały się pod hasłem „Zimowe czary… czyli ferie z książką i zabawą”. Program obejmował cykl różnorodnych zajęć i zabaw twórczych: zabawy ruchowe, integracyjne, głośne czytanie, zajęcia plastyczne związane tematycznie z literaturą dla dzieci. Już na pierwszym spotkaniu dzieci miały możliwość, wykazać się zdolnościami manualnymi. Za pomocą pasty do zębów, papieru, waty i farb plakatowych tworzono „Zimowe krajobrazy”.
Podczas ferii jeden dzień poświęciliśmy na wykonanie kartek życzeniami dla uczczenia bardzo ważnego święta, a mianowicie Dnia Babci i Dziadka.
Nie zabrakło też głośnego czytania. Miłym zaskoczeniem dla dzieci była wizyta arabskiej księżniczki, która wybrała i przeczytała baśń pt „Płacząca królewna” ze zbioru Złota księga bajek – opowieści ze wszystkich stron świata. Na zakończenie niemal wszystkie dzieci pragnęły mieć pamiątkowe zdjęcie z księżniczką. Innym razem dzieci spotkały się z Karolkiem, gdzie po przeczytaniu fragmentów książki F. Simon „Koszmarny Karolek”, malowaliśmy jego portret.
Dużą atrakcją było wykonanie karnawałowej maski na bal przebierańców. W ruch poszły papierowe talerze, kolorowe kartony, nożyczki i kleje. Dzieci starały się stworzyć najciekawszą i najładniejszą maskę.
Miłą i wesołą atmosferę sprawiła dzieciom stara zapomniana zabawa „gipsowi ludzie”. Uczestnicy dobierają się trójkami. Dwie osoby zawijają trzecią od stóp do głów w papier toaletowy, gdzie całość wygląda bardzo śmiesznie i sprawia wszystkim uczestnikom mnóstwo przyjemności.
Zmęczeni i zgłodniali uczestnicy ferii mogli uczestniczyć w warsztatach kulinarnych – „Smaczne kanapki”. Zabawa polegała na przygotowaniu małych ozdobnych i fantazyjnych kanapek na chlebie lub krakersach. Można było wykorzystać różne wzory, zabawne buzie wycinane z żółtego sera, rzodkiewki , ogórka. Samodzielnie wykonane kanapki smakowały doskonale, które należało zjeść wkrótce po przyrządzeniu.
Tegoroczne ferie zakończyliśmy podsumowaniem konkursów, zabaw wraz z wręczeniem nagród rzeczowych wszystkim uczestnikom zimowych spotkań w bibliotece.
 

IV PODKARPACKIE SPOTKANIA PISARZY I ILUSTRATORÓW Z MŁODYMI CZYTELNIKAMI

Spotkanie autorskie z ilustratorką książek Panią Małgorzatą Flis z Krakowa.

Cała Polska Czyta Dzieciom - IX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom 2010

W ramach IX Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, 26 maja 2010 r. w Bibliotece Publicznej w Czudcu odbyło się w niecodzienne spotkanie dla dzieci , zaprosiliśmy starszaków z grupy 3 i 5 naszego Przedszkola Publicznego w Czudcu wraz z Panią dyrektor. G. Czają nauczycielami K. Grodzką Niespodzianką była zarówno opowieść, jak również znakomici goście, którzy ją dla nich czytali. Zaprosiliśmy na ten dzień aktorkę teatru lalek, odtwórczynię wielu głównych ról w spektaklach dla dzieci i dorosłych. Panią Kaję Tondera wieloletniego pracownika Teatru Lalek w Rzeszowie, Drugim gościem był pan Maciej Kazimierz Tondera, reżyser  zdobywca wielu nagród na zagranicznych i polskich festiwalach m.in. w Japonii, Meksyku, Niemczech, autor kilkunastu sztuk teatralnych i scenografii, dyrektor Teatrów Lalek w Poznaniu, Katowicach i Rzeszowie, którzy dla przedszkolaków książkę A. C. Westy: „Sekret taty i ciężarówka ”. Spotkanie wszystkim bardzo się spodobało.

Tydzień Bibliotek 2010 - Ogólnopolska akcja promowania czytelnictwa, bibliotek i bibliotekarzy

W ramach obchodów Tygodnia Bibliotek, który w tym roku przebiegał pod hasłem: „Biblioteka – Słowa, Dźwięki, Obrazy” 12 maja 2010 r. uczniowie kl. II Szkoły Podstawowej im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Czudcu wraz z opiekunami Panią Marią Łyszczek i Panią Małgorzatą Płatek odwiedzili czudecką Gminną Bibliotekę Publiczną, dowiedzieli się czym jest Biblioteka, dzieci poznał pracę wszystkich jej działów i zapoznały się z pracą bibliotekarzy. W Oddziale Dziecięcym, uczniowie dowiedzieli się, jakie spełnia zadania, w jaki sposób można korzystać ze znajdujących się książek, poznali różnice między biblioteką szkolną a biblioteką publiczną, obejrzeli wybrane książki i książki- zabawki, na koniec zaśpiewały wspólnie piosenkę o książce.

Książki - zabawki: gorąco polecamy!

Książki zabawki to chyba najbardziej atrakcyjna wizualnie i przykuwająca uwagę najmłodszych odbiorców oferta wydawnicza. Największym zainteresowaniem cieszą się książki z pozytywką , rozkładanki, z ruchowymi elementami, puzzlami.

• książki z pozytywką – edycje książek z pozytywką, naśladujące dźwięki. Przykładem takiej książki zabawki są „Dinozaury”. Na jej stronach dzieci dowiedzą się, kiedy żyły dinozaury i gdzie występowały. Będą zachwycone słysząc ryk tyranozaura czy posłuchać chrupania apatozaura. Polecamy także książkę „Barbie”, gdzie przy użyciu magicznych przycisków można posłuchać czarodziejskich melodii z Jeziora Łabędziego, głosu wróżek i dźwięku kryształu.

• książki edukacyjne – „Niezwykła księga nauki” to trójwymiarowy przewodnik po dziejach odkryć i wynalazków opracowany przez J. Younga przy współpracy Muzeum Nauki w  Londynie . Ta jedyna w swoim rodzaju książka zawiera funkcjonujące modele gramofonu, kompasu, mikrofonu, kamery, zegara słonecznego, kalejdoskopu i peryskopu. Kolejna to „Stworzenia ciemności” D. Taylora. Ta fascynująca książka ma rysunki , które świecą w ciemności. Dzięki połączeniu zdumiewająco realistycznych rysunków, zdjęć książka zapoznaje czytelników z fascynującymi stworzeniami. Można przyjrzeć się nietoperzom, małpiatkom, sowom, świetlikom, kałamarnicom.

• książki z rozkładanymi obrazkami - z których dowiadujemy się jak wyglądało życie w zamku. Zawiera ona ruchome elementy, które można ustawić tak, aby pasowały do opowiadanej historii pt .„Zamek”. Ilustracje otwierają się automatycznie po przewróceniu strony. „Mała koparka” Gordona Rolke jest takim przykładem. Koparka i ciągnik zabłądzili i zostali całkiem sami. Oba pojazdy pracowały z dala od domu i teraz nie potrafią znaleźć drogi powrotnej.

• książki „z oczkami” - w których do strony książki przylepiane są plastikowe elementy z ruszającym się czarnym groszkiem („oczka”). Na przykład „Serdeczni przyjaciele”, „Zarozumiała myszka”, „Kot myśliwy” a wydaje je Wydawnictwo E. Jarmołkiewicz.

• książki z puzzlami – seria książek dość dużego formatu z wmontowanym w odpowiednią ramkę stanowiącą część książki kompletem puzzli do układania. „Zwierzęta domowe” Lorny Mulligan to przykład takiej książki. Dzieciom na pewno bardzo spodoba się nauka o zwierzętach mieszkających na wsi. A potem będą się dobrze bawić, podczas układania puzzli z każdym zwierzątkiem : krową, koniem, owcą , królikiem. Inna podobna układanka to: „Pilnuj swego nosa !” zawierająca sześć kolorowych i obrotowych układanek , która oprowadzi czytelnika po całym cyrku.

• książki z ruchomymi elementami – książki bardzo bogato ilustrowane, czytelnik może manipulować różnymi gadżetami, elementami przyczepionymi na tasiemkach, które mogą wędrować pomiędzy kartkami. W książeczce pt: „Na stacji paliw” znajduje się dystrybutor z wężem , gdzie można zatankować auta i motocykle. Innym przykładem książki do zabawy jest książka „Która godzina?”. Razem z Kubusiem Puchatkiem i jego przyjaciółmi uczymy się odczytywać godzinę ze wskazówek zegara.

To tylko niektóre z książek zabawek jakie proponuje Oddział dla Dzieci najmłodszym czytelnikom. Serdecznie zapraszamy do korzystania.
 

Ferie z biblioteką

Oddział Dziecięcy chcąc umilić swoim najmłodszym czytelnikom czas wolny od nauki, przygotował szereg różnorodnych zajęć podczas ferii zimowych. Organizowane ferie odbywały się pod hasłem „Bawimy się i tworzymy”. Już na pierwszym spotkaniu „W pałacu królowej” odbyło się, głośne czytanie baśni H. Ch. Andersena pt „Królowa śniegu” w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom. Innym razem dzieci miały możliwość wcielić się w postacie różnych wróżek np. leśną wróżkę, wróżkę zimę i kwiatową, wróżkę syrenę czy Morfeę. Dużym zainteresowaniem cieszyły się konkursy plastyczne „Mój pomysł na ferie”, czy konkurs „Zima w przysłowiach”. Dzieci chętnie uczestniczyły w zajęciach plastycznych rozwijających ich zdolności manualne, wykonując własnoręcznie np. kolorowe ludki, straszydła oraz różne zwierzątka futerkowe za pomocą włóczki. Nie zabrakło też zabaw ruchowych i integracyjnych, gier, zagadek i krzyżówek związanych tematycznie z literaturą dla dzieci. Na zakończenie ferii Biblioteka dla wszystkich dzieci biorących udział w zajęciach, przygotowała drobne upominki. Wszystkie dzieci były bardzo zadowolone ze spotkań, zabaw, a niektóre zgłaszały swój udział w przyszłym roku.

"Akcja lato" 2009

 W Gminnej Bibliotece Publicznej w Czudcu w Oddziale dla Dzieci prowadzona jest corocznie „Akcja lato”. W tym roku przebiegała pod hasłem: „Biblioteka czeka”. Wszystkie zabawy, gry, konkursy zorganizowano w taki sposób aby zainteresowały każdego młodego czytelnika. Podczas zajęć dzieci zajmowały się przygotowywaniem potraw np: ”bardzo dobre muchomory” połączone

z głośnym czytaniem książki M. Terlikowskiej – „Kuchnia pełna cudów”.
Nie zabrakło także zajęć plastycznych, rozwijających wyobraźnię: przy pomocy rekwizytów należało upodobnić balony do postaci ze znanych bajek, lub stworzyć lalkę, pacynkę teatralną. Dzieci miały możliwość wzięcia udziału w „Tęczowych fantazjach”

i wykonać maskotki: „gniotki – śmieszki”.
Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyły się spotkania z książką, konkursy literackie i czytelnicze np: „Tytuły zawierające kolory”.
Na czytelników korzystających z Biblioteki czekały niespodzianki w książkach.
Mamy nadzieję, że czas spędzony w Bibliotece gdzie panowała atmosfera spokoju i ciszy wśród książek, był dla dzieci miłym odpoczynkiem. Było głośne czytanie, dużo zabawy i  prezenty. Do zobaczenia za rok.
 

Cała Polska Czyta Dzieciom 2009

8 czerwca 2009r. w ramach VIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom odbyło się spotkanie z udziałem kl. I i II Szkoły Podstawowej. W czytaniu dzieciom wzięli udział : pani Anna Borowiec – skarbnik UG, pani Maria Mańko – dyrektor DPS, pani Lidia Bytnar – nauczyciel i bibliotekarz Zespołu Szkół, pan Józef Iskrzycki – naczelnik OSP w Czudcu, a czytali z kolekcji książek „Cała Polska czyta dzieciom”- książkę pt. „Ronja córka zbójnika”- Astrid Lindgren. Dzieci słuchały z wielkim zainteresowaniem, zwłaszcza że zaproszeni goście włożyli wiele uczucia w odpowiednią interpretację czytanego tekstu.
 

Tydzień Bibliotek 2009

W dniach 8-15 maja 2009r. po raz kolejny obchodziliśmy Tydzień Bibliotek. W bieżącym roku upłynął pod hasłem „Biblioteka to plus”. W ramach tego Tygodnia przeprowadzono lekcję biblioteczną dla dzieci kl. „O” z Publicznego Przedszkola w Czudcu, oraz spotkanie z przedszkolakami grupy 5-cio latków. Dzieci miały możliwość zapoznać się z pracą w bibliotece, jej urządzeniami, a także z prezentacją ciekawych książek, nowości wydawniczych, książek – zabawek i zwiedzić bibliotekę
 

Ferie Zima 2009

W okresie ferii zimowych Oddział przygotował dla dzieci zajęcia o charakterze edukacyjno-rozrywkowym. Program przygotowany i zrealizowany przez bibliotekarza obejmował zajęcia z książką, zabawy literackie i plastyczne. Dzieci miały okazję uczestniczyć w zabawie czytelniczej połączonej z głośnym czytaniem fragmentów książki „Dzieci z Bullerbyn” jak również możliwość rozwiązywania quizów dotyczących lektury. Kolejna zabawa to „Zabawa z bajką” podczas której czytano zimowe opowieści o zwierzętach m.in. „Od bieguna do bieguna” – L. Konopińskiego, „Wiadomość w butelce” , „Wilczyca i szop”, „Świat przyrody – wokół biegunów” – B. Taylor. Bardzo dużą rolę w zajęciach odegrało wspólne wykonanie kartek walentynkowych -„Walentynki dla Ciebie” wraz z życzeniami, oraz konkursy plastyczne ph „Śniegowe gwiazdki”. W czasie tych spotkań dzieci mogły uczestniczyć w zajęciach sprawnościowych jak bieg z przeszkodami, rzut lotkami do tarczy .

 

„Na Feriach się nie nudzimy bo do Biblioteki chodzimy”
 

 

Tydzień Bibliotek 2008

W Tygodniu Bibliotek 9 maja 2008 „Dziecięce Rymy" w utworach Stanisławy Kopiec rozpoczęły spotkanie przedszkolaków z Przedszkola Publicznego w Czudcu z poetką z Lubeni. W Bibliotece Publicznej w Czudcu dzieci wysłuchały ciekawych utworów czytanych przez samą autorkę. Poznały twórczość pisarki, zadawały ciekawe pytania. Na zakończenie spotkania otrzymały autografy.

Wakacje 2008

Wakacje 2008 – „Spotkanie z książkowym molem" w ramach akcji cykl zajęć zorganizowanych pn; Zostań mistrzem gier stolikowych i planszowych, zabawy, konkursy, łamigłówki i rebusy, zagadki i guizy.
 

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. W każdej chwili możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając odpowiednie ustawienia przeglądarki.

Copyright (c) 2009. Wszelkie prawa zastrzeżone dla Gminnej Biblioteki Publicznej Czudec
Realizacja: ideo, CMS Edito Powered by: